Wycieczka na wysepkę Cayo Arena na Dominikanie, przewodnik

Tagi , , , ,

Paradise Island na Dominikanie to niewielka mielizna na Oceanie Atlantyckim. Na malowniczej wyspie ze śnieżnobiałym piaskiem nie ma roślinności, a z myślą o turystach zainstalowano tylko chaty z dachami z palmowych liści. Pomimo, że w zasadzie na wyspie nie ma nic, to nieprzerwanie zachwyca odwiedzających i jest ona celem podróży wielu turystów. Cayo Arena, Cayo Paraiso czy Paradise Island na Dominikanie to jedno z najbardziej niesamowitych i najpiękniejszych miejsc na świecie. Pierwotna nazwa tej niewatpliwej atrakcji to Cayo Arena. Wyspa otrzymała tę nazwę, ponieważ jej terytorium pozbawione jest roślinności, czyli całkowicie puste, podobnie jak arena.  Wszyscy przyjezdni, a nawet miejscowi, nazywają tę malutką wyspę Rajem, co w języku hiszpańskim brzmi to szczególnie melodyjnie.

Cayo Levantado Island Samana Bay
Cayo Samana Bay , licencja: shutterstock/By AurelioaPhoto
Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

​Gdzie znajduje się wyspa Cayo Arena?

Wioska rybacka Punta Rucia ze wspaniałą białą piaszczystą plażą otoczoną namorzynami znajduje się na północny zachód od Puerto Plata. Łodzie odpływają z jej brzegów i pobliskiej zatoki La Isabela oraz do Cayo Arena. Organizatorzy wycieczek na Rajską Wyspę oferują ekskluzywne nurkowanie dla początkujących, które zaczyna się od głębokości pięciu metrów. Wokół wyspy turyści obserwują ławice tropikalnych ryb, które są łatwo widoczne w turkusowych wodach przybrzeżnych. Miejsce jest prawdziwym rajem dla miłośników nurkowania z rurką. Cayo Arena słynie z najbardziej zróżnicowanego podwodnego życia na całej Dominikanie, w tym koralowców i gąbek, a także ławic ryb egzotycznych, ważek równoskrzydłych, skalarów i żółtków kubańskich, które wpadają do płytkiej wody i biegają tuż u stóp przyjezdnych.  

​Rajski piasek i rafa

Na Paradise Island znajduje się od 5, czasami 8 prowizorycznych wiat,  które w czasie przypływu są prawie całkowicie zanurzone w wodzie i dlatego szybko się zapadają. Nie jest to wilka strata, gdyż dla podtrzymania ciągłości atrakcji mieszkańcy  i Ministerstwo Turystyki Republiki Dominikany sukcesywnie odbudowują tę „morską wioskę”. Przy odpływie wyspa wznosi się zaledwie 5-6 metrów nad poziomem morza, w czasie przypływu zaś całkowicie pogrąża się w lazurowych wodach Atlantyku. Paradise Island jest zbudowana z koralowców, a do tego otoczona niesamowicie piękną rafą. Jej biały piasek jest przedmiotem wręcz kultu lokalnej społeczności, która zabrania stąpania w butach po wyspie. Na piasku można stanąć wyłącznie boso. 

Beautiful caribbean beach on Saona island, Dominican Republic. Aerial view of tropical idyllic summer landscape with green palm trees, sea coast and white sand
Dominikana, licencja: shutterstock/By Roxana Bashyrova

Jedna z najpiękniejszych plaż na Karaibach?

Zarówno Forebs jak i CNN wymienili Paradise Island na Dominikanie jako jedną z najpiękniejszych plaż na Karaibach. W publikacjach ekspertów wskazano w szczególności, że ta niewielka wyspa jest idealnym miejscem na samotne, budujące spokój i wyciszające wakacje. Jako ogromny atut tego miejsca wskazano, że na Cayo Arena, to rodzaj niezwykłej przystani duchowej, na której można nurkować w płytkich turkusowych wodach. Ta niewielka mielizna jest również idealnym miejscem, jeśli chce się uniknąć zatłoczonych plaż. 

Cayo Arena –  wszystko, co turysta musi wiedzieć

Aby docenić urok miejsca, na wyspę trzeba jechać jak najwcześniej, czyli rano lub przed obiadem. W tym czasie woda ma najpiękniejszy kolor i jest najbardziej przejrzysta. 

  • Należy też pamiętać, ze wyspa ta jest zawsze wietrzna, dlatego trudno będzie skorzystać z drona, aby zrobić zdjęcie z powietrza.
  • Zdecydowanie warto zabrać ze sobą sprzęt do zdjęć podwodnych. Na wodach wokół wyspy żyje miliony tropikalnych ryb, w tym nawet barakudy, które dają się dokarmiać chlebem lub bananami. 
  • Koneserzy nurkowania i snorkelingu, powinni wziąć ze sobą sobą sprzęt do nurkowania.

Wszystko, czego można potrzebować w czasie pobytu na wyspie należy zabrać ze sobą. Mowa tu o przekąskach, wodzie, kremie do opalania. Na samej wyspie nie ma absolutnie nic, oprócz wspomnianych, prymitywnych zadaszeń. Niestety, na wyspie też nie ma również toalety. Jest to cena jaką turyści płacą za niesamowite zdjęcia! Gwarantuje to zjawiskowe usytuowanie wyspy, gdyż po jednej stronie widać Kordylierę Północną, a po drugiej bezkresny Ocean Atlantycki.

Piękna karaibska plaża na wyspie Saona, Dominikana
Piękna karaibska plaża na wyspie Saona, Dominikana, licencja: shutterstock/By Maciej Czekajewski

Jak dostać się na Paradise Island na Dominikanie?

Paradise Island znajduje się około 25-30 minut motorówką od wybrzeża. Podróż do Rajskiej Wyspy zaczyna się na La Ensenada lub Punta Rucia, gdzie można wynająć łódkę lub katamaran od miejscowych. Zwykle na plażach dyżur pełnią przewoźnicy oferujący tego typu usługę. Można także zarezerwować prywatną wycieczkę https://www.getyourguide.pl/puerto-plata-l475/cayo-arena-paradise-island-i-las-namorzynowy-t185835/ co zdecydowanie ułatwi skupienie się na odpoczynku i fotografowaniu. 

Po dotarciu na wyspę, każdy z przewoźników czy touroperatorów ma do dyspozycji jedną z chat, w której turyści mogą zostawić swoje rzeczy, telefony czy napoje. Cały pobyt na rajskim piasku odbywa się pod opieką i  jest monitorowany przez przewodnika. Przeciętnie na wyspie spędza się około 2-3 godzin. Turyści odwiedzający wyspę zgodnie relacjonują, że pomimo tego, że nie ma na niej zaplecza typowego dla komercji, można spędzić tam cały dzień nie nudząc się ani chwili. 

Punta Rusia, namorzyny i manaty

W pobliżu Paradise Island znajduje się piękna plaża Punta Rusia. Na jej brzegu spotkać można kilka niewielkich kawiarni, a także strefę rekreacyjną, w której można wygodnie spędzić czas. W tej okolicy można również wypożyczyć łódkę dzięki, której można zobaczyć rozległe namorzyny, łagodnie kołyszące się i dające schronienie dla większości życia morskiego. Na obszarze namorzynowym niektórzy podróżnicy zajmują się obserwowaniem ptaków, których niezliczone eskadry wędrują nad głowami turystów. A na tym samym obszarze można obserwować także manaty oraz krowy morskie, czyli rodzaj dużych ssaków wodnych. Są to zwierzęta roślinożerne należące do rzędu syren. Waga manatów wylegujących się na plażach Paradise Island wynosi 400-550 kg. Te potężne, spokojne zwierzęta przyciągają rzesze turystów i magnetyzują obserwatorów. W pobliżu Paradise Island znajduje się również Oceanarium Ssaków Morskich Estero Ondo. Jest to kolejne cudowne i konieczne  miejsce do odwiedzenia w czasie pobytu na Dominikanie. 

tropical bach near punta rusia in the dominican republic
plaża dominikana, licencja: shutterstock/By Cchriss73

​Rzeczy do spakowania na jednodniową wycieczkę do Cayo Arena

Wycieczka na bezludną wyspę nie oznacza to, że musimy przygotować się tak, jakbyśmy szli na Everest. Jest to łatwa wycieczka, ale jest kilka rzeczy, które powinniśmy zabrać ze sobą, aby cieszyć się wycieczką i uniknąć negatywnych doświadczeń.

  • Kostium kąpielowy. To dość oczywiste, ale czasami turyści zapominają, że to wycieczka na plażę. Jeśli chcemy w pełni cieszyć się wycieczką, będziesz potrzebować kostiumu kąpielowego.
  • Ekwipunek do nurkowania. Zazwyczaj organizatorzy wycieczek zabezpieczają go, ale jeśli mamy własny sprzęt, zaleca się zabranie go ze sobą.
  • Krem do opalania. Karaibskie słońce jest bardzo jasne, więc jeśli nie chcemy się poparzyć, nie zapomnijmy o kremie z filtrem. 
  • Podstawowym sprzętem jest oczywiście aparat fotograficzny. Jeśli jest to aparat z możliwością robienia zdjęć podwodnych, to  jeszcze lepiej. Rajska Wyspa to najcudowniejsze miejsce na uchwycenie imponujących ławic tropikalnych ryb i koralowców. 
Poprzedni

Ile kosztują wakacje na Dominikanie, co warto wiedzieć?

TOP 15 atrakcji w Santo Domingo, co zobaczyć i zwiedzić

Następny

Dodaj komentarz