TOP 15 atrakcji w Santo Domingo, co zobaczyć i zwiedzić

Tagi , , , , , ,

Spędzenie wakacji na Dominikanie z pewnością pozostaje w naszej strefie marzeń! Nie da się bowiem ukryć, że ta wyspa wiecznego słońca jest jedną z naczelnych ofert każdego biura podróży, a co więcej, jej plaże i magiczny klimat mogą zachwycić dosłownie każdego z nas. Turyści więc chętnie „kolekcjonują” oszczędności po to, by spełnić swoje marzenia o egzotycznych wakacjach. Jednocześnie chętnie wybierają oni na Dominikanie region Punta Cana lub Puerto Plata. Są to najpopularniejsze kurorty, które po brzegi wypełniają się przyjezdnymi z dosłownie całego świata! Jednak nie zapominajmy o tym, że niemniej atrakcyjna jest stolica Dominikany – Santo Domingo! Jeśli zdecydujemy się ją odwiedzić, to jakie TOP15 atrakcji z pewnością warto tam poznać?

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

​1. Parque Colon czyli Park Krzysztofa Kolumba

Cała Dominikana może pochwalić się dugą i zawiłą historią związaną z kolonializmem. Nic więc dziwnego, że to właśnie z tego okresu znajdziemy w Santo Domingo najwięcej zabytków, a poszczególne miejsca nazywane są na cześć kolonizatorów. Najlepszym przykładem jest Parque Colon, nazywany często także parkiem Krzysztofa Kolumba. Jest to park w samym sercu Zona Colonial, czyli blisko ścisłego centrum Santo Domingo. To rozległy teren rekreacyjny z niezliczoną ilością alejek i egzotycznej roślinności. W samym sercu tego parku znajdziemy zaś pomnik Krzysztofa Kolumba – najbardziej znanego, włosko – hiszpańskiego kolonizatora. Co więcej w okolicy samego parku również możemy niezwykle wiele zobaczyć. Tuż przy głównej ulicy – Calle El Conde znajdziemy zabytkową, monumentalną Katedrę, której z pewnością nie można przegapić. W okolicy dodatkowo znajdziemy szereg kawiarenek i barów, więc możemy dodatkowo zatrzymać się na smakowity lunch i dobrą kawę!

Pomnik i katedra Kolumba, Parque Colon, Santo Domingo, Karaiby
Pomnik i katedra Kolumba, Parque Colon, Santo Domingo, Karaiby, licencja: shutterstock/By Becker Stefan

​2. Katedra Primada De America

Dominikana jest krajem wyjątkowo religijnym, a jej mieszkańcy z niezwykłą czcią i szacunkiem traktują obiekty sakralne. W Santo Domingo więc możemy spodziewać się niezliczonej ilości kościołów, jednak Katedra Primada De America powinna zwrócić naszą szczególną uwagę! To monumentalny budynek sakralny – na południe od wspomnianego już Parque Colon. Kościół ten został ukończony w 1540 roku i faktycznie była to pierwsza katedra w ówczesnej Ameryce. Fasada tego budynku sakralnego posiada wiele, niezwykle ciekawych wyznaczników i ozdób nawiązujących do tradycyjnej architektury XVI wieku. Tego miejsca w Santo Domingo nie możemy więc przegapić!

​3. Museo de las Casas Reales

Santo Domingo to miasto z niezliczoną ilością muzeów i galerii, więc miłośnicy historii z pewnością nie będą narzekać na nudę. Museo de las Casas Reales to obowiązkowy punkt każdej wycieczki pod Santo Domingo. Jest to pierwsze muzeum, które wybudowane zostało jeszcze w XVI wieku. Dawniej był to najważniejszy budynek administracyjny „Nowego Świata”, który hiszpańscy kolonizatorzy próbowali stworzyć na Dominikanie. W samym muzeum oczywiście znajdziemy wyjątkowo ciekawe eksponaty związane z kolonialną kulturą oraz tradycjami. Nie brakuje tam również interesującej kolekcji broni. Na miejscu można skorzystać – za dodatkową opłatą – z audio przewodnika, który dostępny jest w różnych językach. Tego miejsca na mapie Santo Domingo również nie można pominąć!

museo museum of the casas reales de la with cannons santo domingo dominican republic
Museo de las Casas Reales, licencja: shutterstock/By Rrj lerich

​4. Panteon Nacional

To jeden z bardziej niesamowitych budynków w Santo Domingo, który początkowo miał spełniać rolę kościoła. Jednocześnie w 1956 roku zostało przekonwertowane jako narodowe mauzoleum. W jego wnętrzu można podziwiać niesamowity kunszt hiszpańskich architektów. Ściany przybierają gładkie i odważne kształty, przedzielone są łukami i wypełnione malowniczymi obrazami. Znajdziemy tam także marmurowe posadzki, a także wykończenia z uwzględnieniem gotyckiego stylu w budownictwie. Mauzoleum to robi piorunujące wrażenie na każdym, kto zdecyduje się go odwiedzić! To miejsce jest więc absolutnym „must -see” na mapie Santo Domingo.

​5. Plaza Espana

Jeśli odwiedzamy Santo Domingo, to absolutnie nie możemy przegapić Zona Colonial. Jest to nic innego jak słynne i wiecznie zatłoczone centrum miasta. Wszystkie bary, restauracje oraz zabytki skupiają się wokół głównego placu w mieście – Plaza Espana. Jest to również miejsce, na którym odbywają się wszelakie eventy i imprezy masowe dla mieszkańców oraz dla turystów. Z pewnością Plaza Espana nie jest miejscem na odrobinę prywatności i spokoju jednak to właśnie tam możemy poczuć prawdziwy klimat Dominikany i jednocześnie o wiele lepiej zapoznać się z miejscową kulturą oraz gastronomią – to właśnie tam skupia się najwięcej lokalnych knajpek oraz restauracji.

​6. Los Tre Ojos – Park Narodowy Trzech Oczu

Jeśli po wizycie w historycznym sercu i centrum Santo Domingo – Zona Colonial, mamy ochotę na nieco bliższe spotkanie z naturą, wówczas warto odwiedzić Park Narodowy Trzech Oczu – Los Tre Ojos. Znajduje się on jedynie 15 minut jazdy samochodem od centrum Santo Domingo i zrobi na nas piorunujące wrażenie. Znajdujące się w parku trzy jeziora oferują nam krystalicznie czystą wodę, a także bliższe spotkanie z dziką roślinnością. Jeziora te posiadają swoje nazwy i przemierzając park od strony wejście po kolei dotrzemy do Aguas Azufradas, La Nevera, a na końcu do Lago de las Mujeres. Co ciekawe, w parku znajduje się również czwarte jezioro – Los Zaramagullones, jednak by do niego się dostać, konieczne będzie uiszczenie niewielkiej opłaty.

​7. Chu Chu Colonial – kolejka dla turystów

Jedną z największych atrakcji w Santo Domingo – szczególnie dla najmłodszych podróżnych – jest Chu Chu Colonial. Jest to nic innego jak klimatyczna kolejka – nawiązująca swoim stylem do czasów kolonialnych. Kolejka ta zabiera turystów w magiczną podróż po całym obszarze Zona Colonial i pozwala im przez około 45 minut cieszyć się beztroską przejażdżką i podziwianiem najpiękniejszych i najbardziej okazałych zabytków Santo Domingo. Jej pierwszym przystankiem – z którego wyrusza – jest Parque Colon. Warto pamiętać, że kolejka ta odjeżdża dosłownie co godzinę, często nawet 16 razy w ciągu dnia. Jeśli więc marzy się nam zwiedzanie Santo Domingo – a dokładniej Zona Colonial – wówczas taka kolejka jest jedną z tych atrakcji, których pod żadnym pozorem nie można przegapić.

​8. Narodowe Ogrody Botaniczne w Santo Domingo

Nie da się ukryć, że w stolicy Dominikany – Santo Domingo możemy także liczyć na to, że nieco bliżej spotkamy się z niesamowitą naturą! Okazuje się, że w jednej z dzielnic miasta znajdziemy spektakularne Narodowe Ogrody Botaniczne. Dla wielu mieszkańców są one tylko i wyłącznie przestrzenią rekreacyjną, jednak dla turystów stanowią one jedną z większych atrakcji. Ich oficjalna nazwa to – Dr. Rafael M. Moscoso Botanical Gardens. W ich wnętrzu znajdziemy najpiękniejsze i jednocześnie najrzadsze okazy roślinności, jaka tylko występuje na Karaibach. Co więcej, ogrody te zajmują powierzchnie ponad 400 arów, co czyni je największymi ogrodami botanicznymi w całym archipelagu Karaibów.

​9. Narodowy Park Zoologiczny

Jeśli wybraliśmy się w Santo Domingo na zwiedzanie kultowych ogrodów botanicznych, to nie możemy jednocześnie przegapić malowniczego i pełnego zwierząt ogrodu zoologicznego. Znajduje się on jedynie kilka minut jazdy od Botanical Gardens i pozwoli nam zapoznać się nieco bliżej z fauną Karaibów. Ten ogród zoologiczny jest domem dla wielu, wyjątkowo rzadkich gatunków zwierząt jak np. jaguary, tygrysy i małpy. Spotkamy tam także ciekawe gatunki ptaków jak np. słynne na Karaibach flamingi czy też tukany. Jest to jedna z największych atrakcji w Santo Domingo, szczególnie jeśli wybieramy się tam z dziećmi! Maluchy będą miały okazje z bliska przyjrzeć się niesamowitym zwierzętom i obcować z nimi w dość bezpośredni sposób!

​10. Monasterio de San Francisco

Ruiny zabytkowego monastyru to jeden z najważniejszych obiektów archeologicznych i zabytków na całej Dominikanie. Oczywiste więc staje się to, że będąc w Santo Domingo nie możemy ich przegapić! Monastyr ten został wybudowany jeszcze w okresie tworzenia „Nowego Świata” i miał stać się jednym z największych ośrodków kultu religijnego na całych Karaibach! Cała historia Monasterio de San Francisco usłana jest przeciwnościami – trzęsienia ziemi i huragany wielokrotnie niszczyły budynek, który wielokrotnie był rekonstruowany i stawiany na nowo. Choć turyści nie mogą wejść do środka, to samo zobaczenie piękna tego budynku z zewnątrz powinno być wyjątkowo satysfakcjonujące!

Ruins of San Francisco Monastery at Santo Domingo, Dominican Republic
San Francisco Monastery at Santo Domingo, Dominican Republic, licencja: shutterstock/By DDaniel-Alvarez

​11. ChocoMuseo Santo Domingo

Santo Domingo to miasto, które przygotowało „coś” niesamowitego dla każdego z turystów. Okazuje się, że dla smakoszy czekolady najlepszym miejscem do odwiedzenia w mieście będzie ChocoMuseo! Znajduje się ono w Zona Colonial, czyli w ścisłym centrum stolicy Dominikany. Oczywiście warto podkreślić, że każdy z odwiedzających ma prawo do degustacji i spróbowania smakowitych, kakaowych wyrobów. To muzeum czekolady jest jedną z największych atrakcji w Santo Domingo – zarówno w przypadku najmłodszych, ale także i w przypadku najstarszych gości, którzy nie mogą się oprzeć smakowitym, czekoladowym kąskom.

​12. Calle El Conde

Jeśli szukamy gwarnego i modnego miejsca w Santo Domingo, to bez wątpienia musimy wręcz wybrać się na deptak Calle El Conde. Ulica ta rozciąga się od placu Plaza Independiencia aż do Parque Colon. Znajdziemy tam nie tylko najmodniejsze butiki, ale przede wszystkim świetnie przygotowaną bazę gastronomiczną, więc będzie to idealna okazja do tego, by zapoznać się z dominikańską kuchnią i jej specjalnościami. Przy tej ulicy znajdują się również odrestaurowane zabytkowe budynki i cały szereg innych atrakcji. Wszystko to sprawia, że Calle El Conde również jest jednym z tych miejsc w Santo Domingo, którego nie można przegapić!

​13. Parque Independencia

Jeśli już przemierzamy bezkresną i rozrywkową ulicę Calle El Conde, wówczas na jej zachodnim krańcu dotrzemy do Parque Independiencia. Jest to symbol dominikańskiej niepodległości i niezależności całego kraju. To właśnie przy tym placu zbiegają się najważniejsze uliczki i ulice Santo Domingo, a także odbywają się różnorodne parady. Turyści jednak powinni pamiętać, że przy tym plac nie ma praktycznie naturalnego cienia – można się schronić przed palącym słońcem jedynie we wspomnianym już mauzoleum. Warto więc wybrać się do Parque Independiencia nieco późniejszą porą, kiedy temperatura na zewnątrz nieco spadnie.

Flying birds in the sky of the Central Park in Puerto Plata, Independence Square, Plaza de Independencia, and a catholic church in the downtown
Plaza de Independencia, , licencja: shutterstock/By my.miracle.box

​14. Amber World Museum

Muzeum bursztynów w Santo Domingo jest jednym z najbardziej spektakularnych miejsc, jakie są tylko warte odwiedzenia! Warto podkreślić, że bursztyny to prawdziwa duma i narodowe dobro Dominikany. To właśnie w tym kraju są one wydobywane i obrabiane na wyjątkowo szeroką skalę. W tym muzeum będziemy mogli podziwiać najpiękniejsze okazy i najpiękniejsze rękodzieła, jakie tylko zostały wykonane z tych szlachetnych kamieni. Dla turystów są przygotowane audio przewodniki w języku angielskim, jednak pamiętajmy, że wejście do muzeum wymaga uiszczenia niewielkiej opłaty. Znajdziemy w nim także sklepiki, w których możemy zaopatrzyć się także w bursztynowe pamiątki! Biżuteria i breloczki do kluczy z tym kamieniem będą się prezentować w zachwycający sposób. Tego muzeum na mapie Santo Domingo również nie można przegapić.

​15. Zakupy w Santo Domingo!

Na zakończenie zwiedzania tego wyjątkowo kolorowego i urokliwego miasta, nie można sobie odmówić przyjemnością jaką są zakupy! Choć być może się tego nie spodziewamy, to jednak całe Santo Domingo usłane jest najmodniejszymi butikami od najbardziej znanych projektantów. Można więc powiedzieć, że panie – a coraz częściej także i panowie – z całą pewnością nie będą się nudzić. Zakupy w Santo Domingo to prawdziwy raj dla miłośników mody i dobrego stylu. Oczywiście nie będzie tajemnicą, że najwięcej modnych i prestiżowych butików znajdziemy w samej Zona Colonial, czyli w centralnej części miasta. Taka zakupowa podróż po Santo Domingo – najbardziej zaangażowanym turystom – może zająć nawet cały dzień! Jednocześnie warto się na to zdecydować, gdyż w żadnym innym miejscu nie spotkamy się ze skupiskiem tak prestiżowych i modnych sklepów jak właśnie w samej Zona Colonial, czyli najważniejszym punkcie dominikańskiej stolicy! Warto więc się również na taką atrakcję zdecydować! 

Przeczytaj więcej o Santo Domingo:

TOP 15 atrakcji w Santo Domingo, co zobaczyć i zwiedzić

Wakacje w Santo Domingo – jak zaplanować wyjazd?

Poprzedni

Wycieczka na wysepkę Cayo Arena na Dominikanie, przewodnik

TOP 10 atrakcji w Puerto Plata, co zobaczyć i zwiedzić

Następny

Dodaj komentarz