TOP 10 najpiękniejszych wodospadów na Jamajce

Tagi , , , , ,

Zdarzają się na tym świecie widoki podobne do cudów – wiedzą o tym Ci, którzy choć raz wybrali się na Jamajkę. Wiele z nich wartych jest sfotografowania, dlatego, jeśli wybierasz się w podróż, koniecznie zabierz ze sobą dobry aparat i sprawdź listę top 10 – najpiękniejsze wodospady na Jamajce!

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Najpiękniejsze wodospady na Jamajce

Co wodospad to inna historia. Aby dostać się do niektórych z nich, wymagane są piesze wędrówki, co do innych trzeba podpytać miejscowych, a jeszcze inne znajdują się w centrum parków, dzięki czemu są łatwe do znalezienia nawet przez osobę, która na Jamajce jest pierwszy raz.

Warto na tym etapie pamiętać, że na wodospad może być wymagana opłata za wstęp. Dlatego oprócz dobrych butów i stroju kąpielowego warto zabrać ze sobą również portfel i… serdeczny uśmiech. Na pewno się przyda podczas kontaktu z miejscowymi oraz innymi podróżującymi!

The Beautiful Reggae Falls located in the hills of St Thomas, Jamaica.
Wodospady na Jamajce, St Thomas, Jamaica., licencja: shutterstock/By LBSimms Photography

Tacky Falls

Tacy Falls jest jednym z najbardziej naturalnych wodospadów na Jamajce. Jego ogromną zaletą jest położenie w miejscu, do którego można łatwo dojechać – w pobliżu parafii Saint Mary’s, około 40 minut od Robin’s Bay. Mimo możliwości łatwego odnalezienia wodospadu jest on odosobniony, co sprawia, że jest to urocze miejsce do odwiedzenia przez osoby, które nie przepadają za zgiełkiem miasta. Aby dostać się do Tacky Falls, wystarczy podążać wzdłuż stromego szlaku. To dobra okazja do trekkingu, jeśli ma się ze sobą dobrej jakości obuwie.

Uwaga! Ten wodospad jest wodospadem przeznaczonym tylko do obserwacji, co oznacza, że nie można się na niego wspiąć.

Cane River Falls

Piękny wodospad Cane River Falls jest lokalnym faworytem mieszkańców Jamajki, ale i jednym z ulubieńców podróżujących. Wodospad znajduje się w pobliżu Bull Bay na południowo-wschodnim wybrzeżu Jamajki. U podstaw wodospadu znajdują się liczne baseny, które pomogą połączyć relaks z podziwianiem wyjątkowego wodospadu.

Aby wejść na teren wodospadu, należy uiścić niewielką opłatę.

Cane River Pond, St. Thomas Jamaica
Wodospady na Jamajce, licencja: shutterstock/By Craig F Scott

Roselle Falls

Kolejny popularny wodospad to Roselle Falls. Znajduje się w pobliżu plaży w zatoce Morant Bay w pobliżu St. Thomas. Kiedyś był popularnym miejscem kąpieli wśród miejscowych. Teraz jest spokojnym i naturalnym wodospadem, zaliczanych do tych niewielkich, choć nie oznacza to, że gorszych. Wodospad, z którego roztacza się widok na ocean to przecież wyjątkowa gratka dla niejednego podróżnika!

To warto wiedzieć! Wiele lokalnych sklepów i restauracji na Jamajce zostało zniszczonych przez huragan Dean w 2007 roku. Przez to mały wodospad Roselle Falls wysechł na jakiś czas, ale znów płynie, by cieszyć okolicznych mieszkańców i odwiedzających!

Reggae Falls

Ten wodospad zachwyci podróżników od pierwszej chwili. A to wszystko dzięki ukrytemu położeniu w pobliżu St. Thomas. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że aby dostać się do Reggae Falls będzie konieczna pomoc miejscowego, który dobrze zna okolicę. Wysiłek związany z dotarciem do wodospadu jest szczególną częścią doświadczenia, które jest tego warte – ponieważ czeka Cię widok nie z tej ziemi!

Mały, schowany wodospad to naturalny skarb i spokojne miejsce na relaks oraz piknik. Na szczyt małego wodospadu prowadzą schody, które mogą być zasłonięte przez roślinność. Wodospady Reggae to ulubione miejsce mieszkańców, zwłaszcza w weekendy, kiedy to spotykają się, by spędzić czas w gronie przyjaciół i rodziny.

Reggae Falls: Amazing landscape of an abandoned hydro-electric project with dramatic clouds in the background
Wodospady na Jamajce, licencja: shutterstock/By Craig F Scott

Turtle River Falls

Następna pozycja na liście to imponujący wodospad Turtle River Falls, który znajduje się w ogrodzie, umieszczonym w dobrze dostępnej części miasta. Park znajduje się w Ocho Rios i można spędzić tam cały dzień, ciesząc się wodospadem Turtle River Falls i spacerując po pozostałej części parku. Co ważne, wodospad ma ładny i naturalny basen, w którym można pływać i podziwiać bujną w roślinność okolicę. To najlepszy sposób, by połączyć aktywność z odpoczynkiem!

Warto zapamiętać, że Turtle River Falls to w rzeczywistości 14 różnych wodospadów pochodzących z rzeki Turtle w parku Turtle River Falls and Gardens!

Niedaleko znajduje się woliera, czyli pomieszczenie przeznaczone do przebywania przez ptaki. Jest równie ciekawą atrakcją, szczególnie dlatego, że znajdują się w niej nie tylko zwierzęta, ale ponad 100 gatunków roślin. W najbliższej okolicy warto sprawdzić także miejsce idealne do fotografowania, czyli japoński staw Koi.

Konoko Falls

Konoko Falls w Ocho Rios to turystyczny wodospad w dżungli, do którego można dotrzeć np. podczas wycieczki z przewodnikiem. Dzięki temu bardziej docenisz i zrozumiesz lokalną florę oraz faunę, a także poznasz historię wyjątkowego miejsca. Na koniec dotrzesz do wodospadów Konoko, a przewodnik pomoże Ci wspiąć się na szczyt… przez kilka wodospadów! Tak bliskie obcowanie z naturą to wspaniałe doświadczenie.

W przypadku tego wodospadu należy mieć odpowiednie buty, dobrane do kontaktu z wodą, ponieważ teren jest śliski. Należy uważać również na kolorowe ptaki żyjące w parku.

Wstęp do Konoko Falls jest płatny, ale miejsce oferuje wiele ciekawych atrakcji, które na pewno zostaną docenione przez odwiedzających.

Beautiful Jungle waterfalls  - Konoko Falls in Ocho Rios,Jamaica, in 2018.
Konoko Falls in Ocho Rios,Jamaica, in 2018., licencja: shutterstock/By Mehdi Kasumov

Somerset Falls

Zwiedzając wodospady na Jamajce nie można pominąć kolejnego ciekawego wodospadu jakim jest Somerset Falls. Znajdujący się blisko parafii Portland, niedaleko Port Antonio. Wodospad wypływa z rzeki Daniels do umieszczonego poniżej wąwozu. Basen pod wodospadem jest przyjemnym miejscem pływania zarówno dla lokalnych mieszkańców, jak i odwiedzających.

Somerset Falls to świetny wodospad do odwiedzenia, jeśli chcesz zobaczyć naturalny wodospad, ale nie chcesz wędrować daleko w las deszczowy. Ten znajduje się w odległości krótkiego spaceru ścieżką. Wodospad otacza bujna dżungla z kolorowymi ptakami i kwiatami. Możesz zwiedzać okolicę na własną rękę lub wynająć lokalnego przewodnika.

Nie zapomnij o pysznym jedzeniu. Somerset Falls to doskonałe miejsce na piknik!

Mayfield Falls

Będąc na Jamajce, Mayfield Falls warto potraktować jako stały punkt programu. Ta piękna dolina w Westmoreland to naturalny raj, doskonały dla osób, które chcą znaleźć się z dala od obszarów turystycznych i doświadczyć tego, co na Jamajce najważniejsze – piękna wyspy!

To, co sprawia, że Mayfield Falls jest tak spektakularne, to liczne kaskadowe wodospady o różnej wielkości. Najpopularniejszy z nich ma ponad trzy metry wysokości! Wokół wodospadu znajduje się aż 21 naturalnych basenów i naturalnych jacuzzi, które zapewnią maksymalny komfort po długiej podróży i staną się miejscem odpoczynku na cały dzień.

Podczas zwiedzania warto zdać się na profesjonalnego przewodnika, który nie tylko wskaże, które baseny są najlepsze, ale również opowie o lokalnej florze i faunie – oraz pokaże, gdzie szukać podwodnej jaskini.

YS Falls

YS Falls znajduje się w pobliżu parafii Saint Elizabeth na Jamajce. Istnieje siedem wodospadów, które tworzą wodospady YS Falls i wszystkie wpływają do basenów, będąc ogromną atrakcją dla zwiedzających.

Dolny basen z wodospadu w Y S Falls, Jamajka
Wodospady na Jamajce, Dolny basen z wodospadu w Y S Falls, Jamajka, licencja: shutterstock/By Sherry Talbot

YS Falls to miejsce, do którego trzeba kupić bilet wstępu, jednak można być pewnym, że na miejscu będzie czym zająć się przez cały dzień! W okolicy jest bowiem wiele ciekawych atrakcji, np. jazda traktorem czy popularne wycieczki z baldachimem.

W pobliżu wodospadów znajdują się sklepy z pamiątkami, w którym można kupić produkty lokalne produkty.

Reach Falls

Wodospady na Jamajce to piękne doznanie wizualne. Warto odwiedzić piękny wodospad Reach Falls w pobliżu port Antonio. To cudowne miejsce, w którym zakochasz się od pierwszego wejrzenia. Wodospad znajduje się w lesie Montane i otoczony jest wieloma gatunkami paproci. Ponadto stale wracają do niego dzikie zwierzęta, takie jak papugi.

Wodospad spływa kaskadą do basenu w kształcie serca, dlatego może być romantycznym miejscem dla par, np. podczas podróży poślubnej czy planowanych zaręczyn. Reach Falls to uosobienie tropikalnego wodospadu, który spływa kaskadą po zboczu skały. Jeśli Reach Falls wydaje się znajomy, to dlatego, że wodospad pojawił się w wielu popularnych filmach!

Możesz wybrać się na wycieczkę po wodospadach z lokalnym przewodnikiem, który opowie Ci o historii wodospadów i wskaże inne obszary wokół, takie jak elementy naturalne i ukryte jaskinie.

Reach Falls in Portland Jamaica
Reach Falls in Portland Jamaica, licencja: shutterstock/By

TOP 10 – wodospady na Jamajce

Top 10 wodospadów to lista, którą warto mieć pod ręką, wybierając się na Jamajkę. Nawet jeśli nie uda Ci się zobaczyć wszystkich, z pewnością docenisz piękno tych wybranych i zapamiętasz je na całe życie!

TOP 10 atrakcji w Ocho Rios na Jamajce, co zobaczyć i zwiedzić (wyspykaraibskie.pl)

Gotowy plan wycieczki objazdowej po Jamajce (wyspykaraibskie.pl)

Poprzedni

Jak dzwonić z Jamajki do Polski – Internet na Jamajce

Czy na Jamajce jest drogo?

Następny

Dodaj komentarz