Wakacje na Kubie – z biurem podróży czy na własną rękę?

Tagi , , , , ,

Kuba to malownicza i kolorowa wyspa zlokalizowana w karaibskim archipelagu. Nie da się ukryć, że marzeniem większości turystów jest zaplanowanie dla siebie egzotycznych wakacji, w nieco dalszym zakątku świata. Wówczas to właśnie wakacje na Kubie okazują się być idealnym miejscem na to, by te marzenia spełnić. Z pewnością warto poznać kolonialną historię tej wyspy, a także odwiedzić większe miasta, które zadbają o to, by nigdy nie zabrakło nam rozrywki i atrakcji. Kuba słynie także ze swoich absolutnie rajskich plaż, na których wypoczynek wchodzi na zupełnie inny poziom.

Wielu turystów bowiem podkreśla, że wakacje na Kubie to zderzenie z całkiem inną kulturą i doświadczeniami, które na długo zapadają nam w pamięć. Trzeba sobie jednak jasno powiedzieć, że turyści mogą borykać się z poważnym dylematem odnośnie wakacji na tej gorącej wyspie. Oferty z biur podróży – all inclusive – wydają się być wyjątkowo kuszące i z pewnością nie zabraknie nam różnorodnych propozycji. Jednak istnieje także grupa turystów, którzy takie wakacje chcą zorganizować sobie „na własną rękę”. Wobec tego jak zorganizować wakacje na Kubie samodzielnie i czy rzeczywiście będą one ekonomiczniejszym rozwiązaniem w porównaniu do ofert biur podróży?

Hawana, panoramę Kuby o zmierzchu.
Hawana, panoramę Kuby o zmierzchu., licencja: shutterstock/By Sean Pavone
Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

​Wczasy na Kubie? Czas na znalezienie dogodnych lotów!

Jeśli bardziej przekonuje nas możliwość zorganizowania wakacji na Kubie na własną rękę, wówczas musimy przygotować się na solidne planowanie i długie analizowanie. Konieczne są bowiem noclegi na Kubie, a przede wszystkim loty! To właśnie od nich warto rozpocząć planowanie całych wakacji na tej rajskiej wyspie. Wobec tego na samym początku trzeba podkreślić, że loty na Kubę są dość popularne jeśli chodzi o lotniska w Europie – w tym także lotniska w Polsce. W większości wypadków turyści nie będą mieli większych problemów z tym, by znaleźć dla siebie dogodny przeloty w odpowiadającym im terminie. Co jest jednak kluczową kwestią w przypadku, kiedy decydujemy się zorganizować wczasy na Kubie, to same ceny przelotów. Niestety, podróże międzykontynentalne cieszą się dość wysokimi cenami. Wiele jest jednak uzależnione od samego terminu lotów. Jednocześnie można powiedzieć, że:

 • loty na Kubę z Warszawy będą kosztować nas od 5 do 5,5 tysiąca złotych – loty te nie są bezpośrednie i wymagają jednej przesiadki;
 • loty na Kubę z Krakowa to koszt od 6 do 6,7 złotych – te loty również nie są bezpośrednie i wymagają jednej przesiadki;
 • loty na Kubę z Gdańska będą dla nas wydatkiem rzędu od 9 do nawet 10 tysięcy złotych – również nie są to loty bezpośrednie i wymagana jest jedna przesiadka.

Oczywiście podane ceny są orientacyjne i każda linia lotnicza ma prawdo do ustalenia cen lotów we własnym zakresie. Warto wiedzieć jednak, że w sezonie letni ceny połączeń lotniczych będą nieco wyższe, ze względu na wzmożony ruch turystyczny. Dodatkowo podróżni powinni pamiętać, że podane ceny lotu nie posiadają wliczonego kosztu bagażu rejestrowanego, który przyda się w momencie kiedy planujemy wakacje na Kubie. Wówczas może być konieczne doliczenie od 500 do 700 złotych za bagaż rejestrowany od jednej osoby.

Siedzisko przed morzem Karaibskim. Piękna plaża Cayo Gulliermo, na Kubie, obok rafy koralowej, z palmami i długimi krzesłami, gdzie odpocząć ciesząc się wiatrem i słońcem.
Siedzisko przed morzem Karaibskim. Piękna plaża Cayo Gulliermo, na Kubie, obok rafy koralowej, z palmami i długimi krzesłami, gdzie odpocząć ciesząc się wiatrem i słońcem., licencja: shutterstock/By jackbolla

​Noclegi na Kubie- jaki będzie to dla nas wydatek?

Hotele na Kubie to kolejny punkt planowania wakacji na tej wyspie na własną rękę. Oczywiście będzie się to wiązało z koniecznością doliczenia kolejnych wydatków do naszej listy. Warto na samym początku wiedzieć, że najlepsze hotele na Kubie znajdziemy głównie w Hawanie, Camaguey i Santiago de Cuba. To właśnie te miasta są najczęściej i zdecydowanie najchętniej wybierane przez turystów. Dodatkowo noclegi na Kubie są maksymalnie zróżnicowane. Podróżni mogą wybierać spośród:

 • pięciogwiazdkowych, luksusowych hoteli butikowych;
 • mniej prestiżowych hoteli z oceną na miarę dwóch i trzech gwiazdek;
 • pensjonatów typu „Bed and Brekafast”;
 • hosteli;

Oczywiście zacznijmy od najtańszej opcji noclegów na Kubie – hoteli. Warto wiedzieć, że możemy się w nich zatrzymać już za około 30 złotych za noc, co może wydawać się wyjątkowo kuszące. Niemniej jednak musimy wziąć pod uwagę to, że rozwiązanie w postaci hosteli nie jest rekomendowane jako wygodne ani bezpieczne. Zwykle znajdują się one na obrzeżach miast w niezbyt ciekawych okolicach. Drugą z możliwości są pensjonaty „Bed and Breafast”. Oferują one już nieco wyższe standardy, a ceny również prezentują się dość zachęcająco. Za noc zwykle zapłacimy około 70-80 złotych. Tego typu noclegi na Kubie spełnią oczekiwania mniej wymagających i niskobudżetowych turystów.

Hotele dwu – i trzygwiazdkowe są całkiem rozsądną opcją zakwaterowania. W większości znajdziemy je w prestiżowych lokalizacjach – centrach miast lub przy plażach. Oferują one zadowalające standardy, a ceny zakwaterowania rozpoczynają się już od 120 złotych za noc – w zależności od miejsca. Ostatnią opcją są najlepsze hotele na Kubie, czyli obiekty pięciogwiazdkowe i butikowe. Tego typu hotele zagwarantują nam dosłownie wszystko – nawet pełne all inclusive. Niemniej jednak pobyt w nich może być dla nas dość pokaźnym wydatkiem. Ceny bowiem rozpoczynają się od około 400- 500 złotych za noc dla jednej osoby.

Siedzisko przed morzem Karaibskim. Piękna plaża Cayo Gulliermo, na Kubie, obok rafy koralowej, z palmami i długimi krzesłami, gdzie odpocząć ciesząc się wiatrem i słońcem.
wakacje na kubie, plaża Cayo Gulliermo, na Kubie, licencja: shutterstock/By jackbolla

Przeczytaj więcej o hotelach na Kubie:

Hotele Hawana – lista TOP rekomendowanych noclegów

​Ceny żywności na Kubie- czego mogą oczekiwać podróżni w sklepach spożywczych?

Planując wakacje na Kubie warto również uwzględnić własne wyżywienie. Z pewnością nie każdy z nas będzie codziennie odwiedzał kubańskie restauracje, więc zachodzi konieczność zrobienia zakupów w sklepie spożywczym. Statystycznie rzecz biorąc, ceny na Kubie są nieco wyższe niż te, do których zdążyliśmy przyzwyczaić się w Polsce. Warto również wiedzieć, że najlepsze hotel na Kubie prowadzą często własne, niewielkie sklepiki dla gości, jednak zakupy w nich mogą być dla nas jeszcze większym obciążeniem budżetowym. Wobec tego w miastach znajdziemy bardzo szeroką bazę usługową i marketów spożywczych z pewnością nam nie zabraknie. Jednak jakich cen możemy się w nich spodziewać? Otóż:

 • za jeden litr mleka zapłacimy około 13 złotych;
 • za kilogram żółtego sera zapłacimy około 26 złotych;
 • za butelkę piwa – znanej marki – zapłacimy około 16 złotych;
 • za kilogram kiełbasy lub innej wędliny zwykle zapłacimy około 36 – 40 złotych;
 • za bochenek świeżego chleba zapłacimy około 4 – 6 złotych;
 • za tuzin jajek zapłacimy około 3 – 4 złote;
 • za kilogram jabłek zapłacimy około 28 złotych.

Jak więc widać, wakacje na Kubie i zakupy spożywcze mogą być dla nas nieco pokaźniejszym wydatkiem, niż tradycyjne zakupy zrobione w naszym kraju. Jednak nie wszystkie ceny będą wyższe. Robiąc zakupy w kubańskich marketach spożywczych, o wiele lepiej jest zabrać ze sobą gotówkę. Terminale płatnicze nie są bowiem dostępne w każdej placówce.

Camaguey, KUBA - Ciepłe światło zachodu słońca świeci na pustych ulicach centrum miasta światowego dziedzictwa w kubańskim mieście Camaguey, unikalnym mieście Ameryki Łacińskiej na Karaibach - styczeń 2016
Camaguey, KUBA , licencja: shutterstock/By Julian Peters Photography

​Wakacje na Kubie i wizyty w restauracji – z jakimi cenami zderzą się podróżni?

Samodzielne przygotowywanie sobie posiłków z pewnością – poniekąd – obniży koszt wakacji na Kubie. Jednocześnie nie można całkowicie zrezygnować z wizyt w restauracji. Turyści wręcz muszą spróbować kubańskiej kuchni, która jest absolutnie wyjątkowa i pobudzi skutecznie nasze kubki smakowe. Warto wiedzieć, że przy wyborze restauracji, w momencie kiedy spędzamy wczasy na Kubie, warto kierować się jej standardami. Unikajmy miejsc o wątpliwym poziomie higieny, gdyż z pewnością nie wyjdzie nam to na zdrowie. Kolejną kwestią jest to, że najlepsze noclegi na Kubie również zagwarantują nam dostęp do własnych restauracji. Podobnie jednak jak w przypadku sklepów, ceny te mogą być znacznie wyższe. Wybierajmy więc restauracje średniej lub wysokiej klasy lub obiekty typu fast-food pod znaną marką. Na jakie ceny jednak powinniśmy się przygotować? Otóż:

 • posiłek w restauracji typu fast-food składający się z burgera i frytek to koszt około 28 złotych;
 • posiłek dla dwóch osób w lepszej restauracji – składający się z dwóch dań – to kosz około 135 – 150 złotych;
 • zupa dnia będzie nas z kolei kosztowała około 20 – 30 złotych.

W kubańskich restauracjach nie zabraknie nam także lokalnych gatunków piwa i innych alkoholi. Wówczas spędzając wczasy na Kubie musimy liczyć się z dodatkowym wydatkiem jak np.:

 • importowane piwo w butelce to koszt około 10 – 15 złotych;
 • lokalne piwo beczkowe to wydatek rzędu 9 złotych;
 • kolorowe drinki kosztują około 15 złotych;
 • lampka dobrego wina to z kolei wydatek rzędu 18 – 20 złotych.

Ceny w restauracjach – można powiedzieć – nie różnią się zbytnio od cen znanych nam dobrze z naszego kraju.

Habana, Kuba
Havana, Kuba, licencja: shutterstock/By YU_M

​Wakacje all inclusive na Kubie – jaki będzie ich koszt?

Nie da się ukryć, że wakacje all inclusive na Kubie również cieszą się dość dużą popularność. Wynika to z faktu, że wakacje all inclusive na Kubie zdejmują z nas konieczność organizowania wszystkiego we własnym zakresie i trzeba sobie również jasno powiedzieć, że wakacje all inclusive na Kubie mogą być po prostu tańsze. Najlepsze oferty „last minute” z biurem podróży to koszt około 8 – 9 tysięcy złotych.

Warto podkreślić, że w tej cenie mamy zagwarantowane najlepsze hotele na Kubie – często cztero- lub pięciogwiazdkowe obiekty, a także wyżywienie. Dodatkowo biura podróży mogą nawet pokusić się o zorganizowanie dla nas lotów czarterowych, bez zbędnych przesiadek. Co więcej, jeśli turyści zdecydują się na wakacje all inclusive na Kubie wcześniej – nie last minute – wówczas zapłacą za nie około 6 – 7 tysięcy złotych, czyli tyle samo ile za przeloty w przypadku wakacji na Kubie na własną rękę. Jak więc widać, wakacje all inclusive na Kubie mogą być dla nas o wiele tańszym rozwiązaniem.

​Wakacje na Kubie na „własną rękę” czy all inclusive – co warto więc wybrać?

Wakacje na Kubie zorganizowane samodzielnie z pewnością nie są złym rozwiązaniem. Wymagają one od nas jednak nieco więcej „pracy”. Musimy samodzielnie znaleźć noclegi na Kubie, przeloty i zadbać o swoje wyżywienie. Z kolei wakacje all inclusive na Kubie nie wymagają od nas już absolutnie żadnej odpowiedzialności. Co więcej – jak zostało to powyżej przedstawione – wakacje all inclusive na Kubie mogą być dla nas o wiele tańszym rozwiązaniem. Jeśli więc chcemy wypoczywać i nie martwić się o koszty, wówczas skorzystanie z oferty biur podróży będzie dla nas korzystniejsze. Niemniej jednak ostateczna decyzja odnośnie tego, jak zorganizować wczasy na Kubie należy już tylko i wyłącznie do nas.

Vintage klasyczny amerykański samochód w Hawanie, Kuba
Vintage klasyczny amerykański samochód w Hawanie, Kuba, licencja: shutterstock/By DDelpixel

Przeczytaj więcej o wakacjach na Kubie:

Gotowy plan wycieczki objazdowej po Kubie

Poprzedni

Wynajęcie samochodu na Dominikanie – zasady ruchu drogowego, co warto wiedzieć?

Co kupić na Dominikanie i jakie pamiątki przywieźć?

Następny

Dodaj komentarz