Wycieczka do Parku Narodowego Viñales (Parque Nacional Viñales)

Tagi , , ,

Parque Nacional Vinales – wakacyjna wycieczka w odległe zakątki naszego świata może być niezapomnianą przygodą. Atrakcją, która nie tylko pozwoli w kreatywny sposób spędzić czas, ale dostarczyć również dużą dawkę wiedzy na temat lokalnej kultury czy szeroko pojętej architektury oraz środowiska. Jeżeli zdecydujemy się na pobyt na Kubie, to pod uwagę powinniśmy wziąć Viñales – miasto zamieszkane przez około 27 tys. mieszkańców, które stanowi m.in. swego rodzaju historyczne centrum uprawy tytoniu. Zanim jednak zaplanujemy dokładny harmonogram, upewnijmy się, że wycieczka do Parku Narodowego Viñales będzie stanowić niesamowite przeżycie. 

View of fields, mogotes and palms in Vinales Valley, Cuba
Vinales Valley, Cuba, licencja: shutterstock/By
Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Jak dojechać do Viñales?

Jeszcze na etapie poszukiwań odpowiedniej lokalizacji wycieczkowej, powinniśmy zwrócić uwagę na to, jak dojechać do konkretnego miejsca. Jeśli mamy na myśli kubańskie Viñales, to niemal możemy być pewni, że podróż z Polski nie obejdzie się bez samolotu. Dodatkowo, powinniśmy pamiętać o wizie, którą możemy wyrobić w polskiej ambasadzie. Z kolei gdy już znajdziemy się na Kubie, to jednym z najczęstszych punktów docelowych jest Hawana. Stąd już nietrudno o to, aby dostać się do Viñales.

Po pierwsze, musimy zdecydować, w jaki sposób chcemy dotrzeć do celu. Do wyboru mamy opcje m.in., takie jak wypożyczenie samochodu, transport zbiorowy w postaci autobusów czy pociągów, ale też wypożyczenie samochodu z kierowcą. Ostatnia opcja wydaje się najwygodniejsza. Osoba mieszkająca na co dzień w kubańskich warunkach bez problemu odnajdzie się na tutejszych drogach, które potrafią być słabo oświetlone, dziurawe czy niedostatecznie oznakowane. Jeśli chodzi o autobusy, to wyborem będzie przewoźnik o nazwie Viazul, który stanowi jedyną oficjalną alternatywę dla turystów. Z kolei sama podróż, w zależności od wybranego środka transportu, będzie trwać około czterech godzin. Gdy już dotrzemy na miejsce powinniśmy zastanowić się nad tym, gdzie zatrzymać się w Viñales? 

Gdzie się zatrzymać w Viñales?

Viñales posiada mnóstwo lokalizacji, które warto odwiedzić. Przede wszystkim musimy zauważyć, że samo miasteczko nie jest tak zurbanizowane jak stołeczna Hawana. Co prawda znajdziemy tu kilka restauracji czy obiektów rozrywkowych, jednak główną atrakcją jest park narodowy oraz płynące z niego widoki. Jeśli planujemy spędzić tu kilka dni, to warto wybrać jeden z hoteli. Jest ich sporo, a konkretna cena różni się w zależności od pory roku oraz standardu. Generalnie, nocleg za osobę nie powinien przekroczyć 200 zł. A jeśli dotrzemy na miejsce, to z pewnością będziemy chcieli zwiedzić okolicę. 

Zatrzymując się w Viñales możemy doznać pewnego rodzaju uczucia nostalgii. Co więcej, niektórzy mogą mieć wrażenie, że czas tutaj się zatrzymał. To znakomita lokalizacja na odpoczynek, ale też podziwianie piękna wynikającego z wszechobecnej natury. Już na pierwszy rzut oka zauważymy przepiękne formacje skalne czy plantacje tytoniu. Zwiedzając okolicę możemy zdecydować się na pieszą wycieczkę lub skorzystać z usług z jazdy konno. A to tylko tak naprawdę wstęp do tego, co możemy zobaczyć.

Viñales is a beautiful and lush valley in Pinar del Río province of Cuba.
Viñales ,Cuba., licencja: shutterstock/By Inspired By Maps

Plantacje tytoniu w Parque Nacional Vinales

Myśląc o Kubie, w naszej głowie często pojawia się skojarzenie związane z popularnym cygaro. W istocie, państwo słynie m.in. z plantacji tytoniu. A te umiejscowione w Viñales stanowią nie tylko źródło zarobku tutejszych mieszkańców, ale są też niezwykłą atrakcją turystyczną. W otoczeniu pięknego krajobrazu, na żyznych glebach, lokali rolnicy trudnią się właśnie uprawą tytoniu. My, jako turyści, możemy podziwiać ich pracę, delektując się piękną pogodą. Pośród różnorodnych miejsc, jedną z najpopularniejszych destynacji jest plantacja tytoniu Finca Esmeralda, która co roku przyciąga mnóstwo turystów. Jest położona około 2 kilometry od centrum miasta, a dotrzeć na nią można np. pieszo, rowerem lub konno. Poza samą produkcją tytoniu można również zaobserwować proces uprawy nasion kawowca, ale też lokalnego napoju alkoholowego. Na miejscu możemy kupić tutejsze cygara, miód czy właśnie kawę. Samo Viñales jest z kolei uznawane za rolniczą dolinę, która słynie głównie z produkcji tytoniu. Niemniej jej ogólne walory zostały docenione nawet przez światowe organizacje. Dolina Viñales od 1999 roku figuruje na liście światowego dziedzictwa UNESCO.

Wakacje Matanzas – zwiedzanie, hotele, noclegi, plaże (wyspykaraibskie.pl)

Gdzie kupić najlepsze kubańskie cygara na Kubie? (wyspykaraibskie.pl)

Punkty widokowe w Parque Nacional Vinales

Już dotychczas mogliśmy się dowiedzieć, że dolina Viñales posiada wiele licznych atrakcji, które są warte odwiedzenia. Poza dotychczasowymi pomysłami warto również zwrócić uwagę na szeroko pojęte punkty widokowe. Znakomitym wyborem będzie wybranie się do tutejszego ogrodu botanicznego. To miejsce z blisko 100-letnią historią, które bez problemu zlokalizujemy przy użyciu jednej z popularnych nawigacji, takich jak np. Google Maps. Sam wstęp jest bezpłatny, jednak jeśli chcemy skorzystać z oferty przewodnika, to musimy przygotować się na niewielki wydatek. W ogrodzie botanicznym możemy podziwiać m.in. tutejszą roślinność – znajdziemy tu kakaowce, cytrusy czy palmy. Poza tym, możemy wybrać się na spacer po okolicznych polach oraz zdecydować się na podziwianie wschodu i zachodu słońca z hotelu La Ermita. 

Jeśli lubimy spędzać aktywnie czas, to poza pieszymi wędrówkami możemy wybrać się na przejażdżki rowerowe. Na dwóch kółkach bez problemu dojedziemy m.in. do piniowego lasu położonego u wybrzeża Cayo Jutias. To doskonałe miejsce nie tylko do podziwiania tutejszej roślinności, ale też alternatywa na relaks na jednej z tutejszych plaż. A te na zachodzie kraju słyną z niesamowitego piękna i czystości. Poza tym, możemy odwiedzić inne, spektakularne plaże, takie jak Cayo Jutias czy Cayo Levisa. Będąc w Viñales możemy również skorzystać ze zjazdu linowego canopy, który jest dostępny zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. To kolejny punkt na mapie, który dostarcza pięknych widoków i łączy przyjemność z aktywnego wypoczynku z podziwianiem pięknych krajobrazów. Z kolei dłuższa wyprawa trekkingowa może zaprowadzić nas do wioski Los Acuaticos, która słynie z niekonwencjonalnej medycyny. 

Panoramic view over landscape with mogotes in Vinales Valley ,Cuba
Vinales Valley ,Cuba , licencja: shutterstock/By danm12

Zwiedzanie jaskiń w Parque Nacional Vinales

Pozostając przy temacie szeroko pojętych wycieczek, m.in tych rowerowych, wyprawa do Parku Narodowego Viñales nie może obyć się bez zwiedzania lokalnych jaskiń, które są kolejną, niesamowicie popularną atrakcją turystyczną. Pierwszym pomysłem są jaskinie Cueva del Indio. W ich wnętrzu znajdziemy oświetloną i niewymagającą trasę, która dostarczy fascynujących wrażeń wzrokowych. Dodatkową opcją jest możliwość skorzystania ze spływu łodzią podziemną laguną. 

Alternatywą dla Cueva del Indio jest jaskinia Cueva de Jose Miguel. Co ciekawe, to dość specyficzne miejsce, w którym postanowiono otworzyć restaurację. W związku z tym, jeżeli w tak zwanym międzyczasie zgłodniejemy, to nie powinniśmy mieć większego problemu ze znalezieniem miejsca, w którym zjemy posiłek. A jeżeli lubimy imprezy, to powinniśmy mieć na uwadze fakt, że po zachodzie słońca część jaskini zamienia się w klub nocny, gdzie możemy np. potańczyć i spróbować lokalnych drinków.

Vinales Valley at sunset, Cuba
Vinales Valley , Cuba, licencja: shutterstock/By Florian Augustin

Mural de la Prehistoria Viñales

Na koniec zostawiliśmy jeszcze jedno miejsce warte odwiedzin, a mianowicie mural de la Prehistoria Viñales. To dość wiekowa atrakcja, która jest uważana za swego rodzaju must have do zobaczenia podczas wizyty na Kubie. Wspomniany mural został podobno stworzony na polecenie Fidela Castro, który przebywając w Viñales stwierdził, że miastu brakuje właśnie czegoś takiego. O tym, jak ważny jest to element kubańskiej kultury świadczy chociażby to, że mural jest ogrodzony, a wstęp do niego jest płatny u lokalnego strażnika. Co więcej, w okolicy znajdziemy ścieżkę na kolejny punkt widokowy oraz wejścia do jaskiń, które kilkaset lat temu stanowiły mieszkanie dla lokalnych plemion. 

Niekonwencjonalny mural to z pewnością warte uwagi miejsce, które w pewien sposób na chwilę odciąga nas od lokalnej przyrody. Podziwianie tego specyficznego projektu malarstwa lat 60-tych stanowi dodatkowy element rozrywki, którego nie doświadczymy w innych państwach świata. Poza tym, tak jak wspomnieliśmy, jest to doskonała baza wypadowa do dalszej wycieczki. Miejmy jednak na uwadze to, że wytyczone ścieżki w tym miejscu mogą być nieco bardziej wymagające.

Poprzedni

Wakacje Matanzas – zwiedzanie, hotele, noclegi, plaże

Wakacje i wczasy Montego Bay – zwiedzanie, hotele, noclegi, plaże

Następny

Dodaj komentarz