Wakacje i wczasy na malowniczej wyspie Saona – jak się do nich przygotować?

Tagi , , , , , ,

Nie da się ukryć, że chyba każdemu z nas marzą się wyjątkowe i egzotyczne wczasy. Zwykle rozglądam się więc i podróżujemy „palcem po mapie”, by znaleźć dla siebie wymarzone i rajskie miejsce. Jednak jakie ono jest? Z pewnością dla każdego z nas pojęcie „rajskich” i wymarzonych wakacji jest odmienne. Jedni marzą o tym, by wypoczywać na rajskich plażach, z kolei inni marzą o tym, by świetnie się bawić w nocnych klubach. Niektórzy z nas z całą pewnością mają jeszcze odmienne wartości. Chcą oni zwiedzić miejsca niesamowite i wyjątkowe, które pokazywane są na najlepszych okładkach magazynów podróżniczych. Można śmiało w tym momencie powiedzieć, że wszystko to o czym zostało powyżej wspomniane, można znaleźć na Karaibach, a konkretniej na Dominikanie.

To wyspiarskie państwo, które ma długą historię związaną z kolonializmem, stało się obecnie jedną z najbardziej atrakcyjnych cel podróży turystycznych, nawet wśród podróżnych z naszego kraju. Jednocześnie coraz rzadziej decydują się oni na przelot do Santo Domingo czy Puerto Plata. Coraz bardziej pociąga nas bowiem w Dominikanie to, co jest jeszcze nieznane lub nieodkryte. Warto zauważyć, że tuż u jej wybrzeży można znaleźć prawdziwą perełkę Morza Karaibskiego. Mowa tu o mistycznej i rajskiej wyspie Saona, na którą coraz chętniej się wybieramy. Jak więc zorganizować sobie tam wczasy i co w ogóle warto o tej wyspie wiedzieć?

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Wyspa Saona – tajemniczy skrawek raju schowany na Morzu Karaibskim

Wyspa Saona jeszcze kilka lat temu nie była znana dosłownie nikomu. Wiedzieli o niej jedynie mieszkańcy Dominikany, gdyż wyspa ta właśnie do tego kraju przynależy pod względem administracyjnym. Wchodzi ona także w skład archipelagu Wielkich Antyli, czyli jednego z najliczniejszych archipelagów wysp, jakie tylko zlokalizowane są na Morzu Karaibskim. Nie da się jednak ukryć, że roku na rok coraz częściej mówi się o wyspie Saona i coraz więcej podróżnych decyduje się na to, by zgłębić jej tajemnice. Z praktycznych informacji warto wiedzieć, że wyspa Saona zamieszkiwana jest jedynie przez 300 osób, a dwie osady, które się na niej znajdują to Bayahibe oraz Mano Juan. Tak naprawdę, rozglądając się po tych osadach, dostrzeżemy jedynie luksusowe hotele, butiki i restauracje.

Palm trees on the caribbean tropical beach. Saona Island, Dominican Republic. Vacation travel background
plaża na Wyspie Saona, licencja: shutterstock/By Nick N A

Niemniej jednak, choć na pierwszy rzut oka możemy odnieść wrażenie, iż wyspa ta ma charakter czysto komercyjny i stała się prawdziwą, turystyczną mekką, to w rzeczywistości jest jednak całkowicie inaczej. Okazuje się bowiem, że na wyspie Saona- oprócz dwóch, turystycznych osad- nie znajdziemy przepychu czy wszech panującego komercjalizmu. Możemy tam zagłębić się w nieznane okolice, które zaoferują nam spotkanie z dziką i malowniczą przyrodą. Możemy również na wyspie Saona zdecydować się na to, by wypocząć na jednych z najbardziej rajskich plaż, jakie tylko możemy znaleźć na całych Karaibach. Wyspa Saona to przede wszystkim wiele możliwości, a podróż na nią i podziwianie niesamowitych krajobrazów z pewnością każdemu z nas na bardzo długo zapadnie w pamięć.

Close up view of starfishes in hands with blue water of Caribbean Sea, Saona island, Dominican Republic
Wyspa Saona, licencja: shutterstock/By Pavel Prodan

Ponadto ma ona powierzchnię 117 kilometrów kwadratowych, a co ciekawe, większą część jej powierzchni pokrywa gęsty las i zarośla. Dwie, wspomniane wcześniej osady, które się na niej znajdują, są zlokalizowane na wybrzeżu. Mieszkańcy trudnią się zwykle rybołówstwem i żyją oczywiście z turystyki. Jeśli jednak ktoś zastanawia się, czy na wyspę Saona warto jechać, to nie warto dłużej nad tym rozmyślać. Jest to prawdziwy skrawek raju na ziemi, który skrzętnie ukryty jest na Morzu Karaibskim.

Jak można dostać się na wyspę Saona?

Dostanie się na wyspę Saona wcale nie jest takie oczywiste. To, co turyści muszą zrobić na pewno, to dostać się na Dominikanę. To właśnie do tego kraju ta wyspa przynależy pod względem administracyjnym. W tym jednak momencie warto przygotować się na dość długi lot oraz przesiadki. Połączenia na Dominikanę, zarówno do Puerto Plata, jak i do Santo Domingo możliwe są z poniższych lotnisk:

 • Warszawa- Okęcie- lot trwa około 17 godzin;
 • Katowice- Pyrzowice- lot trwa około 18,5 godziny;
 • Kraków- Balice- lot trwa około 19 godzin;
 • Gdańsku im. Lecha Wałęsy- lot trwa 17,5 godziny;
 • Wrocław- Starachowice- lot trwa około 17 godzin.

Wszystkie z wymienionych powyżej połączeń lotniczych wymuszają także na podróżnych co najmniej jedną przesiadkę. Na razie żadne linie lotnicze, obsługujące lotniska w naszym kraju nie zaoferowały bezpośrednich połączeń na Dominikanę, a szkoda- mogłoby to im przynieść wielkie zyski i znacznie skrócić czas całej podróży. Następny etap podróży to dojazd do portu w El Algibe. Bez względu na to, czy wylądujemy w Santo Domingo, czy w Puerto Plata, najlepiej będzie skorzystać z możliwości wypożyczenia samochodu. Dzięki niemu szybko, a co najważniejsze skutecznie dostaniemy się do El Algibe.

Dodatkowo turyści muszą być świadomi tego, że nie ma żadnego sposobu na to, by dostać się na wyspę prywatnie. Jedyną możliwością jest skorzystanie ze zorganizowanej wycieczki- można zarezerwować je na miejscu u agenta biura podróży- lub skorzystanie z możliwości wynajęcia prywatnej łodzi. Zwykle mieszkańcy portu, rybacy, oferują- oczywiście za symboliczną opłatą- podróż na wyspę Saona. Tam z kolei można nawet skorzystać z pomocy „lokalnych” przewodników. Oferują oni zwiedzanie wyspy już za około 40 dolarów.

Co warto zwiedzić na wyspie Saona?

Wyspa Saona stała się prawdziwym rajem dla większości podróżników. Chodzi głównie o walory dzikiej przyrody i niesamowitych plaż. Niemniej jednak trzeba się przygotować również i na to, że na wyspie Saona nie ma zbyt wiele do zwiedzania. Nie znajdziemy tam bogatych pomników architektonicznych rodem z Puerto Plata, czy tysiąca muzeów jak np. w Santo Domingo. Wyspa ta to głównie walory przyrodnicze oraz wypoczynkowe. Znajdziemy tam bowiem niezliczoną ilość plaż, które oferują złocisty lub biały piasek, a także niesamowity lazur wód Morza Karaibskiego.

Jedną z największych atrakcji na samej wyspie Saona jest Del Este nationalpark. Jest to- jak sama nazwa wskazuje- malowniczy park narodowy na wyspie Saona obejmuje nie tylko najpiękniejsze fragmenty tropikalnego lasu, ale także i całą linię piaszczystego wybrzeża. W dużej mierze, na wyspie Saona nie ma kompletnie nic więcej. Jednocześnie nie powinno to być powodem do rozczarowania podróżnych. Wynika to z prostego faktu, na tej wyspie można po prostu poczuć się jak na najbardziej luksusowych wakacjach. Z całą pewnością będzie to jedna z najlepszych przygód, na jaką tylko możemy się zdecydować. Jednocześnie podróżni mogą zdecydować się na odwiedzenie:

Mano Juan

Jest to jedna z dwóch osad na wyspie, która zamieszkiwana jest przez większą część jej mieszkańców. Tak naprawdę jednak oprócz małego portu, turyści nie zastaną tu zbyt wielu zabytków. Dlaczego? Wioska ta przede wszystkim oferuje bogatą bazę noclegową i to właśnie linia hoteli stanowi główną część zabudowy w tej osadzie. To właśnie tutaj przypływają również łodzie z Dominikany. W Mano Juan można również skorzystać z dość bogatej bazy gastronomicznej, a także zdecydować się na relaks w towarzystwie miejscowych. Zwykle bardzo chętnie dzielą się oni swoimi historiami i opowieściami.

Typical village Mano Juan in Saona island, Dominican republic
Mano Juan na Wyspie Saona, licencja: shutterstock/By boivin nicolas

Bayahibe

To kameralna osada na wyspie- o ile można ją tak nazwać. Składa się ona bowiem tylko z kilku domków i niewielkiej przystani dla łodzi. Znów można powiedzieć, że nie znajdziemy tam absolutnie nic, co moglibyśmy zwiedzać. Jednocześnie, jeśli poszukujemy idealnego miejsca na wypoczynek w miłej i niezwykle intymnej atmosferze, to z pewnością możemy się tam udać. Nie znajdziemy tam restauracji, jednak istnieje kilka miejsc noclegowych, które znajdują się przy linii brzegowej. Co za tym idzie, zagwarantują one niezapomniane widoki na Morze Karaibskie.

Jakie są najpiękniejsze plaże na wyspie Saona?

Wyspa Saona zasłynęła ze swoich malowniczych plaż. Nie da się bowiem ukryć, że to właśnie one stanowią jedną i dodatkowo główną atrakcję wyspy. Jak zostało to bowiem wspomniane, nie ma na wyspie Saona żadnych zabytków czy obiektów architektonicznych. Niemniej, jednak jeśli chodzi o plaże, to z całą pewnością turyści nie będą mieli na co narzekać. Wynika to z faktu, że wyspa Saona jest znana jako ta, na której można znaleźć raj na ziemi, właśnie w postaci plaż. Na które z nich więc warto się udać i na których z nich warto wypocząć?

 • Plaża Saona – to jedna z głównych i jednocześnie największych plaż na wyspie, która znajduje się w pobliżu Mano Juan. Jest to plaża pokryta złotym i miękkim piaskiem. Z całą pewnością turyści znajdą na niej to, czego szukali. Można bowiem wypoczywać pod tropikalnymi palmami i korzystać z leżaków.
 • Playa Canto de la Playa – to z kolei nieco mniejsza, jednak nie mniej urokliwa plaża na wyspie Saona. Jest ona również piaszczysta, a palmy dbają o to, by turyści mogli cieszyć się naturalnym cieniem. Nie ma jednak na niej więcej udogodnień.
 • Plaża Carmen – jest to malutka plaża na wyspie Saona, która niezwykle rzadko odwiedzana jest przez turystów. Miejsce to bowiem schowane jest przy naturalnym basenie karaibskim.
 • Playa El Toro – to również plaża zlokalizowana blisko Mano Juan. Cechuje ją jednak biały piasek, a także bezpłatne leżaki dla turystów. Z pewnością jest to plaża, na którą warto się udać.
Coconut palms on popular Canto de la Playa in Saona Island, Parque Nacional del Este, East National Park, Dominican Republic. Paradise beach in tropical island with white sand and sunny sky.
palmy kokosowe na Canto de la Playa na Wyspie Saona, licencja: shutterstock/By Benny Marty

Powyżej zostały wymienione jedynie największe i najbardziej popularne plaże na wyspie Saona. Niemniej jednak warto wiedzieć, że znajdziemy ich tam o wiele więcej. Wystarczy jedynie wybrać się w nieco dalszą podróż po wyspie, a z pewnością tego nie pożałujemy.

Czy na wyspie Saona można wynająć auto, a jeśli tak, to gdzie możemy je zaparkować?

Wielu podróżnych może się w tym momencie zdziwić, jednak nawet podróżując z Dominikany, nie mamy możliwości zabrania ze sobą samochodu na wyspę Saona. Być może ten fakt zbytnio nas nie ucieszy i będziemy zastanawiać się nad możliwością jego wynajęcia już bezpośrednio na wyspie? Wówczas znów możemy się dość mocno rozczarować. Dlaczego? Otóż z bardzo prostego powodu. Na wyspie nie ma dróg asfaltowych. Nie ma również samochodów, a to z kolei oznacza, że nie ma także możliwości wynajęcia pojazdu. Czym więc poruszać się po wyspie?

Otóż miejscowi używają rowerów i skuterów, jednak z ich wypożyczeniem również może być dość pokaźny problem. Możemy sobie jednak jasno powiedzieć, że jeśli zdecydujemy się na zorganizowaną przez biuro wycieczkę, to oni zadbają o to, byśmy mogli na wyspie Saona zwiedzić wszystko i nie martwić się o środek transportu. Skoro wiemy już, że na wyspie nie ma dróg i wypożyczalni aut, to analogicznie nie musimy już rozmyślać nad kwestią związaną z parkingami, których oczywiście tu również nie ma.

Dominican Republic, Saona Island - Mano Juan Beach. Fishermen's village. Luxury travel. Vacation. Cruise. Paradise. Amazing Caribbean landscape.
Wyspa Saona – Mano Juan Beach, licencja: shutterstock/By MarcinK3333

Pogoda i temperatura w ciągu roku- kiedy jest najlepszy moment na to, by odwiedzić wyspę Saona?

Wyspa Saona leży w strefie klimatu tropikalnego. Co go charakteryzuje? Otóż przede wszystkim to, że jest on gorący i dość wilgotny. Co więcej, warto pamiętać, że w klimacie tropikalnym pojęcie „zimy” praktycznie nie istnieje. Wobec tego z pewnością znajdą się i tacy turyści, którzy długo rozmyślają nad tym, kiedy to jest najlepszy moment na to, by na wyspę Saona się udać. Otóż można śmiało powiedzieć, że nie ma złego momentu, by tę wyspę się udać. Dlaczego? Pogoda i upalne promienie słońca dopisują tu praktycznie przez cały rok. Można powiedzieć, że najcieplejsze miesiące to czerwiec, lipiec, sierpień i wrzesień. W tych miesiącach na wyspie można spodziewać się temperatur, które momentami mogą dobijać nawet do 40 stopni Celsjusza. Dodatkowo warto pamiętać o tym, że w nocy temperatura nie spada.

Beautiful caribbean beach on Saona island, Dominican Republic. Aerial view of tropical idyllic summer landscape with green palm trees, sea coast and white sand
piaszczysta plaża na Dominikanie, licencja: shutterstock/By Roxana Bashyrova

Niemniej jednak ze względu na dużą obecność wilgoci oraz bliskość basenu karaibskiego, temperatury te da się znieść bez większego problemu. Kolejną kwestią jest fakt tego, że na wyspie nie ma pory zimowej. Wobec tego w miesiącach takich jak np. styczeń, grudzień czy też luty, turyści dalej mogą cieszyć się co najmniej temperaturą na poziomie 27-30 stopni Celsjusza. Dodatkowo woda u wybrzeży wyspy Saona nie ma szans na to, by się schłodzić. W praktyce więc jej wysoka temperatura- 27 stopni Celsjusza utrzymuje się praktycznie przez cały rok. Tak więc wyspa Saona jest idealnym miejscem nie tylko na wakacje letnie, ale także na moment, w którym chcemy zapomnieć o tym, ze w naszym kraju panuje mroźna zima.

Najlepsze obiekty gastronomiczne na wyspie Saona- gdzie warto udać się na dominikański lunch?

Poszukiwanie restauracji i barów na wyspie Saona sprowadza się tylko i wyłącznie do miejscowości Mano Juan. To właśnie tam możemy znaleźć ciekawe obiekty, w których bez większego problemu zapoznamy się ze specjałami dominikańskiej kuchni. Które lokale na wyspie cieszą się więc największą popularnością? Otóż można do nich zaliczyć:

 • Restaurant Saona Paradise Mano Juan- warto to miejsce potraktować jako klasyczny beach-bar. Niemniej jednak turyści będą mogli się tam zatrzymać nie tylko na wyjątkowe dania główne, ale także na najbardziej znane i typowe na Dominikanie szybkie przekąski. Oczywiście w barze tym nie zabraknie także i rumu, który jest flagowym alkoholem Dominikany.
 • Punta Delfin- to z kolei niewielka, ale bardzo przytulna restauracja. Prowadzona jest ona od pokoleń, przez jedną rodzinę. Można tam rozsmakować się w najlepszych daniach kuchni dominikańskiej i jednocześnie rozsmakować się w lokalnym rumie.
 • Casa Rual El Paraiso Saona- to z kolej restauracja „z prawdziwego zdarzenia”. Serwowane są tam dania kuchni lokalnej w ich bez wątpienia najlepszym wydaniu.

TOP najlepsze hotele i obiekty noclegowe na wyspie Saona

Baza noclegowa na wyspie Saona- mimo wszystko- jest dość dobrze rozwinięta. Nie oszukujmy się, ale mieszkańcy wyspy utrzymują się głównie z turystyki. Wobec tego przygotowali oni dla turystów całkiem ciekawe obiekty noclegowe.

Najlepsze hotele dla rodzin z dziećmi na wyspie Saona

Jeśli na wyspę Saona podróżujemy wraz z naszymi pociechami, wówczas warto zwrócić nieco większą uwagę na następujące obiekty noclegowe:

 1. Casa Rural El Paraiso – jest to obiekt noclegowy zarządzany przez prywatnego gospodarza i przyjazny rodzinom z dziećmi.
 2. Saona Beach House – to również jeden z tych hoteli, który sprawdzi się w przypadku rodzin z dziećmi.
 3. Beach Day Cadaques Caribe Bayahibe – ten hotel również przypadnie do gustu rodzicom i ich pociechom.

Najlepsze hotele na wyspie Saona z widokiem na morze

Na wyspie Saona ciężko będzie znaleźć nocleg, który widoku na morze nie oferuje. Warto zatrzymać się w:

 1. Appartamenti in Cadaques Caribe – hotel ten zlokalizowany jest przy samej plaży.

Hotele na wyspie Saona w przystępnej cenie

Hotele na wyspie Saona w przystępnej dla turystów cenie to prawdziwa rzadkość. Jednocześnie jeśli mamy ograniczony budżet, wówczas warto zatrzymać się w:

 1. Saona Lodge – te niewielkie domki noclegowe pozwolą nam spać na wyspie Saona za jedynie 20 dolarów amerykańskich tj. około 100 złotych za noc.

Hotele all Inclusive na wyspie Saona

Na wyspie Saona niestety, ale nie znajdziemy hoteli i noclegów, które oferują nam pełne all inclusive.

Poprzedni

Kingston – wakacje w stolicy rozrywkowej Jamajki

Santa Clara na Kubie – co zobaczyć, atrakcje, restauracje, hotele – przewodnik

Następny

Dodaj komentarz