TOP 15 atrakcji na Bermudach, co zobaczyć i zwiedzić

Tagi , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Będąc na Bermudach będziemy mieli okazję zobaczyć i zwiedzić wiele ciekawych miejsc. Na które jednak warto zwrócić szczególną uwagę? W tym artykule przyjrzymy się TOP 15 atrakcjom na Bermudach, które z pewnością zainteresują turystów o różnych możliwościach i preferencjach.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

The Swizzle Inn Pub and Restaurant

Jednym z wielu miejsc, które koniecznie należy odwiedzić będąc na Bermudach jest z pewnością The Swizzle Inn Pub and Restaurant. Jest to nie tylko najstarszy pub na archipelagu, ale także miejsce, w którym powstał kultowy napój – Rum Swizzle, skomponowany na początku ubiegłego wieku. Pub ten cieszy się ogromną popularnością dzięki wyjątkowej atmosferze, oryginalności oraz cenionym ze względu na jakość potrawom i napojom.

The Swizzle Inn Pub and Restaurant jest z pewnością przytulnym i gościnnym miejscem o nieco rustykalnym charakterze, oferującym jednocześnie proste, ale i wyśmienite dania. Podawane są one w towarzystwie doskonale dobranych piw i koktajli.

Niekwestionowanym atutem tego miejsca jest także domowe barbecue, które z pewnością zadowoli gusta miłośników soczystego mięsa. Mówiąc o jedzeniu w tym miejscu, nie sposób również pominąć bogatej oferty przekąsek w menu. Szczególnym uznaniem cieszą się krążki cebulowe, podawane z oryginalnym sosem, aromatyczne nachosy oraz smażona ryba z frytkami (fish and chips).

Miejsce to wyróżnia się także ciekawym i unikalnym wystrojem wnętrza. Ściany lokalu zdobią graffiti. Wszechobecne są również naklejki pozostawiane przez odwiedzających, a także banknoty przytwierdzone do sufitu.

Co więcej, The Swizzle Inn Pub and Restaurant jest miejscem zlokalizowanym w niedalekiej odległości od wielu bardzo znanych atrakcji Bermudów. Przyjemny, aktywny wypoczynek zagwarantuje nam zwiedzanie jaskini Crystal and Fantasy Caves, a także parku Blue Hole Park.

Domowe chrupiące smażone krążki cebuli z sosem pomidorowym
Domowe chrupiące smażone krążki cebuli z sosem pomidorowym , licencja: shutterstock/By Lesya+Dolyuk

Blue Hole Park

Blue Hole Park jest miejscem, które umożliwia poznanie ukrytych w gęstej dżungli Tom Moore’s Jungle tajemniczych jaskiń i grot. Park o powierzchni dwunastu akrów jest niczym labirynt, którego sieć podziemnych tuneli łączy stawy i jaskinie, zapewniając stały dopływ wody do naturalnych zbiorników.

Nazwa parku pochodzi od dużego i głębokiego, naturalnego basenu Blue Hole (Niebieska Dziura), otoczonego namorzynami, kuszącego turystów swoim pięknem i zapraszającego do relaksujących kąpieli w wodzie.

Będąc w tym miejscu z pewnością można dostrzec harmonię między dzikością przyrody a wpływem człowieka, którego obecność czuje się w formie subtelnych ścieżek, umożliwiających odkrywanie tej wyjątkowej oazy.

Co więcej, dostęp na teren tego parku jest całkowicie bezpłatny. Na miejscu znajduje się także parking.

W ramach ciekawostki można wspomnieć o etymologii nazwy dżungli w parku. Tom Moore był irlandzkim poetą, tworzącym na początku dziewiętnastego wieku, który przez pewien czas przebywał na Bermudach.

Blue Hole Park, Bermuda
Blue Hole Park, Bermuda, licencja: shutterstock/By Sbguest

Tobacco Bay Beach

Tobacco Bay Beach jest plażą położoną przy zatoce Tobacco Bay, z którą wiąże się pewna ciekawa historia sprzed ponad dwustu lat. Otóż w 1775 roku miejscowi mieszkańcy Bermudów wspomogli amerykańskich rewolucjonistów kradnąc proch strzelniczy z magazynu Brytyjczyków. To właśnie z tej zatoki zapas prochu został wysłany następnie do Ameryki, aby wspomóc walczących o niepodległość jankesów.

Jeśli chodzi o kwestie przyrodnicze to warto wspomnieć, że ta spokojna plaża otoczona jest unikalnymi formacjami skalnymi, świetnie nadającymi się do uwiecznienia na zdjęciu. Wody, idealnie komponujące się z otoczeniem geologicznych struktur, są naturalnie bardzo dobrym miejscem do kąpieli.

Tobacco Bay Beach to także miejsce z dostępem do licznych udogodnień. Znajduje się tutaj między innymi restauracja, w której można skosztować lokalnych przysmaków przyrządzonych z lokalnych składników czy wypić orzeźwiające koktajle, obserwując piękne, nadmorskie krajobrazy. Przy lokalu znajdują się także leżaki, które dodatkowo dbają o komfort wypoczywających w Tobacco Bay Beach turystów.

Bermuda Beach. Tobacco Bay area Bermuda. Columns of limestone rocks
Bermuda Beach. Tobacco Bay area Bermuda. Columns of limestone rocks , licencja: shutterstock/By Preobrazhenskaya+Nataliya

Fort Scaur

Przy zachodnich wodach wielkiej zatoki Great Sound, położonej w południowo-zachodniej części Bermudów, znajdują się historyczne umocnienia Fort Scaur.

Historia portu sięga wojny secesyjnej, podczas której brytyjskie Bermudy ściśle współpracowały z Konfederacją. Obawa przed odwetem Unii po wygranej przez nią wojnie skłoniła Brytyjczyków do wybudowania w tym miejscu nadmorskich fortyfikacji.

Na terenie kompleksu umocnień Fort Scaur znajdują się obecnie imponujące wały, fosa oraz armaty 64-funtowe. Fort otacza dodatkowo park Scaur Hill Park, zajmujący obszar dwudziestu dwóch akrów z licznymi ścieżkami i miejscami do piknikowania.

Odwiedzenie fortyfikacji może być niezwykle ciekawą atrakcją, nawet dla osób niezainteresowanych militariami czy historią. Strategiczne położenie Fort Scaur gwarantuje dostęp do wspaniałych widoków na zatokę Great Sound.

Boy walking through tunnel - Fort Scaur, Bermuda
Boy walking through tunnel – Fort Scaur, Bermuda, licencja: shutterstock/By BookSixImages

Front Street

Będąc w stolicy Bermudów – Hamilton, koniecznie wybierz się na spacer po ulicy Front Street, znajdującej się w południowej części miasta.

Dlaczego właśnie tam warto wybrać się będąc w Hamilton? Front Street jest wyjątkowym amalgamatem, łączącym wyjątkową architekturę pastelowych, klimatycznych budynków, kultowych restauracji i pubów, a także nowoczesnych biurowców. Jeśli masz nieco więcej czasu spacerując po Front Street wybierz się również do znajdujących się licznie przy ulicy sklepów. Niezależnie od tego czy interesuje Cię moda, biżuteria czy różnorodne upominki związane z Bermudami, na pewno znajdziesz tam coś dla siebie.

Jeśli jesteś zaś w Hamilton w okresie wysokiego sezonu, będziesz miał niesamowitą okazję podziwiania festiwalu Harbour Nights, odbywającego się wtedy w każdy środowy wieczór. Jest to wyjątkowy czas, wypełniony fascynującą maskaradą Gombey, pełną tańców i dźwięków bębnów. Ten kultowy symbol Bermudów odzwierciedla niesamowitą mieszankę kultury afrykańskiej, karaibskiej i brytyjskiej na archipelagu.

Bermuda Gombey's dancing get Harbour Night on Front Street of Hamilton City
Bermuda Gombey's dancing get Harbour Night on Front Street of Hamilton City , licencja: shutterstock/By andreplacephotography

Elbow Beach

Elbow Beach to prawdopodobnie najsłynniejsza plaża znajdująca się w parafii Paget Parish i jedna z najpopularniejszych na całym archipelagu.

Plaża ta słynie między innymi ze zlokalizowanej wzdłuż niej bogatej infrastruktury turystycznej. W północnej części Elbow Beach znajdują się restauracje Sea Breeze Lounge oraz Cafe Lido. Będziemy mogli w nich zjeść przysmaki lokalnej kuchni przyrządzone z owoców morza.

Nieco na południe od tych miejsc są zaś korty tenisowe. Jeśli więc interesujemy się tym sportem i lubimy otoczenie rajskiej przyrody, z pewnością powinniśmy się tam udać. Widok na imponujące palmy będzie niesamowitym urozmaiceniem naszej rozgrywki. Co więcej, niedaleko plaży znajdują się także hotele i sklep, w którym kupimy artykuły plażowe.

Mówiąc o Elbow Beach warto również powiedzieć parę słów na temat serialowego wątku związanego z plażą. Otóż omawiana przez nas plaża pojawiła się w jednym z odcinków serialu ”Rodzina Soprano”, opowiadającym o fikcyjnej włosko-amerykańskiej rodzinie mafijnej.

Looking along the idyllic Elbow Beach on the island of Bermuda, with a blue sky overhead
Looking along the idyllic Elbow Beach on the island of Bermuda, with a blue sky overhead, licencja: shutterstock/By Melanie+Hobson

Horseshoe Bay Beach

Jadąc pięć i pół kilometra na południe od Elbow Beach, drogą South Road natrafimy na kolejną, bardzo znaną plażę – Horseshoe Bay Beach. Ta położona na południu parku South Shore Park plaża okala częściowo zatokę o tej samej nazwie.

Właśnie, warto wspomnieć o niej parę słów. Horseshoe Bay to jedna z najsłynniejszych zatok archipelagu, która swoją nazwę (horseshoe z ang. znaczy podkowa) zawdzięcza półkolistemu kształtowi.

Poza ciekawym położeniem, plaża wyróżnia się również niezwykłymi formacjami geologicznymi, występującymi w miejscach granicznych, między piaskiem a wodą w niektórych częściach Horseshoe Bay Beach. Podobnie jak w przypadku wcześniej omawianej plaży Elbow Beach, także niedaleko stąd znajdziemy lokale gastronomiczne (Rum Bum Beach Bar) i korty tenisowe.

Przy Horseshoe Road, ulicy położonej nieco na północ od plaży, znajduje się z kolei parking, który ułatwia przemieszczanie się między atrakcjami na archipelagu.

Warto również wspomnieć, że na plaży Horseshoe Bay Beach często organizowane są różnego rodzaju imprezy (Bermuda Good Friday KiteFest i Bermuda Beachfest Emancipation Celebration). Odbywają się tutaj także zawody w siatkówkę plażową podczas miesięcy letnich.

Co ciekawe, Horseshoe Bay jest również częścią bazy wojskowej Warwick Camp. Obszar ten jest stale użytkowany w celach treningowych przez Bermuda Regiment, zwłaszcza zimą.

The drone aerial view of horseshoe bay beach, ‍Bermuda island.
The drone aerial view of horseshoe bay beach, ‍Bermuda island., licencja: shutterstock/By Brookgardener

Warwick Long Bay Beach

Na trasie między Elbow Beach a Horseshoe Bay Beach znajduje się jeszcze jedna plaża warta omówienia – Warwick Long Bay Beach. Podobnie jak wcześniejsza plaża, również ta znajduje się niedaleko South Shore Park. Jest ona podobna do swojej poprzedniczki także dzięki występującym na niej monumentalnym formacjom skalnym. To niesamowite jak idealnie komponują się one z łagodnymi wodami i piaszczystą plażą. Warwick Long Bay Beach jednak jest zdecydowanie dzikszą plażą, pozbawioną rozbudowanej infrastruktury turystycznej w najbliższej okolicy.

Warwick Long Bay Beach and rock formations located on the island of Bermuda near Jobsons Cove.
Warwick Long Bay Beach and rock formations located on the island of Bermuda near Jobsons Cove., licencja: shutterstock/By thesupe87

Crystal Cave

Opisując najciekawsze atrakcje na Bermudach nie sposób nie wspomnieć o kompleksie jaskiniowym Crystal Cave. Co się tyczy szczegółowych danych na jego temat, ma on pół kilometra długości i ponad sześćdziesiąt metrów głębokości. Znakiem rozpoznawczym jaskini są z pewnością imponujące rozmiarem i kształtem formacje skalne – zwisające ze stropu groty stalaktyty i znajdujące się w dolnej kondygnacji stalagmity. Co ciekawe, jaskinia powstała w czasie, gdy poziom morza w okolicy był niższy. Wraz z jego wzrostem, struktury geologiczne, które utworzyły się nad wodą znalazły się pod nią.

Niezwykle interesująca jest także historia odkrycia jaskini. W 1905 roku, dwaj nastoletni chłopcy – Carl Gibsons i Edgar Hollis, szukając zagubionej piłki do krykieta natrafili na tę najsłynniejszą jaskinię archipelagu. Niedługo potem z inicjatywy niejakiego Percy Wilkinsona, właściciela okolicznych ziem, przeprowadzono eksplorację jaskini. Dzięki swojemu pięknu, omawiana grota już w 1907 roku stała się atrakcją turystyczną.

Wycieczki podczas których zwiedzana jest jaskinia Crystal Cave obejmują także sąsiednią grotę Fantasy Cave, która została odkryta i otwarta dla zwiedzających w podobnym czasie, co ta pierwsza. Warto wspomnieć, że jaskinia Fantasy Cave była przez dłuższy czas zamknięta i ponownie otwarto ją stosunkowo niedawno, bowiem w 2001 roku.

Będąc na terenie tego kompleksu jaskiniowego warto z pewnością odwiedzić także ogród pełny subtropikalnych roślin.

Crystal Cave – ceny wstępu, informacje dotyczące wycieczki z przewodnikiem i lokale gastronomiczne w okolicy

Co się tyczy cen, bilet wstępu na teren Crystal i Fantasy Caves kosztuje osobę dorosłą dwadzieścia cztery dolary. Dzieci poniżej dwunastego roku życia płacą dziesięć dolarów, a poniżej piątego roku życia mają darmowy wstęp.

Wycieczki, których ceny zostały przed chwilą podane, są prowadzone z kompetentnym przewodnikiem, który będzie nam towarzyszył podczas eksploracji jaskini, dbając o nasze bezpieczeństwo i udzielając ciekawych informacji związanych z Crystal Cave. Choć zwiedzanie tej jaskini jest niesamowitą atrakcją pamiętaj, że obowiązuje zakaz pływania w znajdującej się w niej wodzie. Jeśli chodzi o czas trwania wyprawy po jednej jaskini, wynosi on około trzydzieści pięć minut. Zwiedzanie obu jaskiń jest dwa razy dłuższe.

Pobyt na terenie kompleksu jest również świetną okazją do zakupienia pamiątek w okolicznym sklepie Fiddlestix czy delektowania się lokalnymi przysmakami. Oprócz odwiedzenia omawianego na początku artykułu kultowego lokalu The Swizzle Inn Pub and Restaurant, można skusić się na mrożony deser w lodziarni Bailey’s Ice Cream Parlour czy kawę w Café Olé.

Bermuda Crystal Cave
Bermuda Crystal Cave, licencja: shutterstock/By jzhu0930

Gibbs Hill Lighthouse

W parafii Southampton Parish niedaleko Horseshoe Bay Beach, znajduje się najsłynniejsza latarnia morska na archipelagu, często pojawiająca się w przewodnikach poświęconych atrakcjom Bermudów. Mowa tutaj naturalnie o Gibbs Hill Lighthouse, zbudowanej w 1844 roku przez brytyjskich inżynierów. Jest to większa z dwóch ”tradycyjnych” latarni morskich na Bermudach, mierząca sto osiem metrów wysokości. Latarnia ta jest także ciekawa ze względu na materiał, z którego została wykonana. Jest to bowiem jedna z pierwszych tego typu konstrukcji na świecie, zbudowanych z żeliwa.

Latarnia Gibbs Hill Lighthouse jest popularną atrakcją turystyczną od wielu lat. Stale jest ona odwiedzana przez wielu urlopowiczów będących na Bermudach, którzy są zdeterminowani, aby pokonać sto osiemdziesiąt pięć schodów, dostać się na szczyt i podziwiać wspaniałe, okoliczne krajobrazy.

Tak, jak zostało to już wspomniane, na archipelagu znajdują się dwie latarnie morskie o podobnej architekturze. Ta druga z nich, St. David’s Lighthouse znajduje się po drugiej stronie Bermudów, na wyspie St. David’s Island. Jej budowa została ukończona w 1879 roku, jest biało-czerwona i mierzy dwadzieścia dwa metry wysokości.

Na koniec warto powiedzieć trochę więcej na temat okolicy latarni Gibbs Hill Lighthouse. Oprócz opisywanej wcześniej Horseshoe Bay Beach, niedaleko stąd zlokalizowane jest pole golfowe Turtle Hill Golf Club at Fairmont Southampton.

Gibb's Hill Lighthouse, Cross Hill, Bermuda
Gibb's Hill Lighthouse, Cross Hill, Bermuda, licencja: shutterstock/By Hillbillypirate

Jobson’s Cove Beach

W południowej części South Shore Park, między plażami Warwick Long Bay Beach a Horeshoe Bay Beach znajduje się Jobson’s Cove Beach plaża, której nazwa (podobnie jak wcześniej tutaj wspomnianych) pochodzi od okolicznej zatoki.

Tak, jak na innych plażach zlokalizowanych przy tej części wybrzeża archipelagu, na Jobson’s Cove Beach znajdziemy wiele czarno-szarych formacji skalnych. Sprawiają one wrażenie poszarpanych i pochylonych, może nawet nieco surrealistycznych czy wyjętych rodem z filmu science-fiction, przez co dość często pojawiają się w kadrach miłośników niebanalnej przyrody.

Miejsce to na sesję fotograficzną często wybierają także osoby biorące ślub.

Warto wspomnieć, że w okolicach Jobson’s Cove Beach organizowane są często również atrakcje na świeżym powietrzu. Niekiedy można spotkać tutaj między innymi osoby jadące z gracją na koniach. Naturalnie wody przy plaży są świetnym miejscem do schładzających kąpieli podczas upalnych dni.

Clear water and pink sand of Jobson Cove Beach in Bermuda.
Clear water and pink sand of Jobson Cove Beach in Bermuda., licencja: shutterstock/By flipov

Royal Naval Dockyard

Niewiele miejsc na Bermudach może poszczycić się tak starą i bogatą historią, jak Royal Naval Dockyard. Początki funkcjonowania Stoczni Królewskiej Marynarki Wojennej sięgają końca XVIII wieku. Wybudowana w 1795 roku brytyjska baza wojskowa musiała stawiać czoło wielu zagrożeniom na przestrzeni wieków. Stacjonujący w tym miejscu Brytyjczycy walczyli między innymi w 1812 roku podczas wojny Jamesa Madisona. Ważne funkcje Royal Naval Dockyard pełniła również podczas pierwszej i drugiej wojny światowej, wtedy już współpracując z Amerykanami przeciwko zagrożeniu płynącemu (dosłownie) z niemieckiej marynarki wojennej. Ostatnim okresem historycznym, podczas którego stocznia pełniła funkcje militarne była Zimna Wojna, trwająca od 1945 do 1991 roku.

Atrakcje znajdujące się niedaleko stoczni

We współczesnych czasach Royal Naval Dockyard jest domem dla wielu rzemieślników, artystów czy restauratorów, posiadających w tym miejscu swoje ośrodki. Jeśli chodzi o lokale gastronomiczne, dużym uznaniem zarówno wśród lokalnych mieszkańców, jak i turystów cieszy się restauracja Frog & Onion Pub and Restaurant, w której zjemy smaczne przekąski popularne na archipelagu w barowej atmosferze. W podobnym klimacie serwowane są posiłki w lokalu Bone Fish Bar & Grill, położonym nieco bliżej morza. Jeśli interesują nas bardziej kawiarniane miejsca, wybierzmy się koniecznie do Dockyard Pastry Shop. Zjemy tam smaczne wyroby cukiernicze i wypijemy pyszną kawę. Do bardziej gustownych miejsc można również zaliczyć lokal Anchor Restaurant Bar & Lounge, który specjalizuje się w przyrządzaniu przekąsek, dań z owoców morza oraz pysznych drinków. Co ciekawe i być może nieco zaskakujące, na terenie Royal Naval Dockyard będziemy mieli okazję skosztować również kuchni włoskiej. Kulinarne klasyki ze słonecznej Italii zjemy w Cafe Amici Ristorante.

W Royal Naval Dockyard znajdzie się również coś dla zakupowiczów i entuzjastów chodzenia po centrach handlowych. Niedaleko restauracji Anchor Restaurant Bar & Lounge zlokalizowany jest bowiem Clock Tower Shopping Mall, w którym znajdziemy przede wszystkim sklepy z pamiątkami, będącymi nierzadko wyrobami rękodzielniczymi. W ramach tego kompleksu znajduje się również park trampolin FryDay’s Trampoline Park. Niedaleko jest także sklep z biżuterią Diamonds International. Jeśli więc jesteśmy zainteresowani eleganckimi akcesoriami klasy premium, z pewnością powinniśmy się tam udać.

Hartley’s Helmet Diving, Club Aqua at Snorkel Park Beach oraz Locked on the Rock

Bardzo ciekawe i oryginalne doświadczenia podwodne zapewnia z kolei centrum nurkowe Hartley’s Helmet Diving. Będziemy mogli założyć tutaj stylizowany na pochodzący z minionej epoki hełm nurkowy i zrobić sobie wspólne zdjęcia pod wodą z bliskimi oraz egzotyczną fauną.

W kontekście morskich przygód, warto również wspomnieć o plaży Club Aqua at Snorkel Park Beach. Obecne licznie na miejscu leżaki plażowe i parasole przeciwsłoneczne gwarantują komfort wypoczywającym turystom, w otoczeniu wojskowych umocnień i przyrodniczych krajobrazów. Co więcej, można uprawiać tutaj snorkeling i wypożyczyć do niego sprzęt. Wieczorami panuje w tym miejscu z kolei imprezowa atmosfera, zachęcająca odwiedzających do szalonej zabawy. Niedaleko stąd znajduje się także pole do minigolfa Blue Water Divers and Watersports przy którym, zwłaszcza w okresie wysokiego sezonu są stawiane między innymi dmuchane zamki. Dzięki temu, odwiedziny okolic bermudzkiej stoczni mogą być szczególnie interesujące także dla najmłodszych.

Jeśli chodzi o bardziej wyszukane atrakcje, należy również wspomnieć o escape roomie, czyli pomieszczeniu z którego próbują wydostać się uczestnicy gry, rozwiązując zagadki. Locked on the Rock, bo o nim mowa, znajduje się niedaleko Dockyard Pastry Shop.

Instytucje kultury w bliskiej okolicy Royal Naval Dockyard

Przy omawianej już wcześniej restauracji Frog & Onion Pub and Restaurant zlokalizowane jest kino z dość kameralną salą. Obecne w niej wygodne fotele gwarantują oglądającym komfort podczas wciągających seansów filmowych.

Odwiedziny Royal Naval Dockyard mogą okazać się także ciekawym, a może nawet inspirującym artystycznie doświadczeniem. W Bermuda Arts Centre będziemy mogli podziwiać bermudzką kulturę materialną, w tym obrazy z lokalnymi krajobrazami. Osobom szczególnie zainteresowanym ceramiką, rekomendowana jest wizyta w Jon Faulkner Pottery – Handmade Bermuda. Znajdziemy tam unikalne wyroby ceramiczne. Możemy obserwować tam proces wytwarzania tych rękodzielniczych cudów oraz zakupić niektóre z nich.

Dolphin Quest Bermuda – Swim with Dolphins

Jedną z najbardziej znanych atrakcji znajdujących się w tym miejscu jest bez wątpienia Dolphin Quest Bermuda – Swim with Dolphins.

Dolphin Quest Bermuda to miejsce znane z prowadzenia programów edukacyjnych, wspierania badań naukowych oraz aktywnego promowania działań na rzecz ochrony środowiska. Te istotne inicjatywy społeczne są możliwe dzięki zaangażowaniu gości podczas interaktywnych spotkań z delfinami oraz wsparciu sponsorów.

Odwiedzający Dolphin Quest Bermuda mają okazję obserwować, spotykać się i obcować z delfinami w naturalnej lagunie oceanicznej, będącej doskonałym schronieniem dla tych wspaniałych, morskich ssaków. Taka lokalizacja umożliwia gościom uczestniczenie w interaktywnych doświadczeniach w bezpiecznym i komfortowym otoczeniu, korzystnym zarówno dla odwiedzających, jak i dla delfinów.

Jeśli chodzi o ceny biletów, umożliwiających obserwowanie i interakcję z delfinami, to są one dość zróżnicowane. Najtańszy jest General Admission Ticket, dzięki któremu możemy podziwiać te morskie stworzenia oraz mamy dostęp do materiałów edukacyjnych. Cena biletu dla osób dorosłych wynosi osiemnaście dolarów, a dla seniorów piętnaście. Dzieci mają z kolei wstęp wolny. Warto wspomnieć, że opłata w tym miejscu za tę atrakcję jest ściśle związana z ogólnym wstępem do National Museum of Bermuda, na którego terenie znajduje się delfinarium. Pozostałe pakiety obejmują przede wszystkim dłuższą i głębszą interakcję z delfinami. Jedną z najdroższych opcji jest Dolphin Quest Camps, edukacyjny, pięciodniowy obóz przeznaczony dla dzieci. Za udział w nim trzeba zapłacić trzysta pięćdziesiąt dolarów. Jeśli interesuje Cię oferta delfinarium, koniecznie odwiedź oficjalną stronę internetową Dolphin Quest Camps, aby dowiedzieć się więcej.

port in bermuda island with docked boats.
port in bermuda island with docked boats., licencja: shutterstock/By Viktor+Hladchenko

National Museum of Bermuda

Na terenie kompleksu stoczniowego Royal Naval Dockyard znajduje się także między innymi muzeum National Museum of Bermuda, którego charakterystycznymi punktami są nadbrzeżne fortyfikacje i Commissioner’s House. Jeśli chodzi o eksponaty, duża ilość wystaw w tym muzeum poświęcona jest historii brytyjskiej marynarki wojennej, zwłaszcza z czasów I i II wojny światowej. Na parterze jest również wiele miejsca dedykowanego dziejom niewolnictwa, imigracji, turystyki oraz samych Bermudów.

Jeśli chodzi o ceny biletów wstępu do National Museum of Bermuda, dorośli muszą zapłacić osiemnaście dolarów. Osoby poniżej szesnastego roku życia, będące w towarzystwie osoby dorosłej i członkowie organizacji muzealnej mogą wejść do muzeum za darmo. Co się tyczy seniorów, czyli osób powyżej sześćdziesiątego piątego roku życia, za dostęp do eksponatów muzealnych muszą zapłacić oni piętnaście dolarów.

A sunny afternoon in Bermuda
A sunny afternoon in Bermuda, licencja: shutterstock/By Paul+Antonescu

Bermuda Aquarium, Museum and Zoo

W miejscowości Flatts Village, oddalonej dwadzieścia sześć kilometrów od Royal Naval Dockyard, znajduje się niezwykły kompleks Bermuda Aquarium, Museum and Zoo.

Części składowe kompleksu Bermuda Aquarium, Museum and Zoo

Przy wejściu na teren kompleksu, z prawej i lewej strony witają nas wystawy zewnętrzne z fokami oraz żółwiami morskimi. Ten miły akcent na początku zwiedzania jest zwiastunem niesamowitych atrakcji czekających na odwiedzających turystów.

Co się tyczy wystaw, największą z nich jest North Rock, która jest wierną kopią rafy koralowej, będącej częścią Rim Reef, najbardziej na północ wysuniętego, obrzeżnego łańcucha raf koralowych na świecie.

Jeśli jesteśmy zainteresowani śledzeniem ewolucji geologicznej archipelagu i lokalnym rozwojem ekologicznym Bermudów, z pewnością powinniśmy odwiedzić znajdujące się tutaj muzeum historii naturalnej (Natural History Museum). Szczególna uwaga poświęcona jest w tym miejscu roli wyspy w migracji wielu gatunków ptaków i zwierząt morskich.

Wiele miejsca w części zoologicznej dedykowanego jest różnym gatunkom ptaków. Obecna jest tutaj między innymi ptaszarnia z egzotycznymi ptakami (South American Aviary), zamieszkującymi południowoamerykańskie tropiki. Ponadto, w naturalnym otoczeniu jeziora można podziwiać również flamingi.

W ramach zwiedzania części zatytułowanej Islands of the Caribbean można z kolei zanurzyć się w bliższym geograficznie Bermudom świecie karaibskiej fauny.

Do pozostałych atrakcji na terenie ogrodu zoologicznego można zaliczyć: Islands of Australasia, Friends of Madagascar oraz Local Tails. W tej ostatniej prezentowane są zwierzęta pochodzące z Bermudów, bądź sprowadzone na archipelag. Odwiedzający Local Tails mają okazję dotykać znajdujące się w zbiorniku zwierzęta.

Intencje przyświecające powstaniu BAMZ

Kompleks Bermuda Aquarium, Museum and Zoo został założony w 1926 roku z inicjatywy lokalnych władz w celu wspierania rozwijającego się przemysłu turystycznego oraz inspirowania do doceniania i troski o naturalne środowisko. O zaangażowaniu tutejszego ogrodu zoologicznego w dbanie o ekosystem może świadczyć posiadanie przez niego akredytacji prestiżowego Stowarzyszenia Ogrodów Zoologicznych i Akwariów (Association of Zoos and Aquariums, AZA). Od 2009 roku obiekt uczestniczy również w czterech Planach Przetrwania Gatunków (Species Survival Plan, SSP). Ponadto, BAMZ jest objęty wieloma innymi, indywidualnymi programami zarządzania populacjami gatunków zwierząt, w tym żółwi z Galapagos i fok pospolitych.

Opłaty za wstęp na teren kompleksu

Cena biletu za wstęp na teren Bermuda Aquarium, Museum and Zoo wynosi dziesięć dolarów dla osób dorosłych. Seniorzy powyżej sześćdziesiątego piątego roku życia muszą z kolei uiścić opłatę w wysokości pięciu dolarów. Taką samą cenę za wstęp płacą dzieci od piątego do dwunastego roku życia. Najmłodsi, poniżej piątego roku życia mogą wejść na teren kompleksu za darmo.

A group of flamingos at an aquarium in Bermuda
A group of flamingos at an aquarium in Bermuda, licencja: shutterstock/By KimNorrman

Spittal Pond

W odległości niecałych trzech kilometrów od Bermuda Aquarium, Museum and Zoo, w parafii Smith’s Parish, znajduje się kolejna, ostatnia już na naszej liście atrakcja – Spittal Pond.

Spittal Pond jest rezerwatem przyrody skupionym wokół trzeciego, największego stawu na archipelagu. Rozciąga się on na dwadzieścia cztery hektary i gości wiele gatunków flory i fauny (głównie ptaków). Jest to zatem świetne miejsce na birdwatching, czyli aktywność związaną z obserwacją ptaków. Podziwianie tych wędrownych, latających stworzeń, dla których Bermudy są obszarem przejściowym podczas podróży przez Atlantyk, może być z pewnością ciekawym urozmaiceniem w ramach zwiedzania rezerwatu.

Co się tyczy roślin, najciekawszą z nich wydaje się być bermudzkie drzewo cedrowe. Niegdyś lasy na Bermudach pyły pełne tych drzew. Niestety, osadnicy wycięli dużą część cedrów z lasów na archipelagu i wykorzystali je następnie do wielu celów, w tym budowy budynków czy statków. Gehennę roślin dopełniły czerwce, owady sprowadzone na Bermudy w trakcie drugiej wojny światowej, podczas budowy baz lotniczych Stanów Zjednoczonych. Zdewastowały one lasy, unicestwiając ponad 99% gatunków (to zdarzenie znane jest na Bermudach, jako „zaraza cedrowa”).

Checkerboard, Portuguese Rock i różowa woda

Charakterystyczną częścią składową Spittal Pond jest także tzw. ”szachownica” (the Checkerboard). Jest to lapiaz, czyli forma ukształtowania terenu, której typowymi elementami są nieregularne kształty, pęknięcia szczeliny, rowki, a także żebra i żłobki krasowe na skałach. Co ciekawe, w miejscu tym w przeszłości wielorybnicy wyciągali swoje połowy.

Niezwykłą atrakcją na terenie rezerwatu jest również tzw. ”portugalska skała” (Portuguese Rock). Precyzyjnie rzecz ujmując chodzi tutaj o odlew z brązu, który został umieszczony w miejsce usuniętej, pierwotnej skały z istotną z historycznego punktu widzenia inskrypcją. Znajdują się tam bowiem oznaczenia RP (interpretowane, jako skrócona wersja Rex Portugaliae, czyli król Portugalii) i data 1543, która jest jednym z najstarszych świadectw obecności Europejczyków na archipelagu.

Ciekawa jest także kwestia związana ze zmieniającym się kolorem wody w zbiorniku Spittal Pond. Otóż staw rezerwatu często zmienia kolor na różowy w lecie z powodu upałów. Podwyższona temperatura powoduje zakwity glonów, które są różowe.

The beautiful landscape of Spittal Pond Bermuda Nature Reserve.
The beautiful landscape of Spittal Pond Bermuda Nature Reserve. , licencja: shutterstock/By andreplacephotography

Autor: Michał Jakoniuk – pasjonata podróży i poznawania nowych kultur. Swoją pasję do zwiedzania nowych miejsc w trakcie studiów łączył z wykopaliskami archeologicznymi w których uczestniczył. Choć aktualnie rzadziej podróżuje, pielęgnuje swoje zainteresowania związane z podróżami i turystyką w pracy, pisząc artykuły tematyczne. Oprócz zajmowania się copywritingiem, od kilku lat jest aktywnym korepetytorem.

Poprzedni

Hotele Bermudy – lista TOP rekomendowanych noclegów

TOP 10 najpiękniejszych plaż na Bermudach

Następny

Dodaj komentarz