TOP 15 atrakcji w Hawanie, co zobaczyć i zwiedzić

Tagi , , , , , , , ,

Wakacje na jednej z rajskich i egzotycznych wysp z całą pewnością marzą się dosłownie każdemu z nas. Wiemy bowiem dobrze, że pomimo tego iż Europa jest piękna i fascynująca to jednak świat ma nam do zaoferowania o wiele więcej, niż może się nam to wydawać. Właśnie dlatego, choć raz w życiu większość z nas powinna wybrać się w podróż poza Stary Kontynent. Coraz częstszym i coraz popularniejszym kierunkiem podróży dla większości z nas staje się rajska i gorąca wyspa jaką jest Kuba. Od momentu zakończenia rewolucji kubańskiej nastąpił tam gwałtowny rozwój turystyki, a Kuba ma nam nieskończenie wiele atrakcji do zaoferowania. Naturalnie – największe ilości turystów zmierzają każdego roku do stolicy tej rajskiej wyspy, czyli do Hawany. Jest to największa metropolia, a także miejsce o niesamowitej historii. Wobec tego, jakie jest największe TOP15 atrakcji Hawany, których nie możesz pominąć? Co zobaczyć w Hawanie?

Hawana, panoramę Kuby.
Hawana, panoramę Kuby., licencja: shutterstock/By Sean Pavone
Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

1. Habana Vieja czyli stare miasto Hawany

Nie da się ukryć, że jeśli chodzi o karaibskie metropolie, to Hawana bezapelacyjnie zalicza się do największych i najbardziej kolorowych z nich. Zwykle podróżni kojarzą stolicę Kuby z całym szeregiem miejsc do rozrywki i smakowitych lokali gastronomicznych. Niemniej jednak nie można zapomnieć o to, że miasto to ma niesamowicie bogatą historię. Która związana jest nie tylko z samym okresem kolonialnym, ale także i z rewolucją. Jeśli więc chcemy nieco bliżej poznać historię kubańskiej stolicy, wówczas najlepszym rozwiązaniem dla większości z nas będzie wybranie się do Habana Vieja, czyli na stare miasto w Hawanie. Zostało ono wpisane na Światową Listę Dziedzictwa UNESCO i to właśnie tam znajdziemy najciekawsze i najpiękniejsze zabytki.

Możemy się chociażby wybrać na zwiedzanie Catedral de San Cristobal. Czy Castillo de la Real Fuerza, która jest jedną z najpiękniejszych fortec obronnych na Karaibach. Warto się również przy okazji wybrać na place miejskie jak np. Plaza de Armas. To właśnie na nich będziemy mogli poczuć prawdziwy, kubański klimat.

Stary Plac lub Plaza Vieja z ganku Fototeca de Cuba, Stara Hawana, Kuba.
Stary Plac lub Plaza Vieja z ganku Fototeca de Cuba, Stara Hawana, Kuba., licencja: shutterstock/By Maurizio De Mattei

2. El Malecon – nadmorski bulwar w Hawanie

Ciekawych i inspirujących miejsc w stolicy Kuby z całą pewnością nam nie zabraknie. Niektóre z nich są sprytnie schowane w zakamarkach tego wielkiego miasta, zaś inne są łatwo dostępne. Jednym z nich jest z całą pewnością nadmorski bulwar El Malecon, który koniecznie musimy odwiedzić podczas pobytu w stolicy wyspy. Bulwar ten znajduje się jedynie kilka minut spacerem od starego miasta, więc z całą pewnością nie będziemy mieć problemów z tym, by się tam dostać. Jest to świetne miejsce przede wszystkim na romantyczne spacery, a deptaki wypełniają się o zachodzie słońca przechodniami. Ten bulwar to także jedno z tych miejsc, które uwielbiają miejscowi, więc jeśli mamy ochotę na to, by uciąć sobie z nimi krótką pogawędkę, to również nie powinniśmy mieć z tym większego problemu.

3. Castillo de los Tres Reyes del Morro

Hawana to miasto wielu kontrastów, a także miasto, które może pochwalić się wyjątkowo burzliwą historią – nie chodzi tu tylko i wyłącznie o sam okres kolonialny bądź okres kubańskiej rewolucji. Najlepszym przykładem na to jest nic innego jak tylko Castillo de los Tres Reyes del Morro, który w fantastyczny sposób dekoruje hawańskie wybrzeże. Znajduje się on w Zatoce Hawana i jest on monumentalną twierdzą obronną. Zgodnie ze źródłami Castillo de los Tres Reyes del Morro został wybudowany na przełomie XVI i XVII wieku, by bronić niewielkie wówczas miasteczko przed najazdami piratów. Ciekawostką jest fakt, że przy tej twierdzy znajduje się wciąż działająca latarnia morska, która na przestrzeni lat była wielokrotnie remontowana i odnawiana.

Castillo de los Tres Reyes del Morro in Havana, Cuba
Castillo de los Tres Reyes del Morro in Havana, Cuba, licencja: shutterstock/By Gergo Nagy

4. El Capitolio – narodowy budynek kapitolu

Być w Hawanie i nie zobaczyć El Capitolio to jak nie zobaczyć nic! – tym stwierdzeniem kieruje się z pewnością każdy z turystów, jaki tylko decyduje się na to, by odwiedzić stolicę Kuby. Budynek ten dumnie góruje nad miastem, a jego inauguracja miała miejsce już w 1929 roku. Jest to zdecydowanie jeden z najpotężniejszych i najciekawszych budynków w stolicy Kuby, który stanowi dowód na fantastyczne połączenie się różnorodnych stylów architektonicznych. Jeśli więc wybieramy się do Hawany, to tego budynku pod żadnym pozorem nie możemy pominąć podczas zwiedzania.

5. Fortaleza de San Carlos de la Cabana

Wspomniane już zostało, że Hawana słynie ze swoich budynków obronnych i pozostałości po burzliwej historii. Kolejnym dowodem na to jest Fortaleza de San Carlos de la Cabana. Znajduje się ona około 15 minut spacerem od El Morro na samym szczycie niewielkiego wzgórza. Zgodnie z tym, na co wskazują źródła twierdza ta została wybudowana w 1770 roku i była jedną z największych budowli obronnych, jaką tylko zdecydowali się wznieść Hiszpanie, którzy w tamtym okresie przejęli tę wyspę. Co ciekawe, budowla ta miała być sprzeciwem wobec brytyjskiego kolonializmu, a jednocześnie miała ona sprawić, że niewielkie wówczas miasteczko Hawana będzie absolutnie nie do zdobycia.

Fortaleza de San Carlos de la Cabana (Fort of Saint Charles) is 18th-century fortress complex, located on elevated eastern side of harbor entrance in Havana, Cuba. It rises above hilltop, Morro Castle
Fortaleza de San Carlos de la Cabana (Fort of Saint Charles)Hawana, Kuba, licencja: shutterstock/By

6. Museo de Comandancia de Che

We wspomnianej już wcześniej twierdzy obronnej, koniecznie musimy się także udać na zwiedzanie Museo de Comandancia de Che. To właśnie w nim możemy oficjalnie wejść do biura samego Che Guevarra i nawet zapoznać się z przedmiotami, których używał on dosłownie na co dzień. Wejście do tego muzeum jest płatne, aczkolwiek nie jest to wysoka cena i z całą pewnością warto się na taki krok zdecydować. Nie na co dzień mamy bowiem możliwość zapoznania się w życiem Che Guevarry z tak bezpośredniej bliskości.

7. Museo Nacional de Bellas Artes

Jeśli jesteśmy zagorzałymi miłośnikami i fanami sztuk pięknych, wówczas jednym z miejsc, które koniecznie musimy odwiedzić podczas pobytu w Hawanie jest Museo Nacional de Bellas Artes. Muzeum to znajduje się w dwóch oddzielnych budynkach, jednak możemy liczyć na prawdziwe i wyjątkowo głębokie spotkanie ze sztuką w każdym z nich. Co więcej, jednym z budynków, w którym obecnie znajduje się wspomniane już muzeum jest odnowiony Palacio del Centro Asturiano, który powstał w 1920 roku. Reprezentuje on sobą prawdziwy kunszt architektoniczny, więc muzeum możemy podziwiać zarówno od wewnątrz, a także i od zewnątrz. Oba muzealne budynki znajdują się na starym mieście. Więc nie powinniśmy mieć większego problemu z tym, by się do nich dostać. Warto jednak pamiętać o tym, by przed zaplanowaną wizytą dokładnie sprawdzić na stronie internetowej muzeum jakie wystawy są zaplanowane. A także – można za jej pośrednictwem zakupić bilet, by uniknąć długiego stania w kolejkach bezpośrednio przed wejściem.

National Museum of Fine Arts (Museo Nacional de Bellas Artes) - Havana, Cuba
National Museum of Fine Arts (Museo Nacional de Bellas Artes) – Havana, Cuba, licencja: shutterstock/By Diego Grandi

8. Paseo del Prado – najpiękniejsza ulica Hawany

Hawana to rozległa metropolia, która oczywiście ma swoje piękniejsze i nieco mniej atrakcyjne strony. Nie brakuje tam jednak tysięcy ulic i uliczek, które mogą być dla wielu podróżnych nie lada atrakcją. Przede wszystkim, warto wybrać się na Paseo del Prado. Ten deptak uważany jest za jeden z najpiękniejszych w kubańskiej stolicy. Możemy więc z powodzeniem wybrać się tam na spacer i rozkoszować promieniami słońca.

9. Gran Teatro la Habana

Jeśli z kolei jesteśmy zagorzałymi miłośnikami teatrów i prezentowanych w nich spektakli, wówczas bez większego problemu możemy udać się do Gran Teatro la Habana. To jeden z najpiękniejszych i jednocześnie największych teatrów na całych Karaibach. Zaprojektował go belgijskich architekt, który z całą pewnością dał popis swoim niesamowitym zdolnościom. Teatr ten reprezentuje sobą prawdziwy przepych i wyjątkowe bogactwo – zarówno od strony wewnętrznej ale także i od strony zewnętrznej. Co ciekawe, w tym teatrze na bieżąco odbywają się zapierające dech w piersiach przedstawienia. Turyści więc mogą śledzić oficjalną witrynę teatru, a następnie wybrać się tam na jeden ze spektakli. Z pewnością będzie to niesamowite doświadczenie.

Famous Great Theater building in old Havana, Cuba
Great Theater Cuba, licencja: shutterstock/By Aleksandar Todorovic

10. Fusterlandia – miejsce dla miłośników sztuki

Jeśli kochamy sztukę nowoczesną – i nie tylko, a także chcemy się z nią nieco bliżej spotkać, wówczas Fusterlandia jest wymarzonym miejscem. Do którego z pewnością musimy się udać podczas wizyty w Hawanie. Możemy tam spotkać się z nowoczesnym grafitti i szeroko rozumianą sztuką uliczną. Jest to bowiem najbardziej kreatywna okolica w całej Hawanie. Takiej wizyty z pewnością na długo nie będziemy mogli zapomnieć.

11. Museo Napoleonico

Tuż obok budynku największego uniwersytetu Hawany możemy wybrać się również do Museo Napoleonico. Jak łatwo można się domyślić, jest ono w całości poświęcone sylwetce Napoleona. I zawiera różne gadżety i drobiazgi, które związane są z jego pamięcią. To wręcz idealne miejsce dla wszystkich miłośników historii, a samo muzeum jest zlokalizowane w budynku na styl florentyński. Co ciekawe, posiada ono wyjątkowo bogatą i często zaskakującą kolekcję. Możemy tam np. podziwiać… zęby Napoleona, jego „maskę śmierci”, czy niektóre z okazów broni. Razem muzeum to zgromadziło ponad 7 tysięcy eksponatów związanych z samym Napoleonem Bonaparte. Warto więc się tam udać i samodzielnie o tym przekonać!

12. Plaza de la Revolucion

Plaza de la Revolucion wraz z umieszczonym tam pomnikiem jest z pewnością jednym z najważniejszych miejsc pamięci dla każdego Kubańczyka, a także dla turystów. To właśnie tam obowiązkowo musimy się udać podczas wakacji w Hawanie i zwiedzania miasta. To właśnie tam odbywały się największe przemówienia ówczesnego dyktatora Fidela Castro. Na tym placu możemy także podziwiać olbrzymi pomnik kubańskiego bohatera, którym był Jose Marti. To on poniekąd przyczynił się do zapoczątkowania rewolucji, która doprowadziła do obalenia kubańskiego reżimu.

North America, Latin America, Caribbean, Cuba, Havana.  Plaza de la Revolucion, center of government office. Jose Marti memorial.
Plaza de la Revolucion., licencja: shutterstock/By Emily Marie Wilson

13. Museo de la Revolucion

Oczywiście kubańska rewolucja była przełomowym momentem w historii tego kraju. Nic więc dziwnego, ze wielu mieszkańców chciał, by zapisała się ona na kartach kubańskiej historii. Właśnie dlatego w samej Hawanie możemy spodziewać się wielu muzeów i pomników historycznych, które tę kubańską rewolucję upamiętniają. Jednym z nich jest oczywiście główne i największe Museo de la Revolucion. Warto się dokładnie przyjrzeć budynkowi zarówno zewnątrz jak i dokładnie zwiedzić go od wewnątrz. Jest to najlepsze miejsce, by zapoznać się nieco bliżej z burzliwą, kubańską historią, a także by poznać, przez jakie przemiany przechodziła sama stolica kraju na przestrzeni lat. Można śmiało powiedzieć, że nikt z nas takiej wizyty nie będzie mógł żałować. Muzeum robi ogromne wrażenie, a co więcej, zgromadziło ono tysiące ciekawych eksponatów. Tego miejsca podczas zwiedzania Hawany z całą pewnością nie można pominąć.

14. Miramar

Ten niesamowity zabytek – a być może atrakcja, znajduje się tuż obok historycznego centrum miasta. Ta okolica jest nie tylko mocno naszpikowana historycznymi budowlami, ale także przepełniona jest ona luksusowymi restauracjami i butikami. Wobec tego możemy się tam spokojnie wybrać nie tylko na smakowity obiad, ale także na wyjątkowe zakupy. Z uwagi na to, że Kuba nie jest zbyt drogą destynacją turystyczną, to z całą pewnością nie musimy martwić się o ceny. Wizyta w Miramar jest świetną okazją ku temu, by poznać nieco lepiej kubański styl i jednocześnie wtopić się w tłum miejscowych.

15. Playas del Este

Chyba każdy z nas w momencie, kiedy chce wybrać się na Kubę, marzy przede wszystkim o rajskich plażach i kąpielach w Morzu Karaibskim. Okazuje się, że jeśli wybierzmy się do Hawany, to będziemy mogli tego typu marzenia spełnić i to bez większych problemów. Jedną z głównych atrakcji tego miasta są niesamowite Playas del Este. Oczywiście nie znajdziemy je w samym centrum Hawany, ale wystarczy tylko kilka minut jazdy samochodem, by do nich dotrzeć. Możemy tam spokojnie opalać się w promieniach nigdy nie zachodzącego słońca, a także cieszyć ciepłą i krystalicznie czystą wodą.

Krzesła i parasol w Palm Beach - Tropical Holiday Banner
rajska plaża licencja: shutterstock/By Romolo Tavani

Na plaży zwykle są tłumy turystów, jednak z uwagi na jej pokaźne rozmiary, dla nikogo nie brakuje tam miejsca i w dalszym ciągu można liczyć na odrobinę prywatności. Playas del Este to przede wszystkim miejsce stworzone po to, by się relaksować i korzystać do woli z kubańskiej pogody. Z całą pewnością więc warto się tam udać i wypocząć po całym dniu zwiedzania. Takiego wypoczynku nikt z nas nie pożałuje.

Hotele w Hawanie – lista TOP rekomendowanych noclegów (wyspykaraibskie.pl)

Hawana – gorąca i atrakcyjna stolica Kuby (wyspykaraibskie.pl)

Poprzedni

Wynajęcie samochodu na Kubie – zasady ruchu drogowego, co warto wiedzieć?

Wiza i ubezpieczenie przed wylotem do Kuby – co warto wiedzieć

Następny

Dodaj komentarz