Jakie jest pierwsze skojarzenie z Haiti? Urlopowicze od razu wskażą na rajskie plaże, koneserzy muzyki etnicznej zanucą szlagiery mizik rasin, miłośnicy horroru i zjawisk paranormalnych zwrócą uwagę na mistykę voodoo, a pesymiści wspomną niszczycielskie trzęsienia ziemi oraz powodzie. Nie da się ukryć, że to wyspiarskie państewko na Karaibach jest krainą wielu kontrastów i może właśnie z tego powodu stanowi tak atrakcyjny cel peregrynacji turystycznych.
Każdorazowa wizyta na Haiti to niesamowite przeżycie, ponieważ ta przepiękna wyspa to rzeczywiście istny raj z turkusowymi wodami, przyciągającymi wzrok złotymi brzegami, bujną zieloną roślinnością, niebiańskimi szczytami gór, spektakularnym, kolorowym krajobrazem, rozmaitymi zabytkami i wspaniałą pogodą. Dla tych, którzy w najbliższej przyszłości zamierzają odwiedzić ten urokliwy zakątek świata przygotowaliśmy nie lada rarytas. Przewodnik, który przeprowadzi Was po 15 największych naszym zdaniem atrakcjach turystycznych wyspy Haiti. Znajdzie się tutaj coś dobrego dla miłośników przyrody, historii i kultury. Zapraszamy do czytania i samodzielnego zwiedzania wszystkich opisanych miejsc!
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!
1. Plaża Kokoye
Na początek to, co turyści lubią najbardziej. leniuchowanie na rajskiej plaży i to nie byle jakiej. Plaża Kokoye znajduje się na południowym krańcu wyspy Haiti i każdego roku przyciąga tysiące spragnionych rajskich doznań turystów. Znajdziecie tutaj turkusowe wody oraz wyniosłe palmy, w których cieniu można sączyć drinka z obowiązkową parasolką. Reszty obrazu dopełniają wspaniałe białe plaże i ciepła bryza, wiejąca od strony morza. Do tej niesamowitej plaży można dotrzeć wyłącznie łodzią lub pieszo. Miejsce kultowe wśród tubylców i przybyszów. W pobliżu jest interesująca jaskinia morska, a miłośnicy snorkelingu poczują się jak w domu.
2. Plaża Gelee
Dla tych, którym leniuchowania na piasku jest zawsze mało… jeszcze jedna stosowna miejscówka. Ta plaża znajduje się w Departamencie Południowym kraju, a dokładnie w okolicach miasteczka Le Quay, które same w sobie też jest warte zwiedzenia. To najdłuższa plaża na Haiti, a według niektórych także najpiękniejsza. Spacerując brzegami morza można poczuć przyjemny zapach kokosa – zasługa okolicznych palm. Łodzie rybackie poruszające się leniwie po falach to wdzięczne tło dla pamiątkowych fotografii. I jest jeszcze coś, co sprawia że plaża Gelee jest taka wyjątkowa. Jeśli odwiedzicie to miejsce w sierpniu, natkniecie się na wielu muzyków i tancerzy, biorących udział w festiwalu o nazwie Fete Notre Dame. Zawsze warto wziąć autografy od kultowego haitańskiego zespołu Chouk Bwa Libete, który w tym kraju cieszy się statusem prawdziwej supergwiazdy. Nie przegapcie przy okazji pysznych owoców morza dostępnych w restauracjach w pobliżu plaży!
3. Port Labadee
Pod tą nazwą kryje się urokliwy kurort turystyczny na północy Haiti. Krystalicznie czysta woda i urokliwe białe piaszczyste plaże sprawiają, że Labadee jest jednym z najczęściej odwiedzanych miejsc turystycznych na karaibskiej wyspie. Można tutaj także uprawiać rozmaite sporty wodne. Szczególnym wzięciem cieszą się zjazdy na linach (popularna tyrolka – Dragon’s Breath o długości 850 metrów), podczas których można podziwiać niesamowite plenery samego portu i najbliższych okolic.
4. Katedra Notre Dame
Tak! Swojsko brzmiąca dla wszystkich Europejczyków nazwa pojawia się także na Haiti, padła też przecież przed chwilą, kiedy wspominaliśmy jeden z festiwali na plaży. Wypada w tym momencie zachęcić Was drodzy czytelnicy do odwiedzenia chrześcijańskiej świątyni z XIX wieku, która znajduje się w drugim co do wielkości mieście na wyspie – Cap Haitien, na północy Haiti. Wysokie białe ściany kościoła podkreślają jego elegancję, a uwagę przykuwają też boczne nawy ukoronowane wieżyczkami. W pobliżu znajduje się pięknie utrzymany park. Dodajmy tutaj, że największa z katedr Notre Dame, ta w Port-au-Prince, uległa zniszczeniu podczas trzęsienia ziemi w 2010 roku i nadal czeka na odbudowę. Trochę podobnie jak w przypadku paryskiej imienniczki…
5. Cytadela Laferriere
A skoro jesteśmy już przy zabytkach architektonicznych, to warto odwiedzić niezwykły obiekt na szczycie góry, który został wzniesiony po odzyskaniu przez Haiti niepodległości. Konstrukcja w północnej części wyspy miała chronić Haiti przed francuską inwazją. Cytadela Laferriere wygląda naprawdę oszałamiająco i jest jedną z największych fortec na Karaibach. Dodatkową sławę zyskała dzięki wpisaniu na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w 1982 roku. Mieszkańcy tej wyspy nazywają tę fortecę „ósmym cudem świata”.
6. Pałac Sans-Souci
No to pójdźmy za ciosem! Kolejny zabytek, który jest miły szczególnie amatorom badania historii Haiti. Pałac, położony w pobliżu miasteczka Milot na północy wyspy, został wybudowany w 1812 roku i stał się rezydencją pierwszego króla Haiti Henryka I (Henrie Christoph), zwanego też „czarnym Napoleonem”. Pan ten zasłynął z wprowadzenia kodeksu praw, który składał się dokładnie z 2004 artykułów, a także z tego, iż zaczął na wielką skalę handlować tytoniem, cukrem i kakao z krajami europejskimi. Dzisiaj podziwiać można położony malowniczo wśród wzgórz pałac królewski, który choć porośnięty dzisiaj tropikalną roślinnością i nieco zaniedbany, nadal przypomina o swojej roli „drugiego Wersalu”. Szczególne wrażenie robią niesamowicie wysokie, łukowe okna tej budowli, wpisanej również na światową listę zabytków UNESCO.
7. Fort Jacques
Ten niesamowity kompleks, skryty wśród gęstych lasów, znajduje się w pobliżu stolicy Port-au-Prince. To część złożonego systemu obronnego zaimprowizowanego przez cesarza Jean-Jacques’a Dessalinesa w celu zapobieżenia powrotowi Francuzów po uzyskaniu przez wyspę niepodległości. Nie przegapcie zwiedzania tego miejsca i zwróćcie szczególną uwagę na rdzewiejące pozostałości armat i bombard. Ze szczytu tego fortu roztaczają się wspaniałe widoki na centralne równiny Haiti. Co roku, 18 maja, czyli w rocznicę powstania flagi Haiti, na terenie fortyfikacji organizowana jest pielgrzymka religijna, wesołe miasteczko i koncerty muzyczne.
8. Muzeum Sztuki Haitańskiej
Dla tych, którzy chcą się jeszcze więcej dowiedzieć na temat historii i kultury lokalnej Haiti, na pewno atrakcją pierwszorzędna będzie wycieczka do jednego z okolicznych muzeów. Muzeum Sztuki Haitańskiej w College of Saint Pierre, czyli w stolicy kraju Port-au-Prince. Można tutaj podziwiać imponujące dzieła sztuki stworzone przez mieszkańców Haiti. Znajdziemy wszystko, od obrazów i rzeźb, aż po wytwory lokalnego rękodzieła. Dobre tło do pamiątkowych fotografii.
9. Muzeum Musee De Guhaba
I jeszcze jedno muzeum, które na pewno zainteresuje domorosłych etnografów. Umiejscowione na szczycie jednego z największych wzgórz Haiti, muzeum to zapewnia fascynująca wędrówkę po najstarszych dziejach wyspy, sięgających czasów rdzennych plemion Indian Taino i Arawak. Co ciekawe, muzeum założył amerykański lekarz i podróżnik William H. Hodges, który w stolicy kraju prowadzi także Szpital Dobrego Samarytanina. Wystawiana kolekcja jest bardzo bogata i pozwala w odkrywaniu historycznych oraz kulturowych korzeni Haiti. Szczególne miejsce zajmuje tutaj ekspozycja dotycząca walki o niepodległość na początku XIX wieku.
10. Wodospady Bassin Bleu
Ok, czas odpocząć już od kamiennych fortec i muzeów historycznych – powróżmy na łono natury! Oto przed Wami Bassin Bleu, czyli urzekający swą skalą wodospad, który można znaleźć na wzgórzach otaczających miasteczko Jacmel w południowej części Haiti. Mamy tutaj do czynienia właściwie z całym kompleksem pięknych wodospadów, które tworzą u swego spadu trzy baseny pełne czystej i odświeżającej wody. Znajdzie się także miejsce na relaksująca kąpiel, a nawet skoki do wody. To jedno z niewielu miejsc skrytych wśród wzgórz, do których można prawie bezpośrednio dojechać samochodem.
11. Wodospad Saut-Mathurine
Jednak największym na wyspie Haiti wodospadem jest ten o nazwie Saut-Mathurine. Możecie go odnaleźć w pobliżu historycznego miasteczka Camp-Perrin, czyli na południu wyspy. Istnieje tutaj ośrodek turystyczny, który umożliwia wypożyczenie sprzętu do nurkowania i łodzi. Wokół samego wodospadu można podziwiać wspaniałe widoki na bujną zieleń drzew oraz wykąpać się w wodzie u podstawy Saut-Mathurine.
12. Wyspa Amiga
Wbrew pozorom, nie produkowano tutaj popularnych niegdyś komputerów, a nazwa tej wysepki sąsiadującej bezpośrednio z Haiti, kojarzyć się raczej powinna z przyjazną naturą tubylców. Będąc na Haiti, koniecznie wybierzcie się w czarujący rejs na tą panoramiczną wyspę. Wystarczy w tym celu zaokrętować się na łódkę w porcie Labadee lub na wybrzeżu Cap-Haitien. Znajdziecie tutaj jedną z najpiękniejszych (i najbardziej zacisznych) plaż karaibskiego raju. Cieszyć się można snorkelingiem w krystalicznie czystych wodach, obserwując przy okazji bogate życie morskie i odkrywając rafy koralowe. Grzechem po przybyciu na Amigę byłoby nie skosztować przepysznego (bezpłatnego!) ponczu owocowego, serwowanego przy samej plaży. Tak, tutaj dba się o turystów!
13. Zatoka Acul
To miejsce, które łączy w sobie wartości przyrodnicze i motywy historyczne. Jak to możliwe? Zatoka Acul, położona w pobliżu Acul-du-North, na północy Haiti, jest znana z tego, iż była schronieniem dla Krzysztofa Kolumba przed sztormem, kiedy przybył tutaj podczas swojej pierwszej podróży morskiej. A zatem szlakami Kolumba można pochodzić po zielonych wybrzeżach zatoki, albo urozmaicić sobie czas bardziej sportowymi aktywnościami. Nie brakuje tu miejsc, gdzie uprawia się sporty wodne. uważać tylko należy podczas pływania łodziami – wiele statków utknęło na tutejszych mieliznach w dawniejszych czasach, wiele wraków leżało też na dnie wody, czasami przez kilka stuleci. Coś dla łowców skarbów, niekoniecznie piratów z Karaibów…
14. Ogród botaniczny Jardin Botanique des Cayes
A oto prawdziwy dom haitańskiej przyrody. Prawda jest taka, że tutejsza przyroda obejmuje ponad ponad 5600 gatunków roślin. Niestety większości z nich zagrożona jest obecnie wyginięciem z powodu zmieniającego się gwałtownie klimatu. Na szczęście gatunki, które są niezbędne dla zdrowia ludności, żywności i zachowania dziedzictwa naturalnego, zostały ostatnimi czasy wzięte pod szczególną ochronę. Zajął się tym ogród botaniczny Jardin Botanique des Cayes, udostępniając swoje bogate zbiory zwiedzającym. Ma to ogromne walory edukacyjne, ale przy okazji stanowi nie lada atrakcję turystyczną na wyspie Haiti. Każdą wycieczkę obsługuje profesjonalny przewodnik, który zapoznaje gości z poszczególnymi gatunkami roślin. Spacer pośród pięknie rzeźbionych żywopłotów to przyjemność sama w sobie. Zwiedzającym udostępniono również budynki Muzeum Etnobotanicznego oraz Arboretum.
15. Na tropach voodoo – wioska Saut d’Eau
Na koniec tego przeglądu piętnastu miejsc, które znaleźć się powinny w rozkładzie jazdy każdego turysty na Haiti, lokacja przepełniona magią i niewypowiedzianą tajemnicą. Nie od dziś wiadomo, że opisywany tutaj karaibski kraj jest domem dla synkretycznej religii voodoo. Przez stulecia narosły liczne przesądy z nią związane, więc może co odważniejsi turyści będą mieli ochotę skonfrontować owe domysły i zabobony z prawdą? A ta ukryta jest w jednym z takich miejsc jak to. Wioska Saut-d’Eau, w pobliżu miasteczka Mirebalais na Haiti.
Podobno w XIX wieku na jednej z tutejszych palm pojawiła się Matka Boska, a pewien francuski ksiądz przezornie zdecydował się wyciąć „święte drzewo”, by nie dopuścić do przesądów… Jednak to co wyróżnia najbardziej wioskę na tle innych haitańskich osad to fakt, iż w dniach od 9 do 14 lipca odbywa się tutaj festiwal voodoo. Towarzyszą temu oczyszczające kąpiele w pobliskim wodospadzie i modły wznoszone ku Erzulie, afrykańskim duchowi miłości, zdrowia, powodzenia, perfum oraz kwiatów. Turyści, którzy wtedy znajdą się na miejscu, mogą oglądać słynne „rytuały opętania” przy ogłuszających rytmach bębnów i śpiewie szamanów.
Pozostaje jednak pytanie – czy historie o haitańskich zombie są prawdziwe? Być może szczęśliwcy (albo nieszczęśliwcy) będą mieli okazję się o tym przekonać na żywo…
Autor: Krzysztof Kołodziejczyk