Wakacje Ciego De Avila – zwiedzanie, hotele, noclegi, plaże

Tagi , , , , ,

Bez wątpienia zdecydowana większość z nas obecnie marzy o tym, by spędzić wakacje w wyjątkowym i egzotycznym miejscu. Mamy świadomość tego, że będą nas one co prawda nieco więcej kosztować, jednak mimo wszystko taka przyjemność z pewnością będzie warta swojej ceny. Obecnie coraz większą popularnością cieszy się karaibska wyspa jaką jest Kuba. Kraj ten bez wątpienia może pochwalić się burzliwą i dynamiczną historią, jednak w momencie kiedy obalony został reżim Fidela Castro, Kuba stała się prawdziwą, turystyczną potęgą. Zjeżdżają tu turyści z całego świata i liczą na spotkanie z kolonialną architekturą, wielobarwnymi miastami, a także z pięknymi plażami.

Trzeba jednak zdać sobie sprawę z tego, że decydując się na wakacje na Kubie, wcale nie musimy kierować się w stronę Hawany, czy Santa Clary. Znajdziemy tam bowiem wiele ciekawych i intrygujących miasteczek, a jednym z nich jest Ciego De Avila. Co warto o tym mieście wiedzieć i co warto w nim także zobaczyć?

Ciego de Avila, Central Cuba. Panoramic View of a lake at a Park in a small Cuban Town during a cloudy and sunny summer day.
Ciego de Avila, licencja: shutterstock/By EB Adventure Photography
Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

​Ciego De Avila – perełka w środkowej części Kuby

Miasto Ciego De Avila z pewnością jest turystom jeszcze nieznane. Zdecydowana większość podróżnych bowiem kieruje swoje kroki w stronę Hawany lub innych, większych miast, które zasłynęły ze swojego turystycznego wydźwięku. Niemniej jednak nie ulega wątpliwości, że to miasto, które koniecznie warto odwiedzić. Na co dzień w Ciego De Avila mieszka około 110 tysięcy mieszkańców, a dominującą gałęzią przemysłu jest przemysł tytoniowy.

Co ciekawe, miasto swój największy okres rozwoju zawdzięcza właśnie dyktatorowi jakim był Fidel Castro. To on w 1976 ustanowił nową prowincję kraju i uczynił Ciego De Avila jej niekwestionowaną stolicą. To właśnie wtedy do miasta zaczęli przybywać nowi mieszkańcy i pojawiało się w nim coraz to więcej fabryk. Niemniej jednak tuż po upadku reżimu, miasto nie zostało zdegradowane do pierwotnej pozycji. Dalej kwitł tam przemysł tytoniowy, a mieszkańcy starali się utrzymać odpowiednie standardy. Obecnie Ciego De Avila jest jednym z ważniejszych ośrodków w środkowej Kubie i co więcej, jest także niezwykle ciekawym miastem pod względem turystycznym.

​Jak dojechać do Ciego De Avila?

Ciego De Avilla nie posiada bezpośredniego portu lotniczego, który znajduje się w pobliżu miasta. Wszystko to sprawia, że przeciętny turysta może się zastanawiać nad tym, jak może się on tam dostać. Otóż Ciego De Avila leży dokładnie w połowie drogi z Camaguey do Santa Clara, a oba z tych miast posiadają międzynarodowe lotniska. Jednak to nie one będą dla turystów najlepszym rozwiązaniem. Okazuje się, że jeśli rzeczywiście zależy nam na tym, by dojechać najkrótszą, możliwą drogą do Ciego De Avila, wówczas warto zdecydować się na przylot na lotnisko Jardines Del Rey. Znajduje się ono na wyspie, połączonej z resztą kraju przy pomocy długiego mostu. Lotnisko to znajduje się jedynie 97 kilometrów od miasta Ciego De Avila. Turyści jednak powinni być świadomi tego, że nie da się z lotniska dojechać do miasta komunikacją miejską. Zachodzi więc konieczność wynajęcia samochodu i pokonania pozostałej części trasy.

Aerial view of a small Cuban Town, Ciego de Avila, during a cloudy and sunny day. Located in Central Cuba.
widok na małe miasteczko, Ciego de Avila, ., licencja: shutterstock/By EB Adventure Photography

​Jak dojechać z lotniska Jardines Del Rey do Ciego De Avila przy pomocy samochodu?

Na lotnisku Jardines Del Rey działa kilka wypożyczalni samochodów, więc turyści mogą bez większych problemów skorzystać z ich usług. Cała podróż nie powinna zająć więcej niż około 1,5 godziny. Z lotniska do miasta prowadzi bowiem jedna, prosta droga via Carrt. Ciego De Avila. W momencie kiedy turyści będą zbliżać się do miasta, warto zdecydować, czy zamierzamy zatrzymać się na jego obrzeżach, czy jednak zamierzamy dostać się do centrum. Przed miastem czeka na nas bowiem rozwidlenie dróg, z czego jedna prowadzi prosto do miasta, zaś druga poprowadzi nas obwodnicą na peryferia miasta.

​Co można i co warto zwiedzić w Ciego De Avila?

Miasto Ciego De Avila bez wątpienia nie jest jedną z największych metropolii na Kubie. Być może to właśnie było powodem, dla którego wielu turystów zdecydowało się to miasto mijać dość szerokim łukiem. Niemniej jednak trzeba sobie jasno powiedzieć, że to prawdziwa perełka kolonialna wśród kubańskich miast. Skrywa ono w sobie wiele tajemnic i przepięknych miejsc, których nie powinniśmy pod żadnym pozorem pominąć. Tak więc co możemy i co warto zwiedzić w Ciego De Avila?

​1. Katedra St. Eugene 

Jeśli cenimy sobie piękne budowle sakralne, to w samym sercu Ciego De Avila znajdziemy przepiękną i bogato zdobioną katedrę St. Eugene. Dokładana data powstania tego kościoła nie jest do końca znana. Niemniej jednak przyjmuje się, że jest to najpiękniejszy kościół w całej prowincji. Posiada on – w swojej fasadzie – umieszczone ogromne rzeźby, a także bogate zdobienia. W jego wnętrzu czeka zaś na nas mocno pozłacany ołtarz i bogata baza malowideł ściennych oraz sufitowych.

​2. Parque Marti

Jeśli z kolei chcemy znaleźć przestrzeń pełną zieleni, która będzie idealna do rekreacji i wypoczynku, wówczas możemy udać się do Parque Marti. To największe tereny zielone w mieście, a także ulubiona przestrzeń wypoczynkowa mieszkańców. Park ten pełny jest egzotycznej roślinności, a także fontann i ławeczek. Można więc tam udać się na wypoczynek po całym dniu zwiedzania miasta.

Cienfuegos Jose Marti central park with palms, pavilion and historical buildings, Cienfuegos Province, Cuba
Cienfuegos Jose Marti park Cienfuegos Province, Cuba, licencja: shutterstock/By Vadim_N

​3. Artes Decorativas

To miejsce jest idealne dla miłośników sztuki współczesnej i kolonialnej. Muzeum to przygotowuje zapierające dech w piersiach wystawy najbardziej znanych i cenionych, lokalnych artystów. Oprócz obrazów w bogatych zbiorach tego muzeum możemy również podziwiać rzeźby i posągi. Warto zwrócić uwagę, że jeśli uda się nam trafić na dni otwarte, wówczas będziemy mogli cieszyć się całkowicie darmowym sprzętem.

​4. Ogród Zoologiczny Ciego De Avila

Jeśli wybieramy się do Ciego De Avila razem z naszymi pociechami, wówczas jedną z większych atrakcji w mieście może być dostępny ogród zoologiczny. Jest on domem dla najrzadszych i najbardziej egzotycznych zwierząt, jakie tylko można znaleźć na Karaibskim Archipelagu. Co więcej, często są w nim organizowane pokazy i różnorodne przestawienia z udziałem zwierząt, więc jest to nic innego jak tylko dodatkowa atrakcja dla całej rodziny!

​5. Fabrica De Tobaco

Wspomniane już zostało, że Ciego De Avila to miasto, w którym głównie dominuje przemysł tytoniowy. To właśnie stąd pochodzą najlepsze, kubańskie cygara, a także inne wyroby tytoniowe. Wobec tego turyści mogą się samodzielnie wybrać do Fabrica De Tobaco. Jest to jedna z wielu fabryk tytoniu, które otwarte są dla zwiedzających. Właśnie w niej zyskamy niepowtarzalną możliwość co do tego, by przyjrzeć się jak z bliska wygląda proces suszenia i przetwarzania tytoniu, a także jak skręcane są słynne, kubańskie cygara.

Oczywiście będąc w Ciego De Avila nie można zapomnieć również o tym, by wybrać się na niezobowiązujący spacer malowniczymi uliczkami, które są niezwykle klimatyczne i pięknie oświetlone. W ten sposób poczujemy niepowtarzalną atmosferę miasta.

Tobaco plant field landscape view
Tobaco – plantacja, licencja: shutterstock/By fandistock

​Najlepsze i najpiękniejsze plaże w Ciego De Avila

Ciego De Avila to miasto w środkowej części Kuby, więc nie posiada ono bezpośredniego dostępu do linii brzegowej. Jednocześnie 24 kilometry na południe od miasta, zlokalizowany jest port morski i to właśnie tam znajdziemy najpiękniejsze i najlepsze plaże w całej prowincji. Wobec tego, na których z nich warto wypoczywać? Otóż:

 • Playa Pilar – ta plaża znajduje się około 25 kilometrów od miasta, w niewielkiej osadzie i kurorcie turystycznym jakim jest Cayo Guillermo. Plaża ta jest dość spokojna i wolna od nadmiar turystów. Jest ona usłana złocistym piaskiem, a palmy rzucają naturalny cień.
 • Playa Cayo Coco – to kolejna plaża w prowincji, której nie można pominąć. Wyróżnia się ona przede wszystkim śnieżnobiałym piaskiem oraz rafami koralowymi! Jeśli więc mamy jedynie ochotę, wówczas możemy skorzystać z możliwości nurkowania i snorkelingu i sprawdzić, jak wygląda podwodne, kubańskie życie.
 • Playa Moron – to nieco dalej zlokalizowana plaża, która jest jednak wyjątkowo prywatna. Ze względu na to, że otoczona jest ona dość gęstym lasem, rzadko kiedy można spotkać na niej turystów. Niemniej jednak dalej pozostaje ona jedną z piękniejszych i bardziej intymnych plaż w prowincji.
View of tropical beach in Cayo Guillermo - Ciego de Avila Province, Cuba.
Ciego de Avila Province, Cuba., licencja: shutterstock/By ppart

​Czy w Ciego De Avila można wypożyczyć samochód?

Z całą pewnością poruszanie się po mieście przy pomocy samochodu będzie o wiele przyjemniejsze. Dzięki temu, możemy zagwarantować sobie dostęp do odleglejszych plaż, a także zwiedzić całą okolicę. Jeśli nie zdecydowaliśmy się na to, by wypożyczyć samochód bezpośrednio na lotnisku, wówczas nie będziemy mieć większych problemów z tym, by wypożyczyć go bezpośrednio w mieście. Korzystajmy jednak z usług autoryzowanych wypożyczalni. Lokalni „przedsiębiorcy” często nie ponoszą odpowiedzialności za różnorodne usterki, a także za sam, techniczny stan pojazdu.

​Gdzie można zaparkować samochód w Ciego De Avila?

Z parkowaniem samochodu nie będzie większego problemu. Okazuje się, że parkowanie w mieście odbywa się głównie przy drogach i co więcej, takie parkingi są całkowicie darmowe. Warto jednak potraktować je jako parkingi krótkoterminowe, gdyż pozostawianie w takich miejscach samochodu na dłuższy okres czasu nie jest zbyt bezpieczną praktyką. W przypadku kiedy chcemy pozostawić nasze auto na dłuższy czas, wówczas w centrum miasta znajdziemy długoterminowe parkingi przygotowane dla turystów. Są one jednak płatne.

​Kiedy najlepiej jechać do Ciego De Avila? – pogoda i temperatura w ciągu roku

Kuba znajduje się w archipelagu Wysp Karaibskich, a te z kolei znane są z wiecznie świecącego słońca. Tak naprawdę, śmiało można powiedzieć, że nie ma „złego okresu”, by odwiedzić miasto. Praktycznie w każdym miesiącu można spodziewać się temperatur przekraczających 27 – 29 stopni Celsjusza. Niemniej jednak w porze deszczowej, warto przygotować się na możliwość wystąpienia gwałtownych opadów. 

Aerial Panoramic view of a small Cuban Town, Ciego de Avila, during a cloudy and sunny day. Located in Central Cuba.
Ciego de Avila, , licencja: shutterstock/By EB Adventure Photography

​TOP3 najlepsze restauracje w Ciego De Avila – gdzie warto udać się na lunch? 

Kubańska kuchnia jest dość dobrze znana nam w Europie. Wobec tego podczas pobytu w Ciego De Avila z pewnością będziemy chcieli samodzielnie przekonać się o jej wyjątkowości i spróbować kultowych potraw z tej niesamowitej wyspy. Niemniej jednak baza gastronomiczna w mieście jest świetnie przygotowana, więc z pewnością nie będziemy mieli z tym większego problemu. Które więc restauracje w Ciego De Avila można zaliczyć do absolutnego TOP3? Otóż:

 • Don Avila – to tradycyjna i niezwykle barwna restauracja z lokalną kuchnią. Jest ona popularna zarówno wśród miejscowych, ale także i wśród turystów.
 • Casa Anejo – to restauracja, która wieczorami przemienia się w płynący kolorowymi drinkami klub nocny, w którym trwa zabawa do białego rana.
 • Ristorante La Cueva – to jedna z bardziej ekskluzywnych restauracji z lokalną kuchnią.

​TOP najlepsze obiekty noclegowe w Ciego De Avila

Baza noclegowa w mieście również daje nam prawdziwie nieograniczone możliwości wyboru. Które hotele jednak zasługują na szczególną uwagę?

​Najlepsze hotele dla rodzin z dziećmi

Jeśli wybieramy się razem z pociechami, wówczas warto zatrzymać się w:

 1. El Eclypse – to hotel z bogatą ofertą pokoi rodzinnych;
 2. Galvez – to również hotel przyjazny rodzinom z dziećmi.

​Najlepsze hotele z widokiem na morze

Jeśli zależy nam na pięknych, morskich widokach, wówczas możemy zatrzymać się w:

 1. Gran Caribe Club Villa Cojlmar – to hotel z panoramicznym widokiem na morze;
 2. Hostal Alicia – to również hotel znajdujący się tuż przy plaży.

​Hotele w przystępnej cenie

Jeśli szukamy noclegów w przystępnej cenie, wówczas warto zatrzymać się w:

 1. Luna Azul Moron – w tym hotelu możemy zatrzymać się już za 160 złotych za noc dla jednej osoby;
 2. La Concha Azul Moron – ten hotel również oferuje zakwaterowanie w przystępnej cenie od 180 złotych za noc dla jednej osoby.

​Hotele all Inclusive

Jeśli zależy nam na wysokim standardzie, warto rozważyć zakwaterowanie w:

 1. Iberostar Daiquiri – to czterogwiazdkowy hotel z ofertą all inclusive;
 2. Hotel Cayo Guillermo – to również czterogwiazdkowy hotel przy plaży z ofertą all inclusive;
 3. Iberostar Selection Playa Pillar – to pięciogwiazdkwy hotel przy plaży z pełnym all inclusive.

Więcej o noclegach na Kubie znajdziesz tu:

Hotele Santiago de Cuba – lista TOP rekomendowanych noclegów

Poprzedni

Komunikacja miejska na Dominikanie

Wycieczka do Baracoa na Kubie, zwiedzanie, atrakcje

Następny

Dodaj komentarz