Wakacje w Santo Domingo – jak zaplanować wyjazd?

Tagi , , , , , ,

Nie da się ukryć, że Republika Dominikany to kraj, który stale nie przestaje nas zachwycać. Co chwile bowiem w ofertach i broszurach biur podróży pojawiają się nowe pomysły na to, jak można zorganizować sobie wycieczkę do tego kraju. Jest to państwo wyspiarskie znajdujące się na Morzu Karaibskim i Oceanie Atlantyckim. Tak naprawdę, od dobrych już kilku lat podróżni nie wyobrażają sobie wakacji w innym miejscu, niż ta egzotyczna wyspa. Podróżni mogą być bowiem pewni tego, że nie ma znaczenia, kiedy się na Dominikanę udadzą, za każdym razem będzie czekała tam na nich wyśmienita pogoda oraz cała masa atrakcji. Dodatkowo Dominikana jest również krajem dość tanim, szczególnie jeśli chodzi o pobyt w restauracjach czy nawet korzystanie z atrakcji, które dostępne są na miejscu. Wszystko to sprawia, że turyści udają się tam zdecydowanie coraz chętniej. Największą popularnością cieszą się loty do Santo Domingo. Ta dominikańska metropolia to nie tylko szereg atrakcji i bogata baza rozrywkowa, ale przede wszystkim także i niezwykłe wartości historyczne oraz inspirujące miejsca. Wobec tego, jeśli zaplanowaliśmy sobie wyjazd do Santo Domingo na Dominikanie, to z pewnością warto dowiedzieć się, co koniecznie musimy zwiedzić i jak zaplanować pobyt w tym gorącym mieście.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Santo Domingo – stolica i największe miasto Dominikany

Każdy z nas z całą pewnością nie raz usłyszał już o Santo Domingo. Miasto to jest najsłynniejszym miastem na całej Dominikanie i odgrywa rolę jej administracyjnej stolicy. Warto zauważyć, że jest to również największym miastem w tej części Karaibów. Zamieszkuje w nim ponad 2,6 miliona mieszkańców. Co ciekawe, Santo Domingo to nazwa znana nam i popularnie jest ona wykorzystywana. Jednak oficjalna nazwa miasta to Santo Domingo de Guzman. Miasto to może się również pochwalić wyjątkowo bogatą historią, a także wieloma rewolucjami, które miały w nim miejsce. Cofają się jednak nieco głębiej w historię Santo Domingo, warto wrócić na chwilę do lat 90 XIV. To właśnie wtedy oficjalnie rozpoczęła się historia miasta, które założone zostało przez Bartolomeo Kolumba. Poprawnie kojarzmy to nazwisko- Bartolomeo był bowiem nieco mniej słynnym bratem portugalskiego konkwistadora Krzysztofa Kolumba.

Retro carriage with a horse on a city street in Santo Domingo, Dominican Republic. Copy space for text
ulica w Santo Domingo, licencja: shutterstock/By gg-foto

Krótka historia Santo Domingo

Santo Domingo na samym początku było tylko niewielką osadą, jednak jej potencjał sprawił, że rozwijała się ona bardzo szybko. Powstawały w nim pierwsze monumentalne budowle, a także rozwijał się prężnie cały przemysł tytoniowy. Niemniej jednak- jak zostało to już wspomniane- historia miasta jest wyjątkowo burzliwa i pełna niechlubnych zdarzeń. Śmiało można powiedzieć, że najgorszym okresem w dziejach Santo Domingo był rok 1568. To właśnie wtedy nastąpił regres w rozwoju miasta. Przyczyną tego była napaść wojsk Fransis’a Drake’a. To on napadł na Santo Domingo i praktycznie zrównał to miasto z ziemią, zabijając tych mieszkańców, którym nie udało się uciec. Po jego śmierci jednak, która nastąpiła dość szybko, wszyscy przystąpili do odbudowy zniszczonego Santo Domingo. Całe prace trwały jednak niezwykle długo.

SANTO DOMINGO STREETS
SANTO DOMINGO widok na ulicę, licencja: shutterstock/By FOODIES ACADEMY

Kolejnym wydarzeniem, które zapisało się na kartach historii Santo Domingo, był rok 1936. Do władzy doszedł bowiem totalitarny generał Rafael Trujillo. Zmienił on nazwę miasta na Ciudad Truijllo, a cały rozwój miasta został ponownie zastopowany. Regres w rozwoju miasta trwał dość długo, a wynikało to z tego, że po śmierci generała do władzy doszedł jego syn- Rafeal. Na szczęście jednak na drodze rewolucji jego rządy również zostały dość szybko obalone, a już w 1961 roku miasto odzyskało swoją dawną nazwę- Santo Domingo. Ciekawostką i dodatkową wartością może być, chociażby to, że w 1990 roku, całe Santiago Domingo zostało wpisane na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Tak naprawdę, w Santo Domingo można przepaść bez pamięci. Na każdej uliczce czeka na nas perełka architektoniczna lub nawet wiele innych atrakcji. Z pewnością zorganizowanie sobie wakacji w tym mieście jest jednym z najlepszych pomysłów i będzie to niezapomnianym doświadczeniem.

Jak można dostać się z Polski do Santo Domingo?

Loty z Polski na Santo Domingo są dość popularne. Nie da się ukryć, że coraz to więcej turystów śmiało planuje w tym mieście swoje wakacje i z pewnością takiej decyzji nikt z nas nie będzie żałował. Warto jednak podkreślić, że loty do Santo Domingo nie są możliwe bez przesiadek. Zgodnie z dywagacjami wielu różnych linii lotniczych, możemy spodziewać się tego, że w niedalekiej przyszłości rzeczywiście zostaną nam zaoferowane loty na Santo Domingo w formie bezpośredniej. Na razie jednak nie możemy na to liczyć. Loty na Santo Domingo odbywają się z następujących lotnisk:

 • Warszawa- lotnisko Okęcie- lot ten trwa z jedną przesiadką około 19 godzin;
 • Kraków- lotnisko w Balicach, lot ten również posiada jedną przesiadkę i trwa około 17,5 godziny;
 • Katowice- lotnisko w Pyrzowicach, lot ten również odbywa się z jedną przesiadką i trwa on około 18 godzin;
 • Gdańsk- lotnisko im. Lecha Wałęsy, lot ten posiada dwie przesiadki i trwa około 22 godzin.

Loty na Santo Domingo są również dość drogie, na co powinni być przygotowani turyści. Warto także posiadać ze sobą zapas gotówki, gdyż na Dominikanie, mimo tak szybkiego rozwoju, w dalszym ciągu preferowane są płatności gotówkowe, a obecność terminali płatniczych jest dość znikoma.

Jak dostać się z lotniska w Santo Domingo do centrum miasta?

Turyści muszą przygotować się na to, że lotnisko La Romana, czyli główny port lotniczy obsługujący stolicę Dominikany, jest od niej oddalony o około 127 kilometrów. Z pewnością nie jest to sytuacja, do której jesteśmy przyzwyczajeni, jednak niestety, podróż z lotniska do stolicy Dominikany zajmie nam około 1,5 godziny co najmniej. Warto również przygotować się na to, że nie możemy w tym momencie liczyć na komunikację miejską. Nie dojeżdża ona do centrum Santo Domingo, a jedynie do pobliskich miejscowości. Wobec tego, jak można dostać się z lotniska La Romana do samego centrum Santo Domingo? Otóż najlepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z usług lotniskowej wypożyczalni pojazdów. Wówczas drogą oznaczoną numerem 3 dostaniemy się do samego centrum Santo Domingo. Warto zauważyć, że droga ta biegnie wzdłuż malowniczego wybrzeża, więc z pewnością będziemy mieć wiele do zobaczenia.

Co można i trzeba zwiedzić w Santo Domingo?

Santo Domingo jest miastem, które dumnie figuruje na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Łatwo więc można się domyślić, że do zobaczenia jest tam niezwykle wiele. Warto jednak wspomnieć o tym, że miasto to jest wyjątkowo zatłoczone i gwarne, więc turyści powinni się na to wyjątkowo dobrze przygotować.

Monumental Christopher Columbus lighthouse in Santo Domingo, Dominican Republic
Pomnik Kolumba w Santo Domingo,licencja: shutterstock/By Maciej Czekajewski

Jednak co należy koniecznie zwiedzić w Santo Domingo? Oto krótka lista najważniejszych zabytków w mieście:

Zona Colonial

Pod nazwą Zona Colonial kryje się nic innego jak historyczne i zabytkowe centrum Santo Domingo. Jest to jedna z najpopularniejszych atrakcji turystycznych w absolutnie całym mieście. Obfituje ono w mnóstwo kolorowych budynków, które wdzięcznie przyozdobione są malowniczymi kwiatami. Możemy tam również podziwiać jedną z najlepiej zachowanych budowli z okresu kolonialnego. Co ciekawe, niektóre zabytki w Zona Colonial zbudowane są z koralowca, co nadaje im wyjątkowego uroku.

Alcazar de Colon, czyli Dom Diego Columba

Budynek ten znajduje się przy Plaza de Espania i jest jednym z najbardziej atrakcyjnych budynków w całym mieście. Powstał on na specjalne życzenie Krzysztofa Kolumba, a raczej jego syna- Diego. Budynek ten został wzniesiony w XVI wieku, a dokładniej w 1510 roku. Obecnie jest to miejsce organizacji wielu imprez muzycznych oraz ciekawych festiwali. Co ciekawe, na placu przy budynku w 2019 roku został pobity Rekord Guinessa. Aż 844 osoby w tym samym momencie tańczyły słynną, dominikańską merenge.

Famous landmark Alcazar de Colon in Santo Domingo Dominican Republic with vivid colors.
Alcazar de Colon w Santo Domingo, licencja: shutterstock/By saaton

Parque de Colon

Jest to jeden z najsłynniejszych parków miejskich i jednocześnie najbardziej nowoczesna przestrzeń rekreacyjna w całym Santo Domingo. Na środku parku znajduje się niewielki plac z pomnikiem Krzysztofa Kolumba. Co ciekawe w parku tym znajdziemy monumentalny obiekt sakralny, którym jest Bazylika Cathedral of Santa Maria la Menor.

Christopher Columbus statue, Parque Colon, Santo Domingo
Parque Colon, Santo Domingo, licencja: shutterstock/By Ee2dan

Faro a Colon

Jest to z kolei jedna z najlepiej zachowanych latarni morskich, która oczywiście została nazwana na cześć Krzysztofa Kolumba. Sam papież Jan Paweł II wielokrotnie składał w tym miejscu wizytę.

Powyższe zabytki to tylko namiastka tego, co można i warto zwiedzić w Santo Domingo. Nie zapominajmy o tym, że ogromną popularnością cieszy się nadmorska promenada, która pozwala na spacer brzegiem Morza Karaibskiego, a także park narodowy, który znajduje się na krańcu miasta. Z pewnością tego typu atrakcji nie da się pominąć.

Muzea w Santo Domingo – do których warto się udać?

Muzea w Santo Domingo to niezwykle długa lista. Tak naprawdę, spędzając w mieście 5 dni nadal nie będziemy w stanie zwiedzić ich wszystkich. Warto jednak skupić się na tych, które są dla przeciętnego turysty najważniejsze. Z całą pewnością na początku warto się udać do:

 • Museo de las Casas Reales- jest to muzeum skupiające się głównie na eksponatach związanych z architekturą kolonialną oraz jej rozwojem.
 • Muzeum Bursztynowe- bursztyn jest jednym z najpopularniejszych surowców, jakie wydobywane są na Dominikanie. W tym muzeum można zapoznać się nie tylko z jego historią, ale także i ze sposobami wydobycia kamienia.
 • Chcho Museo de Santo Domingo- to muzeum czekolady, w którym można nie tylko podziwiać najdoskonalsze wyroby czekoladowe, ale także poświęcić chwilę na słodką degustację.
 • Museo Memorial- jest to muzeum pamięci narodowej, związane całkowicie z historią Santo Domingo;
 • Museo Del Rum- to muzeum poświęcone rumowi, czyli najpopularniejszemu trunkowi na Dominikanie. Degustacje również się tutaj możliwe.

Najpiękniejsze plaże w Santo Domingo – na których warto wypocząć?

W Santo Domingo turyści tak naprawdę mogą wypoczywać na dwóch, najpopularniejszych plażach miejskich. Można do nich zaliczyć:

 • Boca Chica – jest to największa i najpopularniejsza plaża miejska, na której ciężko będzie nam znaleźć wolne miejsce. Tak naprawdę jest to ponad 3-kilometrowy fragment piaszczystego wybrzeża, który rozciąga się praktycznie od centrum miasta, aż do jego zachodniej części. Jest to plaża piaszczysta, na której dostępne są darmowe leżaki i parasole. Warto wiedzieć, że na tej plaży znajduje się również szereg udogodnień dla turystów.
 • Santo Domingo Este – to druga z miejskich plaż w Santo Domingo. Jest ona oczywiście odrobinę mniejsza, niemniej jednak jest równie popularna. Podobnie jak na plaży Boca Chica można korzystać tam z bezpłatnych leżaków oraz cieszyć się szeregiem udogodnień.

W okolicy Santo Domingo można znaleźć również kilka innych, mniejszych i o wiele bardziej spokojnych plaż. Z pewnością turyści na ich braki nie będą mogli narzekać.

The beach of Boca Chica in the Dominican Republic with a beautiful blue sky and red row boat.
Plaża Boca Chica, licencja: shutterstock/By Christopher V Jones

Czy na Santo Domingo można wynająć samochód i gdzie można go później zaparkować?

Santo Domingo to ogromna metropolia, więc turyści z całą pewnością nie będą mieć problemu z wynajęciem samochodu. Muszą się on jednak przygotować na to, że płatność będzie naliczana w dolarach amerykańskich. W samym Santo Domingo działa ponad 30, lokalnych wypożyczalni pojazdów. Jeśli więc zdecydujemy się na takie rozwiązanie, to z pewnością możemy się również zastanawiać, gdzie taki samochód można zaparkować. Otóż najbezpieczniejszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z parkingów płatnych, które dostępne są w okolicy historycznego centrum- samo Stare Miasto wyłączone jest z ruchu kołowego. Parkingi „na dziko” dostępne przy drogach czy pomiędzy zabudowaniami miejskimi nie są płatne. Niemniej jednak ze względów bezpieczeństwa nie zaleca się pozostawiania tam swoich samochodów. Płatne i strzeżone parkingi są o wiele lepszym rozwiązaniem.

Pogoda i temperatura w ciągu roku – kiedy jest najlepszym moment na to, by odwiedzić Santo Domingo?

Turyści mogą się zastanawiać, kiedy jest najlepszy moment na to, by zorganizować sobie wycieczkę na Santo Domingo. Niemniej jednak można sobie śmiał powiedzieć, że na złożenie wizyty w tej imponującej metropolii nie ma nieodpowiedniego momentu. Santo Domingo- podobnie jak i cała Dominikana, znajduje się w strefie klimatu tropikalnego. Jest on znany jako gorący oraz wilgotny. Latem- a szczególnie w miesiącach takich jak maj, czerwiec, lipiec, sierpień i wrzesień- temperatury w Santo Domingo nie spadają poniżej 30 stopni Celsjusza.

Niemniej jednak z racji na bliskość Morza Karaibskiego i Atlantyku w mieście panuje dość przyjemna bryza morska, więc takie temperatury nie są tak trudne do zniesienia. W miesiącach, kiedy w naszym kraju panuje sroga zima, a ulice pokrywają się śniegiem, mieszkańcy Santo Domingo dalej cieszą się pełnym słońcem i temperaturami rzędy nawet 28 stopni Celsjusza. Wobec tego nie ma jednego miesiąca, w którym warto udać się do Santo Domingo. Pogoda w mieście będzie nam dopisywać zawsze.

Beautiful Caribbean beach in Dominican Republic
plaża Dominikana, licencja: shutterstock/By Ccarpe89

Najlepsze obiekty gastronomiczne w Santo Domingo – gdzie warto udać się na dominikański lunch?

Dominikańska kuchnia jest wyjątkowo smaczna i sycąca. W Santo Domingo nie zabraknie nam miejsc na to, byśmy mogli ją spróbować. Do najlepszych obiektów gastronomicznych w tej metropolii można zaliczyć:

 1. Jalao- to najbardziej popularny bar w całym Santo Domingo. Jedzą tam nie tylko turyści, ale także i lokalni mieszkańcy. Kuchnia dominikańska jest specjalnością.
 2. Victoria by PorterHouse- to ekskluzywna restauracja, serwująca najwybitniejsze specjały lokalnej kuchni.
 3. D’Luis Parillada- jest to również popularny lokal gastronomiczny, który specjalizuje się w kuchni dominikańskiej.

Najlepsze hotele w Santo Domingo- gdzie warto zatrzymać się na nocleg?

Baza noclegowa w Santo Domingo jest imponująca. Turyści z pewnością znajdą dla siebie hotel idealny. Na które z nich jednak warto zwrócić szczególną uwagę?

Najlepsze hotele dla rodzin z dziećmi w Santo Domingo

Jeśli poszukujemy hotelu dopasowanego do potrzeb naszych pociech, wówczas możemy zwrócić uwagę na:

 1. Apartamento De Lujo – oferuje on zakwaterowanie w pokojach rodzinnych.
 2. Apartamento Frente la Zona – jest to hotel przyjazny rodzinom z dziećmi.
 3. Bamboo Hoouse – to również hotel dla rodzin z dziećmi.

Najlepsze hotele w Santo Domingo z widokiem na morze

Jeśli zależy nam na tym, by nocować jak najbliżej Morza Karaibskiego, wówczas warto zatrzymać się w:

 1. El Embajador – to pięciogwiazdkowy hotel oferujący pokoje z panoramicznym widokiem na morze.
 2. Apartamento S1401 – to również obiekt, który gwarantuje imponujące widoki na morze.
 3. W&P Santo Domingo – to czterogwiazdkowy hotel z widokiem na morze.

Hotele w Santo Domingo w przystępnej cenie

Poszukiwanie obiektów noclegowych w Santo Domingo w przystępnej cenie jest dość trudne. Warto jednak zwrócić uwagę na:

 1. Hotel Discovery – jest to trzygwiazdkowy hotel. Jedna noc kosztuje około 250 złotych.
 2. RIG Casa Conde – to również trzygwiazdkowy hotel, w którym za noc zapłacimy 330 złotych.

Hotele all Inclusive w Santo Domingo

Hoteli all inclusive w Santo Domingo nie brakuje. Do najlepszych z nich można zaliczyć:

 1. Catalonia Santo Domingo – to pięciogwiazdkowy hotel all inclusive.
 2. Barcelo Santo Domingo – to również pięciogwiazdkowy hotel all inclusive.
 3. Hodelpa Caribe Colonial – to kolejny pięciogwiazdkowy hotel all inclusive.
Poprzedni

Santa Clara na Kubie – co zobaczyć, atrakcje, restauracje, hotele – przewodnik

Wakacje w Punta Cana – co zobaczyć, hotele, noclegi, plaże

Następny

Dodaj komentarz