TOP 15 atrakcji na wyspie Gwadelupa, co zobaczyć i zwiedzić

Tagi , , , , , , , ,

Gwadelupa jest miejscem pełnym niezwykłych atrakcji i pięknych zakątków, które czekają na to, aby zostać odkryte przez podróżnych z całego świata. Ten francuski departament zamorski zachwyca swoją różnorodnością przyrodniczą, bogatą kulturą oraz fascynującą historią. W tym artykule przedstawimy TOP 15 atrakcji na Gwadelupie, które warto zobaczyć i zwiedzić. Nasz przewodnik będzie obejmował różne miejsca na terenie całego archipelagu, co sprawi, że będzie on praktycznym poradnikiem dla wszystkich osób pragnących poznać uroki Gwadelupy. Bez względu na to, czy jesteś miłośnikiem przyrody, historii czy kultury Gwadelupa z pewnością spełni Twoje oczekiwania i pozostawi niezapomniane wspomnienia.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Pointe des Châteaux

Pointe des Châteaux to cypel o długości około jedenastu kilometrów, usytuowany na wschodnim krańcu wyspy Grande-Terre. Miejsce to przyciąga zarówno wielu lokalnych mieszkańców, którzy przyjeżdżają tutaj, aby uciec od tłumów w Saint-François, jak i miłośników rowerów, którzy mogą cieszyć się tutaj znakomitą infrastrukturą.

Charakterystycznym miejscem na Pointe des Châteaux jest klif, na szczycie którego znajduje się okazały krzyż, skierowany w kierunku wyspy La Désirade, oferujący spektakularne widoki na ocean. Pointe des Châteaux jest dość popularnym miejscem wśród turystów; przyciąga ono średnio pół miliona odwiedzających każdego roku.

Pointe des châteaux Saint François Guadeloupe
Pointe des châteaux Saint François Gwadelupa, licencja: shutterstock/By Fritz+Designer

Chameau

Kolejnym interesującym miejscem jest Chameau (Wielbłąd), czyli najwyższy punkt na wyspie Terre-de-Haut, osiągający wysokość 309 metrów. Aby dostać się na jego szczyt, można wybrać się krętą drogą z betonu cementowego. Spacer o umiarkowanym poziomie trudności na szczyt powinien potrwać około godziny, jeśli za nasz punkt początkowy obierzemy miasto Terre-de-Haut. Ze szczytu Chameau rozciąga się malowniczy widok na archipelag wysp Les Saintes. Od 1843 roku na Chameau znajduje się wieża obserwacyjna.

Terre de haut from Le Chameau hill Les Saintes
Terre de haut ze wzgórza Le Chameau w Les Saintes, licencja: shutterstock/By Phil+O_nector

Jacques Cousteau’s Underwater Reserve

Jacques Cousteau’s Underwater Reserve to prawdziwy niezbędnik dla fanów snorkelingu oraz eksplorowania podmorskiej flory i fauny Gwadelupy. Ten podwodny rezerwat znajduje się niedaleko Wysp Gołębi na zachód od wyspy Basse-Terre. Można tutaj uprawiać snorkeling na różnych poziomach zaawansowania oraz zdobyć certyfikat nurkowania. Z plaży Malendure do miejsc przeznaczonych do nurkowania dostaniemy się w zaledwie 10-15 minut rejsu łodzią, która regularnie kursuje na tej trasie.

Jeśli jesteś zainteresowany atrakcjami oferowanymi przez Jacques Cousteau’s Underwater Reserve koniecznie sprawdź nasz artykuł, w którym są przedstawione informacje dotyczące cen nurkowania w tym właśnie miejscu.

Couple snorkeling in Caribbean waters
Para nurkująca w karaibskich wodach, licencja: shutterstock/By goodluz

Laguna Porte d’Enfer

Porte d’Enfer, czyli „Brama Piekieł”, to w rzeczywistości długa, wąska laguna usytuowana w północnej części wyspy Grande-Terre. Okolice Porte d’Enfer są świetnym miejscem na piknik oraz spacer. Powinniśmy jednak unikać pływania czy snorkelingu w okolicy.

Hell gate lagoon in GUADELOUPE
Hell gate lagoon w GUADELOUPE, licencja: shutterstock/By CmosCapture971

Plage de Malendure

Plage de Malendure to plaża wyróżniająca się obecnością czarnego piasku, położona kilka kilometrów na północ od centrum miasta Bouillante na wyspie Basse-Terre. Niedaleko stąd znajduje się również centrum nurkowe Jacques Cousteau’s Underwater Reserve, które wcześniej omawialiśmy.

Early morning and sunrise at Malendure beach in Guadeloupe, Caribbean. Place famous for its dark sand and great diving conditions at nature reservation "Reserve Cousteau"
Wczesny poranek i wschód słońca na plaży Malendure na Gwadelupie, Karaiby. Miejsce słynące z ciemnego piasku i świetnych warunków do nurkowania w rezerwacie przyrody „Reserve Cousteau”, licencja: shutterstock/By hopsalka

Îlet du Gosier

Îlet du Gosier jest wysepką położoną zaledwie kilkaset metrów od miasta o tej samej nazwie na wyspie Grande-Terre. Miejsce to jest popularne ze względu na obecność latarni morskiej, która została wybudowana na południowym krańcu wyspy w 1852 roku. W północnej części Îlet du Gosier znajduje się również plaża. Obecnie wyspa jest niezamieszkała. Na wyspę można dostać się łódką za pięć euro w obie strony. Podróż między lądem a Îlet du Gosier trwa około piętnastu minut.

Scenic aerial view of Le Gosier island  near La Datcha beach in Guadeloupe. Beautiful summer sunny look of small paradise tropical island in Caribbean sea. Several boats and yachts in blue sea.
Widok z lotu ptaka na wyspę Le Gosier w pobliżu plaży La Datcha na Gwadelupie. Piękny letni słoneczny wygląd małej rajskiej tropikalnej wyspy na Morzu Karaibskim. Kilka łodzi i jachtów na błękitnym morzu, licencja: shutterstock/By i7pu3pak

Mémorial ACTe

Mémorial ACTe to niesamowite muzeum poświęcone niewolnictwu, otwarte przez Prezydenta Francji François Hollande’a w 2015 roku, znajdujące się w Pointe-à-Pitre na południowym zachodzie Grande-Terre. Muzeum odważnie podejmuje trudny temat, prezentując różne sekcje poświęcone kwestii handlu niewolnikami. Odwiedzający muzeum mają tutaj okazję poznać historię niewolnictwa dzięki prezentowanym na ekranach materiałom i narratorowi, którego możemy słuchać przez słuchawki. Istotną rolę muzeum pełnią także instalacje artystyczne i oryginalne obiekty, takie jak na przykład żelazne kajdany noszone przez niewolników, model chaty niewolniczej czy niesamowite kostiumy karnawałowe.

Jeśli chcesz się dowiedzieć więcej na temat tego muzeum, zorientować się w kwestii cen biletów i godzin otwarcia, albo poznać bliżej kontekst inauguracji Mémorial ACTe, koniecznie przeczytaj artykuł ”Gotowy plan wycieczki objazdowej po Gwadelupie”, który został już opublikowany na naszym blogu.

Jan Kok Slave monument - Views around the Caribbean Island of Curacao
Pomnik niewolnika Jana Koka – widoki wokół karaibskiej wyspy Curacao, licencja: shutterstock/By gailjohnson

Maison du Cacao

Maison du Cacao w Pointe-Noire, w północno-zachodniej części wyspy Basse-Terre to miejsce gdzie można poznać kulturę i proces produkcji kakao. Muzeum poświęcone jest uprawie kakaowca, pochodzeniu czekolady oraz jej tradycyjnemu wytwarzaniu. Odwiedzający turyści chwalą sobie uprzejmy i kompetentny personel pracujący w Maison du Cacao oraz dużą ilość odmian kakao, szczegółowo opisanych na tabliczkach informacyjnych. Ponadto, można wziąć tutaj udział w degustacji oraz kupić na koniec wycieczki artykuły związane z kakao w lokalnym, tematycznym sklepiku.

Cocoa fruit on a tree in Caribbean island of Guadeloupe.
Owoce kakaowca na drzewie na karaibskiej wyspie Gwadelupa, licencja: shutterstock/By europe

Plage de Grande Anse

Plage de Grande Anse to plaża znajdująca się w północnej części wyspy Basse-Terre, niedaleko Deshaies. Najdłuższa plaża na północno-zachodnim wybrzeżu wyspy jest ceniona przez turystów ze względu na jasny piasek, wysokie palmy, ciepłą wodę w okolicy, brak kamieni, bliski dostęp do parkingu, a także wielu restauracji. Ze względu na popularność miejsca zaleca się jednak przebywanie na plaży w godzinach przedpołudniowych, bądź wieczorowych. Warto także wybierać się na Plage de Grande Anse w ciągu tygodnia, kiedy jest mniej turystów. Weekendowe tłumy są tutaj bowiem dość częste.

Scenic view of palm trees on Grande Anse beach with sea in background, Reunion Island
Widok na palmy na plaży Grande Anse z morzem w tle, wyspa Reunion, licencja: shutterstock/By franckgrondin

Cascade aux écrevisses

Cascade aux écrevisses, czyli „Wodospad Raków”, to imponujący cud natury położony na rzece w Petit-Bourg na Basse-Terre. Goście, którzy odwiedzają ten wodospad, podkreślają, że jest to doskonałe miejsce do kąpieli w krystalicznie czystej i orzeźwiającej wodzie basenu kaskady. Sugerują jednak również, aby zabrać ze sobą wygodne obuwie, aby uniknąć potknięć o kamienie w wodzie. Obszar nad rzeką oferuje także stoliki do pikniku, co może być dużą zaletą dla rodzin z dziećmi, bądź po prostu większych grup przyjaciół. Wodospad ten jest zatem obowiązkowym punktem na mapie turystycznej Gwadelupy, gwarantując dużo atrakcji w stosunkowo bezpiecznych warunkach.

Dotarcie do cascade aux écrevisses jest stosunkowo łatwe i pozbawione niebezpieczeństw (droga do wodospadu jest wybrukowana). W okolicy znajduje się także duży parking, którego obecność upraszcza kwestie logistyczne osobom poruszającym się samochodami. Warto jednak przyjechać tutaj wcześnie, aby uniknąć tłumów.

Crayfish Waterfall or La Cascade aux Ecrevisses, at the National Park of the french caribbean island Guadeloupe, West Indies.
Wodospad Crayfish lub La Cascade aux Ecrevisses, w Parku Narodowym francuskiej karaibskiej wyspy Gwadelupa, Indie Zachodnie, licencja: shutterstock/By Agenturfotografin

Edgar Clerc Caribbean Heritage Museum

Edgar Clerc Caribbean Heritage Museum to niewielkie muzeum archeologiczne znajdujące się w mieście Le Moule, we wschodniej części wyspy Grande-Terre. Muzeum poświęcone jest okresowi prekolumbijskiemu oraz eksponuje ceramikę i narzędzia wykonane z muszli. Goście odwiedzający to muzeum są pod wrażeniem wystaw i bogatego dziedzictwa autochtonów. Aktualnie wejście do Edgar Clerc Caribbean Heritage Museum jest bezpłatne.

Sea shells souvenirs somewhere in Dominican Republic
Pamiątki z muszli morskich gdzieś na Dominikanie, licencja: shutterstock/By Maciej+Czekajewski

Fort Napoléon

Le Fort Napoléon to fortyfikacja położona na wyspie Terre-de-Haut w archipelagu Les Saintes. Przekształcona w niewielkie muzeum poświęcone historii tutejszych wysp i jej kulturowemu otoczeniu, jest otoczona ogrodem botanicznym, w którym rosną liczne sukulenty. Co się tyczy lokalnej fauny, w okolicy fortu można również spotkać iguany występujące tutaj w sporej ilości. Odwiedzający to miejsce są pod wrażeniem wiedzy i kompetencji tutejszych przewodników, którzy towarzyszą turystom podczas zwiedzania fortu.

The famous Fort Napoleon in Terre-de-Haute, Archipelago of Les Saintes, 15 kilometers from Guadeloupe, Antilles, Caribbean.
Słynny Fort Napoleon w Terre-de-Haute, archipelag Les Saintes, 15 kilometrów od Gwadelupy, Antyle, Karaiby, licencja: shutterstock/By BennyMarty

Distillerie Damoiseau

Distillerie Damoiseau to ostatnia destylarnia na wyspie Grande-Terre, położona w miejscowości Le Moule. Dużą zaletą tego miejsca jest bez wątpienia możliwość zwiedzania nieobciążonego żadnymi opłatami. Goście mogą tutaj zwiedzić starą część destylarni z wiatrakiem, a także spacerować po pięknym ogrodzie, obserwując jednocześnie pracowników przy pracy. Choć brakuje tu przewodnika, na terenie destylarni można znaleźć liczne tablice informacyjne, które ułatwiają orientację i pomagają w świadomym zwiedzaniu. Odwiedzający to miejsce podkreślają również sympatyczną atmosferę i możliwość zakupu produktów w lokalnym sklepie.

An old tractor abandoned on the site of the Damoiseau distillery in Guadeloupe
Stary traktor porzucony na terenie destylarni Damoiseau na Gwadelupie, licencja: shutterstock/By GillesBelanger

Jardin Botanique de Valombreuse

Jardin Botanique de Valombreuse to ogród botaniczny zlokalizowany niedaleko Petit-Bourg na wyspie Basse-Terre. Miejsce to słynie z posiadania urozmaiconej infrastruktury dla dzieci. Mogą one tutaj bowiem skorzystać z im dedykowanej strefy zabaw oraz czuć się bezpiecznie w dobrze utrzymanym i konserwowanym miejscu. Możliwa jest tutaj również przejażdżka małym pociągiem, dzięki której można dowiedzieć się więcej o różnych gatunkach roślin i drzew. Oczywiście piesza wędrówka po ogrodzie także jest dostępna. Co więcej, w ogrodzie botanicznym można również spotkać różne, egzotyczne zwierzęta, takie jak flamingi czy papugi. Miejsce to zapewnia zatem przyjemne doświadczenie zarówno dla miłośników przyrody, jak i rodzin z dziećmi.

Dark pink and lilac Egyptian Lotus (Nymphaea caerulea) 
bright in a pond with green leaves the at Valombreuse Botanical Gardens in tropical Guadeloupe
Ciemnoróżowy i liliowy lotos egipski (Nymphaea caerulea) jasny w stawie z zielonymi liśćmi w Ogrodzie Botanicznym Valombreuse w tropikalnej Gwadelupie, licencja: shutterstock/By asadorville

Marché de la Darse

Marché de la Darse to rynek, który znajduje się w Pointe-à-Pitre. Osoby odwiedzające to miejsce wyrażają zachwyt nad bogactwem kolorów i różnorodnością produktów, w tym świeżych ryb, aromatycznych przypraw oraz oryginalnych pamiątek. Co więcej, tutejsi kupcy są bardzo przyjaźni i oferują swoje artykuły w bardzo przystępnych cenach. Atmosfera na tym rynku jest zatem przyjemna i pełna lokalnego klimatu. Jest to doskonałe miejsce na to, aby poznać lokalną kulturę i tradycje, a także spróbować smakowitych przysmaków.

various spices on a food market, Guadeloupe
Różne przyprawy na targu spożywczym, Gwadelupa, licencja: shutterstock/By Jakob+Fischer

Autor: Michał Jakoniuk – pasjonata podróży i poznawania nowych kultur. Swoją pasję do zwiedzania nowych miejsc w trakcie studiów łączył z wykopaliskami archeologicznymi w których uczestniczył. Choć aktualnie rzadziej podróżuje, pielęgnuje swoje zainteresowania związane z podróżami i turystyką w pracy, pisząc artykuły tematyczne. Oprócz zajmowania się copywritingiem, od kilku lat jest aktywnym korepetytorem.

Poprzedni

Hotele Gwadelupa – lista TOP rekomendowanych noclegów

TOP 10 najpiękniejszych plaż na Gwadelupie

Następny

Dodaj komentarz