Wakacje na Dominikanie – z biurem podróży czy na własną rękę?

Tagi , , , ,

Każdy z nas skrycie marzy o egzotycznych wakacjach w ciepłych krajach. Właśnie dlatego przez długi czas skrupulatnie kolekcjonujemy oszczędności, by móc sprostać wydatkom, jakie podczas takiej podróży mogą na nas czekać. W kontekście egzotycznych wakacji z całą pewnością warto wskazać na wyspę wiecznego słońca, czyli Dominikanę. Obecnie to właśnie tam zmierza pokaźne grono turystów z Polski, którzy chcą doświadczyć słońca i kąpieli w Morzu Karaibskim. Warto zauważyć, że choć ofert typu all inclusive z biur podróży nie brakuje, to jednak niektórzy turyści znacznie bardziej cenią sobie możliwość zorganizowania takich wakacji na własną rękę. Z pewnością, będzie to dość wymagające przedsięwzięcie, jednak nie jest to niemożliwe. Jak więc zorganizować wakacje na Dominikanie samodzielnie? Jakich kosztów należy się spodziewać, a także, czy przypadkiem oferty all inclusive z biurem podróży nie będą dla nas tańsze?

Beautiful caribbean beach on Saona island, Dominican Republic
wyspa Saona, Dominican Republic, licencja: shutterstock/By Maciej Czekajewski
Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

​Wakacje na Dominikanie na własną rękę- ile wydamy na bilety lotnicze?

Jeśli decydujemy się na to, by wakacje na Dominikanie zorganizować całkowicie na własną rękę, wówczas musimy liczyć się z koniecznością znalezienia i zarezerwowania dla siebie biletów lotniczych. W tym momencie trzeba sobie uświadomić, że z naszego kraju nie ma możliwości bezpośrednich przelotów na Dominikanę. Czeka nas co najmniej jedna przesiadka- najprawdopodobniej w Paryżu lub w Londynie. Ceny biletów lotniczych na Dominikanę nie należą do najtańszych. Bez względu na to, do jakiego ośrodka lub kurortu turystycznego się wybieramy. Zwykle za standardowy przelot zapłacimy od 3,5 od 5 tysięcy złotych. Nie bez powodu jednak zostało użyte określenie „standardowy”. Koniecznie bowiem musimy doliczyć dodatkowe opłaty, wynikające z bagażu rejestrowanego, czyli około 300-500 złotych w zależności od jego rozmiaru. C

zy jednak trudno jest znaleźć loty na Dominikanę? Oczywiście, że nie! Z uwagi na to, że ten kierunek wakacyjny cieszy się coraz to większą popularnością, loty odbywają się praktycznie ze stałą częstotliwością. Warto jednak w tym momencie zaznaczyć, że najlepszym rozwiązaniem dla większości turystów będzie znalezienie i zarezerwowanie dogodnych połączeń lotniczych na długo przed planowanym wyjazdem. Dzięki temu będą oni mogli liczyć na nieco bardziej przystępne ceny. Niestety, ale większość linii lotniczych ma tendencję do znacznego zawyżania cen lotów „last minute”. Z pewnością nikt z nas nie chce przepłacać.

Bounty and pristine sandy shore with coconut palm trees, caribbean sea washes tropical coastline. Arenda Gorda beach. Dominican Republic. Aerial view
Arenda Gorda beach. Dominican Republic. Aerial view, licencja: shutterstock/By photopixel

​Noclegi na Dominikanie- jak zarezerwować je na własną rękę i jaki będzie ich koszt?

Dominikana to kraj, który poniekąd z turystyki się utrzymuje. Wobec tego jeśli chcemy znaleźć dla siebie idealny nocleg, to oczywiście nie będzie z tym większego problemu. Warto wiedzieć, że jeśli wybieramy się do prestiżowych kurortów na Dominikanie jak np. Puerto Plata czy Punta Cana, wówczas największą grupę obiektów noclegowych stanowią luksusowe i pięciogwiazdkowe hotele. W tym przypadku będziemy musieli liczyć się z kosztem nawet od 800 złotych za noc dla jednej osoby. Z kolei jeśli zdecydujemy się pójść na niewielki kompromis i nieco obniżymy nasze wymagania względem hotelu, wówczas bez problemu znajdziemy zakwaterowanie nawet w cenie od 250 złotych za noc. Ostatnią możliwością nocowania na Dominikanie są hostele. W nich możemy się zatrzymać już za 50-100 złotych za jedną noc. Niemniej jednak nie jest to rekomendowane dla turystów rozwiązanie. Hostele znajdują się zwykle na obrzeżach miast i kurortów i w niezbyt ciekawej okolicy.

Poza tym takie noclegi na Dominikanie nie zagwarantują nam wysokich standardów. Trzeba więc sobie jasno powiedzieć, że jeśli interesują nas noclegi na Dominikanie i chcemy zarezerwować je na własną rękę, wówczas warto wybierać jedynie obiekty renomowane. Kolejną kwestią może być również to, w jaki sposób zarezerwować takie noclegi na Dominikanie, by nie rozczarować się na miejscu? Otóż najlepiej robić to przez autoryzowane strony, które czuwają nad bezpieczeństwem transakcji i także nad poprawnością naszej rezerwacji.

Przeczytaj więcej o hotelach na Dominikanie:

Hotele na Dominikanie – lista TOP rekomendowanych noclegów

​Wczasy na Dominikanie na własną rękę, a ceny w restauracjach

Wczasy na Dominikanie nie będą mogły być kompletne bez spróbowania lokalnej kuchni i każdy z nas się z tym zgodzi. Wakacje na Dominikanie wręcz zobowiązują do tego, by zapoznać się z lokalnymi przysmakami, które z całą pewnością podbiją nasze podniebienia. Wobec tego jeśli noclegi na Dominikanie i przeloty są już zarezerwowane, a koszty podliczone… To musimy dodać do nich kolejny wydatek na jedzenie. Jakie ceny zaskoczą nas więc w dominikańskich restauracjach? Otóż wielu turystów, którzy planują wakacje na Dominikanie na własną rękę, może odetchnąć z ulgą.

Okazuje się bowiem że ceny w restauracjach nie są wysokie, a najeść się będziemy mogli do syta! W tradycyjnej restauracji za obiad- zupa, drugie danie i przekąski, zapłacimy od 50 do 70 złotych. Jeżeli chodzi o koszty obiadu dla dwóch osób cena ta analogicznie wzrośnie do około 150-160 złotych. W budkach z jedzeniem, których na Dominikanie nie brakuje, również będziemy mogli zjeść „coś” na szybko za około 20-30 złotych. Jeśli z kolei interesują nas bardziej prestiżowe i luksusowe restauracje, wówczas musimy liczyć się z wydatkiem nawet 300 złotych dla jednej osoby.

Panorama of beautiful gazebo on the tropical white sandy beach in Punta Cana, Dominican Republic. Vacation holidays summer background. View of nice tropical beach.
Punta Cana, Dominican Republic licencja: shutterstock/By Preto Perola

​Wakacje na Dominikanie i ceny żywności na słonecznej wyspie

Z pewnością każdy z nas znudzi się w pewnym momencie jedzeniem na mieście. Oczywiście takie codzienne posiłki w restauracjach będą dla nas również dość dużym wydatkiem, więc warto zwrócić się w stronę samodzielnego przygotowywania posiłków. W tym celu musimy uwzględnić w kosztach naszych wakacji na Dominikanie również ceny żywności w lokalnych sklepach spożywczych. Jakich więc cen możemy się spodziewać? Otóż:

  • za chleb zapłacimy około 6 złotych;
  • za mleko- 1 litr- zapłacimy około 4,20 złotych;
  • za kilogram sera żółtego zapłacimy około 28 złotych;
  • za kilogram wędliny zapłacimy około 35 złotych;
  • za kilogram jabłek zapłacimy około 9 złotych;
  • za kilogram bananów zapłacimy około 3-4 złote;
  • za kilogram ziemniaków zapłacimy około 6 złotych.

Jak więc widać, ceny żywności na Dominikanie są nieco wyższe niż w naszym kraju, jednak w porównaniu do codziennego jedzenia w restauracjach, pozwoli nam to sporo zaoszczędzić.

​Wakacje na Dominikanie i koszt atrakcji z jakich możemy skorzystać

Wczasy na Dominikanie bez skorzystania z lokalnych atrakcji również nie mogą być uznane za kompletne. Choć obecnie noclegi na Dominikanie zagwarantują nam baseny i szereg innych udogodnień, to jednak nie można pominąć Aquaparków, pływania z delfinami, czy wycieczki fakultatywnej na rajską wyspę Saona. Oczywiście- analogicznie- będzie się to wiązało dla nas z kolejnymi wydatkami, które warto wliczyć w koszty podróży. W tym momencie trzeba sobie jednak jasno powiedzieć, że dla przeciętnego turysty z naszego kraju wakacje na Dominikanie i atrakcje z których możemy na miejscu skorzystać, będą wyjątkowo dużym wydatkiem.

Za samo wejście do Aquaparku i spędzenie tam czasu, będziemy musieli zapłacić nawet 200-300 złotych za jedną osobę. Pływanie z delfinami czy wycieczki na dominikańskie wyspy, to jeszcze droższe przyjemności, których cena oscyluje nawet w granicach 500 złotych w górę. Wobec tego, jeśli nasze wczasy na Dominikanie mają upłynąć nam pod znakiem atrakcji i świetnej zabawy, warto się jednocześnie przygotować na nieco większy wydatek.

View of the Caribbean sea with palms in Juan Dolio, Dominican Republic
Juan Dolio, Dominican Republic, licencja: shutterstock/By phortun

​Wakacje all inclusive na Dominikanie- czy będą tańsze?

Wakacje all inclusive na Dominikanie to standardowa już oferta praktycznie każdego z biur podróży. Nie da się również ukryć tego, że turyści chętnie z takiej możliwości korzystają, gdyż wydaje się ona być o wiele mniej skomplikowana, niż samodzielne zorganizowanie wczasów na Dominikanie. Warto wiedzieć, że wakacje all inclusive na Dominikanie to średni koszt od 5,5 do 8 tysięcy złotych. Choć na pierwszy rzut oka taka cena wydaje się nam zawrotna, to jednak po kilku głębszych oddechach zauważymy, że ekonomicznie będzie to lepsze rozwiązanie.

Wakacje all inclusive na Dominikanie to brak konieczności martwienia się o przeloty. Dodatkowo, niektóre biura podróży są wstanie zorganizować dla turystów loty czarterowe, czyli bez zbędnych przesiadek. Hotele na Dominikanie również nie są zmartwieniem turystów. Wakacje all inclusive na Dominikanie z biurem podróży już w swojej cenie zawierają ceny noclegów. Dodatkowo hotele na Dominikanie wybierane przez biura podróży są zazwyczaj cztero- lub pięciogwiazdkowe. Dodatkowo zlokalizowane blisko plaż w najpopularniejszych kurortach. Kolejno warto wspomnieć tu o kwestii związanej z wyżywieniem. Zwykle wakacje na Dominikanie all inclusive zawierają w sobie dwa posiłki- śniadanie i obiad. Turyści będą zmuszeni jedynie dokupić sobie wybrane przekąski i napoje. Można nawet wybrać wakacje all inclusive na Dominikanie w pakiecie z wycieczkami fakultatywnymi lub całym szeregiem innych atrakcji.

W finalnym rozrachunku samodzielnie przekonamy się o tym, że wakacje all inclusive na Dominikanie mogą być dla nas o wiele tańszym i wygodniejszym rozwiązaniem. Niż ich samodzielne zorganizowanie.

Wild tropical coastline with coconut palm trees and turquoise caribbean sea. Beautiful travel destination. Aerial view
Dominikana, widok na piękną plaże, licencja: shutterstock/By photopixel

​Wakacje all inclusive na Dominikanie, czy na własną rękę- na co warto się zdecydować?

Wczasy na Dominikanie na własną rękę, czy all inclusive to dwie możliwości, z których możemy skorzystać. Z pewnością w momencie kiedy nie przerażają nas nieco wyższe koszty podróży, a także świetnie czujemy się w kwestiach organizacyjnych, możemy wakacje na Dominikanie zorganizować samodzielnie.

Warto jednak pamiętać o tym, że będą one dla nas nieco większym wydatkiem. A także, że będziemy musieli poświęcić dłuższą chwilę na to, by wszystko dopiąć na przysłowiowy, ostatni guzik. Z kolei wakacje all inclusive na Dominikanie to rozwiązanie o wiele wygodniejsze i co najważniejsze, także i tańsze. Nie musimy się bowiem martwić o hotele na Dominikanie, czy o zorganizowanie sobie wolnego czasu. Nie musimy się także martwić o ciepłe posiłki. Możemy za to po prostu korzystać z wolnego czasu i cieszyć się błogim wypoczynkiem na rajskich plażach. Niemniej jednak ostateczna decyzja będzie należała już tylko do nas. Więc warto uwzględnić wszystkie wady i zalety obu rozwiązań, zanim się na jedno z nich zdecydujemy.

Poprzedni

Hotele na Dominikanie – lista TOP rekomendowanych noclegów

​Najbardziej Instagramowe miejsca na Dominikanie – sprawdź, gdzie zrobić zdjęcia!

Następny

Dodaj komentarz