TOP 15 atrakcji w Portoryko, co zobaczyć i zwiedzić

Tagi , , , ,

Portoryko jest jedna z największych wysp Karaibów, terytorium jest w pełni zależne od USA, ale w pełni zachowuje swoją autonomię. Leży nad Oceanem Atlantyckim i Morzem Karaibskim. Wyjątkowo atrakcyjne w Portoryko są złociste plaże, ich linia brzegowa łagodnie wpada do oceanu. Największym i najstarszym miastem jest stolica Portoryko San Juan. Kulturowo jest to miejsce bardzo latynoskie, zarówno widoki, jak i atmosfera Portoryko robią niesamowite wrażenie. W Polsce mało znana. Znajduje się tam wiele miejsc, które warto zobaczyć. Jakie są atrakcje w Portoryko?

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

1. San Juan – stolica Portoryko

Jest to jedno z największych miast na Karaibach, które słynie z pięknych plaż, zbytków, wyjątkowej kultury i smacznej kuchni. Mało które miasto ma takie piękne plaże, na uwagę zasługują te położone we wschodniej części miasta, jak np. Plaża Isa Verde. Urokliwa jest również kolonialna zabudowa starówki, z kolorowymi domkami, brukowanymi uliczkami i zjawiskowymi placykami. Warto obejrzeć jedne z najlepiej zachowanych w obu amerykach hiszpańskie fortece El Morro, która znajduje się na liście UNESCO i San Cristobal. W stolicy znajduje się także klasztor pochodzący z XVII wieku, który przekształcono w luksusowy hotel El Convento. Warto również zwiedzić zabytkową katedrę z XVI wieku, Catedral de san Juan Bautista, w której znajdują się relikwie Jana Chrzciciela. Niezwykle barwne jest nocne życie w dzielnicy La Placita de Santurce znanej z licznych barów, restauracji i klubów nocnych.

Stary San Juan widok na ocean z budynków w kolorze czerwonym
atrakcje w Portoryko, Stary San Juan widok na ocean z budynków w kolorze czerwonym, licencja: shutterstock/By Songquan Deng

2. Półwysep Cabo Rojo i Plaża Combate

Na przeciwległej części wyspy znajduje się półwysep Cabo Rojo, z którego rozciągają się spektakularne widoki. Znajdują się tam monumentalne klify, czerwona woda basenów solnych, a także turkusowa plaża Combate, która jest uznawana za najpiękniejszą plażę Portoryko.

3. Bioluminescent Bay – laguna na Viegues

W zatoce bioluminescencyjnej woda świeci się po zmroku w zjawiskowy sposób, dzięki znajdującemu się niej wyjątkowemu planktonowi, jest to urzekające zjawisko bardzo rzadko spotykane na całym świecie. Organizmy morskie wydzielają enzymy powodujące błyski światłą podczas ruchu. Wyspa Viegues jest częścią Rezerwatu Wyspo Wschodnich, w którym jest bardzo czysta woda, co sprzyja rozwojowi organizmów bioluminescencyjnych. Lagunę można zwiedzać tylko z przewodnikiem, organizowane są tam wycieczki łodzią lub kajakiem. Aby zachować czystość wody, nie wolno w tym miejscu pływać i się zanurzać.

4. Górskie okolice – Ruta Panoramica

Ruta Panoramica jest malowniczą trasą turystyczną a w Portoryko, wynosi 167 kilometrów, a jej przejazd zajmuje 4-5 godzin. Z trasy można podziwiać niesamowite widoki na góry, lasy tropikalne, wodospady i wybrzeża. Po drodze znajduje się wiele atrakcyjnych miejsc, które można odwiedzać, między innymi plantacje kawy i parki narodowe. Wzdłuż szlaku ulokowane są także liczne zabytkowe kolonialne miasteczka, można w nich poznać lokalną historii i odwiedzić lokalne muzea. Trasa jest bardzo dobrze utrzymana, ale w niektórych miejscach jest naturalnie wyjątkowo stroma, z tego względu należy zachować ostrożność podczas jej pokonywania.

Standing on The Highest Peak In Puerto Rico  Cerro de Punta Ruta Panoramica
atrakcje w Portoryko, Ruta Panoramica , licencja: shutterstock/By Sheryl Chapman

5. Bacardi Rum Factory

Bacardi Rum Factory znajduje się niedaleko San Juan na północnym wybrzeżu wyspy Portoryko, można tam dojechać autobusem albo wynająć samochód. W trakcie zwiedzania fabryki można poznać historię i dziedzictwo marki Bacardi, a także spróbować różnych rodzajów rumu, zwiedzanie jest przeznaczone dla osób, które ukończyły 18 lat, dla młodszych turystów przewidziana jest specjalna trasa edukacyjna.

6. El Yunque National Forest

Las Narodowy El Yunque jest jedynym tropikalnym lasem deszczowym w krajowym systemie lasów w USA. Piesze szlaki prowadzą przez las i umożliwiają podziwianie kilkuset gatunków drzew, klimat jest o wiele chłodniejszy niż na wybrzeżu i na niższych wysokościach. Szczyt El Yunque znajduje się na wysokości 3500 m n.p.m. Las deszczowy jest bardzo popularny wśród turystów i osób miejscowych, oferuje niezliczoną obfitość roślin, między innymi 50 gatunków storczyków.  To jedna z najlepszych atrakcji naturalnych Portoryko, z San Juan przyjeżdża wiele wycieczek do tego miejsca. W El Portal Tropical Center znajduje się centru informacji na temat tego miejsca, z pobliskiej wieży z lat 30. ubiegłego wieku można podziwiać niesamowite widoki na las deszczowy.

Park Narodowy El Yunque w Portoryko – zwiedzanie, co zobaczyć (wyspykaraibskie.pl)

7. Wyspa Culebra

Wyspa Culebra znajduje się na wschodnim wybrzeżu wyspy, jest popularnym celem wielu wycieczek. można się na nią dostać promem, słynie z pięknych piaszczystych plaż i turkusowej wody, plaża Flamenco jest zaliczana do jednej z najpiękniejszych na świecie. Na wyspie jest gorący i wilgotny klimat, Culebra jest również miejscem, gdzie znajduje się kilka rezerwatów przyrody. Jest to doskonałe miejsce do obserwacji dzikiej przyrody i ptaków morskich. Można tu również uprawiać różne sporty wodne, jak surfing, nurkowanie i piesze wycieczki w głąb lądu. Na wyspie znajduje się wiele hoteli i pensjonatów, można również wynająć domek na wakacje.

Culebrita, Puerto Rico Culebra Island 2017Boat Day in Paradise
atrakcje w Portoryko, Culebrita, Puerto Rico Culebra Island 2017 Boat Day in Paradise, licencja: shutterstock/By Claudia Salgado

8. Muzeum Sztuki w Ponce

Museo de Arte de Ponce to muzeum sztuki mieszczące się w Portoryko, które jest uważane za jedno z najważniejszych tego typu obiektów w karaibskim regionie. Zostało założone w 1959 roku, znajduje się w nim około 3000 dzieł wystawionych w 14 różnych salach. Oryginalny budynek został zaprojektowany przez amerykańskiego architekta Edwarta Durella Ston’a. Muzeum Sztuki znajduje się w samym centrum miasta Ponce około 120 kilometrów od stolicy Portoryko San Juan. Konstrukcja budynku nawiązuje do modernistycznej stylizacji z charakterystycznymi białymi kolumnami i dużymi oknami. Oprócz sal wystawowych w środku znajduje się duże patio, gdzie odbywają się koncerty i wydarzenia. Oprócz stałych eksponatów muzeum organizuje cykliczne wystawy prezentujące dzieła różnych artystów z różnych zakątków świata. Na wystawie można pod dzieła takich mistrzów jak Francisco de Goja, Claude monet, Auguste Rodin i wielu innych.

9. Arecibo Observatory

Arecibo Observatory to największy na świecie radioteleskop używany do obserwacji kosmosu, zakończył swoją pracę w sierpni 2020 roku, kiedy zawaliła się i uległa zniszczeniu znaczna część czaszy. W 2022 roku został odnowiony i oddany do użytku kompleks Centrum Nauki Zwiedzających, dzięki temu można podziwiać wiele wystaw. Za pośrednictwem radioteleskopu Arecibo wysłano w kosmos pierwszą wiadomość skierowaną do istot pozaziemskich, wykonano także mapy geologiczne powierzchni Wenus w bardzo dobrej rozdzielczości. Antena teleskopowa radioteleskopu miała średnicę 305 metrów, radioteleskop był wykorzystywany do badań atmosfery, geologii, oceanografii, badań aktywności sejsmicznej i zmian klimatu.

10. Hacienda Buena Vista

Hacienda Buena Vista to zabytkowa plantacja kawy w południowej części Portoryko, w znajdującej się tam kawiarni można spróbować tradycyjnego portorykańskiego espresso. Została ona założona w 1833 roku i działała przez ponad 100 lat, jest jednym z najlepiej zachowanych przykładów plantacji kawy w Portoryko, znajduję się na niej oryginalne budynki i narzędzia wykorzystywane, kiedy plantacja była czynna. Na terenie Hacienda Buena Vista organizowane są oryginale wydarzenia, między innymi festiwale kawy i koncerty, warto także skorzystać z usług przewodnika, aby oprowadził po obiekcie. Kawa była zawsze jednym z najważniejszych produktów eksportowych Portoryko, zwiedzanie plantacji umożliwia poznanie historii i zwyczajów Portoryko. Oprócz ciekawej architektury budynków plantacja otoczona jest wyjątkowo malowniczymi widokami. Ponadto wizyta w Hacienda buena Vista jest zawsze związana z przenikaniem unikalnej atmosfery plantacji.

11. Camuy River Cave Park

Camuy River Cave Park to park narodowy znajdujący się na północnym wybrzeżu Portoryko niedaleko miasta Camuy, główną atrakcją są jaskinie przeznaczone do zwiedzania. Dodatkowo tworzą one jeden z największych podziemnych systemów jaskiń na świecie, mają 11 kilometrów długości i obfitują w różne formacje skalne. Temperatura i klimat w jaskiniach jest na takim samym poziomie przez cały rok, dzięki temu chronione są formacje skalne i inne naturalne zjawiska. Na terenie parku można także podziwiać wodospady i wyjątkowe krajobrazy. Jest to także dobre miejsce specjalnie przygotowane do uprawiania turystyki pieszej i piknikowania. Warto wiedzieć, że w parku panuje zakaz palenia papierosów i wykonywania zdjęć z użyciem flesza.

View through the Window Cave in Arecibo, Puerto Rico.
atrakcje w Portoryko, Puerto Rico., licencja: shutterstock/By Felix Lipov

12. El Morro Lighthouse

El Morro Lighthouse to zabytkowa latarnia, z której można podziwiać widok na Zatokę san Juan. Dodatkowo Latarnia została wybudowana w1843 roku, stanowiła punkt nawigacyjny dla wszystkich statków przepływających przez cieśninę San Juan, była wykorzystywana do 1967 roku, a obecnie jest doskonałą atrakcją otwartą dla turystów. W środku latarni znajduje się muzeum prezentujące historię latarnictwa i nawigacji w San Juan. W pobliżu El Morro Lighthouse znajduje się Fort El Morro, bardzo popularne atrakcje chętnie odwiedzane przez zwiedzających w San Juan, w okolicy znajduje się także wiele sklepów, barów i restauracji. Z tarasu widokowego El Morro Lighthouse można podziwiać Morze Karaibskie oraz pejzaż miasta. W sezonie turystycznym jest tu mnóstwo odwiedzających, dlatego bilety do latarni morskiej warto zarezerwować wcześniej.

Sunset view of ancient Fort San Felipe Del Morro in San Juan, Puerto Rico
atrakcje w Portoryko, San Juan, Puerto Rico, licencja: shutterstock/By Dennis van de Water

13. Plaza Las Americas

Plaza Las Americas był pierwszym krytym centrum handlowym w Portoryko. Jest to największe centrum handlowe na wyspach karaibskich i drugie co do wielkości w Ameryce Łacińskiej. Jest to nowoczesny wewnętrzny plac handlowy. Można tam kupić wszystko. Jest to miejsce szczególnie przydatne dla turystów, kiedy okazuje się, że nie zabrali jakichś niezbędnych rzeczy z domu. Może być opcją na deszczowe dni. Znajdują się w nim amerykańskie sieci handlowe z najnowszymi trendami modowymi, a także typowe amerykańskie restauracje, kina i unikatowe i niespotykane sklepy. Zajmuje powierzchnię około 300 tysięcy metrów kwadratowych, znajduje się tam 300 sklepów. Otwarte przez cały tydzień włącznie z weekendami i świętami. W Plaza Las Americas znajdują się również multipleksowe kina, kasyna, siłownie oraz centra rozrywki i rekreacji. Centrum jest bardzo duże, dlatego warto zarezerwować trochę więcej czasu na odwiedzanie sklepów i reszty atrakcji.

14. Surfing i obserwowanie wielorybów Rincon

Rincon to mekka surfingu, zdarzają się tu fale o wysokości nawet 15 metrów. Jest to niewielkie miasteczko położone na zachodnim wybrzeżu Portoryko, słynie z pięknych plaż, surfingu i niesamowitych zachodów słońca. Miejsce to przyciąga setki surferów z całego świata. W Rincon znajduje się również Park Narodowy Punta Higuero. Który oferuje widok na klify i morze. Od grudnia do kwietnia można tutaj obserwować wieloryby odwiedzające tę część oceanu. Miasteczko jest słynne również z łagodnego klimatu, temperatura wynosi od 25 do 30 stopni C. Oferowaną także liczne atrakcje turystyczne, takie jak wypożyczalnie sprzętu wodnego, bary, restauracje i spa. W okolicy jest także wiele miejsc przeznaczonych na wakacje z dziećmi, między innymi minigolf i specjalne parki wodne dla dzieci. Można także obserwować piękne widoki na zabytkowej latarni morskiej Fano de Punta Figuero, która ma 20 metrów wysokości.

TOP 10 najlepsze hotele All-Inclusive w Portoryko (wyspykaraibskie.pl)

15. Plaża Luquillo

Luquillo to niewielkie miasteczko na północnym wschodzie Portoryko. Ponadto Plaża Luquillo jest idealną alternatywą dla zatłoczonych miejskich plaż, oferuje wysoki poziom spokoju bez wysokich zabudowań i ogromnych budynków. Znajduje się na niej wyjątkowy złoty piasek. Otoczona palmami, woda niezwykle spokojna i krystalicznie czysta, plaża ma długość 3 kilometrów. Plaża Luquillo jest otoczona przez rafy koralowe, dzięki temu jest to wyjątkowo spokojne miejsce. Dodatkowo jest dobrym rozwiązaniem na rodzinne wakacje, na plaży są ratownicy, prysznice, toalety oraz wypożyczalnie leżaków i parasoli. W okolicy jest również mnóstwo barów i restauracji ze smacznymi daniami lokalnej kuchni portorykańskiej i mizynarodowej. Plaża jest także dobrym miejscem do samodzielnego piknikowania i grillowania, ponieważ znajdują się na niej grille i stoły. W niewielkiej odległości od plaży znajduje się park narodowy, gdzie można obserwować wiele gatunków ptaków i roślin.

Beautiful tropical beach in Luquillo, Puerto Rico
atrakcje w Portoryko, Luquillo, Puerto Rico , licencja: shutterstock/By Claudia G Cooper
Poprzedni

Ile kosztują wakacje na Trynidad i Tobago, co warto wiedzieć?

Wycieczka do wodospadów El Nicho na Kubie – zwiedzanie

Następny

Dodaj komentarz