TOP 15 atrakcji na Saint Lucia, co zobaczyć i zwiedzić

Tagi , , ,

Dwa wzniesienia pochodzenia wulkanicznego Pitons, malownicze plaże i zatoki to tylko niektóre z najważniejszych atrakcji tego małego wyspiarskiego kraju Saint Lucia. Poszukiwacze przygód znajdą na wyspie Saint Lucia mnóstwo atrakcji i rzeczy do zrobienia. Ziplining, wspinaczka na Pitons, wędrówki po malowniczych szlakach, jazda konna, rejsy widokowe i odpoczynek na plażach to popularne zajęcia na wyspie. Jeśli natomiast jesteś miłośnikiem nurkowania wybierz się  na zachodnie wybrzeże Saint Lucia, gdzie można podziwiać bogatą różnorodnością koralowców, gąbek  oraz ryb rafowych. Co jeszcze warto zobaczyć na Wyspie Świętej Łucji? Jakie atrakcje czekają na Ciebie na Saint Lucia? Odpowiedzi znajdziesz w naszym artykule. 

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

TOP 15 atrakcji na Saint Lucia, które warto zobaczyć

Marigot Bay

Marigot jest prawdopodobnie najpiękniejszą zatoką na wyspie Saint Lucia. Najlepiej prezentuje się ona z punktu widokowego znajdującego się przy drodze pomiędzy główną trasą przybrzeżną a samą zatoką. Bujne zielone zbocza łagodnie opadają do pięknej, otoczonej palmami plaży, natomiast jachty kołyszą się na błękitnych wodach zatoki. Zatoka jest tak głęboka i dobrze osłonięta, że brytyjska flota podobno ukrywała się tutaj przed Francuzami, zakrywając swoje maszty liśćmi palmowymi. Poza tym, Zatoka Marigot była także scenerią dla filmu Doctor Doolittle z 1967 roku, który odcisnął trwałe piętno na nazwach niektórych lokali. Jeśli chcesz się tu zatrzymać, luksusowy Marigot Bay Resort and Marina oferuje piękne widoki na jachty cumujące w tej malowniczej zatoce.

Szlak przyrodniczy Tet Paul

Szukasz odpoczynku od słońca, piasku i morza? Dzięki różnorodnej topografii wyspy, wędrówki po wyspie Saint Lucia nigdy nie będą nudne. Natomiast Tet Paul Nature Trail, w pobliżu Soufrière, oferuje jedne z najbardziej spektakularnych widoków w południowej części wyspy. Ten dość łatwy szlak, którego przejście zajmuje średnio 45 minut wije się przez tropikalny las. W pogodny dzień można stąd zobaczyć m.in.: Martynikę oraz Saint Vincent. Po drodze można również zobaczyć wiele rosnących dziko ananasów. Punktem kulminacyjnym są tzw. „Schody do Nieba” – strome stopnie prowadzące do punktu widokowego, oferującego doskonałą panoramę wyspy i okolicy. Należy pamiętać, że za wstęp na szlak trzeba uiścić niewielką opłatę.

Morne Coubaril Historical Adventure Park

Morne Coubaril Historical Adventure Park jest popularnym przystankiem na trasie zwiedzania wyspy Saint Lucia. Zgodnie ze swoją nazwą, ta XVIII-wieczna posiadłość oferuje połączenie historii, kultury i przygody. Uprawia się tu kakao, orzechy kokosowe i maniok. Możesz wybrać się na wycieczkę po tej plantacji, jej tropikalnych ogrodach i replice tradycyjnej posiadłości. Przewodnicy demonstrują przetwarzanie orzechów kokosowych na produkty spożywcze i pokazują, jak produkuje się syrop z trzciny cukrowej oraz jak zbiera się kakao, kawę oraz maniok. Po wycieczce można skosztować kreolskich potraw w restauracji na plantacji.

Diamond Falls Botanical Gardens & Mineral Baths

Diamond Falls w Soufrière to kolejna popularna atrakcja, którą należy zobaczyć po zwiedzeniu Pitons. Warto tu zobaczyć ogrody, piękny wodospad zabarwiony przez złoża mineralne oraz gorące źródła termalne, w których można zażywać kąpieli za niewielką opłatą. Co ciekawe, źródła te pierwotnie zbudowano dla żołnierzy króla Francji Ludwika XVI. Ogrody porastają m.in.: wysokie drzewa kokosowe, kakaowce, mahoniowce, czerwone cedry, liczne krzewy i tropikalne kwiaty z całego świata, w tym orchidee, helikonie, hibiskusy i anturia. Kolejną atrakcją tej historycznej posiadłości jest restauracja, w której serwowane są lokalne, karaibskie dania. 

Rodney Bay 

Na północnym wybrzeżu Gros Islet, na wyspie Saint Lucia, znajduje się zatoka Rodney Bay, która jest centrum turystycznym w tej części wyspy. Miłośnicy plażowania mogą wygrzewać się na plaży w kształcie półksiężyca, zjeść smaczny posiłek w jednej z wielu restauracji lub zrobić zakupy w okolicznych butikach. Po zmroku Rodney Bay Village zamienia się w tętniące życiem miejsce. Zasłonięta od północy przez Park Narodowy Pigeon Island, a od południa przez Labrelotte Point  zatoka jest również popularnym miejscem do cumowania jachtów. Przystań Rodney Bay jest jedną z najlepiej wyposażonych we wschodnich Karaibach. Na okolicznych wzgórzach znajdują się luksusowe wille i w pobliżu znajduje się największe centrum handlowe w kraju. Ponadto pobliska plaża Reduit jest jedną z najpiękniejszych plaż na wyspie Saint Lucia.

Morne Fortune

W latach 1803-1844 Brytyjczycy uznali Castries za stolicę kraju i stworzyli tu główny port morski oraz zbudowali fortyfikację na szczycie Morne Fortune, z którego można podziwiać widok na port. To właśnie tutaj miały miejsce jedne z najbardziej krwawych bitew pomiędzy Francuzami i Anglikami.

Obecnie Morne Fortuné (jego nazwa oznacza dosłownie „Wzgórze Szczęścia”), nadal oferuje wspaniałe widoki na Castries i port. Spacer na to wzgórze, aby zrobić kilka zdjęć, jest jedną z najpopularniejszych darmowych atrakcji na wyspie Saint Lucia. W pogodny dzień można stąd także zobaczyć Martynikę. Atrakcją są także oryginalne fortyfikacje i pomnik, a także stare budynki wojskowe oraz armaty. W północnej części Morne Fortuné znajduje się Government House, oficjalna rezydencja gubernatora generalnego Saint Lucia, która położona jest pośród pięknie zaprojektowanych prywatnych ogrodów.

Mamiku Gardens

Położony na wschodnim wybrzeżu wyspy, pomiędzy miastami Mon Repos i Praslin, ten piękny ogród obejmuje pięć oddzielnych tropikalnych obszarów, z których każdy ma swój własny temat. Wśród nich znajduje się m.in.: ogród ziół leczniczych, w którym można dowiedzieć się, w jaki sposób afrykańscy niewolnicy leczyli się nimi na wyspie. Obserwatorzy ptaków mogą podziwiać żyjące tu gatunki, ponieważ duża różnorodność kwiatów przyciąga zagrożone i rzadkie ptaki. Wśród powszechnie spotykanych ptaków znajdują się tu m.in.: wilga złota, zięba czarna, strzyżyk i kilka odmian kolibrów.

Posiadłość można zwiedzać na własną rękę lub wybrać się na jedną z wycieczek z przewodnikiem, które koncentrują się głównie na obserwacji ptaków, ogrodach i historii starej plantacji. Wycieczka po plantacji obejmuje wędrówkę na wybrzeże. Wycieczka dla miłośników ogrodów dostarcza natomiast więcej informacji na temat roślin i ptaków. 

Pitons

Wpisane na Listę światowego dziedzictwa UNESCO Pitons Management Area. Bliźniacze szczyty wulkaniczne Pitons: Gros Piton i Petit Piton są najbardziej rozpoznawalną atrakcją wyspy Saint Lucia. Te charakterystyczne, wulkaniczne szczyty Gros Piton (Duży Piton) na południu-  wznosi się na wysokość 798 metrów nad poziom morza, natomiast Petit Piton (Mały Piton) na wysokość 750 metrów nad poziom morza. 

Co ciekawe, powstały one w wyniku aktywności wulkanicznej około 200 000 do 300 000 lat temu. Szczyty wulkaniczne Pitons są uważane za trudne do zdobycia. Jeśli więc nie czujesz się na siłach, aby je zdobyć zawsze możesz podziwiać ich piękno z daleka. Zastanawiasz się, gdzie jest najlepsze miejsce do podziwiania widoku na Pitons na wyspie Saint Lucia? Malownicza miejscowość rybacka Soufriere zapewnia panoramiczny widok na te bliźniacze szczyty – zwłaszcza ze szlaku Tet Paul Nature Trail.

Anse Chastanet

Rafa koralowa w pobliżu plaży Anse Chastanet z pięknymi widokami na Pitons jest prawdziwą skarbnicą życia morskiego. Na podwodnym płaskowyżu na wysokości od dwóch do ośmiu metrów nurkowie mogą zobaczyć kolorowe gąbki, miękkie koralowce, koralowce głazowe oraz koralowce mózgowe. Wśród żabienic zamieszkuje wiele odmian ryb, w tym papugoryby, koziorożce, wargacze, rybki chromis oraz barakudy. Krawędź płaskowyżu to ściana, która opada na 46 metrów do ekosystemu koralowego zamieszkałego przez homary, kraby oraz węgorze. Koralowiec płytkowy zaczyna się poniżej 30 metrów. Około 10 minut spacerem od plaży Anse Chastanet znajduje się inna równie piękna Anse Mamin. Jest ona mniej zatłoczona i oferuje równie barwne życie podwodne. 

Soufrière

Strzeżona przez wysokie szczyty Pitons, barwna miejscowość rybacka Soufrière to kwintesencja wyspy. Znajduje się ona około jednej godziny jazdy samochodem na południe od stolicy – Castries. Stanowi ona dobrą bazę wypadową do zwiedzania pobliskich atrakcji. Założone około 1745 roku Soufriere ma ciekawą historię. Miejscowość ta słynie z tego, że Józefina- żona cesarza Napoleona Bonaparte, urodziła się tutaj w 1763 roku. Ale historia Soufriere ma również swoją ponurą stronę. Rynek miasta był miejscem, gdzie znajdowała się gilotyna podczas rewolucji francuskiej w 1780 roku. Wielu właścicieli plantacji i ich rodzin tutaj stracono.

Sulphur Springs Park Scenic Drive, Mount Soufriere

Nazwany od siarki wydobywanej niegdyś w tym miejscu, Mount Soufriere (znany również jako Sulphur Springs Park) jest najbardziej aktywnym obszarem geotermalnym na Małych Antylach. Droga przecina krawędź 274-metrowego krateru, umożliwiając jazdę po wulkanie. Z pewnością jest to jedna z najbardziej wyjątkowych atrakcji na wyspie Saint Lucia. Chociaż ostatnia poważna erupcja wulkanu na wyspie miała miejsce około 40 000 lat temu, ten wulkaniczny teren nadal jest aktywny i podgrzewa baseny wody to temperatury wrzenia. Bulgoczące baseny i syczące fumarole można podziwiać z platform obserwacyjnych. Po zwiedzeniu parku można zanurzyć się w pobliskich źródłach leczniczych lub wziąć kąpiel błotną. Dlatego też zabierz ze sobą stary strój kąpielowy, aby nie było go potem szkoda wyrzucić. 

Pigeon Island National Park

Położony naprzeciwko Rodney Bay, Park Narodowy Pigeon Island jest jedną z najważniejszych historycznych atrakcji w kraju Saint Lucia. Strategiczne punkty obserwacyjne na wyspie pozwoliły Brytyjczykom monitorować ruchy wojsk francuskich na Martynice podczas ich walki o kontrolę nad wyspą i krajem Saint Lucia. Obecnie grobla łączy wyspę ze stałym lądem. Na punkt widokowy można wspiąć się pieszo, aby móc podziwiać panoramiczne widoki na północno-zachodnie wybrzeże wyspy. Na Pigeon Island znajdują się również ruiny budynków wojskowych używanych podczas bitew między Francuzami i Anglikami, centrum opisujące fascynującą historię wyspy, restauracje oraz piaszczyste plaże.

Szlak wodospadu Enbas Saut 

Na bujnych, zielonych zboczach Mount Gimie – 950 m n.p.m. najwyższego szczytu na wyspie Saint Lucia znajduje się dobrze utrzymany szlak, który prowadzi przez gęsty las deszczowy do wodospadu Enbas Saut, który spływa z wulkanicznej skały. Trasa zajmuje około dwóch godzin i 30 minut oraz wymaga odpowiedniego obuwia turystycznego. Należy przygotować się na wysiłek fizyczny, wchodząc i schodząc po wielu stromych stopniach. Podczas spaceru, na szlaku możesz zobaczyć papugi, wilgi, trznadla Sempera, strzyżyka i wiele innych gatunków ptaków. W parku znajdują się również egzotyczne rośliny i drzewa, takie jak na przykład: hibiscus elatus czy mahoń honduraski. Większość odwiedzających pokonuje ten szlak z malowniczymi widokami na Pitons pojazdami z napędem na cztery koła. 

Targ w Castries

Kolorowy targ w stolicy kraju – Castries znajduje się w najbardziej wysuniętym na wschód punkcie portu. Jest to doskonałe miejsce do odwiedzenia, jeśli chcesz doświadczyć prawdziwego lokalnego życia w tym karaibskim kraju. Wśród sprzedawanych towarów i produktów znajduje się zarówno rękodzieło, jak i lokalnie uprawiane owoce oraz warzywa. Kupujący mogą tu nabyć m.in.: drewniane rzeźby, kosze upominkowe z przyprawami, ketchupy bananowe, oleje, ręcznie robione miotły, sosy z ostrą papryką oraz piękne pamiątki. Targ jest otwarty codziennie, ale najwięcej sprzedawców przyjeżdża na targ w soboty.

Derek Walcott Square

Nazwany na cześć laureata Nagrody Nobla z Saint Lucia – Derek Walcott Square. Jest to doskonałe miejsce do rozpoczęcia pieszej wycieczki po stolicy kraju – Castries. Jego najsłynniejszym zabytkiem jest Katedra Niepokalanego Poczęcia – The Minor Basilica of the Immaculate Conception. Katedra ta jest przykładem wiktoriańskiej architektury i romańskiego projektu. Na uwagę zasługuje także wieża zegarowa w stylu włoskim. Naprzeciwko katedry znajduje się odrestaurowana biblioteka publiczna i szereg jaskrawo pomalowanych budynków kolonialnych.

Autor: Magdalena Łydka

Poprzedni

Co warto zjeść na wyspie Saint Lucia? – smaki Saint Lucia

TOP 10 najpiękniejszych plaż na Saint Lucia

Następny

Dodaj komentarz