TOP 10 atrakcji na Dominice, co zobaczyć i zwiedzić

Tagi , , , ,

Dominika nazywana jest „Karaibską Wyspą Natury” ponieważ jest rajem dla nurków, wędrowców oraz przyrodników. Próżno szukać tu wielkich resortów wypoczynkowych. Nierówna linia brzegowa wyspy kryje za to rustykalne nadmorskie miejscowości i skaliste plaże z czarnym piaskiem, które są idealne dla miłośników nurkowania i snorkelingu. Kolorowe Roseau, główne miasto i stolica kraju Dominika, odzwierciedla kulturowe korzenie wyspy w jej jedzeniu, sztuce, języku i zwyczajach.

Dominika jest to największa z Wysp Nawietrznych – Małych Antyli, która oferuje wulkaniczne krajobrazy z bujnymi lasami deszczowymi, wodospadami, jeziorami, wąwozami, rzekami, gorącymi źródłami i najwyższymi górami na Karaibach Wschodnich.

Ze względu na fakt, że tylko dwa małe lotniska obsługują tę wyspę, Dominika pozostaje nietknięta przez turystykę masową. Wiele osób odwiedza Dominikę podczas jednodniowej wycieczki z pobliskich wysp. Jeszcze inni spędzają zimę na Dominice, aby się uciec od chłodniejszego klimatu. Niezależnie od tego, co sprowadza Cię do tego kraju, na naszej liście znajdziesz TOP 10 atrakcji, które być może zainspirują Cię do zaplanowania wakacji na Dominice.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

TOP 10 atrakcji na Dominice – co warto zobaczyć?

Zanim zapoznasz się z naszą listą atrakcji na Dominice, a NIE na Dominikanie. To powszechne nieporozumienie. Dominika jest to tropikalna wyspa leżąca w karaibskiej części Małych Antyli. Dominika oferuje znacznie więcej niż tylko przyjemny klimat, słońce i palmy. Kraj Dominika oferuje wiele naturalnych gorących źródeł, gór i lasów deszczowych. Jednym z jej najbardziej znanych zabytków jest Boiling Lake – Wrzące Jezioro w Parku Narodowym Morne Trois Pitons. Ponadto jest to najmłodsza wyspa na Małych Antylach, która wciąż wykazuje aktywność wulkaniczną. Wyspa jest także domem dla wielu różnych gatunków zwierząt, w tym zagrożonego wyginięciem żółwia skórzastego.

Roseau – kolorowa stolica wyspy Dominika

Otoczone malowniczymi szczytami Roseau jest największym miastem Wspólnoty Dominiki. W przeciwieństwie do innych karaibskich stolic, nie znajdziesz tu żadnych błyszczących sklepów ani sieci handlowych, tylko lokalne sklepy i przyjazną, lokalną atmosferę. W 2017 r. huragan Maria zniszczył większość tutejszych budynków, ale miasto szybko je odbudowało. Na nabrzeżu Roseau znajduje się nadmorska promenada i przystań dla statków wycieczkowych, która w sezonie zimowym bywa zatłoczona przez turystów, którzy zatrzymują się tu na kilka godzin. W pobliżu doku, w centrum miasta, znajduje się targ – Old Market of Roseau, na którym można kupić świeże tropikalne owoce, warzywa, zioła, kosze i pamiątki wykonane z łupin orzecha kokosowego. Katedra św. Patryka – XIX-wieczny kościół w stylu gotycko-romańskim jest jednym z głównych zabytków tego miasta.

Wodospad Middleham

Middleham jest uważany za jeden z najpiękniejszych wodospadów na Dominice. Znajduje się on na terenie Parku Narodowego Morne Trois Pitons. Ta urzekająca kaskada wody spada z około 61 metrów. Jeśli chcesz wybrać się na pieszą wycieczkę do wodospadu, przygotuj się na wspinaczkę pod górę, która może być wyzwaniem dla dzieci i osób o słabej kondycji. Pamiętaj, aby założyć odpowiednie buty turystyczne, ponieważ podłoże jest śliskie. Ponadto zabierz ze sobą wodę, ponieważ na miejscu nie ma żadnych sklepów itp.

Park Narodowy Morne Trois Pitons

Park Narodowy Morne Trois Pitons to największa atrakcja przyrodnicza Dominiki. Ten obejmujący znaczną część górzystego wnętrza wyspy park jest pierwotnym lasem deszczowym. Na jego terenie znajduje się zarówno gęsta dżungla z gigantycznymi paprociami i dzikimi orchideami, jak i karłowaty las chmurowy na górnych zboczach szczytu Morne Trois Pitons – 1,424 m n.p.m. Najważniejszymi atrakcjami tego wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO obszaru są m.in.: piękne jeziora, takie jak Boiling Lake, Emerald Pool i spowite mgłą Boeri Lake oraz malownicze wodospady: Victoria Waterfall, Trafalgar Falls i Middleham Falls.

Wrzące Jezioro

Boiling Lake – Wrzące Jezioro to jedna z najpopularniejszych atrakcji Parku Narodowego Morne Trois Pitons na Dominice. Ten niesamowicie wyglądający basen z bulgoczącą, szaro-zieloną wodą znajduje się na końcu nieco męczącego, trzygodzinnego szlaku przez gęsty las. Pomimo trudnego dostępu warto się tu wybrać. Geolodzy uważają, że aktywnie wrzące jezioro o szerokości 63 metrów, drugie co do wielkości na świecie, jest zalanym fumarolem – pęknięciem w ziemi umożliwiającym ujście gorących gazów ze stopionej lawy poniżej. Temperatura na obrzeżach jeziora waha się od 82 do 92 stopni Celsjusza, a w jego centrum osiąga punkt wrzenia. Jeśli planujesz wędrówkę po ulewie, zachowaj szczególną ostrożność, ponieważ szlak może być śliski oraz błotnisty.

Tropikalne Ogrody Papillote

Piękne ogrody tropikalne Papillote są rajem dla botaników, fotografów i artystów. Te 10-hektarowe ogrody, zasilane przez niewielki strumień, stanowią teren uroczego ekologicznego hotelu Papillote Wilderness Retreat. Ścieżki wiją się wśród drzew bambusowych, kwiatów imbiru, rodzimych orchidei, bromelii i begonii. W bujnych ogrodach żyje również wiele żab, egzotycznych ptaków oraz motyli. Z niektórych części posiadłości roztaczają się piękne widoki na góry i dolinę. Na terenie Papillote Wilderness Retreat znajduje się bogaty w minerały basen. Bliźniacze wodospady Trafalgar znajdują się w odległości krótkiego spaceru pod górę od Papillote.

Wodospady Trafalgar

Na wschód od malowniczej miejscowości Trafalgar znajduje się jedna z najpopularniejszych atrakcji przyrodniczych Dominiki: wodospady Trafalgar. Około 10-minut spacerem znajduje się platforma widoków, z której roztacza się panoramiczny widok na bliźniacze wodospady, które mają wysokość odpowiednio na około 38,1 m i 22,8 m. Poważne osunięcie się skał we wrześniu 1995 roku zasypało popularne niegdyś gorące źródła i baseny u podstawy wodospadów po lewej stronie.
Wyższy z wodospadów – ten po lewej stronie – nazywany jest „Papa Falls”, natomiast ten niższy, ale silniejszy jest pieszczotliwie nazywany „Mama Falls”. Oba znajdują się w dopływach rzeki Roseau. Rzeka „Breakfast”, którą wędrowcy przekraczają w drodze do Boiling Lake, jest jednym z tych dopływów i wpada do niższego wodospadu „Mama”. Natomiast woda, która opuszcza obszar Freshwater Lake, przepływa przez wąwóz Ti-Tou, a następnie spada kaskadowo z wodospadu „Papa”.
Podczas spaceru szlakiem warto zwrócić uwagę na pomarańczowe zabarwienie małego źródła, które przepływa przez szlak. Jest to spowodowane związkami żelaza w glinie, a nie siarką. Czasami woda może być lekko ciepła, co jest kolejnym dowodem na wulkaniczne pochodzenie Dominiki.

Kalinago Barana Autê

Na Dominice żyje największe plemię Kalinago (Indian Carib) na Karaibach. Jeśli chcesz dowiedzieć się nieco o ich fascynującej kulturze, możesz odwiedzić Kalinago Barana Autê. Jest to modelowa wioska znajdującą się na północno-wschodnim wybrzeżu, około 32 km Roseau. Ta położona pośród drzew bananowych i chlebowych wioska jest skupiskiem tradycyjnych drewnianych budynków. Można spacerować po wiosce i obserwować Indian Carib rzeźbiących czółna, wyplatających kosze i maty oraz dzielących się swoją wiedzą na temat roślin leczniczych. Karaibowie utrzymują się z rybołówstwa i rolnictwa, a także z rękodzieła, które sprzedają odwiedzającym. Wioska znajduje się nieco poza utartymi szlakami, ale warto ją odwiedzić ponieważ pozwala poznać historię tego fascynującego kraju. Ponadto wizyta w Kalinago Barana Autê jest jedną z bardziej niezwykłych rzeczy do zrobienia na Dominice.

Fort Shirley w Parku Narodowym Cabrits

Na północno-zachodnim wybrzeżu Dominiki usytuowany jest Park Narodowy Cabrits, który chroni bujne lasy deszczowe, bagna, czarne piaszczyste plaże i kwitnące rafy koralowe. Park jest również domem dla jednego z najciekawszych miejsc historycznych na Dominice. Można tu zwiedzić pozostałości Fortu Shirley – XVIII-wiecznego brytyjskiego garnizonu z pięknym widokiem na zatokę Prince Rupert. Małe muzeum przy wejściu prezentuje kolonialną historię Dominiki. Szlaki piesze poprowadzone zostały obok ruin garnizonu i wiodą do punktów widokowych na miasto Portsmouth, góry i błękitne morze.

Rafa Szampańska

Najsłynniejsze miejsce do nurkowania i snorkelingu na Dominice – Champagne Reef. Szampańska Rafa znajduje się w rezerwacie morskim, w pobliżu południowo-zachodniego wybrzeża kraju. Aktywność geotermalna powoduje, że tysiące bąbelków wyłania się spod skał, kilka stóp od brzegu. Nietoperze, koniki morskie, barakudy, płaszczki, kałamarnice i trąbowce to tylko niektóre z gatunków występujących w ciepłych wodach tej rafy. Do rafy można dopłynąć  z czarno-piaszczystej plaży Champagne Beach.

Plaże na Dominice

Większość turystów wybiera wakacje na Dominice ze względu na piesze wędrówki i przyrodę, ale na tej bujnej karaibskiej wyspie można także znaleźć kilka pięknych plaż. Plaże na Dominice to głównie wulkaniczne plaże z czarnym piaskiem. Dlatego też zabierz ze sobą klapki do chodzenia po plażach Dominiki, ponieważ czarny piasek jest naprawdę gorący!

Plaża Mero jest jednym z najpopularniejszych odcinków tutejszego wybrzeża. Znajduje się około 25 minut jazdy samochodem od stolicy kraju i wyspy – Roseau. Jest to ulubione miejsce wśród turystów przypływających na statkach wycieczkowych. Na plaży można wypożyczyć leżaki i parasole, a także kupić przekąski i napoje w modnych bambusowych budkach.

Jeśli zastanawiasz się, co warto zobaczyć w Portsmouth, drugim co do wielkości mieście na Dominice, odwiedź Purple Turtle Beach. Jest to kolejny uroczy, odcinek wybrzeża z palmami, na którym warto spędzić trochę czasu. O miano najpiękniejszego skrawka wybrzeża na Dominice walczy nieco dzika i dość odległa plaża Batibou. Znajduje się ona na północnym wybrzeżu wyspy. Liczne palmy kokosowe otaczają tutejsze piaszczyste wybrzeże. Nic dziwnego, że ta zachwycająca plaża była miejscem kręcenia jednej części filmu „Piraci z Karaibów”. Należy pamiętać, że wstęp na tę plażę jest płatny około 5 USD. Kolejną popularną na Dominice plażą jest Champagne Beach, która odwiedzana jest przez wielu turystów.

Autor: Magdalena Łydka

Poprzedni

Hotele Dominika – lista TOP rekomendowanych noclegów

Zima na Saint Lucia, jaka pogoda i temperatura, co robić?

Następny

Dodaj komentarz