Wycieczka do wodospadów El Nicho na Kubie – zwiedzanie

Tagi , , , , , ,

Piękna, słoneczna aura i wysoka temperatura to marzenie wielu osób, które planują wakacyjny wypad. Jeśli chcemy, aby te warunki były spełnione, to powinniśmy wybierać takie miejsca, w których ryzyko opadów czy zimna jest marginalne. Jedną z alternatyw może być Kuba. To największe państwo na Karaibach ze stolicą w Hawanie jest znakomitą lokalizacją na odpoczynek. Znajdziemy tu nie tylko mnóstwo atrakcji, ale też zrelaksujemy się, słysząc dobiegający szum Morza Karaibskiego, którym otoczony jest kraj. Pośród zagadnienia związanego z odkrywaniem pięknych widoków, dziś skupimy się na wodospadach El Nicho. Odpowiemy na częste pytania, jakie pojawiają się w głowach turystów, czyli jak dotrzeć do tej lokalizacji, ile to kosztuje oraz ile czasu musimy poświęcić na zwiedzanie. El nicho na Kubie – co warto wiedzieć?

Poceta de Cristal in El Nicho National Park
El Nicho National Park, licencja: shutterstock/By Julia Naether
Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Gdzie znajdują się Wodospady El Nicho?

Jak już wspomnieliśmy we wstępie, wodospady El Nicho stanowią część wyspiarskiej Kuby. Przenosząc się w głąb państwa możemy powiedzieć, że znajdują się w parku przyrodniczym El Topes de Collantes, który jest położony w prowincji Cienfuegos. I choć Kuba jest co do zasady krajem nizinnym, to ta przepiękna lokalizacja stanowi część masywu górskiego Sierra del Escambray. Ze względu na swoje walory jest niesamowicie popularnym obiektem wśród turystów. Bliskość natury oraz niezurbanizowany teren to doskonały wybór na wyciszenie się, przemyślenia i naładowanie wewnętrznych baterii.

Co więcej, wiele osób wybiera odwiedzenie wspomnianych wodospadów jako odskocznię od intensywnego zwiedzania pozostałych atrakcji. Ścieżka do celu jest niezbyt długa i łagodna do przejścia. Poza tym nie sposób odmówić sobie przystanków na podziwianie malowniczych widoków w czasie trasy. Ale o tym nieco więcej poniżej. Obecnie powinniśmy skupić się na tym, jak dojechać do wodospadów El Nicho? Sama wiedza dotycząca położenia nie powie nam wiele o tym, z jakich środków transportu możemy skorzystać.

Jak dojechać do wodospadów El Nicho?

Sposobów na dojechanie do El Nicho jest kilka. I chodzi tu nie tyle o drogę, co o sposób zorganizowania całej wycieczki. Z racji tego, że jest to miejsce turystyczne, to bez problemu powinniśmy znaleźć zorganizowane wycieczki, które zawiozą nas wprost do celu. Takie rozwiązanie jest doskonałe dla tych, którzy chcą mieć na głowie minimum formalności. Minusem może być to, że wycieczki same w sobie mogą generować tłum osób wokół nas. Alternatywą dla tego rozwiązania jest skorzystanie z prywatnego transportu. Tutaj do dyspozycji mamy np. wynajęcie taksówki z kierowcą. 

Abstrahując od samych sposobów dotarcia do celu, skupmy się nieco bardzie na trasie, która sama w sobie jest już atrakcją. Jak już wspomnieliśmy, wodospady El Nicho są położone na skraju parku narodowego Topes de Collantes. Aby dotrzeć do nich czeka nas podróż z Cienfuegos. To właśnie z tego niewielkiego miasteczka prowadzi kręta droga do celu. Zanim znajdziemy się na miejscu, będziemy przejeżdżać przez typowo wiejskie obszary i niewielkie miasteczka. To tereny, które w istocie z turystyką nie mają wiele wspólnego. Jest to fascynujące przeżycie, bowiem możemy odkryć inne oblicze Kuby. Na trasie miniemy m.in. zapierające dech w piersiach Cumanayagua, a z oddali będziemy mogli podziwiać lokalne pasmo górskie. Sama droga powinna z kolei trwać około 1,5 godziny. Po tym czasie powinniśmy znaleźć się na parkingu.

Pewną ciekawostką może być to, że wybierając transport, wiele osób decyduje się na wypożyczenie samochodu z kierowcą i dotarcie do celu o stosunkowo wczesnej porze. Jest to dobry sposób na to, aby uniknąć wszechobecnych tłumów i cieszyć się z bliskości z naturą. Po dotarciu na miejsce konieczne będzie jeszcze wykupienie biletu wstępu, który kosztuje około 40 zł. Z kolei sama podróż z Cienfuegos to wydatek rzędu 300-500 zł. Oczywiście, wiele jest uzależnione od wcześniej wspomnianego wybranego środka transportu.

Small, blue forest lake in El Nicho, Cuba
El Nicho, Cuba, licencja: shutterstock/By Gergo Nagy

Ile czasu zajmuje zwiedzanie wodospadów El Nicho?

Będąc na miejscu nie pozostaje nam nic innego, jak zwiedzić wodospady El Nicho. Pytanie, ile czasu musimy poświęcić na tą atrakcję? Otóż na przejście dwukilometrowej trasy Reino de las Aguas będziemy musieli zarezerwować około 2 godzin. Samo podejście nie jest męczące, a dodatkowo dostarcza wielu malowniczych widoków. Po drodze będziemy mijać m.in. naturalny basen Poceta de los Enamorados oraz nieco mniejsze wodospady. Pomimo tego, że ścieżka nie jest stroma, to po opadach może zrobić się ślisko. Dlatego też polecamy założenie odpowiedniego, wygodnego obuwia. 

Docierając do głównego wodospadu czas zwiedzania jest tak naprawdę w dużej mierze uzależniony od nas samych oraz od przewodnika, którego usługi otrzymujemy w cenie biletu wstępu. Oczywiście, jeżeli planujemy wycieczkę zorganizowaną grupą, to ramy czasowe będą w dużej mierze wyznaczane przez organizatora. Niemniej nie powinniśmy się martwić o to, że zabraknie nam czasu na zobaczenie tego, co piękne.

Kąpiele w naturalnych basenach

Wodospady, źródła i inne zbiorniki wodne umiejscowione w tak dzikim terenie aż zachęcają do kąpieli. Wielu z nas może więc zadawać sobie pytanie, czy po drodze można bez większych obaw wskoczyć do wody? Odważni powiedzą nawet, że trzeba. Oczywiście, nie wszystkie miejsca nadają się do tego typu aktywności, jednak znajdziemy wydzielone strefy, gdzie bez problemu będziemy mogli założyć strój kąpielowy i poczuć na swoim ciele krystalicznie czystą wodę.

El Nicho waterfall, located in the Sierra del Escambray mountains not far from Cienfuegos, Cuba, West Indies, Caribbean, Central America
El Nicho Central America, licencja: shutterstock/By Toms Auzins

Odpowiednim miejscem na kąpiel jest kryształowy basen, określany przez lokalnych mieszkańców jako Poceta de cristal. Pamiętajmy jednak, że jeżeli chcemy skorzystać z ciepłej wody, to powinniśmy wybierać miesiące, kiedy jest ona nagrzana. Alternatywą dla kryształowego basenu jest Poceta de los Enamorados, czyli basen zakochanych. To kolejne miejsce na trasie, które aż zachęca do kąpieli dzięki krystalicznie czystej wodzie. Niektóre osoby decydują się spędzić tu więcej czasu już podczas samej drogi na szczyt, a nie schodząc z niego. Tutaj wiele zależy też od przewodnika, który będzie starał się jak najlepiej zapanować nad organizacją całej trasy. Jednak w wielu przypadkach nie powinniśmy się martwić, ponieważ jeżeli jesteśmy przygotowani na kąpiel, to taka przygoda nas nie ominie.

Poprzedni

TOP 15 atrakcji w Portoryko, co zobaczyć i zwiedzić

Co warto zjeść w Trynidadzie i Tobago? – smaki Trynidadu i Tobago

Następny

Dodaj komentarz