TOP 10 atrakcji w Ocho Rios na Jamajce, co zobaczyć i zwiedzić

Tagi , , , ,

Odpoczynek, wyjazd na wakacje i urlop – to pojęcia, które powinny kojarzyć nam się w sposób pozytywny. Szeroko pojęty relaks to czas, w którym możemy oczyścić nasza głowę z wielu zmartwień, a po powrocie być jeszcze bardziej zmotywowanym do dalszych działań. Planując wycieczkę z pewnością powinniśmy wziąć pod uwagę konkretne miejsce. Lokalizacja powinna być zgodna z tym, czego oczekujemy i dostarczać nam odpowiednich wrażeń. Miejsca do zwiedzenia pozwalają nie tylko urozmaicić pobyt, ale są też cennym źródłem wiedzy o danym kraju i lokalnej ludności. Dziś skupimy się na Jamajce, a konkretniej na jednym z miast znajdujących się na północnym wybrzeżu – Ocho Rios. Przedstawimy top 10 atrakcji, które warto zobaczyć i zwiedzić. 

Ocho Rios Cruise Terminal Jamaica
Ocho Rios : shutterstock/By Richierich_Photography
Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Kilka słów o Ocho Rios 

Na początek, zanim jeszcze przejdziemy do zestawienia, dowiedzmy się nieco więcej o tej tajemniczej, a zarazem malowniczej lokalizacji. Ocho Rios to niespełna 20-tysięczne miasto, położone na północnym wybrzeżu Jamajki nad Morzem Karaibskim, w dzielnicy Saint Ann. Przez tubylców miasto jest określane po prostu jako Ochi. Co ciekawe, jeszcze kilkanaście lat temu miejscowość nie wzbudzała nadmiernej fascynacji ze strony turystów. Była to po prostu swego rodzaju osada rybacka, która żyła swoim spokojnym życiem. Wszystko tak naprawdę zaczęło zmieniać się w ciągu ostatniej dekady, kiedy to wspomniany region Jamajki postanowił szerzej otworzyć się na turystów. Dziś Ocho Rios jest ważnym ośrodkiem wypoczynkowym, do którego co roku zjeżdżają osoby z całego świata. Jego nazwa w tłumaczeniu na język polski sugeruje, że jest to miasto ośmiu rzek. Niestety, ale nie znajdziemy tu aż tylu akwenów wodnych, a mylne nazewnictwo wynika prawdopodobnie z błędnej translacji pochodzącej z języka hiszpańskiego. Niemniej nie oznacza to, że brak tutaj atrakcji. Wręcz przeciwnie. Ocho Rios dostarczy nam wielu niezapomnianych rozrywek, które spowodują, że pobyt będzie jeszcze bardziej udany. Znajdziemy tu również wiele restauracji, w których będziemy mogli skosztować m.in. lokalnych przysmaków oraz kluby nocne, które mogą dostarczyć nam wrażeń po całodniowych eskapadach.

TOP 10 najlepszych hoteli All-Inclusive w Ocho Rios (wyspykaraibskie.pl)

Co więcej, zwróćmy uwagę na to, że Ocho Rios to również doskonała baza wypadowa do zwiedzenia innych części Jamajki. Lokalni mieszkańcy regularnie dbają o wzbogacanie infrastruktury drogowej, dzięki czemu podróż na międzynarodowe lotnisko w Montego Bay zajmie nam niespełna dwie godziny. Ponadto bez problemu przedostaniemy się do stolicy – Kingston. Aby odwiedzić stołeczne miasto będziemy musieli przygotować się na podróż trwającą około godziny. Nie przedłużając, przejdźmy do TOP 10 lokalizacji w Ocho Rios i okolicach, które warto odwiedzić.

Dunn's River Falls in Ocho Rios, Jamaica
Dunn's River Falls in Ocho Rios, Jamaica, licencja: shutterstock/By gmeland

1. Cool Blue Hole

Pierwszą propozycją atrakcji, z jakiej możemy skorzystać będąc w Ocho Rios, jest odwiedzenie majestatycznych wodospadów o nazwie Blue Hole. Przepiękne widoki w otoczeniu tutejszej roślinności to doskonałe miejsce m.in. do popływania. Nieco bardziej odważni mogą również spróbować skoków do wody wprost z klifów. Co ciekawe, Cool Blue Hole nie jest typowo turystycznym miejscem, w związku z czym nie znajdziemy tu wielu sklepów z pamiątkami czy restauracji. Pomimo tego, organizowane są regularne wycieczki grupowe, które startują m.in. właśnie z Ocho Rios. Blue Hole to doskonała alternatywa na obcowanie z lokalną florą i fauną oraz eksplorację nieznanych nam dotąd zakątków świata. Miejsce jest niesamowicie wysoko ocenianie przez przybywające osoby i stanowi jedną z najpopularniejszych atrakcji na mapie Jamajki. Cool Blue Hole możemy definiować jako swego rodzaju baseny znajdujące się wśród dżungli, które są zasilane w wodę przez lokalne wodospady. Poza nimi znajdziemy tu liczne punkty widokowe, które pozwolą nam odkryć niezapomniane widoki.

2. Wodospady na rzece Dunn

Pozostając przy temacie szeroko pojętej wody nie sposób nie wspomnieć o wodospadach na rzece Dunn. To miejsce, które powinno być obowiązkowym punktem na mapie podczas wycieczki do Ocho Rios. Atrakcja, która jest czymś więcej, aniżeli miejscem do odwiedzenia. Za sprawą pięknych widoków jest to jedna z najbardziej malowniczych i fotogenicznych atrakcji kraju. Poza wykonywaniem samych zdjęć możemy tu również skorzystać z licznych aktywności fizycznych, takich jak pływanie w krystalicznie czystej wodzie czy spacer po okolicznych skałach. Wybierając się w to miejsce pamiętajmy jednak o tym, aby odpowiednio się ubrać, bowiem nie dostaniemy gwarancji na to, że nie wrócimy przemoczeni! Czymże jednak jest zmiana odzieży przy tak pięknych widokach natury? Co więcej, wodospady na rzece Dunn to nie tylko podziwianie lokalnych widoków. Poza wspinaczkami i relaksem na plaży możemy również skorzystać z usług parku linowego oraz placu zabaw. Co ciekawe, zakochani mogą tutaj nawet wziąć ślub.

Dunn's River Falls Upper Portion
Dunn’s River Falls , licencja: shutterstock/By gmeland

3. Muzeum Boba Marleya 

Wielu z nas uwielbia na co dzień słuchać muzyki. Dźwięki dobiegające z głośników czy słuchawek to doskonały sposób na wyciszenie się i relaks. W zależności od naszego charakteru, sposobu życia i zamiłowań, możemy wybierać np. rock, pop, hip-hop czy techno. Niemniej miłośnicy muzyki, a w szczególności reggae, z pewnością kojarzą Boba Marleya – jamajską ikonę wspomnianego stylu. Niesamowita światowa popularność twórcy sprawiła, że tutejsi mieszkańcy postanowili uczcić jego wkład w światową scenę muzyki oraz docenić całokształt życia. Dzięki temu możemy odwiedzić muzeum poświęcone wspomnianemu muzykowi. Co prawda nie znajduje się ono w samym Ocho Rios, ale w stolicy państwa – Kingston. Niemniej jak już wcześniej wspomnieliśmy, za sprawą licznych udogodnień komunikacyjnych bez problemu dotrzemy do tej lokalizacji. A to doskonała alternatywa do zwiedzenia budynku. Warto wiedzieć, że wspomniane muzeum znajduje się na terytorium, w którym mieszkał niegdyś sam artysta. Dom o XIX-wiecznej architekturze został przekształcony na obiekt turystyczny przez żonę muzyka – Ritę Marley i dziś cieszy się wielkim zainteresowaniem ze strony turystów. Na terenie obiektu znajdziemy m.in. teatr będący w stanie pomieścić do 80 osób, galerię fotograficzną czy sklep z pamiątkami i płytami nawiązującymi do twórczości Boba Marleya. Po zakończeniu zwiedzania będziemy mogli również zjeść posiłek w okolicznej kawiarni One Love Café.

4. Zatoka delfinów 

Z klimatów architektonicznych i muzealnych po raz kolejny możemy przenieść się nieco bliżej natury. Kolejną, godną odwiedzenia atrakcją jest lokalna zatoka delfinów. Miejsce jest usytuowane po drugiej stronie wodospadu Dunn. To właśnie tutaj do naszej dyspozycji jest piękny park morski, który może zaoferować nam bliskie spotkanie z delfinami. Dolphin Cove, bo tak nazywa się ta atrakcja w języku angielskim to miejsce, które świetnie sprawdzi się m.in. wówczas, gdy podróżujemy z dziećmi. Niemniej możliwość pływania z delfinami jest również znakomitą atrakcją dla par czy małżeństw. Poza wspomnianymi aktywnościami możemy skorzystać tu również z przejażdżki wielbłądem, obejrzeć pokaz rekinów czy po prostu pospacerować, podziwiając lokalną przyrodę. A do zobaczenia jest wiele, w tym m.in. liczne rośliny czy różnorodne gatunki ptaków. Zatoka delfinów to miejsce, które za sprawą swojej atrakcyjności i najwyższej jakości oferowanych usług, zostało odznaczone wieloma nagrodami. Niestety, jednym z minusów jest to, że fotografowanie naszych wspomnień jest możliwe po uiszczeniu opłaty. 

Jamaica: Dolphins and trainer at Dolphin Cove
Dolphin Cove, licencja: shutterstock/By

5. Wodospady i park Konoko

Jeśli kiedykolwiek interesowaliśmy się atrakcjami turystycznymi w Ocho Rios, to z pewnością natknęliśmy się na nazwę Konoko Falls & Park. To kolejna, znakomita alternatywa na spędzenie wolnego czasu. Wspomniany kompleks dostarcza nam wielu atrakcji w postaci niezapomnianych widoków panoramicznych, ścieżek czy akwenów wodnych. Park, który niegdyś nazywany był jako Coyaba River Garden and Museum, to doskonałe miejsce na całodniową wyprawę poza centrum Ocho Rios. Przechadzając się okolicą będziemy mogli natknąć się na wiele gatunków roślin czy ptaków. Potwierdzeniem tego są chociażby karmniki dla kolibrów. Poza tym, na obszarze parku Konoko możemy zwiedzić kolonialną rezydencję, wewnątrz której znajduje się wiele dzieł sztuki czy artefaktów z historycznych okresów, definiujących poniekąd Jamajkę. Odwiedzenie parku Konoko to doskonała alternatywa, którą możemy połączyć na przykład z zakupami w okolicznych centrach handlowych. 

Beautiful Jungle waterfalls  - Konoko Falls in Ocho Rios,Jamaica, in 2018.
B Konoko Falls in Ocho Rios,Jamaica, in 2018., licencja: shutterstock/By Mehdi Kasumov

6. Plaża Reggae

Klimaty muzyki reggae są widoczne na Jamajce niemal na każdym kroku. Nic dziwnego, że wspomniany gatunek muzyczny pojawia się nawet w nazwie plaży, która jest kolejnym miejscem godnym uwagi. Plaża reggae to blisko 250 hektarów malowniczego terytorium, które w 2008 roku gościło festiwal Caribbean Urban Music Awards. Ponadto dwa lata później, miejsce zostało okrzyknięte przez magazyn Lonely Planet jako największa atrakcja turystyki kulturowej, zostawiając w tyle m.in. balet w Teatrze Maryjskim czy Operę we Włoszech. Formalnie, właścicielem Reggae Beach jest jamajsko-kanadyjski biznesmen, Michael Lee-Chin. 

7. Lokalny rynek z rękodziełem

Będąc na Jamajce z pewnością będziemy chcieli odwiedzić tutejszy, lokalny rynek. Odpowiedzią na to jest odwiedzenie Ocho Rios Craft Market. Ten popularny targ usytuowany jest przy Main Street, dzięki czemu nie powinniśmy mieć żadnych problemów z dotarciem w to miejsce. A jeśli już tu zagościmy, to będziemy mogli nabyć jeden z oferowanych produktów. Wybór jest naprawdę ogromny. Znajdziemy tu ręcznie szyte torebki wykonane ze słomy, biżuterię ludową, a nawet rzeźby czy obrazy. Dzięki zabraniu czegokolwiek do domu będziemy mogli niemal codziennie wspominać wyprawę do tego malowniczego kraju, położonego nad Morzem Karaibskim. 

8. Mystic Mountain 

Odejdźmy nieco od zakupów i wypoczywania na plaży. Jeśli znajdziemy się w Ocho Rios, to z pewnością będziemy chcieli połączyć leniuchowanie z aktywnym wypoczynkiem. Nieco większych wrażeń czy zastrzyku adrenaliny może dostarczyć nam niezwykle popularna atrakcja turystyczna o nazwie Mystic Mountain. Decydując się na skorzystanie z usług, przygodę rozpoczniemy od zdobycia góry Sky Explorer, która znajduje się ponad lokalnymi lasami deszczowymi. Będąc na szczycie możemy podziwiać przepiękne widoki, ale przede wszystkim skorzystać z popularnej atrakcji, jaką jest zjazd kolejką grawitacyjną. Co ciekawe, tor został zaprojektowany w odpowiedni sposób tak, aby nie zaburzać lokalnej przyrody. Dzięki temu będziemy pokonywać liczne zakręty i przedzierać się przez bujny las tropikalny. Swoim wzrokiem będziemy mogli ogarnąć dodatkowo niesamowite klify wapienne. Co ważne, zjazd kolejką grawitacyjną nie jest jedyną atrakcją, na jaką możemy liczyć w tym miejscu. Przykładowo, możemy zdecydować się również na różnorodne wspinaczki, spacery czy skorzystanie ze zjeżdżalni wodnej.

The view of a cable transporting tourists from Ocho Rios downtown to the top of Mystic Mountain (Jamaica).
Ocho Rios Mystic Mountain (Jamaica). , licencja: shutterstock/By Ramunas Bruzas

9. Jaskinie Green Grotto

Kolejną alternatywą na spędzenie wolnego czasu jest odwiedzenie tutejszych jaskiń Green Grotto. To ciekawy sposób na oderwanie się od zwiedzania okolicznych plaż i dodatkowe uatrakcyjnienie pobytu. Wspomniane jaskinie to doskonałe miejsce m.in. na poznanie historii rdzennych mieszkańców Jamajki. Jaskinie stanowią swego rodzaju labirynt, w którym będziemy mogli obserwować różnorodne masy skalne, ale też zaznać kojącego chłodu. Co ciekawe, wewnątrz jaskini znajdziemy również jezioro, które stanowi dodatkową atrakcję tego miejsca. Wraz z przewodnikiem będziemy mieli możliwość odwiedzenia ciekawych zakątków. Cała podróż zajmie nam natomiast około 1,5 godziny czasu.

10. Spływ tratwą przez rzekę Martha Brae

Jako ostatnią propozycję na spędzenie wolnego czasu w Ocho Rios możemy wskazać spływ tratwą przez rzekę Martha Bae. To znakomita opcja dla tych, którzy chcą zwolnić tempo po intensywnych dniach połączonych z wysiłkiem fizycznym. Alternatywnie, to dobry wybór dla wszystkich turystów ceniących sobie spokój i bliskość natury. Spływ odbywa się nader spokojnie, a dba o to osoba sterująca tratwą. Dzięki temu jesteśmy w stanie nie tylko podziwiać okoliczną przyrodę, ale też wyciszyć się. Co ciekawe, niektóre wycieczki oferują możliwość wykupienia pełnego pakietu z wyżywieniem, dzięki czemu nie będziemy musieli martwić się o to, że nasz żołądek będzie pusty przez większą część dnia. Co więcej, ta pięciokilometrowa wyprawa może być również udekorowana odwiedzeniem ogrodu ziołowego Miss Martha’s Herb.

Krajobraz strzał człowieka (turystyczny) wioślarstwo bambusowe tratwy, podczas rejsu na wakacjach w Montego Bay, Jamajka, Karaiby. Martha Brae 2019.
Krajobraz strzał człowieka (turystyczny) wioślarstwo bambusowe tratwy, podczas rejsu na wakacjach w Montego Bay, Jamajka, Karaiby. Martha Brae 2019., licencja: shutterstock/By
Poprzedni

Najbardziej Instagramowe miejsca na Kubie – sprawdź, gdzie zrobić zdjęcia!

Przejażdżka zabytkowym kabrioletem na Kubie

Następny

Dodaj komentarz