Wycieczka do Los Pozos de Romeo (Kałuże Romea) – jak dojechać

Tagi , , , , ,

Republika Dominikany znajduje się na wyspie Hispaniola, położonej na majestatycznym Morzu Karaibskim. Na tych terenach zawsze panuje wspaniały klimat oraz sprzyjająca pogoda. Dominikana ma bowiem umiarkowany, łagodny klimat tropikalny, chociaż znajduje się w strefie zwrotnikowej. Przez cały rok utrzymuje się tam wspaniała temperatura, około 21, 25, a czasem nawet 32 stopni Celsjusza, więc jest to idealna destynacja, do której należy się udać, kiedy w naszym kraju robi się zimno i ponuro. Los Pozos de Romeo (Kałuże Romea) znajdują się po drodze do malowniczego Bahia de las Aguilas. Kałuże Romea to nic innego, jak seria niesamowitych, naturalnych basenów, które utworzyły się we wnętrzu podwodnych jaskiń. 

View down to Bahia de las Aguilas Beach, Dominican Republic.
Widok na Bahia de las Aguilas Beach, Dominican Republic., licencja: shutterstock/By chrisontour84
Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Czy można się kąpać w basenach Los Pozos de Romeo?

W tych niesamowitych, krystalicznych wodach, aż żal nie byłoby się zanurzyć, więc odpowiedź oczywiście brzmi: tak, w Kałużach Romea można się kąpać! Woda w tych naturalnych basenach jest nieziemska, jej błękit powala z nóg. Pływanie w tych wodach jest z pewnością niesamowitym przeżyciem – kiedy ostatni raz udało Ci się zanurzyć w zbiorniku, który znajduje się w podziemnych jaskiniach? 

Pływając w tych basenach możecie także rozglądnąć się i nieco zanurkować. Wówczas będziecie mieli przyjemność na przybliżenie sobie obrazu właśnie takich podziemnych jaskiń. Miejsca te są magiczne i na pewno zatrzymacie je we wspomnieniach na jeszcze długi czas po powrocie do domu!

Jak dotrzeć do Los Pozos de Romeo (Kałuż Romea)?

Jak wcześniej wspomniano, te naturalne baseny znajdują się po drodze do niesamowitego Bahia de las Aguilas. Jest to tropikalna miejscowość, a dokładniej zatoka, z przepiękną plażą, w której poznasz interesującą kulturę oraz historię Dominikany, a także będziesz mógł oglądać z bliska naturalne gatunki zwierząt oraz roślin, które występują na tych terenach!

Three eyes cave in Santo Domingo, los Tres Ojos national park, Dominican Republic. Scenic view of limestone cave and crystal clear azure water of underground lake, nature landscape, travel background
Los Pozos de Romeo, licencja: shutterstock/By Uhryn Larysa

Co zobaczycie będąc w Bahia de las Aguilas i pływając w basenach Los Pozos de Romeo?

Te miejsca z pewnością oderwą Cię od codziennych trosk oraz problemów, pozwolą o nich zapomnieć i maksymalnie się zrelaksować. Całość niesamowitej plaży, rozciągającej się aż na 5 mil, w Bahia de las Aguilas, znajduje się na terenie Parku Narodowego Jaragua. Jego teren jest objęty ścisłym zakazem jakichkolwiek budowli, dlatego nie będą Ci tutaj wadzić żadne kurorty, hotele i tym podobne. Tylko Ty, piaszczysta plaża oraz nieskazitelnie niebieskie morze – czego chcieć więcej?

Jeżeli jesteś odważnym i chcesz zanurkować bardzo nisko w Morzu Karaibskim, wówczas dostrzeżesz rozciągające się po jego dnie cudowne rafy koralowe! 

Niedaleko Los Pozos de Romeo znajdziesz także interesujące noclegi, w których niegdyś mieszkali rybacy. Zapewne od razu pomyślałeś, że są to domki na wodzie lub inne, drewniane chatki. Nic bardziej mylnego! Republika Dominikany zaprasza do nocowania w Las Cuevas – jaskiniach! Cały dzień możesz pływać w podwodnych jaskiniach Kałuż Romea. Na noc ułożysz się na naprawdę wygodnym łóżku w Las Cuevas – wycieczka perfekcyjna!

Jakie zwierzęta można spotkać?

Ze zwierząt poznasz tutaj naprawdę wiele, niesamowitych gatunków i będziesz mógł obserwować je z bliska! Są to na przykład:

 • Hutia (Hutia Conga) – jest to gatunek gryzonia z rodziny hutiowatych. Można pomylić ją z nutrią, ponieważ oba gatunki są do siebie bardzo podobne. Jest to ostatnia hutia w swoim rodzaju, a szukać można jej w jaskiniach, ich okolicach, a także na drzewach.
 • Żółwie szylkretowe – zobaczyć można je w określonych terminach, bo tylko od czerwca do grudnia. Wówczas wychodzą one na ląd, aby złożyć jaja. Szczęśliwcy mogą zobaczyć moment, kiedy nowe osobniki się wykluwają! Po narodzinach od razu udają się one ze swoimi rodzicami do bezpiecznego miejsca – w morze.
 • Hispaniolan Solenodon – ten gatunek można dojrzeć tylko i wyłącznie na Dominikanie lub Haiti. Wyglądają trochę jak przerośnięte ryjówki. Obie płcie są podobnej wielkości. Osiedlają się one zazwyczaj w wilgotnych lasach, w miejscach, gdzie rzadko występują inne zwierzęta. Czasami znaleźć je można też w okolicach zagospodarowanych gruntów rolnych (tutaj znalezienie takiego osobnika jest o wiele łatwiejsze, niż w lesie). Są one jednak jadowite, a ich ukąszenie może spowodować nawet śmierć.

W pobliżu krystalicznych wód Los Pozos de Romeo spotkasz również niesamowite rośliny, drzewa, krzewy, takie jak: palma balsowa, owoce rogatego melona, czy Canelillę – jest to różane drzewo, którego owoce są lecznicze. Są one bardzo cenione, ponieważ mają świetne zastosowanie w herbatach ziołowych. 

Okolice Kałuż Romea – atrakcje

Okolice Kałuż Romea zachwycają także innymi, wspaniałymi miejscami, które warto zobaczyć:

 • Isla Beata i Alto Velo – są one połączone podwodnym pasmem górskim. Mają niesamowite klify. Miejsce to polecane jest osobom, które uwielbiają chodzić po górach oraz się po nich wspinać.
 • Cabo Rojo – Czerwony Przylądek. Zanurkowanie w jego wodach jest najlepszą okazją na interakcję z podwodnym życiem, ponieważ zobaczysz wówczas rozgwiazdę, rafy koralowe, ośmiornice, rozdymki, a nawet prześliczne koniki morskie!
 • Laguna de Oviedo – jest ona drugim, co do wielkości, największym zbiornikiem wodnym na Dominikanie. Zobaczysz tutaj piękne, różowe flamingi!

Ile czasu zajmuje zwiedzanie Los Pozos de Romeo?

Zwiedzanie samych Kałuż Romea oraz pływanie w świetnych basenach zajmie nawet cały dzień. Dlatego polecamy znaleźć sobie nieopodal nocleg, aby móc na następny dzień zaplanować sobie kolejne magiczne dni w okolicy. 

Co warto wiedzieć przed wylotem do Dominikany?

 • język urzędowy – ludzie na tych terenach mówią przeważnie po hiszpańsku, jednak dogadasz się z nimi również po angielsku i francusku – są to u nich dwa dominujące w szkołach języki. W ośrodkach turystycznych nie ma problemu dogadania się także po niemiecku.
 • Dominikańczycy są ludźmi niesamowicie sympatycznymi oraz pomocnymi.
 • na Dominikanie większość ludzi wyznaje katolicyzm, reszta protestantyzm. 
 • oczywiście pamiętaj o posiadaniu ważnego paszportu – bez niego nie zostaniesz wpuszczony do żadnego samolotu!
 • do tego karaibskiego kraju warto ze sobą zabrać takie rzeczy, jak: masę stroi kąpielowych, kremy do opalania, kremy UV, kremy po opalaniu, czapki z daszkiem lub apaszki, spraye na owady itd.
Bahia De Las Aguilas Dominican Republic
Bahia De Las Aguilas Dominican Republic, licencja: shutterstock/By DDavid Pou
Poprzedni

Rzeka Rio Bahoruco i jaskinie na Dominikanie, zwiedzanie

Zima na Dominikanie, jaka pogoda i temperatura, co robić?

Następny

Dodaj komentarz