TOP 15 atrakcji na Saint Kitts i Nevis, co zobaczyć i zwiedzić

Tagi , ,

Saint Kitts i Nevis to mały karaibski kraj wyspiarski na Morzu Karaibskim, położony między Antiguą a Saint Maarten. Jego bujny krajobraz jest zdominowany w centrum wyspy przez szczyt Liamuiga – dawno wygasły wulkan. Linia brzegowa wysp jest bardzo urozmaicona i znajdziesz tu zarówno strome klify, jak i plaże z drobnym białym oraz czarnym wulkanicznym piaskiem. Stare domy na plantacjach, piękne plaże, bujna roślinność i historyczne miasta, takie jak stolica Basseterre, sprawiają, że wakacje na Saint Kitts i Nevis będą prawdziwą przyjemnością. Poniżej w artykule znajdziesz opisane TOP 15 atrakcji na Saint Kitts i Nevis. Warto je zobaczyć podczas pobytu w tym karaibskim kraju.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Brimstone Hill Fortress National Park

Brimstone to kompleks fortyfikacji położony na wzgórzu Brimstone Hill, który obejmuje Cytadelę Fort George z Muzeum Fort George, Wschodnie Miejsce Broni i Zachodnie Miejsce Broni. Park narodowy, który utworzono w celu ochrony kompleksu, wpisano na Listę światowego dziedzictwa UNESCO. Do wszystkich tych wspaniale zachowanych fortyfikacji i budynków można dostać się wspinając się po dość stromym szlaku z szeregiem schodów i ramp. Twierdzę zaprojektowali brytyjscy inżynierowie wojskowi, natomiast zbudowali i utrzymywali afrykańscy niewolnicy, więc jest ona również świadectwem ich wytrzymałości oraz siły.

Fairview Great House

Fairview Great House to pięknie odrestaurowana francuska rezydencja kolonialna, która otoczona jest tropikalnym ogrodem. Dom ten zbudowano w 1701 roku i jest on obecnie otwarty dla zwiedzających. Wewnątrz znajdują się oryginalne meble i wystrój, w tym wspaniały 16-osobowy mahoniowy stół obiadowy wyłożony porcelaną i srebrem. Weranda przy głównej sypialni oferuje malownicze widoki na Morze Karaibskie, południowo-wschodni półwysep i sąsiednią wyspę Nevis. Na zewnątrz głównego budynku, po drugiej stronie dziedzińca, znajduje się kuchnia, pokój kąpielowy i piwnica z kamienia polnego, która jest obecnie wykorzystywana jako sklep z pamiątkami. Na uwagę zasługują także piękne ogrody otaczające rezydencję oraz ptaki i małpy, które tu mieszkają.

Nevis Botanical Gardens

Po leniwym odpoczynku na plażach Saint Kitts i Nevis, warto wybrać się na zwiedzanie bujnego tropikalnego ogrodu botanicznego Nevis, położonego w pobliżu stratowulkanu Nevis. Ogrody o powierzchni 5 akrów obejmują ogromną różnorodność tropikalnych roślin z całego świata i znajdują się tu m.in.: kaskada wodna, fontanny delfinów i basen z liliami wodnymi. Zacienione Tarasy Orchidei są domem dla wielu kolorowych bromelii, egzotycznych orchidei i ponad 100 gatunków palm. Tropikalny ogród winorośli zachwyci Cię przypominającymi tkaninę kwiatami winorośli calico i mocnym zapachem stefanotis. Podczas spaceru po ogrodach zwróć również uwagę na ruiny zaginionej świątyni w tajemniczym Rainforest Conservatory.

Pall Mall Square

Znajdujący się we wschodniej części Basseterre, w pobliżu Newtown – Plac Niepodległości – Pall Mall Square otrzymał swoją nazwę 19 września 1983 roku, aby uczcić powstanie państwa Saint Kitts i Nevis. Przy placu znajduje się kilka oryginalnych domów, takich jak biblioteka publiczna czy budynek sądu. Pierwotnie ziemia, na której znajduje się dzisiejszy plac, była pastwiskiem. Następnie targiem niewolników, gdzie niewolnicy sprzedawali swoje produkty i spotykali się ze sobą, aż finalnie stała się placem defilad. W 1855 r. Komisarze ds. zaopatrzenia w wodę rozpoczęli prace nad ulepszeniem Pall Mall Square, w tym budowę pięknej fontanny otoczonej kwitnącymi roślinami. Plac stał się popularnym miejscem. Mieszkało tu wiele znanych osób, w tym Doris Wall, Sir Maurice Davis oraz profesor Bryan King. Obecnie plac jest popularnym miejscem spotkań mieszkańców oraz organizacji wydarzeń kulturalnych.

Spooner’s Estate

Położona na obrzeżach miasta Cayon posiadłość Spooner’s Estate jest pod wieloma względami prezentuje historię Saint Kitts i Nevis oraz jego przemysłu, który zmieniał się z biegiem czasu. Pierwotnie posiadłość należała do francuskiego kapitana Paula De Brissaca, który, jak wszyscy inni w tym czasie, przetwarzał trzcinę cukrową. Zbudował on dużą warzelnię, młyn i destylator. John Spooner nabył nieruchomość w 1720 roku. Po wielu zmianach właścicieli została ona zakupiona przez Wade’a i Abbotta. W 1901 roku przekształcili istniejącą cukrownię w fabrykę bawełny, ponieważ w tym czasie cukier przestał przynosić zyski. Dziś na terenie posiadłości znajduje się oryginalna konstrukcja i jedyna wciąż stojąca fabryka bawełny, z której roztaczają się piękne widoki na okolicę.

National Museum of St. Kitts and Nevis

Muzeum Narodowe St. Kitts i Nevis mieści się w dawnym budynku skarbca. Budynek ten znajdował się kiedyś nad zatoką Basseterre, na terenie pomiędzy Basseterre i Port Zante. Ten stary budynek zbudowano z ręcznie ciosanego wapienia wulkanicznego w 1894 roku. Jest on doskonałym miejscem, aby dowiedzieć się więcej o historii, kulturze i kolonialnej przeszłości wyspy Saint Kitts. Znajdują się tu trzy galerie z eksponatami, które opowiadają historię dziedzictwa kraju, jego rdzennych mieszkańców, plantacji cukru, niewolnictwa, handlu rumem, zwyczajów karnawałowych, buntu i wreszcie niepodległości. Na wystawie znajduje się także kilka kolorowych tradycyjnych strojów.

Central Forest Reserve National Park

Mały, wyspiarki kraj Saint Kitts i Nevis słynie na całym świecie z błękitnego morza, pięknych piaszczystych plaż oraz zielonego centralnego łańcucha górskiego. Jest on prawie całkowicie pokryty kwitnącym lasem deszczowym. Wszystkie tereny powyżej 300 m n.p.m. zostały ogłoszone narodowym rezerwatem leśnym w celu ochrony większości lasów deszczowych na wyspie. Obszar ten jest klasyfikowany przez naukowców jako amerykański oceaniczny las deszczowy. Jeden z najrzadszych rodzajów lasów na naszej planecie, który powiększa się, a nie kurczy, jak ma to miejsce w większości krajów na świecie. Istnieje wiele szlaków, które wiją się przez bujne lasy pod baldachimem starożytnych drzew, pełnych kwiatów i dźwięków dzikiej przyrody, które warto zobaczyć podczas wakacji na Saint Kitts i Nevis.

Museum of Nevis History

Muzeum Historii Nevis to niewielkie muzeum mieszczące się w pięknym budynku w stylu gregoriańskim w Charleston, w którym znajduje się wiele historycznych artefaktów, wykresów i innych przedmiotów przedstawiających historię wyspy. Budynek, znany jako Hamilton House, mieści muzeum na pierwszym piętrze, podczas gdy na drugim piętrze znajduje się sala posiedzeń Nevis House of Assembly. Ten kamienny budynek zbudowano w 1680 roku, jednak został częściowo zniszczony podczas trzęsienia ziemi w 1840 roku. Odrestaurowano go w 1983 roku. Budynek Hamilton House nazwano nazwiskiem amerykańskiego męża stanu, żołnierza, prawnika, pierwszego sekretarza skarbu Alexandra Hamiltona, który urodził się w nim w 1757 roku. Hamilton mieszkał na Saint Kitts do dziewiątego roku życia.

Romney Manor

Romney Manor to dawna rezydencja właścicieli plantacji cukru Wingfield Estate w centrum Basseterre. Od 1964 roku na terenie rezydencji znajduje się sklep i warsztat Caribelle Batik. Jest on jednym z ulubionych przystanków turystycznych w mieście. Pracownicy Caribelle pokazują odwiedzającym proces tworzenia batiku, a także sprzedają swoje piękne produkty, od ubrań po prezenty i akcesoria. Na uwagę zasługuje także ogród. Otaczający dawną rezydencję, z ponad 350-letnim drzewem deszczowym jako centralnym punktem i wieżą, która służyła do obserwowania pracujących niewolników. Widok na cały ogród z galerii widokowej zapiera dech w piersiach.

St. Kitts Eco-Park

St. Kitts Eco-Park to finansowany przez Tajwan kompleks szklarni i ogrodów w mieście Sandy Point. Jego celem jest nauczanie mieszkańców o zrównoważonym rolnictwie i ogrodnictwie. Wszystkie konstrukcje są zbudowane z betonu wzmocnionego włóknem szklanym. Jest on pięć razy twardszy i trzy razy lżejszy niż zwykły beton. Szklarnia ma 24 metry wysokości i jest uznawana za największą szklarnią na Karaibach. Znajduje się w niej wiele roślin, w tym lokalne zioła lecznicze, orchidee motylkowe i róże. Oprócz tego rośnie tu wiele tropikalnych drzew owocowych. Eko-Park posiada również interesujący labirynt wykonany z roślin, który ma kształt map Saint Kitts i Nevis oraz Tajwanu. Nic dziwnego, że miejscowi nazywają ten park „Małym Tajwanem”.

Warner Park Sporting Complex

Warner Park Sporting Complex to główny obiekt sportowy na wyspie Saint Kitts. Znajdujący się w Basseterre, kompleks ten składa się ze stadionu Warner Park. Znanego z organizacji Mistrzostw świata w krykiecie w 2007 roku, pawilonu, nowoczesnego centrum medialnego i miejsc siedzących dla 4000 fanów, z tymczasowymi trybunami, które mogą pomieścić do 10 000 osób! W zachodniej części kompleksu Warner Park Sporting Complex znajduje się stadion piłkarski, który może pomieścić do 3500 widzów. Natomiast w północnej części znajdują się trzy korty tenisowe, trzy boiska do siatkówki. A także Len Harris Cricket Academy oraz Carnival City – małe boisko wykorzystywane głównie do różnych imprez, w tym karnawałowej.

Circus

Circus to okrągły węzeł drogowy położony w samym sercu miasta Basseterre. Zbudowano go po „Wielkim Pożarze”, który zniszczył znaczną część miasta w 1867 roku. W nowym układzie, ulice Liverpool Row i Fort Street zostały poszerzone. Aby zapewnić szybszy ruch w przypadku kolejnego pożaru, a także aby zapobiec szybkiemu rozprzestrzenianiu się płomieni. Z czasem Circus ozdobiono ładnym zegarem, zwanym Berkeley Memorial. Na cześć Thomasa Berkeleya Hardtmana Berkeleya (1824 -1881) – lokalnego ustawodawcy i właściciela nieruchomości. Wokół wewnętrznego placu, który ostatecznie został wybrukowany, posadzono palmy. Wiele z wcześniej posadzonych drzew zostało z czasem zniszczonych przez liczne huragany. Mówi się, że Circus zaprojektowano tak, aby przypominał Piccadilly Circus w Londynie. Circus jest obecnie także centrum aktywności mieszkańców miasta, zwłaszcza podczas licznych karnawałów oraz innych festiwali.

Saint Kitts i Nevis, Basseterre kolorowa architektura kolonialna w historycznym centrum miasta.
Saint Kitts i Nevis, Basseterre kolorowa architektura kolonialna w historycznym centrum miasta., licencja: shutterstock/By eskystudio

St. Kitts Scenic Railway

Jeśli nie masz zbyt wiele czasu na powolne zwiedzanie wyspy i chcesz zobaczyć jak najwięcej Saint Kitts, powinieneś wsiąść do St. Kitts Scenic Railway. Ta wyjątkowa kolejka zabierze Cię w około 3-godzinną podróż wzdłuż wybrzeża Saint Kitts, po wąskim torze o szerokości 762 mm. Trasa kolejki okrąża wyspę Saint Kitts i ma długość około 48 kilometrów, obejmując północno-wschodnie wybrzeże. Podczas podróży można podziwiać spektakularne widoki na sąsiednie wyspy karaibskie, a także plaże, strome klify oraz bujną, tropikalną roślinność. Pociąg powoli przejeżdża wysokimi stalowymi mostami przez głębokie kaniony, przez małe wioski i farmy. A także przez bujne zielone lasy deszczowe, które otoczone są kilometrami trzciny cukrowej.

Dolphin Swim Adventure

Jedną z wielu atrakcji podczas wakacji na Saint Kitts i Nevis jest pływanie z delfinami. Dolphin Swim Adventure oferuje możliwość zanurzenia się w czystych tropikalnych wodach i bliższego przyjrzenia się delfinom w ich naturalnym środowisku. Będziesz mógł przyjrzeć się bliżej tym inteligentnym ssakom, pozwolić im się przytulić i obserwować, jak popisują się niesamowitymi akrobacjami. Dodatkową atrakcją jest Swim Adventure, w której trzymasz się płetwy delfina i płyniesz znacznie szybciej niż mógłbyś sam. Podczas interakcji z delfinami eksperci ze Swim Adventure opowiadają także wiele ciekawostek o życiu i biologii tych fascynujących zwierząt.

Cottle Church

Cottle Church to mały kościół anglikański na północ od Charlestown. Zbudowano go w 1824 roku na polecenie Johna Cottle’a, ówczesnego właściciela plantacji i prezydenta Nevis. Chciał on, aby kościół służył jako miejsce kultu dla białych oraz niewolników. W tamtym czasie kult niewolników był nielegalny, więc kościół nigdy nie został konsekrowany i został opuszczony po śmierci Johna Cottle’a. Ruiny kościoła, ukryte w lesie, są dziś celem turystycznym i popularnym miejscem ślubów. Choć nie pozostało wiele poza zewnętrznymi murami, które jednak zapewniają interesujący wgląd w historię wyspy.

Autor: Magdalena Łydka

Poprzedni

Hotele Saint Kitts i Nevis – lista TOP rekomendowanych noclegów

Wakacje Turks i Caicos – z biurem podróży czy na własną rękę?

Następny

Dodaj komentarz