Wakacje Anguilla – z biurem podróży czy na własną rękę?

Tagi , , , , , ,

Karaiby to nie tylko Kuba, czy Dominikana. Region ten kryje w sobie całą masę wyspiarskich krajów, z których praktycznie każde z nich jest warte odwiedzenia. Jedną z ciekawszych ofert turystycznych ma Anguilla – licząca niewiele ponad 100 kilometrów kwadratowych wyspa zamieszkiwana przez ok. 20 tysięcy osób. Coraz więcej osób decyduje się na zaplanowanie wakacji właśnie w tym miejscu – pojawia się jednak standardowe pytanie: czy lepiej będzie zrobić to z biurem podróży, czy na własną rękę?

Dziś porównamy obie te możliwości. Sprawdzimy też, w czym kryje się potencjał turystyczny Anguilli, oraz jak kształtują się tam ceny podstawowych dóbr i usług. Omówimy też, ile kosztują wczasy na wyspie Anguilla.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Czym Anguilla przyciąga turystów?

Jest wiele miejsc, które warto wziąć pod uwagę planując wczasy na wyspie Anguilla  – z biurem podróży jak i bez. Z pewnością bardzo ciekawym miejscem jest Meads Bay Beach – cudownie położona plaża, która zachwyca turkusową wodą i piaszczystym brzegiem. Inną, równie popularną plażą jest z kolei Little Bay, słynąca z krystalicznie czystej wody. Plaże nie są jednak jedynymi atrakcjami Anguilli.

Kolejną godną uwagi atrakcją wysepki jest Anguilla Arch – naturalnie powstały łuk skalny, który każdego roku cieszy się zainteresowaniem tysięcy turystów. Co zaś z ewentualną rozrywką na Anguilli? Bardzo ciekawym, cieszącym się dużą popularnością wśród lokalnych mieszkańców sportem są wyścigi łódek. Istnieje duża szansa, że pozostając na wyspie przez kilka dni, będziesz w stanie zobaczyć takie wydarzenie.

Wakacje na wyspie Anguilla – z biurem podróży, czy na własną rękę?

Czy wakacje na tej karaibskiej wyspie będą korzystniejsze cenowo, jeśli zorganizujesz je samodzielnie? Z pewnością mogą okazać się one korzystniejsze dla portfela – wszak biura podróży pobierają za swoje usługi pewne prowizje, co sprawia, że z reguły wycieczka za ich pośrednictwem jest droższa. Zanim jednak zdecydujesz się wybrać w samodzielną podróż, zastanów się, czy koszt podróży to jedyny czynnik, na który chcesz zwrócić uwagę. 

Wybierając się bowiem na wakacje all inclusive na wyspie Anguilla z biurem podróży możesz, bowiem liczyć na pełną, kompleksową obsługę. Twoje miejsce w samolocie, jak i w hotelu będzie już zarezerwowane. Nie będziesz musiał także przejmować się różnego rodzaju formalnościami i papierologią. Ponadto plan wycieczki będzie Ci doskonale znany, dzięki czemu od początku wiedzieć będziesz, czego i kiedy się spodziewać. Niestety, są to kwestie, którymi – wybierając się na Anguillę samodzielnie – będziesz musiał zająć się na własną rękę. 

Pomimo więc oszczędności finansowych, samodzielna wyprawa może okazać się tą gorszą opcją, jeśli nie masz głowy do tego typu rzeczy, lub jeśli po raz pierwszy wybierasz się w tak daleką podróż. Pamiętaj, że zła organizacja wyprawy może mocno odbić się na Twojej radości z wycieczki. 

Wczasy na wyspie Anguilla – ile kosztuje przelot?

Nie ma co ukrywać, że mimo rosnącej popularności wśród turystów, Anguilla jest dość egzotycznym krajem. Co za tym idzie – rejsy lotnicze w to miejsce nie są organizowane przez dużą liczbę linii lotniczych. Należy też liczyć się z koniecznością przesiadek, a także mieć na uwadze, że koszt lotu może być naprawdę wysoki. Wiele zależy od tego, czy zdecydujemy się na samodzielnie zaplanowane wakacje, czy wakacje all inclusive na wyspie Anguilla organizowane przez biuro podróży.

W przypadku, gdy zdecydujemy się na samodzielne wczasy w Anguilli, koszt przelotu zaczyna się od ok. 5.5-7 tysięcy złotych. Natomiast cena lotu z biurem podróży zależeć może w dużej mierze od tego, z jakiej oferty skorzystasz. Zazwyczaj oferują one kompleksowe pakiety, które obejmują zarówno koszty związane z transportem, jak i zakwaterowanie. Cena takiego pakietu, w przypadku dłuższego pobytu na wyspie, może sięgnąć nawet kilkunastu tysięcy złotych. Wczasy na wyspie Anguilla to więc przede wszystkim opcja premium.

Noclegi na wyspie Anguilla – ile zapłacisz za noc?

Wybierając się na wakacje do innego państwa, zawsze dobrze jest z wyprzedzeniem zarezerwować nocleg. W przeciwnym razie możesz bowiem znaleźć się na miejscu w bardzo nieprzyjemnej sytuacji, kiedy to hotele nie będą miały dla CIebie żadnego dostępnego miejsca. Nie ma więc co odkładać tej decyzji na ostatnią chwilę. A jakie opłaty naliczają sobie hotele na wyspie Anguilla? Niestety pomimo rosnącej popularności Anguilla to, jak wcześniej wspominaliśmy, nadal raczej kierunek premium i widać to po cenach za nocleg.

Znakomita większość hoteli na Anguilli to bowiem bogato wyposażone resorty, dostosowane do potrzeb najbardziej wymagających gości. Cena za noc dla pojedynczej osoby waha się tu w granicach 4-7 tysięcy złotych. Na szczęście istnieją również tańsze opcje, choć jest ich zdecydowanie mniej – dla przykładu, nocleg w hotelu Turtle’s Nest Beach Resort to wydatek rzędu ok. 1.700 złotych. Noclegi na wyspie Anguilla oferowane są jednak także przez osoby prywatne i wówczas ich cena jest znacznie bardziej korzystna – wynieść może nawet 600-800 zł/noc od osoby. 

Jeśli zamierzasz wybrać się na tę wyspę z biurem podróży – aby zaoszczędzić, najlepiej będzie skorzystać z oferty All Inclusive.

Gdzie dobrze zjeść na wyspie Anguilla? Przykładowe ceny w restauracjach

Oficjalną walutą wysepki jest dolar wschodniokaraibski, który dzieli się na 100 centów. Występują tu monety o 7 różnych nominałach (1, 2, 5, 10, 25, EC$1, EC$2) oraz 5 banknotów o wartości od 5 do 100 EC$. Wybierając się na tą tropikalną wysepkę zawsze warto mieć przy sobie nieco lokalnej gotówki. Czy ceny w restauracjach są tu równie wysokie, jak powyżej opisane ceny przelotu i zakwaterowania? Wiele zależy od tego, do jakiego lokalu się wybierzesz. 

Prawdopodobnie najbardziej znane i najlepsze restauracje tego niewielkiego państwa to Maliouhana oraz The Veya Restaurant. Ile zapłacisz za posiłek w tych miejscach? Pełny, dwudaniowy posiłek dla dwóch osób to tu koszt rzędu około 400-500 złotych. Na szczęście nie brak również tańszych barów i restauracji. Pośród nich znajdziesz spokojnie również i takie, w których dwudaniowy posiłek kosztować Cię będzie mniej, niż 100 złotych od osoby. W najtańszych zaś restauracjach cena ta może spaść nawet do ok. 70 złotych.

Jeśli chodzi o restauracje typu Fast Food, na wyspie znajdziesz choćby punkty sieci McDonald’s. Za typowe zestawy zapłacisz tu około 40-50 złotych, a zatem nie wcale nie tak dużo więcej, niż w Polsce. Wczasy na wyspie Anguilla pod tym względem są zatem dość korzystne finansowo.

Ceny żywności na wyspie Anguilla – jaki jest koszt codziennego funkcjonowania?

Jeśli zamierzasz zatrzymać się na wyspie Anguilla przez kilka dni, musisz koniecznie wiedzieć, jakie koszta utrzymania będą wiązać się z tym faktem. Niezależnie od tego, czy planujesz wakacje all inclusive na wyspie Anguilla, czy samodzielną podróż, musisz przygotować się na dość wysoki wydatek. Jakie są ceny w supermarketach na terenie tejże wyspy?

Ceny warzyw i owoców są zazwyczaj około dwukrotnie wyższe, niż w Polsce. Za kilogram ziemniaków zapłacisz 4 złote, za kilogram ryżu – ok 7 złotych, zaś za jabłka i gruszki – odpowiednio 10 i 14 złotych za kilogram. Banany kosztują zaś ok 8 zł/kg. Za kilogram przyzwoitej jakości kiełbasy, lub też wędliny zapłacisz średnio 55 złotych, natomiast taka sama ilość dobrego sera będzie Cię kosztować ok. 30 złotych. Napoje wysoko alkoholowe, jak wódka, gin, czy whisky, to zaś koszt około 80-120 złotych za butelkę.

Co zaś z kosztem transportu? Cena paliwa na terenie Anguilli jest niewiele wyższa, niż w Polsce. Litr benzyny to bowiem koszt ok. 7.50 do 8 złotych, w zależności od stacji. Jeśli preferujesz podróż taksówką, musisz liczyć się z wydatkiem rzędu około 6 złotych za każdy przejechany kilometr. Dostępny jest również transport zbiorowy. Bilety autobusowe w przypadku większości kierunków to koszt wynoszący kilkanaście złotych. Dostępny jest też, przydatny dla osób planujących naprawdę długi pobyt, karnet miesięczny w cenie ok. 400 złotych. 

Anguilla sama w sobie jest, jak widać, krajem z cenami niewiele wyższymi, niż Polska. To, co naprawdę może Cię drogo kosztować to przelot oraz nocleg – choć tu wiele zależy od tego, jaki hotel wybierzesz.

Poprzedni

Dlaczego warto polecieć na Haiti? Odkryj karaibski raj!

Zima na wyspie Anguilla, jaka pogoda i temperatura, co robić?

Następny

Dodaj komentarz