Wycieczka do wodospadów Damajagua, zwiedzanie, jak dojechać

Tagi , , , , , ,

Wycieczka do zagranicznych atrakcji powinna być przeprowadzona tak, aby każdy z uczestników mógł swobodnie się dostać do wyznaczonego celu i podziwiać dany obiekt czy egzotyczną przyrodę. Świetnym punktem wypadowym jest zwiedzenie wodospadów Damajagua. Dobrze jest zatem dowiedzieć się o nich nieco więcej, dzięki czemu będzie można zorganizować fajny rodzinny wypad, gdy będzie się w okolicy tych przepięknych wodospadów. Warto też wiedzieć, o jakiej porze roku najlepiej jest wybrać się na zwiedzanie owych wodospadów.

Damajagua, Puerto Plata, Dominican Republic
Damajagua, Puerto Plata, Dominican Republic , licencja: shutterstock/By YYavimr
Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

​Czemu warto odwiedzić wodospady na Dominikanie i jak się tam dostać?

Przede wszystkim dlatego, że wodospady Damajagua należą do jednej z licznych przepięknych atrakcji turystycznych. Wodospady mieszczą się w rezerwacie przyrody, na północnym wybrzeżu Republiki Dominikańskiej. Wybierając się do wodospadów, trzeba mieć na uwadze to, że można tam wejść tylko pod przewodnictwem doświadczonego pracownika parku. W sumie na wodospad składa się dwadzieścia siedem kaskad, które mają ponad jedenaście metrów. Co ważne, to woda z wodospadów spada bezpośrednio do naturalnych jeziorek, które mają około siedmiu metrów. Całość tworzy przepiękny i niepowtarzalny widok, który zachwyca każdego turystę, zwłaszcza tego, który jest na Dominikanie po raz pierwszy. 

Dobrze jest też mieć na uwadze, że przez całe przejście przy wodospadach rozciąga się dookoła cudowna panorama na góry czy też las deszczowy. Lokalni przewodnicy po drodze informują o wszystkich najważniejszych rzeczach, które warto wiedzieć o wodospadach Damajagua. W trakcie marszu mogą pojawić się niebezpieczne i strome zejścia oraz wejścia, ale również doświadczeni przewodnicy pomogą turystom w pokonaniu bezpiecznie trasy.

​Czy można kąpać się w wodospadach Damajagua?

Przeważnie głównym celem wycieczki do wodospadów Damajagua jest możliwość skoków z nich oraz kąpiel w jeziorkach. Warto zaznaczyć, że w tego rodzaju jeziorach mogą się kąpać także dzieci, dzięki czemu może to być fantastyczny i rodzinny wyjazd. Dobrze jest jednak zaznaczyć, że lepiej nie wybierać się do wodospadów z dziećmi, które mają poniżej dwunastu lat lub mają też lęk wysokości. Przy wodospadach znajdują się naturalne zjeżdżalnie, z których licznie korzystają turyści. Co ważne, to przewodnicy pilnują, w których miejscach turyści mogą skakać, co sprawia, że taki skok z wodospadu jest bezpieczny dla każdego i staje się niesamowitym przeżyciem.

​Ile czasu zajmuje zwiedzanie wodospadów?

Dobrze jest wiedzieć, że wodospady Damajagua są przeważnie otwarte między 8.30 a 16.30. Na samo dojście do wodospadów trzeba przeznaczyć około czterech godzin w zależności od tego, jakie się ma warunki fizyczne. Należy także liczyć powrót z wodospadów, który również trwa około czterech godzin. Dobrze zaznaczyć, że czas dotarcia do wodospadów może nieco ulec zmianie. Dużo zależy od okoliczności atmosferycznych oraz od tego, w jakiej kondycji jest grupa turystów. Warto wybrać się do wodospadów z samego rana. Dzięki czemu ma się więcej energii i można dłużej pobyć przy samych wodospadach.

Salto del Limón, Samaná, Dominican Republic.
Dominican Republic., licencja: shutterstock/By Runeca

​W jakich porach roku najlepiej wybrać się do wodospadów Damajagua?

Warto pamiętać, że Dominikana słynie z dwóch deszczowych pór roku. Dlatego też planując wyjazd pod wodospady, dobrze jest przyjechać wtedy, kiedy akurat nie pada. Wówczas będzie można swobodnie i komfortowo przejść całą drogę do wodospadów i z powrotem. Świetnymi miesiącami na odwiedziny tej atrakcji są styczeń, luty marzec. Można również wybrać się w kwietniu, we wrześniu czy też  październiku, gdyż wtedy trwa pora sucha. Miesiące te są najlepszym okresem, w którym można odwiedzić przepiękne wodospady. Należy jednak pamiętać, że również w porze deszczowej mogą się zdarzyć dni, w których deszcz pada tylko kilka godzin, dzięki czemu będzie można wybrać się pod wodospady.

Dobrze jest jednak pamiętać o odpowiednim obuwiu i ubraniu, które uchroni przed ewentualnym opadem deszczu. W styczniu, lutym, marcu i kwietniu temperatura sięga do dwudziestu sześciu stopni Celsjusza, co sprawia, że taka aktywność, jak marsz do wodospadów jest miły i przyjemny. Człowiek się nie poci i może komfortowo podziwiać okolicę. Natomiast od końca kwietnia na Dominikanie temperatura może przekraczać 30 stopni Celsjusza, co oznacza, iż spacery w głąb wyspy, mogą powodować odwodnienie. W maju rozpoczyna się pora deszczowa i klimat zmienia się na wilgotny, co również ma negatywny wpływ na samopoczucie podczas pieszych wycieczek. Warto wziąć to pod uwagę.

​Czy do wodospadów można dojechać samochodem?

Do wodospadów Damajagua należy przyjść pieszo. Po pierwsze jest to rezerwat przyrody, w którym nie można jeździć samochodem. Po drugie na trasie znajdują się schody, które uniemożliwiają poruszanie się autem. Dobrze jest jednak wiedzieć, że przewodnicy, którzy opiekują się grupą turystów, tak dostosowują tempo, aby każdy uczestnik mógł swobodnie nadążyć. Tym sposobem ta piesza wyprawa będzie fantastycznym wydarzeniem i niesamowitym wspomnieniem również dla najmłodszych, jak i najstarszych uczestników. Należy pamiętać, że na trasie nie można używać też żadnych innych środków lokomocji takich jak hulajnogi, wrotki, rolki czy rowery. Można ewentualnie spróbować z kijkami nordic walking, które pomogą w trakcie marszu, zwłaszcza osobom starszym.

Warto dodać, że wstęp do wodospadów kosztuje w przeliczeniu na polskie złotówki około pięćdziesięciu złotych. Dobrze jest też wspomnieć, że można wybrać krótszą ścieżkę. Podczas której zwiedzi się tylko dziewięć lub dwanaście wodospadów. Jest to świetne rozwiązanie, zwłaszcza dla osób, które nie są pewne, jakie mają kondycję fizyczną. Przed wyjściem na trasę do wodospadów Damajagua warto zobaczyć przepiękne zrobione zdjęcia przez innych turystów. Co sprawi, iż chęć zdobycia tej atrakcji będzie jeszcze większą motywacją. Wyjazd do wodospadów może być fantastycznym prezentem dla naszych najbliższych z okazji urodzin czy też świąt lub rocznicy. Warto wziąć ze sobą aparaty fotograficzne czy też kamerę wodoodporną.

Hiking trail to El Limon waterfall, Dominican Republic
trasa do wodospadów, Dominican Republic, licencja: shutterstock/By Matyas Rehak

Przeczytaj więcej o atrakcjach na Dominikanie:

TOP 15 atrakcji na Dominikanie, co zobaczyć i zwiedzić

Wakacje w Playa Dorada – co zobaczyć, hotele, noclegi, plaże

Poprzedni

Wycieczka do wodospadu El Limón, zwiedzanie, jak się dostać

Ceny na Dominikanie i koszty życia

Następny

Dodaj komentarz