TOP 15 atrakcji na Kubie, co zobaczyć i zwiedzić

Tagi , , , , , ,

Kuba jest największą wyspą na Karaibach cechującą się bardzo ciekawą historią oraz otaczającą kulturą. Wielu ludziom kojarzyć się może z burzliwą historią oraz Fidelem Castro. Kuba to jednak również piękne stare budynki, zabytkowe samochody poruszające się po ulicach powodują, że będąc tam — czujemy się, jakbyśmy zatrzymali się w czasie. Latynoska muzyka, otaczający tropikalny klimat oraz Salsa, która jest najbardziej znanym tańcem w tym kraju. To wszystkie czynniki sprawiają, że Kuba jest magicznym miejscem robiącym ogromne wrażenie zwłaszcza na przyjezdnych turystach. Planujesz zwiedzić ten kraj? Zapraszamy do dalszej części artykułu, gdzie postaramy się Ci przybliżyć Kubę pod kątem turystycznym. Jakie atrakcje na Kubie warto zwiedzić? Jakie miejsca koniecznie uwzględnić przy planowaniu wycieczki? Przekonaj się sam.

Stare samochody Kuba
Stare samochody Kuba, licencja: shutterstock/By Zoltan Varga Photographer
Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

​1. Stara Hawana, czyli La Habana Vieja

Habana Vieja lub jak kto woli Stara Hawana to kawałek historii Kuby zachowany do dnia dzisiejszego. Dodatkowo jest to najstarsza dzielnica miasta, znajdująca się na cyplu wód Zatoki Hawańskiej. Historia tego miejsca jest bardzo ważna. Kiedyś to właśnie Habana Vieja pełniło najważniejszą rolę w całym mieście. Klimat tego miejsca jest naprawdę magiczny. Natomiast spacer po brukowych uliczkach z widokiem na barokowe budowle, pozwala wyobrazić sobie jak toczyło się życie na Kubie ponad 200 lat temu. Rewolucja Fidela Castro spowodowała, że dzielnica została zaniedbana. Znacznie ograniczono środki finansowe dla tego miejsca, co w następstwie przełożyło się na popadanie zabytkowych budowli w ruinę. W roku 1982 Stara Hawana dopisana została, do listy UNESCO co pozwoliło, na odrestaurowanie wielu miejsc w tym pięknym mieście.
Główne atrakcje tej części Kuby to Plaza de la Catercal, legendarna restauracja i miejsce spotkań Hemingwaya — Bodeguita del Medio oraz forteca wojskowa Castillo de la Real Fuerza. Jako ciekawostkę można potraktować również znajdująca się tam ławeczkę z posągiem naszego rodaka Fryderyka Chopina.

Old Havana downtown Street - Hawana, Kuba
Hawana, Kuba, licencja: shutterstock/By Diego Grandi

​2. Atrakcje na Kubie – Varadero

Varadero jest jedną z najsłynniejszych plaż na całej Kubie. Rozciąga się wzdłuż półwyspu Hicacos i stale zachęca turystów swoją bogatą ofertą zawierającą dostęp do ponad 50 hoteli. Varadero jest regionem turystycznym, który znacznie różni się od pozostałych kubańskich obszarów mieszkalnych. Ilość dostępnych tutaj atrakcji czyni to miejscem bardziej w klimatach kalifornijskich niż kubańskich. Plaże pokryte białym piaskiem przyciągają w to miejsce turystów z całego świata. Oprócz tego znajdziecie tutaj również piękne ogrody pełne kwiatów. Osoby lubiące dobre jedzenie mogą liczyć na lokalne restauracje serwujące pyszne dania. Bardzo popularne w tym miejscu jest uprawianie sportów wodnych takich jak wędkarstwo, nurkowanie oraz kajakarstwo.

​3. Trinidad

Trinidad na Kubie jest kolejnym miastem wpisanym na listę Światowego Dziedzictwa UNSECO. Zwiedzanie tego miejsca to jak cofnięcie się w czasie. Piękne odrestaurowane budynki oraz brukowe uliczki w centrum oddają niesamowity klimat. Duża część architektury miasta pochodzi z XVII-XIX wieku. Był to czas kiedy Trinidad znany był z handlu cukrem oraz niestety, ale i niewolnikami. Aktualnie Trinidad zdecydowanie jest jednym z najładniejszych miast na Kubie, które warto odwiedzić zaraz obok Hawany. Do atrakcji, które trzeba odwiedzić należą bez wątpienia Plaza Mayor, czyli centralną część miasta, kościół i klasztor św. Franciszka z bardzo charakterystyczną dzwonnicą. Na wschód od Trynidadu przy drodze do Sanci Spiritus, znajduje się bujne miejsce — Valle de los Ingenios. W czasie największego rozkwitu uprawy cukru działały tutaj ponad 40 zakłady produkcyjne. To bardzo ważne miejsce w historii Kuby ze względu na rozwój, do jakiego przyczyniło się to miejsce.

Widok na miasto Trinidad na Kubie
Widok na miasto Trinidad na Kubie, licencja: shutterstock/By Rrphstock

4. Guardalavaca

To mała osada w pobliżu nadmorskich kurortów na północno-zachodnim wybrzeżu prowincji Holguin. Guardalavaca jest częścią gminy Banes (35 km na południe) i znajduje się 58 km od stolicy prowincji Holguin City. Jest to w zasadzie wioska turystyczna, która przyciąga gości z okolicznych nadmorskich kurortów. Otoczona błyszczącymi plażami Guardalavaca znajduje się w prowincji Holugin na Kubie. Jest to miasto zdecydowanie cichsze od Varadero. Odwiedzenie tego miejsca to świetna gratka dla kogoś kto chce odpocząc od tropikalnego słońca.  Nurkowie oraz miłośnicy snorkelingu mogą zaznać bogatego życia morskiego wzdłuż raf koralowych, których jest tutaj całe mnóstwo. Natomiast wiele firm turystycznych oferuje jednodniowe wycieczki do Guardalavaca. Obejmują one zwiedzanie dżungli, rejsy żeglarskie oraz wycieczki krajoznawcze po pobliskim mieście, którym jest Santiego de Cuba. Na zachód od Guardalavaca znajduje się spory kawałek  wybrzeża oraz trzy wyspy. Jedną z nich jest Cayo Naranjo. Znajduje się tam bardzo popularne delfinarium.

5. Atrakcje na Kubie – Cayo Coco

Cayo Coco to kolejna propozycja pięknej  wyspy leżącej na północnym wybrzeżu centralnej Kuby. To co wyróżnia to miejsce to zdecydowanie odizolowanie od reszty.  Znajdziecie tutaj wiele ośrodków wypoczynkowych oferujących wczasy typu All incvlusive. Geograficznie jest jedną z wyspy archipelagu Jardines del Rey, administracyjnie natomiast należy do gminy Morón oddalonej od Cayo Coco od około 45 kilometrów i znajdującej się w prowincji Ciego de Avila. Wyspa w 85% pokryta jest roślinnością. Warto wiedzieć, że wyspa Coco Cayo posiada swój własny port lotniczy, znacznie ułatwia to możliwość podróżowania. Plaża Cayo Coco do najpopularniejszych zajęć zalicza: sporty wodne, wędkarstwo, kitesurfing, nurkowanie, pływanie z delfinami i oczywiście relaks na plaży!

​6. Parque Nacional Vinales (Valle de Vinales)

Kolejnym miejscem wpisanym na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO jest Parque Nacional Vinales. Jest to piękna, zielona dolina w Sierra de los Organos, na północ od Pinar del Rio. Strome wapienne wzgórza przecinają doliny, tworząc piękny krajobraz tego miejsca. Dno doliny w Parque Nacional Vinales to głównie obszary rolnicze, na których uprawiane są tytoń, owoce i warzywa. Miłośnicy wypoczynku na świeżym powietrzu, mogą skorzystać z wędrówek po pięknej okolicy czy jazdy konno po miejscowych wzgórzach. Warto również odwiedzić pobliskie miasteczko Vinales.

Vinales to najlepszy przykład krasowej doliny, która istnieje na całej wyspie. Ten godny pozazdroszczenia krajobraz ma swój początek w kredzie, około 100 milionów lat temu. Od tego czasu woda modeluje skałę, zarówno na powierzchni, jak i w podłożu, tworząc charakterystyczną orografię, które są jednym z jej głównych znaków rozpoznawczych. Wiele z tych jaskiń zawaliło się, pozostawiając tylko charakterystyczne zniszczone ściany, które można dziś zobaczyć. Jeżeli interesuje was zwiedzenie tego miejsca, to warto wiedzieć, że dużo biur turystycznych oferuje jednodniowe wycieczki do tego miejsca prosto z Hawany.

Kuba Vinales
Kuba Vinales, licencja: shutterstock/By Lukas Bischoff Photograph

​7. Atrakcje na Kubie – Baracoa

Jedną z głównych atrakcji wschodniej Kuby jest piękne Baracoa, najstarsze miejsce w całym kraju. Założone zostało w 1511 roku w prowincji Guantanamo. Hiszpanie, widząc piękno Baracoa, zdecydowali, że stanie się ono ich pierwszym miastem. Bogactwo tych ziem przez wieki poddało Baracoa nieustanną konfrontację pomiędzy rdzennymi mieszkańcami a Hiszpanami, dając początek bardzo ciekawym legendom, jak choćby ta, która opowiada o śmierci Cacique Hatuey. Miejsce to było odcięte od pozostałej części świata zewnętrznego aż do lat 60. XX wieku. Zbudowano wtedy autostradę La Farola dającą nowe możliwości podróżnicze. Dzisiaj miejsce to odwiedzane jest głównie ze względu na zachwycającą kolonialną architekturę oraz bujną przyrodę. Wodospady oraz lokalne plaże stanowią idealną przeciwwagę dla parnej dżungli. Płaski szczyt El Yunque przewodniczy całej tropikalnej urodzie tego miejsca. Zachwyca swoich wędrowców do wzięcia udziału we wspinaczce na swój 589-metrowy szczyt.

Warto też zajrzeć do Museo Municipal. Zapoznać się tam można z fascynującą historią Baracoa. Bogactwo tych ziem przez wieki poddało Baracoa nieustanną konfrontację pomiędzy rdzennymi mieszkańcami a Hiszpanami, dając początek bardzo ciekawym legendom, jak choćby ta, która opowiada o śmierci Cacique Hatuey. Jego wąskie, brukowane uliczki są przesiąknięte historią, otoczone starymi rezydencjami, które rozciągają się od Fuerte la Punta do fortecy Matachín, dwóch najważniejszych atrakcji wraz z zamkiem Seboruco. Baracoa to miasto, którego nie można przegapić, przejeżdżając przez prowincję Guantanamo.

​8. Atrakcje na Kubie – The Malecon

To słynna nadmorska promenada Hawany. Zaprojektowano ją w 1901 roku, budowa ruszyła rok później i trwała niecałe dwa lata. Spacer po tej atrakcji jest jak spacer po historii miasta. Promenada biegnie przez siedem kilometrów od dzielnicy Habana Vieja do Vedado, centralnej części dzielnicy biznesowej. Po drodze spotkać można zachowane w bardzo dobrym stanie dwudziestowieczne budynki, reprezentujące mieszankę stylów architektonicznych. Malecon to bardzo przyjemne miejsce na romantyczny spacer we dwoję. W tej części miasta obchodzone są różne święta, takie jak słynne karnawały Cienfuegos. Jest to również miejsce spotkań towarzyskich mieszkańców, co oznacza, że każdego dnia możesz cieszyć się czysto kubańską atmosferą.  Kulminacją wycieczki z zapachem morskiej bryzy jest architektoniczny klejnot Palacio del Valle, inspirowany hiszpańską architekturą arabską. Malecón znajduje się na południowym zachodzie, co czyni go strategicznym punktem dla miłośników zachodu słońca.

The castle of El Morro, a symbol of Havana, and a nearby romantic park on a day with a beautiful sky
Hawana, widok z The Malecon, licencja: shutterstock/By Kamira

​9. Che Guevara Mausoleum, Santa Clara

Dwa kilometry na zachód od Parque Vidal de Santa Clara, przy Avenida de los Desfiles, bardzo blisko dworca autobusowego Viazul, znajduje się ogromny plac Plaza Che Guevara, strzeżony przez brązowy posąg dowódcy, pomnik Ernesto Che Guevary. Posąg został wzniesiony w 1987 roku dla upamiętnienia 20. rocznicy zabójstwa Che w Boliwii i można go oglądać o każdej porze dnia. Za posągiem można dostać się do wysublimowanego mauzoleum, które zawiera 38 nisz wykutych w kamieniu w hołdzie dla partyzantów, którzy zginęli podczas rewolucji boliwijskiej. W 1997 roku szczątki 17 bojowników, w tym Guevary, znaleziono w tajnym zbiorowym grobie w Boliwii i pochowano w mauzoleum. 17 października tego samego roku Fidel Castro rozpalił wieczny płomień. Muzeum gromadzi również różne przedmioty dotyczące życia i śmierci Ernesto Che Guevary.

​10. Atrakcje na Kubie – Museo Nacional de Bellas Artes

Narodowe Muzeum Sztuk Pięknych Kuby to ekscytujące muzeum sztuki, które mieści się w dwóch pięknych budynkach położonych obok słynnego Paseo de Martí, w Centro Habana. Natomiast jego cel to odrestaurowanie, zachowanie i promowanie dzieł, które są częścią dziedzictwa plastycznego Kuby. Posiada 24 sale, w których znajdują się kolekcje sztuki starożytnej, sale artystyczne przeznaczone dla mistrzów wszech czasów oraz sale z wystawami przejściowymi. Jeden z budynków, a konkretnie El Centro Asturiano, skupia się na sztuce kubańskiej. W nim prace ułożone są w porządku chronologicznym i są zadziwiająco zróżnicowane. Prezentowane są tu prace wybitnych artystów, takich jak Guillermo Collazo, Rafael Blanco, Raúl Martínez czy Wilfredo Lam. Jako całość mieszczą jedną z największych kolekcji malarstwa i rzeźby w całej Ameryce Łacińskiej, dzięki czemu są uważane za jedno z najważniejszych muzeów w Ameryce Łacińskiej i na Karaibach.

​11. Zamek San Pedro del Morro, Santiago de Cuba

Twierdza wojskowa Castillo de San Pedro de la Roca, znana również jako „Castillo del Morro”, wpisana jest na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w 1997 roku ze względu na swoją wielką wartość historyczną i architektoniczną. Dawniej znane jako Muzeum Piractwa, ale zmieniło nazwę, aby dostosować się do nowej zawartości bardziej ogólnego muzeum i związanej ze środowiskiem, w którym się znajduje w Santiago de Cuba. Został zbudowany w 1638 roku dla ochrony Zatoki Santiago jako ciąg fortyfikacji, które dziś tworzą najbardziej kompletną i najlepiej zachowaną fortecę XVII-wiecznej architektury militarnej. Warto jest zobaczyć ten imponujący zamek i odkryć niesamowite widoki, które można zobaczyć ze skalistego cypla znanego jako El Morro, na którym jest zbudowany.

Miejsce to może pochwalić się wykwitną liniowością , którą tworzą nałożone na siebie tarasy połączone ze sobą rampami i schodami. W głównym budynku można zobaczyć dużą liczbę broni białej, palnej i obiektów historycznych wraz z interesującymi dokumentami. Posiada pięć stałych sal wystawowych prezentujących historię i funkcjonowanie fortu. Ponadto posiadał również kaplicę, w której znajduje się wyrzeźbiony w drewnie Chrystus z XVII wieku.

View of the Castillo del Morro castle from the sea side in the Santiago de Cuba
Castillo del Morro Santiago de Cuba, licencja: shutterstock/By Ievgenii Bakhvalov

​12. Półwysep de Zapata (Bagno Zapata)

To prawdziwa oaza dla miłośników przyrody. Półwysep de Zapata to odległe, a także mało zaludnione miejsce z różnorodnymi krajobrazami oraz jednym z największych terenów podmokłych na Karaibach. Bagno Zapata jest domem dla około 150 różnych gatunków ptaków, w tym papug czy czapli. Powszechne są również krokodyle. Jedną z części półwyspu zajmuje rezerwat przyrody – Gran Parque Natural de Montemar, gdzie znajdziemy wiele stworzeń w ich naturalnym środowisku.

​13. Atrakcje na Kubie – Wodospad El Nicho

Jeśli szukasz zachwycającego kawałku natury w środkowej części Kuby to udaj się do wodospadu El Nicho. Jego nazwa pochodzi od pięknego wodospadu krystalicznych wód, który istnieje w rzece Hanabanilla na Kubie. Aby dostać się do wodospadu, należy podążać piękną naturalną ścieżką o długości nieco ponad kilometra, znaną jako Królestwo Wód, dzięki której można odkryć bujną faunę i florę tego obszaru, taką jak tocororos i palmiches. Aby odpocząć od spaceru, możesz zażyć orzeźwiającej kąpieli w licznych naturalnych basenach, które znajdziesz, takich jak basen dla zakochanych. Ponadto istnieje wiele jaskiń, które czekają na ich odkrycie. Po intensywnym dniu na łonie natury można zregenerować siły w restauracji w stylu ranczo, gdzie można skosztować pysznych lokalnych potraw.

Poceta de Cristal in El Nicho National Park
El Nicho National Park, licencja: shutterstock/By Julia Naether

14. Wojskowy Park Historyczny – Parque Historico Militar, Havana

Widoki z Wojskowego Parku Historycznego Morro-Cabana na miasto Hawana są spektakularne. Podobnie, wycieczka na drugą stronę zatoki, aby odkryć jej dwie starożytne fortece (Castillo de los Tres Santos Reyes del Morro i Fortaleza de San Carlos de La Cabana) jest niemalże koniecznością, jeśli przejeżdżasz przez miasto. Najlepszą porą na poznanie Historycznego Parku Wojskowego Morro-Cabana jest zachód słońca, ponieważ w ten sposób możesz wziąć udział w symbolicznej ceremonii „El Canonazo” w La Fortaleza de San Carlos de La Cabana, gdzie codziennie o 21:00, aktorzy ubrani w mundury wojskowe z XVIII wieku odtwarzają wystrzał z armaty nad portem w Hawanie, będący znakiem (do 1850 r.) zamknięcia bram miejskich. To bardzo ciekawe widowisko, które robi wrażenie na zwiedzających turystach.

15. Pomnik Jose Marti – Plaza de la Revolucion (Jose Marti Memorial), Havana

Plaza de la Revolución, znajdujący się w mieście Hawana. Oprócz tego, że jest jednym z największych publicznych placów na świecie, o powierzchni 72 000 metrów kwadratowych, jest miejscem o wielkiej wartości historycznej, ponieważ był miejscem kilku ważnych akt i wydarzenia rewolucji kubańskiej. Zgromadziło się tam milion osób (prawie jedna dziesiąta populacji Kuby). Na swojej gigantycznej esplanadzie zamknięto różne zjazdy partyjne, była ona bezpośrednim świadkiem licznych aktów solidarności z siostrzanymi narodami oraz rocznic wydarzeń historycznych, takich jak szturm na koszary Moncada i triumf rewolucji.

Dodatkowo ten ogromny plac był dziełem francuskiego urbanisty Jeana Claude Forestiera w latach 20 XX wieku. Był znany jako Plac Civic do 1959 roku. Obecnie plac ten jest otaczają szare budynki jest siedzibą rządu kubańskiego, wykorzystywanym jako miejsce dużych zgromadzeń politycznych. Na środku placu znajduje się Pomnik José Martí. Tuż za nim znajdują się biura rządowe, wewnątrz silnie strzeżonego Komitetu Centralnego Komunistycznej Partii Kuby. Cementowy budynek znajdujący się na północ od placu to Ministerstwo Spraw Wewnętrznych, słynące z ogromnego muralu Che Guevary na fasadzie, który jest kopią fotografii Alberto Kordy z 1960 roku. Tuż pod wizerunkiem Che widnieje fraza „ Hasta la Victoria Siempre”.

 Plaza de la Revolucion in Havana, Cuba on a summer day
Plaza de la Revolucion, licencja: shutterstock/By Fotos593

Przeczytaj więcej o wakacjach na Kubie:

Santiago de Cuba – wakacje w tętniącej życiem, kubańskiej metropolii

Gotowy plan wycieczki objazdowej po Kubie

Hotele Hawana – lista TOP rekomendowanych noclegów

Poprzedni

TOP 10 najpiękniejszych plaż w Santo Domingo na Dominikanie

Wynajęcie samochodu na Dominikanie – zasady ruchu drogowego, co warto wiedzieć?

Następny

Dodaj komentarz