TOP 15 atrakcji na Turks i Caicos, co zobaczyć i zwiedzić

Tagi , ,

Jeśli szukasz opisu jednych z najbardziej wyjątkowych krajobrazów, plaż i atrakcji na wyspach Turks i Caicos, nie szukaj dalej. W tym artykule znajdziesz opisane  TOP 15 atrakcji na Turks i Caicos, które warto zobaczyć. Wszystkie te miejsca są idealne do fotografii podróżniczej lub po prostu relaksu i zwiedzania. Na wyspach Turks i Caicos znajduje się kilka niezwykle malowniczych miejsc, ale są one odległe i bardzo trudno dostępne. Tylko kilka lokalnych firm turystycznych oferuje wycieczki do tych miejsc, więc ograniczyliśmy naszą listę do miejsc, do których można się dostać bez większego problemu. Plaża Grace Bay jest oczywiście najważniejszą plażą i największą atrakcją na wyspach Turks i Caicos, ale ponieważ jest znana na całym świecie, postanowiliśmy jej tu nie opisywać, tylko skupić się na atrakcjach mniej znanych. 

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

TOP 15 atrakcji na Turks i Caicos, które warto zobaczyć

Mudjin Harbour

Mudjin Harbour to 4,8 km odcinek wybrzeża, który znajduje się na północy wyspy Middle Caicos. Przez wielu uważany jest za najpiękniejszy krajobraz na wyspach Turks i Caicos. Wysokie wapienne klify i piękne plaże ciągną się od Conch Bar do Juniper Hole, na północno-zachodnim krańcu wyspy. Jednym z najlepszych sposobów na poznanie piękna Mudjin Harbor jest spacer historycznym szlakiem Crossing Place Trail. Szlak ten prowadzi przez wzgórza, plaże i klify, dzięki czemu można zrobić tu piękne zdjęcia. Warto także wiedzieć, że Mudjin Harbour robi ogromne wrażenie bez względu na pogodę, ale szczególnie pięknie się prezentuje podczas silnych fal oceanicznych.

Wyspy Caicos znajdują się na podwodnym płaskowyżu, który wznosi się około 2500 m od otaczającego dna oceanu, a krawędź tego płaskowyżu znajduje się bezpośrednio przy Mudjin Harbour. Z tego też powodu fale Oceanu Atlantyckiego rozbijają się tuż przy plaży. Dlatego też wody w pobliżu Mudjin Harbour nie są zbyt bezpiecznym miejscem do pływania z kilku powodów. Silne fale, skały i jeżowce są powszechne. Ponadto, ze względu na pobliskie rafy, czasami w pobliżu wybrzeża pojawiają się rekiny, które można dostrzec z brzegu. Chociaż są to głównie szare rekiny rafowe, które żywią się rybami i skorupiakami to mogą być one potencjalnie niebezpieczne dla człowieka.

Chalk Sound National Park

Park Narodowy Chalk Sound znajduje się na wyspie Providenciales, pomiędzy lotniskiem a południowym wybrzeżem. Ze względu na status Chalk Sound jako parku narodowego, korzystanie z motorowych jednostek pływających jest zabronione. Główną atrakcją dla większości odwiedzających jest spacer szlakiem po południowej stronie lub spływ kajakowy. Woda w Chalk Sound jest krystalicznie czysta i wolna od glonów. Niesamowite turkusowe odcienie wody powstają w wyniku załamania światła słonecznego na drobnym wapiennym piasku. Większe wapienne wyspy, które znajdują się w Chalk Sound, są domem dla legwanów skalnych, które żywią się głównie roślinami i owadami znalezionymi na skalistych zatokach. Oprócz tego w tutejszych wodach można często spotkać żabnice, barakudy, rekiny cytrynowe oraz płaszczki. Niektóre zatoczki bez legwanów skalnych stanowią siedliska lęgowe dla mew śmieszek.

Water Cay

Nie należy jej mylić z sąsiadującą z Little Water Cay wyspą Rock Iguana Sanctuary.  Water Cay jest długą i wąską wyspą o długości około 3,2 km, która znajduje się pomiędzy Providenciales oraz North Caicos. Warto wiedzieć, że Water Cay jest prywatną wyspą, ale jest niezamieszkana i całkowicie niezagospodarowana. Na północnym wybrzeżu Water Cay usytuowana jest spektakularna plaża, która zalicza się do najlepszych plaż na Turks i Caicos. Ocean jest tu na ogół dość spokojny, a woda ma niesamowicie turkusowy kolor. Znaczna część wybrzeża otoczona jest niskimi białymi wapiennymi klifami, które dodają klimatu temu miejscu i zapewniają odrobinę izolacji.

Princess Alexandra National Park Barrier Reef

Park Narodowy Princess Alexandra to rozległy i ważny obszar chroniony w Turks i Caicos, który obejmuje takie atrakcje jak plaże Grace Bay i Bight, rafę Bight (zwaną również Coral Gardens), rafę Smith’s, Mangrove Cay oraz Little Water Cay. Na terenie tego parku narodowego znajduje się również rafa barierowa chroniąca zatokę Grace Bay, która oferuje wiele miejsc do nurkowania. Jedną z najpopularniejszych atrakcji podczas wakacji na Turks i Caicos jest właśnie nurkowanie z rurką w tej niesamowitej rafie barierowej. Warto zobaczyć także Leeward Reef, w pobliżu Leeward Cut leżące w pobliżu północno-wschodniego wybrzeża Providenciales.

Little Ambergris Cay

Little Ambergris Cay to niezamieszkana podmokła wyspa należąca do rezerwatu przyrody archipelagu wysp Caicos. Znajduje się około 1,6 km na zachód od prywatnej wyspy Ambergris Cay (zwanej również Big Ambergris Cay). Cay ma powierzchnię około 650 hektarów, ale większość z niej tworzą czerwone namorzyny i równiny pływowe. Wydmy piaszczyste pokrywają znaczną część południowo-wschodniego wybrzeża, tworząc wspaniałą plażę. Na zachód od zatoki znajduje się wyjątkowa i malownicza piaszczysta mierzeja i piaszczysta ławica, która ciągnie się przez ponad 19 km do West Sand Spit na skraju płaskowyżu. Ze względu na odizolowaną lokalizację Little Ambergris Cay, jedynym sposobem na odwiedzenie zatoki jest czarter prywatnej łodzi lub wycieczka zorganizowana. 

Bottle Creek Lagoon

Laguna Bottle Creek jest płytkim i osłoniętym akwenem morskim w pobliżu North Caicos oraz jednym z najbardziej malowniczych miejsc na Turks i Caicos. Znajduje się ona w pobliżu miejscowości Bottle Creek, która jest największą osadą na North Caicos. Większość Bottle Creek jest dość płytka z piaszczystym i mulistym dnem, co pozwala jedynie na pływanie kajakami i małymi statkami motorowymi o niewielkim zanurzeniu. Droga (Kings Road), która prowadzi przez ten obszar, oferuje kilka wspaniałych punktów widokowych.

Bell Sound i Plandon Cay Cut

Jeden z najbardziej niesamowitych widoków na Turks i Caicos znajduje się na północnym krańcu South Caicos, obok opuszczonej stacji LORAN – amerykańskiej straży przybrzeżnej z 1950 roku. Tutaj, na szczycie urwiska, zbiór kanałów i zatoczek tworzy krajobraz, który warto zobaczyć podczas wakacji na Turks i Caicos. Wysepki Plandon Cay, McCartney Cay, Middle Creek Cay, Big Cay oraz Sand Bore Cay kontrastują z turkusowymi kolorami wody. 

Fort George Cay

Fort George Cay to niewielka malownicza wyspa położona pomiędzy Parrot Cay oraz Dellis Cay. Wyspa jest niezamieszkana i jest popularna zarówno wśród mieszkańców, jak i turystów jako cel rejsów łodzią z Providenciales. Spektakularne plaże znajdują się po obu stronach wyspy. Na zachodnim wybrzeżu w pobliżu Pine Cay, piaszczysta mierzeja tworzy niesamowicie piękną scenerię. Po wschodniej stronie i w sąsiedztwie Dellis Cay znajduje się mniej rozległa, ale równie piękna plaża z drzewami casuarina, które zapewniają przyjemny cień. Co ciekawe, w 1795 r. na północnym wybrzeżu wyspy zbudowano baterię w celu obrony przed piratami, korsarzami, Francuzami i haitańskimi rewolucjonistami. Po kilku latach fort przejęli Brytyjczycy. Wykopaliska archeologiczne i badania prowadzone w Fort George Cay, ujawniły kilka fascynujących faktów na temat fortu oraz zatoki. Okazuje się, że wyspa ucierpiała z powodu poważnej erozji, tracąc około 46 m2 w ciągu ostatnich dwustu lat.

Conch Bar Caves

Conch Bar Caves na wyspie Middle Caicos to największy system jaskiń w łańcuchu wysp Bahama-Turks i Caicos. Nazwa systemu jaskiń pochodzi od pobliskiej miejscowości. Conch Bar Caves to krasowy system jaskiń wapiennych, który powstał w wyniku rozpuszczania miękkiego wapienia przez lekko kwaśną wodę zawierającą kwas węglowy. Miejsce to ma wiele typowych cech jaskiń występujących w jaskiniach w innych regionach, w tym stalaktyty, stalagmity i kolumny, a także baseny, które zmieniają się wraz z przypływem oceanu. Aby ograniczyć niepokojenie dzikich zwierząt i uszkodzenia elementów jaskini, wszystkie wycieczki odbywają się wyłącznie z przewodnikiem.

Half Moon Bay

Half Moon Bay to plaża o długości około 1200 metrów, która znajduje się pomiędzy niezamieszkanymi wyspami Little Water Cay oraz Water Cay. Zasadniczo jest to piaszczysta łacha, która rozrosła się z czasem i obecnie ma około 110 metrów szerokości. Half Moon Bay jest jednym z najpopularniejszych miejsc w kraju, do którego organizowane są rejsy statkiem i jednodniowe wycieczki. Po północnej stronie zatoki znajduje się przepiękna plaża z turkusową wodą. Natomiast południowa strona oferuje osłoniętą i płytką lagunę z krystalicznie czystą wodą oraz delikatnym w dotyku piaskiem.

Leeward Beach

Leeward Beach leżąca na północno-wschodnim wybrzeżu wyspy Providenciales jest jedną z najlepszych plaż na wakacje w Turks i Caicos. Wybrzeże to sąsiaduje z plażą Grace Bay. Warto wybrać się na spacer wzdłuż wybrzeża od Leeward Beach, przez Grace Bay Beach, Bight Beach i wreszcie do Smith’s Reef i Turtle Cove. Szlak ten ma długość niespełna 12 km.

The West Caicos Marine National Park

Innym spektakularnym miejscem w Turks i Caicos jest Morski Park Narodowy West Caicos. Obszar ten oferuje osłonięte i spokojne wody, z jednymi z najbardziej niewiarygodnych odcieni błękitu. Niskie wapienne klify ciągną się wzdłuż całego wybrzeża. W okolicy znajduje się również ciekawe miejsce historyczne – Yankee Town. Można tu zobaczyć stary parowy silnik trakcyjny, prymitywny silnik na naftę, maszyny i kilka zabytkowych budynków. West Caicos to tylko jedna z lokalizacji, które są przystankiem podczas jednodniowych wycieczek łodziami, które zazwyczaj pływają wzdłuż południowo-zachodniego wybrzeża Providenciales. Inne piękne miejsca warte odwiedzenia to West Harbour Bluff, Turtle Rock oraz Bay Cay.

Sandy Point Beach

Znajdująca się na północno-zachodnim wybrzeżu North Caicos plaża Sandy Point Beach o długości 3,2 km jest miejscem wartym zobaczenia. Niektóre odcinki tej plaży są kamieniste, ale można znaleźć także odcinki piaszczyste. Plaża znajduje się w pobliżu osady Sandy Point i przystani Sandy Point Marina. Wschodnia część plaży Sandy Point charakteryzuje się wyjątkowym krajobrazem, z gajami małej palmy strzechowej i klifem wydmowym. Niektóre czartery łodzi i wycieczki z Providenciales odwiedzają ten odcinek wybrzeża, ale można również wybrać się na jednodniową wycieczkę oraz zwiedzić ją na własną rękę.

Long Cay

Long Cay to wyjątkowa, niezamieszkana wyspa położona w odległości krótkiego rejsu łodzią z Cockburn Harbour, na wyspie South Caicos. Jak sama nazwa wskazuje, wyspa jest wąska i bardzo długa. Ma ona niespełna 5 kilometrów długości. Co więcej, w wielu miejscach jej szerokość nie przekracza 30 metrów. Całkowita powierzchnia wyspy wynosi około 256 akrów (1 km²). Turks i Caicos obejmuje wiele nazwanych wysp i zatok, natomiast Long Cay z pewnością należy do najbardziej malowniczych. Na wschód od wyspy znajduje się głęboki błękit Pasażu Wysp Turks, który ma głębokość ponad 1,5 km, natomiast po zachodniej stronie zatoki, w wyraźnym kontraście, znajduje się płytki Caicos Banks, z głębokością sięgającą zaledwie kilku metrów. 

Trudno znaleźć piękniejsze miejsce na spędzenie kilku godzin. Wschodnie wybrzeże oferuje białe, wapienne klify i urwiska, natomiast osłonięta zachodnia strona to głównie małe, dziewicze i spokojne plaże. Woda otaczająca Long Cay jest krystalicznie czysta, a na niesamowitych płyciznach przy zatoce często można spotkać barakudy, małe rekiny, żółwie, płaszczki, w tym orlenie narinari, a czasami i manty.

West Harbour Bluff

West Harbour Bluff – nazywany także Split Rock lub Pirate’s Cove to malowniczy odcinek wybrzeża położony w południowo-zachodniej części  Providenciales. Ta nadmorska sceneria oferuje kilka interesujących miejsc, w tym mały półwysep z klifami morskimi, małą jaskinię i plażę. Obszar West Harbour Bluff jest jedną z bardziej oddalonych części Providenciales. Widok ze szczytu półwyspu jest imponujący. Na północy widać plaże i płycizny rezerwatu przyrody Frenchman’s Creek, natomiast na południowym zachodzie West Caicos. Jeśli lubisz podziwiać ptaki to region ten jest często odwiedzany przez pelikany brunatne, rybołowy oraz czaple zielone.

Autor: Magdalena Łydka

Poprzedni

Hotele Turks i Caicos – lista TOP rekomendowanych noclegów

TOP 10 najpiękniejszych plaż na Turks i Caicos

Następny

Dodaj komentarz