Wiosna na Kubie, jaka pogoda w marcu, kwietniu i maju

Tagi , , , ,

Szukając wiadomości na temat najlepszej pogody na wakacje na Kubie możemy natknąć się na różne informacje. Jedni twierdzą, że to zależy od naszych preferencji lub sposobu aklimatyzacji co do warunków pogodowych. Inni, że warto wziąć pod uwagę sposób, w jaki lubimy spędzać czas podczas urlopu. Analizując wszystkie porady, informacje osób dobrze znających klimat panujący na wyspie oraz własnych doświadczeń mogę śmiało stwierdzić, że wiosna to zdecydowanie najbardziej neutralny czas dla wszystkich chcących spędzić wakacje w tak malowniczym miejscu, jakim jest Kuba. 

The river with stages in park of Soroa. Cuba.
Soroa. Cuba., licencja: shutterstock/By KKulikov
Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Temperatury i pogoda na Kubie na wiosnę

Kuba dok. Republika Kuby, czyli największa wyspa Karaibów, położona w archipelagu Wielkich Antyli w Ameryce Północnej. Ze względu na swoje położenie sezon na niej trwa niemalże cały rok. Należy jednak wziąć pod uwagę fakt, iż sposób spędzania czasu na Kubańskiej wyspie może się nieco różnić w zależności od pory roku. Aby uniknąć urlopu spędzonego na patrzeniu przez okno hotelowe na padający deszcz warto wiedzieć, że na wyspie występują dwie pory roku i to może w dużym stopniu determinować decyzję, w jakim okresie lecieć. Pierwszą jest pora mokra, w tym okresie odnotowywane są najwyższe średnie ilości opadów deszczu. Trawa ona od początku listopada do połowy marca. To czas, kiedy prawdopodobieństwo występowania opadów jesz największe.

Kiedy jechać na Kubę? (wyspykaraibskie.pl)

Pogoda i temperatura na Kubie w ciągu roku (wyspykaraibskie.pl)

Mimo opadów stopnie Celsjusza wskazują stosunkowo wysokie wskaźniki. Średnia temperatura powietrza w porze mokrej wynosi 25°C, z czego w marcu są to już raczej temperatury powyżej średniej, czyli ok. 27°C. Drugą porą roku na wyspie jest trwająca od drugiej połowy marca do końca października pora sucha. Temperatura w porze suchej wynosi 30°C i rzadko spada poniżej. Miesiące wiosenne, czyli marzec, kwiecień oraz maj ze względu na występowanie na przełomie pory mokrej i suchej wydają się mieć optymalną temperaturę. Jest już bardzo ciepło, ale nie upalnie. W tym okresie świetnie odnajdą się zarówno osoby, które lubią odpoczynek na plaży oraz kąpiele w morzu, jak i poszukiwacze przygód i tutejszych atrakcji, mając możliwość zwiedzania bez obawy przed oczami zalanymi potem, jak również – deszczem. 

Wiosna na Kubie gwarantuje temperaturę w około 27-28 °C. Ryzyko występowania opadów (średnio 4 dni na miesiąc) i występujących na wyspie huraganów jest stosunkowo niewielkie. Co niekoniecznie może być tak oczywiste w okresie letnim. 

Tropical beach in Cayo Largo Paraiso beach. Cuba
Cayo Largo Paraiso beach. Cuba, licencja: shutterstock/By MasterPhoto

Temperatury wody na Kubie na wiosnę

Zwolennicy błogiego wylegiwania się i kąpieli nadmorskich będą zadowoleni z wyboru miesięcy wiosenny na wakacje na Kubie.Kubańskie plaże ze względu na swój urok i egzotykę przyciągają turystów z różnych zakątków świata. W promieniach wiosennego słońca można zwiedzić wszystkie atrakcje, by później móc wskoczyć do morza, które w tym okresie jest ciepłe, a zarazem spokojne. Temperatura wody w marcu wynosi 25°C i ma tendencję wzrostową. W kwietniu 26°C a w maju już nawet 27°C.

 Dla porównania temperatura wody w najcieplejszym miejscu na wyspie w sierpniu, czyli okresie letnim wynosi tylko dwa stopnie Celsjusza więcej. Piaszczyste rajskie plaże z ciepłą temperaturą w okresie wiosennym, gdy w Polsce dopiero otrząsamy się po zimowej aurze, czy to nie brzmi jak bajka? Nie wspominając już nawet o urokach Morzach Karaibskiego, pięknie Zatoki Meksykańskiej, czy zaletach prozdrowotnych kąpieli w Oceanie Atlantyckim. Z ciekawostek warto wspomnieć, że najcieplejsza woda występuje wCienfuegos. Najzimniejsze Kubańskie wody występują w Nuevitas (średnia 25,3°C).

Panorama gór Viñales, Kuba
Panorama gór Viñales, Kuba, licencja: shutterstock/By Christian_Schmidt

Wiosna na Kubie – czy warto jechać?

Kuba to bardzo ciekawy kierunek wakacyjny dla osób, które kochają egzotykę w troszkę innym wydaniu. Jest to miejsce malownicze, ciekawe historycznie i dość specyficzne jak na obecnie panujące nowoczesne czasy. W przeciwieństwie do typowych atrakcji wysp karaibskich to miejsce charakteryzuje się specyfiką kulturową. Wiele osób wracających z Republiki Kubańskiej określa to miejsce jako takie, w którym wydaje się, jakby zatrzymał się czas. Chociaż nie jest tam ani staro, ani nudno. Jest po prostu inaczej. Samochody z dawnej epoki, cygara, rum i latynoskie rytmy, to coś, co charakteryzuje to miejsce. Niewątpliwym atutem są piękne piaszczyste plaże z ciepłymi wodami przez cały rok

Wiosna jest bardzo dobrym okresem na zwiedzanie tego urokliwego miejsca, ponieważ nie jest aż tak gorąco jak w sezonie letnim. W miesiącach marzec, kwiecień i maj mamy największa szansę na dobrą pogodę, ponieważ są to miesiące, w których odnotowuje się najwięcej godzin słonecznych w ciągu dnia. Warto również wspomnieć, iż w tym czasie nie występuje oficjalny sezon huraganów. A te potrafią być bardzo niebezpieczne. Liczba dni deszczowych nie przekracza 4-6 dni w miesiącu. W porze suchej mamy gwarancję czystego błękitnego nieba, umiarkowanych temperatur powietrza, spokojnego i ciepłego morza oraz najniższej wilgotności. W marcu odnotowywany jest najniższy wskaźnik wilgotności, średnio tylko 28 mm deszczu. Jeżeli lubisz egzotykę jednak nie jesteś zwolennikiem upałów miesiące marzec, kwiecień i maj mogą okazać się strzałem w dziesiątkę. 

Siedzisko przed morzem Karaibskim. Piękna plaża Cayo Gulliermo, na Kubie, obok rafy koralowej, z palmami i długimi krzesłami, gdzie odpocząć ciesząc się wiatrem i słońcem.
Siedzisko przed morzem Karaibskim. Piękna plaża Cayo Gulliermo, na Kubie, obok rafy koralowej, z palmami i długimi krzesłami, gdzie odpocząć ciesząc się wiatrem i słońcem., licencja: shutterstock/By jackbolla
Poprzedni

Ile kosztują wakacje na Kubie, co warto wiedzieć?

Jesień na Kubie, pogoda we wrześniu, październiku i listopadzie

Następny

Dodaj komentarz