Wakacje w Puerto Plata na Dominikanie- co warto zwiedzić?

Tagi , , , , ,

Dominikana to jedna z wysp na Morzu Karaibskim, która w szczególności wśród turystów cieszy się ogromną popularnością. Kraj ten słynie z otwartości i gościnności, a także z niesamowitej kultury. Nie da się ukryć, że turystów na Dominikanę przyciąga dosłownie wszystko. Wiele osób zatem decyduje się na wakacje w Puerto Plata. Nie da się bowiem ukryć, że można tam znaleźć dosłownie wszystko to, co jest nam niezbędne do tego, by spędzić niezapomniane wakacje. Dominikana od wielu już lat zachwyca swoją przepiękną pogodą, a także bogatą ofertą rozrywkową. Praktycznie w każdy miesiącu na ulicach dominikańskich miast odbywają się festiwale i parady, które porywają turystów do tańca i szampańskiej zabawy.

Jednocześnie trzeba sobie powiedzieć, że Dominikana to świetne miejsce również na zapoznanie się z absolutnie wyjątkową kulturą oraz sztuką. Jednym z miast, które na Dominikanie cieszy się największym uznaniem wśród turystów, jest przepiękne, zabytkowe i rozrywkowe jednocześnie Puerto Plata. Miast to owiane jest nieprzemijającą sławą i z pewnością warto je odwiedzić. Jednak jak zaplanować sobie wakacje w Puerto Plata i co warto w tym mieście zobaczyć? Sprawdźmy!

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Puerto Plata – co warto wiedzieć o historii miasta i jakie ciekawostki są z nim związane?

Puerto Plata to nazwa, która jest używana najczęściej przez turystów. Niemniej jednak ciekawostką może być fakt, że oficjalna nazwa tego miasta na Dominikanie to San Felipe de Puerto Plata. Zlokalizowane jest ono w północno-zachodniej Dominikanie tuż na wybrzeżu Oceanu Atlantyckiego. Jest ono administracyjnym ośrodkiem całej prowincji Puerto Plata. Jest to jednocześnie jedno z największych miast na północnym wybrzeżu kraju. Bardzo ciekawa historia związana jest z samą nazwą miasta. Otóż jeśli język hiszpański nie jest nam do końca obcy, to bez większego problemu przetłumaczymy nazwę Puerto Plata jako Srebrny Port. Tak naprawdę, miasto nie zostało nazwane w ten sposób bez powodu.

Skąd się wzięła nazwa Puerto Plata?

Okazuje się, że dokładnie dnia 11 stycznia 1493 roku w Puerto Plata, które dawniej było jedynie niewielką, rybacką osadą, pojawił się Krzysztof Kolumb. Ten portugalski podróżnik i konkwistador jako pierwszy dotarł do Puerto Platy, choć faktyczna osada została założona dopiero dziewięć lat później, przez gubernatora Nicolasa de Ovando, to jednak nazwę i jej symbolikę przypisuje się właśnie Kolumbowi.

Flying birds in the sky of the Central Park in Puerto Plata, Independence Square, Plaza de Independencia, and a catholic church in the downtown
Plaza de Independencia w Puero Plata , licencja: shutterstock/By my.miracle.box

W 1605 niewielka osada zwana Puerto Plata miała zostać całkowicie zniszczona i zrównana z ziemią- tak zadecydowali bowiem Hiszpanie. Co więcej, ówczesnych mieszkańców przepędzono za to, że trudnili się oni przemytnictwem. Od tego momentu świat i sama ludność Dominikany zapomniała o Puerto Placie. Nie trwało to jednak zbyt długo. Już w 1737 roku miasto zaczęło się bowiem odbudowywać i po kilku gorszych okresach, zaczęło się również rozwijać w niezwykle dynamiczny sposób. W miejsce starego, prowizorycznego portu zostały wstawione nowoczesne konstrukcje, a co więcej, zaczęło rozwijać się tam także szkolnictwo oraz kultura. W Puerto Plata powstał uniwersytet, a także zaczęła się szeroko rozwijać baza noclegowa, gastronomiczna oraz rozrywkowa.

Pojawiła się także nadmorska promenada Malcecon, która cieszy się obecnie największym zainteresowaniem wśród turystów i stanowi największą atrakcję turystyczną miasta. Dodatkowo miasto wykorzystało potencjał swojej lokalizacji. Z jednej strony jest bowiem ono oblewane przez wody Oceanu Atlantyckiego, z drugiej zaś otoczone przez malownicze wzgórza. Wobec tego zorganizowano tam jedną z największych atrakcji turystycznych. Jest nią kolejka na szczyt Pico Isabel de Torres, która wywozi turystów na wysokość około 800 metrów nad poziomem morza. Nic więc dziwnego, że coraz to więcej turystów decyduje się właśnie na to, by odwiedzić malownicze Puerto Plata, zamiast komercyjnego Santo Domingo. Miasto to ma niezwykle wiele do zaoferowania każdemu turyście.

Typical yellow house in Puerto Plata, Dominican Republic. Beautiful and contemplative
kolorowe domki Puerto Plata, licencja: shutterstock/By MLIN

Jakie są możliwości dostania się z Polski do Puerto Plata?

Polscy podróżni, którzy chcą zaplanować sobie wymarzone wakacje właśnie w Puerto Plata, z pewnością zastanawiają się, jakie mają oni możliwości dostania się do tego malowniczego i spektakularnego miasta. Otóż muszą oni wiedzieć, że w tym momencie niestety, ale żadna linia lotnicza nie obsługuje połączeń lotniczych na tej trasie, które przywiozą turystów na miejsce w sposób bezpośredni. Wobec tego trzeba przygotować się na co najmniej jedną przesiadkę lub na międzylądowanie. Obecnie najlepsze i najdogodniejsze połączenia lotnicze z Polski do Puerto Plata to:

 • lot z Krakowa- jest to lot z jedną przesiadką;
 • lot z Warszawy- to również lot z jedną przesiadką;
 • lot z Katowic- to z kolei lot, który nakłada na podróżnych konieczność przesiadania się dwa razy.

Warto wiedzieć, że loty na Dominikanę nie są tanie, więc warto przygotować sobie nieco więcej oszczędności. Dodatkowo koniecznie trzeba posiadać przy sobie gotówkę, by móc nią płacić na miejscu. Niestety na Dominikanie i w samym Puerto Plata transakcje zbliżeniowe czy transakcje kartą nie są jeszcze tak popularne, więc turyści powinni się do takiego wyjazdu odpowiednio przygotować.

Jak dostać się z lotniska do centrum Puerto Plata?

Lotnisko Puerto Plata zlokalizowane jest około 20 kilometrów od ścisłego centrum miasta. Wobec tego wielu podróżnych może się zastanawiać, jaki jest najlepszy sposób na to, by dostać się do centrum. Otóż pierwszą z możliwości jest nic innego jak skorzystanie z lotniskowej wypożyczalni samochodów. Takie usługi na Dominikanie są wyjątkowo tanie, więc z pewnością nie nadwerężą one naszego budżetu. Dodatkowo istnieje także możliwość skorzystania z dominikańskich taksówek. Nie są one również wyjątkowo drogie, a co więcej, turyści dojadą bezpiecznie do celu. Prawdą jest, że z lotniska w Puerto Plata do samego centrum miasta kursują również busy. Niemniej jednak komunikacja miejska na Dominikanie nie jest najlepiej zorganizowana, a czekanie na busy w Puerto Plata może przeciągnąć się w prawdziwą nieskończoność. Wobec tego warto zarezerwować sobie albo samochód, albo skusić się na podróż taksówką do samego centrum Puerto Plata.

Co koniecznie trzeba zwiedzić podczas pobytu w Puerto Plata?

Wydawać by się mogło, że spośród wszystkich innych miast na Dominikanie, to właśnie 277-tysięczne Puerto Plata może nam zaoferować zdecydowanie najwięcej. Nie da się ukryć, że w mieście pozostało wiele pamiątek po okresie kolonialnym i co więcej, czekają one na podróżnych. Takie zwiedzanie Puerto Plata można śmiało porównać do cofnięcia się w czasie i do niezwykle cennej lekcji historii. Co więcej, choć Puerto Plata być może nie jest największą metropolią, to jednak nie można mieć wątpliwości co do tego, że zasługuje ona na pełne uznanie i co najmniej kilka dni solidnego zwiedzania. Co więc koniecznie warto zobaczyć w Puerto Plata? Oto krótki przewodnich dla każdego podróżnika.

Horses grazing on ranch land beside a mountain west of Puerto Plata Dominican Republic
górski widok w Puerto Plata, licencja: shutterstock/By RReimar

La Gorieta

Jak zostało to już wspomniane, nie tylko historia Puerto Plata, ale także historia całej Dominikany w wyjątkowo mocny sposób związana jest z kolonializmem. Puerto Plata non stop przechodziło z rąk do rąk to francuskich, to hiszpańskich kolonizatorów. Jednym z najważniejszych zabytków miasta jest więc La Gorieta. Jest ona rekonstrukcją dawnej, kolonialnej estrady z XIX wieku. Idealnie kolorowa La Gorieta wpisuje się w pejzaż i całą panoramę miasta.

Kolejka linowa na Pico Isabel de Torres

Jest to jedna z największych atrakcji turystycznych w Puerto Plata. Ta kolejka liniowa potrafi wywieźć turystów na wysokość nawet 800 metrów nad poziomem morza. Jak łatwo można się domyślić, roztaczając się stamtąd niesamowite, panoramiczne widoki na Ocean Atlantycki oraz panoramę miasta. Co ciekawe, jest to jedyna taka kolejka na Karaibach!

cable car at the pico isabel del torres mountain
Pco isabel del torres – kolejka, licencja: shutterstock/By Cchriss73

Kolorowe Uliczki

Puerto Plata to miasto, które słynie ze swoich kolorowych uliczek. Bez wątpienia jedną z najpopularniejszych jest alejka róż, która przybiera niesamowite barwy od pastelowego różu, aż po ognistą czerwień. Co więcej, znajdziemy tu także uliczkę w malowniczym, niebieskim i zielonym kolorze. Wszystko to sprawia, że Puerto Plata to jedno z najbardziej kolorowych miast na Karaibach.

Pink street with green plants, windows, street lams, decorative caribbean entourage in old city victorian style, Puerto plata, Dominican Republic.
różowa ulica,, Puerto plata, Dominikana, licencja: shutterstock/By my.miracle.box

Popiersie Generała Georgio Luperon

To popiersie znajduje się tuż przy nadmorskiej promenadzie w Puerto Plata. Jest to jeden z najważniejszych generałów, który dowodził całą obroną Puerto Platy podczas najważniejszych walk. Co więcej, generał ten nigdy nie opuści miasta. Urodził się w nim, a także zmarł tam po bohaterskich walkach.

Malecon

To jedna z najpiękniejszych i najdłuższych, nadmorskich promenad, która znajduje się w Puerto Plata. Ta promenada to prawdziwa perełka, która umożliwia malownicze i romantyczne spacery przy podziwianiu panoramy Oceanu Atlantyckiego oraz magicznego zachodu słońca nad Puerto Plata.

Oczywiście w Puerto Plata można znaleźć o wiele więcej ciekawych i magicznych zakamarków, w których można się zrelaksować i poświęcić czas na wypoczynek. Miasto zachwyca w każdym aspekcie, więc z całą pewnością taka podróż będzie jedną z bardziej niezapomnianych.

Muzea w Puerto Plata – które z nich warto odwiedzić?

W Puerto Plata znajdziemy również kilka, niezwykle interesujących muzeów. Które z nich z pewnością trzeba odwiedzić? Oto ich krótka lista:

 • Muzeum Bursztynu – bursztyn to minerał od wieków wydobywany w północnej części Dominikany, a dokładniej nawet i w samym Puerto Plata. W muzeum więc można zapoznać się z jego historią.
 • Macorix Casa del Rum – rum to jeden z najpopularniejszych napojów alkoholowych na całych Karaibach. W Puerto Plata możemy więc zapoznać się z całą historią tego trunku, a także oddać się na chwilę przyjemnej degustacji.
 • Casa Museo General Gregorio Lupen – wspomniany już generał od wieków związany był z Puerto Plata. W jego dawnym domu zostało więc zorganizowane muzeum, w którym możemy zapoznać się z tym, jak ten słynny, dominikański generał dawniej mieszkał.
 • Casa de Cultura- jest to muzeum kultury dominikańskiej, które w swoich zbiorach zgromadziło wyjątkowo ciekawe artefakty związane nie tylko z samym Puerto Plata, ale także z całą Dominikaną.
Botanical gardens at the Pico Isabel de Torres mountain above Puerto Plata, Dominican Republic
Ogród Botaniczny w Pico Isabel de Torres, Puerto Plata, Dominikana licencja: shutterstock/By Matyas Rehak

Najpiękniejsze plaże w Puerto Plata

Nie da się ukryć, że leżące na wybrzeżu Oceanu Atlantyckiego Puerto Plata może pochwalić się wyjątkowo fantazyjną i malowniczą linią brzegową. Turystów z pewnością do miasta przyciągają niesamowite plaże. Które z nich zaliczane są do wyjątkowych i najpiękniejszych? Otóż:

 • Playa Dorada – jest to jedna z największych i najsłynniejszych plaż w Puerto Plata. Znajdziemy tam szereg udogodnień, a także kilka klubów nocnych.
 • Plaża Cofresi – to również jedna z najpiękniejszych plaż, na jakie możemy udać się w Puerto Plata. Nic bardziej nie uspokaja niż wypoczynek w cieniu malowniczych palm przy szumie fal Oceanu Atlantyckiego.
Puerto Plata - Dominican Republic, Beautiful Tropical Beach - July, 2022
Puerto Plata – Dominikana, licencja: shutterstock/By Mehdi Kasumov

Wakacje w Puerto Plata – wynajem samochodu i parkowanie

W Puerto Plata istnieje kilka wypożyczalni samochodów. Te, które są najbardziej renomowane, znajdują się oczywiście na lotnisku. Niemniej jednak podróżni mogą także znaleźć kilka, lokalnych wypożyczalni, które z całą pewnością udostępnią nam wybrany pojazd za niezwykle niską opłatą. Co do kwestii parkingów, to śmiało można powiedzieć, że w Puerto Plata samochód można zostawić dosłownie wszędzie. Parkuje się na ulicach, często nawet na chodnikach. Większość parkingów w Puerto Plata to parkingi całkowicie darmowe oraz niestrzeżone. Jednocześnie nie jest najlepszym rozwiązaniem pozostawienie tam samochodu. Okazuje się bowiem, że możemy go później już nie odzyskać, szczególnie jeśli zapomniemy go zamknąć. Najlepszym rozwiązaniem będzie więc pozostawienie samochodu na jednym z płatnych i strzeżonych parkingów. Takie rozwiązanie jest zwykle o wiele bardziej bezpieczne, a turyści nie powinni na nie narzekać. Opłaty za parkingi w Puerto Plata są naprawdę śmiesznie niskie.

Pogoda i temperatura w ciągu roku- kiedy najlepiej będzie zaplanować odwiedziny w Puerto Plata?

Jeśli zastanawiamy się, w jakich miesiącach warto jest udać się na wczasy do Puerto Plata, to śmiało można powiedzieć, że nie ma tu „złych” miesięcy. Na Dominikanie nie ma pory zimowej. W praktyce więc oznacza to, że przez cały rok można tam korzystać z promiennej i słonecznej pogody. Warto zauważyć jednak, że w Puerto Plata panuje klimat tropikalny. Co to w praktyce oznacza?

Otóż lata są bardzo upalne, a niekiedy termometry za oknami mieszkańców pokazują nawet i 40 stopni Celsjusza. W nocy temperatura ta nie ma w zwyczaju spadać, a dodatkowo łączy się ona z dość dużą wilgotnością powietrza. Miesiące, w których panuje u nas sroga zima, to dalej tropikalne upały i żar lejący się z nieba w Puerto Plata.

Miasto to również nawiedza znikoma ilość opadów, więc o ulewne deszcze podróżni również nie muszą się zbyt specjalnie martwić. Warto jednocześnie wspomnieć, że w miesiącach „zimowych” temperatury w Puerto Plata dalej utrzymują się na poziomie około 30 stopni Celsjusza. Wobec tego podróżni mogą się tam udać o dowolnej porze roku, gdyż w każdy miesiącu w Puerto Plata przywita ich gorące słońce oraz wilgotne powietrze.

Red sunset on the Caribbean beach with palm trees. Puerto Plata, Dominican Republic, Caribbean
Zachód słońca Puerto Plata, licencja: shutterstock/By MLIN

Wakacje w Puerto Plata- gdzie warto udać się na lunch?

Nie da się ukryć, że Dominikańska kuchnia uznawana jest za najlepszą na Karaibach. Jeśli wiec chcemy się z nią zapoznać, to w Puerto Plata nie będzie brakować ku temu możliwości. Które obiekty gastronomiczne są więc godne polecenia? Otóż:

 • Ristorante Passatore- ten lokal pozwoli się nam zapoznać ze specjałami kuchni dominikańskiej od podszewki;
 • Casa 40- to z kolei lokal z przekąskami lokalnymi;
 • Ristorante Le Papilon- to kolejny lokal z najlepszymi daniami lokalnej kuchni.

Najlepsze hotele w Puerto Plata- gdzie warto zatrzymać się na noc?

Puerto Plata to niezwykle dobrze rozwinięta baza noclegowa. Każdy podróżny znajdzie tam z pewnością coś dla siebie.

Najlepsze hotele dla rodzin z dziećmi w Puerto Plata

Jeśli wybieramy się do Puerto Plata z całą rodziną, to warto zwrócić uwagę na:

 1. Domaine Vista Linda – to kolejny obiekt noclegowy rekomendowany dla rodzin z małymi dziećmi;
 2. Hotel Sand Bay – to wyjątkowo luksusowy obiekt noclegowy na samym wybrzeżu w Puerto Plata. Oferuje on możliwość zakwaterowania w pokojach rodzinnych.

Najlepsze hotele w Puerto Plata z widokiem na morze

Niektórzy turyści z pewnością marzą o tym, by spać jak najbliżej Oceanu Atlantyckiego. Wówczas mogą ich zainteresować następujące obiekty noclegowe:

 1. Hotel BlueMare – jest to hotel znajdujący się przy samej plaży i oferuje panoramiczne widoki na Ocean;
 2. Tropic ecolodge – to również hotel, który gwarantuje widoki na morze;
 3. Las Puertas del Paraiso – kolejny obiekt hotelowy przy plaży i z pokojami z widokiem na morze.

Hotele w Puerto Plata w przystępnej cenie

Jeśli chodzi o noclegi w przystępnej cenie w Puerto Plata, to można do nich zaliczyć:

 1. Punta Rucia Lodge– za noc turyści zapłacą około 220 złotych.
 2. Hotel Las Palmeras – ten hotel oferuje nocleg w cenie od 250 złotych za noc.

Hotele all Inclusive w Puerto Plata

Do hoteli All Inclusive w Puerto Plata można zaliczyć:

 1. PlayaBachata SPA resort – jest to hotel pięciogwiazdkowy.
 2. Senator Puerto Plata SPA resort – to również hotel pięciogwiazdkowy.
 3. Be Live Collection Marien- All inclusive – to z kolei hotel butikowy w Puerto Plata.

Hawana – gorąca i atrakcyjna stolica Kuby

Następny

Dodaj komentarz