Szpitale na Kubie – sprawdź, gdzie szukać pomocy

Tagi , , , , ,

Szpitale i szeroko rozumiana opieka medyczna na Kubie to dość kontrowersyjny temat. Nie da się bowiem ukryć, że wizyta u kubańskiego lekarza, może wielu turystów napawać przerażeniem i mieszanymi uczuciami. Na przestrzeni lat wiele mówiło się o tym, że opieka zdrowotna na Kubie nie stoi na najwyższym poziomi. Jeśli faktycznie się tam wybieramy, to warto przed samym wyjazdem zadbać o swoje zdrowie. Niemniej jednak wypadki i problemy zdrowotne podczas wyjazdów w egzotyczne regiony zdarzają się wyjątkowo często. A opieka medyczna na Kubie na przestrzeni lat przeszła przez prawdziwie rewolucyjne zmiany. Trzeba podkreślić, że nie stoi ona z pewnością na takim poziomie jak w naszym kraju. Jednak nie możemy jej zbyt wiele zarzucić. Wobec tego, gdzie szukać pomocy na Kubie w razie problemów zdrowotnych, a także co powinno się znaleźć naszym ubezpieczeniu turystycznym?

man holding capsules in front of complete wavy national flag of cuba symbolizing health, medicine, cure, vitamines and healthy life
Kuba – opieka zdrowotna, licencja: shutterstock/By
Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Pakiety ubezpieczeń – co warto do nich dokupić przed wyjazdem na Kubę?

Jeśli decydujemy się spędzić wakacje na Kubie, to w większości przypadków skorzystamy z gotowych ofert jakie mają nam do zaoferowania biura podróży. Wobec tego liczymy na to, że nasze ubezpieczenie pokrywa wszelakie koszty leczenia na Kubie. Okazuje się, że nie do końca tak jest. W dużej mierze w podstawowym pakiecie medycznym otrzymujemy jedynie pokrycie kosztów specjalistycznych zabiegów. Które są niezbędne do przeprowadzenia na Kubie, a także pokrycie kosztów specjalistycznych wizyt medycznych. Warto jednak w tym momencie zauważyć, że opieka zdrowotna na Kubie jest bezpłatna dla każdego obywatela kraju. Bez względu na to, czy on pracuje, czy też nie.

Niemniej jednak ta zasada odnosi się jedynie do obywateli, a nie do turystów. Którzy już za takie wizyty będą musieli zapłacić. Trzeba również zauważyć, że nie są to zbyt wysokie koszty. Jednak długi i skomplikowany pobyt w szpitalu może skutecznie nadwerężyć nasz budżet. Wobec tego, oczywistym staje się fakt, że tradycyjne ubezpieczenie z biura podróży nie jest wystarczające. Obowiązuje nas ono bowiem jedynie w nagłych wypadkach, które nie są uzależnione od nas. Jak np. zatrucie pokarmowe, grypa, czy inne choroby tropikalne na które mieszkańcy Europy nie są tak uodpornieni.

Zanim więc wyjedziemy na Kubę i zaczniemy cieszyć się wymarzonymi wakacjami, warto zdecydować się na dokupienie ubezpieczenia NNW. Czyli od następstw nieszczęśliwych wypadków. Jego koszty zazwyczaj są znikome, a w przypadku złamania nogi lub ręki, to właśnie ono zajmie się pokryciem kosztów naszego leczenia. Co więcej, sprawdźmy dokładnie na jaką sumę opiewa ubezpieczenie oferowane nam w podstawowym pakiecie. Jeśli wiemy dobrze, że chorujemy przewlekle i być może będziemy wymagali długotrwałej interwencji medycznej, warto zdecydować się na podniesienie kwoty standardowego ubezpieczenia. Wówczas znów można wskazać na to, że takie koszty nie będą zbyt wysokie. Natomiast mogą nas uratować przed pokaźnym rachunkiem z kubańskiego szpitala.

Cuba Vaccination. Hands of doctor holding syringe and coronavirus (COVID-19) vial vaccine on flag Cuba
Cuba, licencja: shutterstock/By BERMIX STUDIO

Jak zaawansowana jest opieka medyczna na Kubie?

Od czasów rewolucji w 1959 roku, opieka medyczna na Kubie zaczęła rozwijać się w zastraszająco szybkim tempie. Nie da się również zaprzeczyć temu, że kubańscy lekarze są świetnie znani i dobrze wykształceni. A najlepszym dowodem na to może być nic innego jak tylko ilość misji medycznych w których wzięli oni udział. Jednocześnie kubański system opieki zdrowotnej jest jednym z najbardziej proaktywnych. Zgodnie ze statystykami, na jednego lekarza przypada aż 150 pacjentów, co znacznie odbiega od przyjętych standardów. Można sobie więc jedynie wyobrazić, że umówienie się na wizytę w szpitalu czy nawet w placówce prywatnej – rekomendowane rozwiązanie – jest niezwykle ciężkie i graniczy z cudem. Jednocześnie nie ma takich kompromisów w przypadku nagłych wypadków. Taka pomoc jest udzielana pacjentom w każdym szpitalu w formie niezwłocznej, czyli całkowicie poza kolejką.

Warto jednak mieć na uwadze to, że ze względu na niezbyt korzystną sytuację ekonomiczną w kraju, większość kubańskich szpitali boryka się z brakiem profesjonalnego sprzętu. Część zaplanowanych zabiegów po prostu się nie odbywa. Niestety, ale podobnie wygląda sytuacja w kubańskich aptekach. Leki przepisywane przez lekarzy – nawet te na 100% odpłatności, bez zniżek – są wyjątkowo tanie. Jednak braki magazynowe często dają się we znaki nie tylko aptekarzom, ale także i pacjentom.

Szpitale na Kubie – sprawdź, gdzie szukać pomocy! 

Nie da się ukryć, że wakacje na Kubie to wyjątkowo egzotyczny i odważny kierunek. Zmiany klimatu, zmiany diety, czy także nieszczęśliwe wypadki mogą zdarzyć się każdemu z nas. Warto więc wiedzieć, że na Kubie znajdziemy 286 szpitali oraz 452 przychodnie lekarskie. Biorąc pod uwagę populację wyspy – ponad 11 milionów mieszkańców – nie jest to zbyt zachwycająca statystyka. Niemniej jednak zanim nasz długo wyczekiwany wyjazd dojdzie do skutku, warto się do niego odpowiednio przygotować i dowiedzieć, w których kubańskich miastach znajdziemy zdecydowanie najlepsze placówki opieki medycznej. Gdzie wiec szukać pomocy na Kubie? Otóż:

  • Cira Gardia – ten szpital medyczny znajduje się w Hawanie, stolicy Kuby i w dużej mierze jest on przeznaczony wyłącznie dla turystów. To nowoczesna i świetnie wyposażona klinika – która znacznie odbiega od niskich standardów typowo kubańskich szpitali. Telefon do szpitala to (53 7) 204-2811 al 14.
  • Clinica Internacional Varadero – to z kolei szpital kliniczny w Vardero, który znajdziemy przy ulicy Calle 20 NO. 4101 esq. a 41. Ten szpital również został stworzony z myślą o turystach.
  • Policlinico w Vinales Salvador Cisneros interior – ten szpital znajdziemy w Vinales i również dba on głównie o turystów. Telefon do szpitala to 48-79-22-38
  • Hospital Arnaldo Milian Castro (Hospital Nuevo) – to z kolei nowoczesna klinika dla turystów w Santa Clara, w której zajmą się nami najlepsi lekarze. Telefon: 42-46049
  • Clínica Internacional Santiago de Cuba Ave. Raúl Pujol esq. a 10, Parque Ferreiro. Santiago de Cuba – to również szpital kliniczny dla turystów, z którego usług możemy skorzystać w Santiago de Cuba. Telefon: 53 22 642589.

Jak więc widać, szpitali na Kubie dla turystów z pewnością nam nie zabraknie.

The America Arias Maternity Hospital in the Vedado district of Havana, Cuba
The America Arias Maternity szpital, Hawana, Cuba, licencja: shutterstock/By Lena Wurm
Poprzedni

Kiedy jechać na Kubę?

Jak dzwonić z Kuby do Polski – Internet na Kubie

Następny

Dodaj komentarz