Wiosna na Dominikanie, jaka pogoda w marcu, kwietniu i maju

Tagi , , , , , , ,

Szukając ciekawych, wakacyjnych kierunków, oferujących egzotyczne doznania, pełne bogactwa natury, słońca i dostępu do wody nie można pominąć Dominikany. Słowem wstępu, warto zacząć od geografii. Republika Dominikańska położona jest na wyspie Haiti, zajmując 2/3 jej powierzchni i tworząc oddzielne państwo. Wyspy należy szukać na Morzu Karaibskim, z czego też wynika używana potocznie nazwa tego wakacyjnego raju – Perła Karaibów. Dominikana jest popularnym kierunkiem zarówno dla grupy przyjaciół chcących zaznać imprezowego życia nocnego, fanów nurkowania i obserwowania życia podwodnego czy zakochanych, planujących uroczystość zaślubin na białej, piaszczystej plaży. 

Travel in Dominican Republic. beautiful carribean beaches
wiosna Dominikana, licencja: shutterstock/By Andrey Shapovalov cit
Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

​Co sprawia, ze właśnie ten kierunek jest tak atrakcyjny dla turystów?

Urzędowy język na Dominikanie to hiszpański, co dla wielu osób jest synonimem słońca, uśmiechu i wakacji. Niesamowita flora i fauna, którą możemy podziwiać na każdym kroku tworzy niezapomniany krajobraz. Cała wyspa pełna jest obszarów leśnych, z czego aż 20 % stanowią parki narodowe objęte szczególną ochroną. 

Jednak za najważniejszy atut z pewnością można uznać pogodę, która sprzyja wypoczynkowi tutaj przez cały rok. Należy pamiętać, że klimat zwrotnikowy panujący na Dominikanie wiąże się
z występowaniem pory suchej i deszczowej. Na pierwszy rzut oka lepiej wybrać porę suchą, która przypada od listopada do kwietnia. Miesiące deszczowe, czyli od maja do października nie odbijają się negatywnie na turystyce. Deszczu można się spodziewać statystycznie nawet przez połowę miesiąca, jednak czas jego trwania często nie przekracza godziny i nie obniża odczuwalnie panującej temperatury. Skupmy się jednak na porze suchej, przypadającej na naszą polską wiosnę. Wybierając która część wyspy będzie docelowa destynacją, należy pamiętać że region ma także wpływ na pogodę, co wynika z dużego zróżnicowania Dominikany. Rzeźba terenu, obszary górskie oraz linia brzegowa wynosząca prawie 1200 km przekładają się na panującą aurę. 

Travel in Dominican Republic. beautiful carribean beaches
wiosna Dominikana, licencja: shutterstock/By Andrey Shapovalov cit

Wiosna na Dominikanie – temperatury i pogoda

Jeśli wiosenne przymrozki i roztopy działają na was w domu depresyjnie, zdecydowanie warto zacząć szukać lotów i pakować walizki. Szukając ciepła najlepiej wybrać wybrzeże – okolice Punta Cana lub Puerto Plata. Od marca do maja na Dominikanie można spodziewać się temperatury powietrza wynoszącej 30 – 31 stopni. Nocą temperatura w marcu wynosi statystycznie 20 stopni
i stopniowo się podnosi – w maju można spodziewać się w porze nocnej 22 stopni. Taka prognoza pogody będzie idealna dla każdej grupy turystów. Osoby ciepłolubne już będą usatysfakcjonowane panującymi warunkami, kiedy to spokojnie można wygrzać się na plaży. Grupa starszych turystów oraz najmłodszych na pewno będą czuli się znacznie lepiej niż w późniejszych miesiącach, kiedy upały bardziej dają się we znaki. Niższe nawet o 7 stopni temperatury będą występować w środkowej części wyspy, która charakteryzuje się wieloma wzniesieniami. To właśnie tam przechodzi łańcuch Kordylierów Środkowych z najwyższym szczytem wyspy osiągającym 3098 m n.p.m. 

Marzec i kwiecień to dobry czas na podróż dla osób obawiających się opadów. W tych miesiącach spada średnio 32 – 45 mm miesięcznie. Inaczej sytuacja prezentuje się w maju, który rozpoczyna porę deszczową – można spodziewać się wtedy nawet 125 mm opadów w skali miesiąca. Jednak tak jak wyżej zostało to już zaznaczone, pora deszczowa nie oznacza że nie można cieszyć się wyjazdem, opady są wprawdzie intensywne, ale krótkie. Liczba dni deszczowych wynosi 17, kiedy w poprzednich dwóch miesiąc jest to 10 – 13 dni. 

Piękna karaibska plaża na wyspie Saona, Dominikana
Piękna karaibska plaża na wyspie Saona, Dominikana, licencja: shutterstock/By Maciej Czekajewski


Wiosna na Dominikanie – temperatury wody

Wybierając taki kierunek jako cel wakacyjnych wojaży z pewnością zależy nam na kąpielach w morzu i korzystaniu z wodnych atrakcji. Dominikana jest idealną propozycją dla osób charakteryzujących się żywiołem wody. W marcu i kwietniu temperatura wody utrzymuje się stale od kilku tygodni na poziomie 26 stopni. Kolejny miesiąc przynosi delikatne ocieplenie i woda osiąga temperaturę 27 stopni. Dodajmy do tego przepiękne krajobrazy i powstaje miejsce stworzone na całodniowe wycieczki żaglówką po Karaibach a dla osób poszukujących większej dawki adrenaliny –  lekcje surfingu.  

Czy Dominikana jest bezpieczna? porady, co warto wiedzieć? (wyspykaraibskie.pl)

TOP 10 hotele All-Inclusive na Karaibach w przystępnej cenie (wyspykaraibskie.pl)


Czy warto jechać Dominikanę na wiosnę?

Pozostając jeszcze w aspekcie pogody, warto pamiętać, że w okresie od sierpnia do października na Dominikanie panuje zagrożenie huraganowe. Mimo, że od dłuższego czasu Dominikana nie mierzyła się z poważniejszymi huraganami, dla własnego spokoju i bezpieczeństwa, wybór wcześniejszych miesięcy na podróż będzie lepszym wyborem. Niewątpliwą zaletą okresu wiosennego jest mniejsza liczba turystów. Szczyt sezonu przypada bowiem na polską zimę, przeczekanie kilku tygodni sprawi, że będziemy mogli cieszyć się białym piaskiem na plaży w znacznie bardziej komfortowych warunkach. W omawianym czasie na wyspie odbywa się wiele wydarzeń kulturalnych. Wybierając ten okres na wyjazd, można być także świadkiem – a nawet czynnym uczestnikiem – niesamowitego karnawału, który na Dominikanie trwa od końca lutego do 4 marca. W Santo Domingo, stolicy kraju, odbywa się co roku konkurs masek i strojów a także huczne świętowanie na bulwarze. 

Beautiful caribbean beach in Dominican Republic. Aerial abstract view of tropical idyllic summer landscape with small lighthouse, sea coast and white sand. Travel flat background with copyspace
wiosna na Dominikanie, licencja: shutterstock/By Roxana Bashyrova
Poprzedni

Co warto zjeść na Dominikanie? – smaki Dominikany

Czy na Dominikanie jest drogo?

Następny

Dodaj komentarz