Wycieczka do Parku Narodowego Los Haitises, przewodnik

Tagi , , , ,

Los Haitises, założony został w 1976 roku. Powstał po tym, jak rezerwat leśny Zona Vedada de Los Haitises,władze Dominikany, zdecydowały się przekształcić w park narodowy. Teren Los Haitises, zajmuje obszar gminy Sabana de la Mar, leżącej w prowincji Hato Mayor, region prowincji Monte Plata oraz prowincję Samana. Nazwa parku, związana jest z językiem indian Taino, którzy są pierwotnymi mieszkańcami, tej części wyspy. 

Young woman explorer observing ancient caribbean cave. Young woman explore inside of cave in tropical rainforest. Woman explorer inside the cave in Los Haitises national park, Dominican Republic.
Los Haitises, Dominican Republic. , licencja: shutterstock/By Beliphotos
Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

PARK NARODOWY LOS HAITISES. ZAKAZANA I ŚCIŚLE CHRONIONA, STREFA DOMINIKANY. 

Jak państwo myślicie, ile wynosi cały obszar, zajmowany przez teren parku? To aż 329 km2! Czekających na nasze pojawienie się na nich i dotknięcie, właśnie naszymi stopami. Oczywiście to żart. Ponieważ jak wiadomo, parki ani inne miejsca na świecie, nie mogą na nas czekać, ponieważ jest to fizycznie niemożliwe. Nie mniej, chodzi przecież o to, byśmy ruszyli się w końcu z kanapy. Spakowali zakurzoną walizkę, pamiętającą czasy, gdy zwiedzanie świata, nie było dla nas niczym nadzwyczajnym. Jeśli macie zamiar wybrać się do Los Haitises na Dominikanie, musicie się przygotować na deszcz. Tym bardziej, jeśli wyruszacie, w trakcie trwania pory deszczowej. 

Opady w Los Haitises wynoszą od 1900 do 2000 mm. Ich roczna suma, jest znacznie wyższa, niż suma opadów w innych regionach kraju. Warto podkreślić, że pozostałe obszary Dominikany, uległy znacznemu wylesieniu. Las parku jest dziewiczym lasem chronionym i zwiedzanie go związane jest ze ścisłym dostosowaniem się do obowiązującego na terenie Los Haitises regulaminu. Wykonywanie fotografii podczas przebywania na terenie parku, jest oczywiście dozwolone. Na pewno wielu do tego okazji, dostarczy nam surowy krajobraz lasów. Oraz mandaty, delfiny i skorupiaki mieszkające w wodach zatoki San Lorenzo.

JAK ZORGANIZOWAĆ WYCIECZKĘ DO PARKU NARODOWEGO LOS HAITISES? EKOTURYSTYKA Z GET YOUR GUIDE. 

Wycieczka na drugi koniec świata? Ile czasu powinniśmy na nią przeznaczyć? I jak najlepiej można ją zorganizować? Jeśli zamierzacie państwo, wybrać się na Dominikanę i zwiedzić park narodowy Los Haitises, koniecznie zajrzyjcie na stronę https://www.getyourguide.pl. Firma, została założona w 2009 roku, i od tej pory, jak mówią jej twórcy, zapoczątkowała prawdziwą rewolucję w dziedzinie turystyki. Sprawiło to doświadczenie jej założycieli, którzy sami będąc turystami, postanowili pomóc innym osobom, które marzą o lepszym poznawaniu świata i w odkrywaniu go z radością oraz bez konieczności stresu. W jaki sposób Get Your Guide, udało się to osiągnąć?

Los Haitises National Park in Samana. Dominican Republic
Los Haitises National Park in Samana. Dominican Republic, licencja: shutterstock/By Rafael Martin-Gaitero

Firma, postawiła na perfekcyjną organizację swoich działań, w związku z czym, wybierając ją jako przewodnika swojej podróży do Los Haitises, możemy liczyć na koszty wycieczki, na które będzie nas stać. Darmową rezerwację wyjazdu online, elastyczne, ratalne płatności oraz możliwości przeprowadzenia całego procesu i formalności, związanych z naszą podróżą i wyjazdem na Dominikanę, jedynie przez 5 godzin. Gdy dokonamy rezerwacji, z której możemy zrezygnować nawet 24 godziny przed ustalonym terminem naszego wyjazdu na Dominikanę, na naszej głowie, pozostaje jedynie, kupno biletu lotniczego. Warto jest także pamiętać o żywności. Jesteśmy zobligowani się samodzielnie zaopatrzyć, gdy znajdziemy się już na terenie parku narodowego Los Haitises. 

WZGÓRZA, JASKINIE I ZAPADLISKA. PIKTOGRAMY ORAZ PETROGLIFY W JASKINIACH PARKU LOS HAITISES.

Los Haitises, pod względem geomorfologicznym, to przede wszystkim wapienny kras platformowy. Płaskowyż parku, tworzą liczne stożkowe wzgórza, jaskinie i zapadliska oraz lasy namorzynowe. Kres platformowy, charakteryzuje się tym, że jego głównymi składnikami są rozpuszczalne w wodzie skały, takie jak wapień, dolomit i gips. Oczywiście rozpuszczanie geologiczne, trwa całe wieki i w niczym nie przypomina, mieszania budowlanego wapna w wiadrze. Ze względu na to, że figura geograficzna jaką jest kras platformowy, odprowadza wodę podziemnymi systemami odwadniającymi, tworzą się w niej, jaskinie i zapadliska. Teren parku Los Haitises, powstał w epoce miocenu na Ziemi oraz trwania okresu neogenu. Skomplikowane? Być może, lecz było to tak dawno, że aż trudno jest sobie to w pełni wyobrazić.

Rdzenna ludność Dominikany, czyli Indianie, posługujący się językiem Taino, ozdobili ściany jaskiń własnoręcznie wykonanymi piktogramami i petroglifami. Aktualnie, są to prace, uznane za dzieła sztuki, których rozszyfrowywanie znaczenia, trwa do dziś dnia. Dokładne daty stworzenia indiańskich malunków, przypuszczalnie dotyczą okresu, zanim na Dominikanie pojawili się nawet sami Tainowie. W trakcie wycieczki z przewodnikiem, dzięki usługom Get Your Guide, będziecie mieli państwo okazję, zwiedzić jaskinię Cueva de la Arena oraz Cueva de la Arena.   

Los Haitises National Park located on the remote northeast coast of the Dominican Republic on Samana Bay.
Los Haitises National Park Samana Bay., licencja: shutterstock/By lemontune.com

LASY NAMORZYNOWE, SUBTROPIKALNE I WYBRZEŻE LOS HAITISES.

Na pewno wielką atrakcją parku, jest poszarpane przez skaliste wysepki, wybrzeże Bahia de San Lorenzo. Oraz sama, głęboko wrzynająca się w ląd, zatoka San Lorenzo. Dominikana, słynie z tego, że w jej wodach, obecne są wieloryby. Jeśli jesteście państwo miłośnikami zwierząt, to na pewno ucieszy was atrakcja, jaką jest podróż łodzią z portu Cano Hondo wodami zatoki San Lorenzo. W trakcie której będziecie mieli okazję podziwiać około 700 roślin, ptaków bagiennych i żyjących w tej okolicy endemicznych, gatunków zwierząt. Wyspa wapienna Mogotes, którą również będziemy mijać po drodze, jest rodzajem góry szczątkowej, którą oprócz wapnia, tworzą marmur i dolomit. Swoim wyglądem, mogotes, przypominają twierdzę lub wieżę. Lasy namorzynowe, które rosną na terenie parku narodowego, charakteryzują się tym, że są one wiecznie zielone. Są pionierską formacją roślinno-wodną, parku Los Haitises.

Gdy przypływ zalewa morską wodą namorzyny, widoczne są wtedy tylko same korony drzew. Lasy tworzy zwarte ze sobą korzeniami krzewy i drzewa. Do tak zwartego szyku korzennych pnączy szyku, dopinają się także pojedyncze rośliny i skupiska zarośli. Las deszczowy, należy także do lasów wiecznie zielonych i charakterystyczna jest zależność tej formacji roślinnej, od dużej ilości opadów. Lasy tego rodzaju, wymagają co najmniej sumy opadów przekraczającej 2000 mm rocznie. Do ich prawidłowego rozwoju, konieczna jest też wysoka temperatura oraz duża wilgotność powietrza. 

O CZYM POWINNIŚMY WIEDZIEĆ PRZED WYJAZDEM?

Doświadczeni globtroterzy ukuli znany żart, który mówi, że na Dominikanę najlepiej jest wyjechać na trzy tygodnie. Dlatego, że przez pierwszy tydzień stresujemy się tym, co zostawiliśmy w Polsce. W drugim tygodniu się doznajemy uczucia zupełnego luzu, a w trzecim tygodniu, martwimy się tym, że musimy wrócić. Podróżując z Get Your Guide, możemy mieć pewność, że dowiemy się tego wszystkiego, co chcemy wiedzieć na temat parku Los Haitises. W trakcie całej wycieczki obecny będzie z nami lokalny przewodnik, czyli osoba związane z miejscem, które będziemy zwiedzać. Jeśli nie znamy angielskiego, francuskiego lub hiszpańskiego, możemy mieć problem z porozumiewaniem się z przewodnikiem i poznaniem prawdziwej historii Los Haitises. Bezpośrednim organizatorem wyprawy do parku narodowego, jest miejscowa firma Whale Punta Cana. Nasze zwiedzanie Los Haitises, będzie miało swój początek w miejscowości Sabana de la Mar. Sabana de la Mar, jest centrum turystycznym i najbardziej cywilizowaną częścią, parku narodowego.

W mieście, znajdziemy oczywiście wszystko to, co każdemu prawdziwemu turyście, jest niezbędnie potrzebne. Zanim wyruszymy w drogę, możemy wybrać się na plażę Playa Acapulco. Niestety, jak wynika z bieżących relacji odwiedzających ją turystów, nie należy do najczystszych i szczególnie zadbanych. W miasteczku, znajduje się także sporo hoteli oraz sklepy takie jak Azotea Sport czy Liquor Store Serie 67. Nie wszystkie sklepy na Dominikanie, oznaczone są na mapach Google. Strona Get Your Guide, jest zaprojektowana w tak łatwy i przystępny dla użytkowników sieci Internet sposób, że bez problemu dostosujemy swoje oczekiwania turystyczne, do dostępnych na niej opcji, takich jak wybór terminu. Cena wyprawy do parku narodowego Los Haitises, rozpoczyna się od 319, 96 zł za dzień pobytu dla jednej, dorosłej osoby. 

Los Haitises Samana Dominican Republic
Los Haitises Samana Dominican Republic, licencja: shutterstock/By DDavid Pou

Przeczytaj więcej o wakacjach na Dominikanie:

Co kupić na Dominikanie i jakie pamiątki przywieźć?

Wycieczka do wodospadów Damajagua, zwiedzanie, jak dojechać

​Najbardziej Instagramowe miejsca na Dominikanie – sprawdź, gdzie zrobić zdjęcia!

Poprzedni

Co kupić na Kubie i jakie pamiątki przywieźć?

Wycieczka na wyspę Cayo Levantado na Dominikanie, przewodnik

Następny

Dodaj komentarz