Wycieczka w Góry Błękitne na Jamajce

Tagi , , , , , ,

Jamajka zdecydowanie nie należy do grona pierwszych wyborów naszych wakacyjnych podróży, jakie przyjdą nam do głowy. Jednak z roku na rok coraz bardziej rośnie popularność tych nieco bardziej nietypowych destynacji, dlatego Karaiby cieszą się większym zainteresowaniem. Bez wątpienia w regionie prym wiedzie Kuba. Jednak Jamajka wcale jej nie ustępuje. Zwłaszcza, że w kulturze masowej jest dość mocno kojarzona z rastafarianizmem. Popularnie odbieranym jako filozofia spokojnego, wyluzowanego życia. Warto więc pozwiedzać Jamajkę, a jednym z idealnych miejsc są Góry Błękitne na Jamajce.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Jamajka i jej oferta

Jamajka to państwo i wyspa położone na Morzu Karaibskim, między Kubą na północy i Haiti na wschodzie. Odkryta w 1494 roku przez Krzysztofa Kolumba była najpierw kolonią hiszpańską, by w 1655 roku przejść pod panowanie angielskie. W czasach kolonialnych dała się poznać jako ważny ośrodek cukrowniczy, handlu niewolnikami. Ale także jako ośrodek piractwa. Co we współczesnej popkulturze znalazło swoje odzwierciedlenie w przygodach kapitana Jacka Sparrowa w serii filmów „Piraci z Karaibów”. 

Blue mountains
Blue mountains, licencja: shutterstock/By Photo Spirit

Co warto zwiedzić będąc na Jamajce? Z pewnością warto zacząć od stolicy, Kingston, w której znajdziemy m.in. muzeum Boba Marleya. Wizyta w najważniejszym mieście kraju to także okazja do zapoznania się z lokalną kuchnią. Jamajka to centrum produkcji cukru trzcinowego oraz rumu, dlatego warto zwiedzić jamajską rumiarnię, zwłaszcza, że wiele z nic może się poszczyć kilkuwiekową tradycją. Obowiązkowym punktem wizyty zapewne będzie legendarna stolica kolonii, znana również jako stolica piratów, czyli Port Royal. Miasto utraciło swój status w 1692, kiedy trzęsienie ziemi zatopiło 2/3 osady zabijając przy tym niemal cała populację. Jeśli jednak opis wyspy wskazywać może jedynie na morskie aspekty oferty turystycznej Jamajki, to bez wątpienia nie jest on pełny – będąc na Jamajce koniecznie trzeba wyprawić się w Góry Błękitne.

TOP 15 najlepsze hotele dla rodzin na Jamajce (wyspykaraibskie.pl)

TOP 10 najlepszych hoteli All-Inclusive w Ocho Rios (wyspykaraibskie.pl)

Góry Błękitne – co warto wiedzieć

Wypiętrzające się już nad morskim wybrzeżem na południu wyspy i otaczające swymi zboczami stołeczne Kingston Góry Błękitne to niewątpliwa atrakcja turystyczna tego karaibskiego kraju. W czasach kolonialnych stanowiły azyl dla pierwotnej ludności indiańskiej, która w górach szukała schronienia przed niewolnictwem. Podobny powód przywiódł tam Maronów, czyli zbiegłych niewolników. Również dziś nie brak tam tych, którzy chcieliby ukryć się przed władzą, ponieważ zapędziwszy się w górskie ostępy można nieopatrznie trafić na plantację marihuany. Prócz możliwości zagubienia drogi jest to główny powód, dla której zaleca się zatrudnienie przewodnika na tę górską wyprawę.

Najwyższym szczytem Gór Błękitnych i zarazem całej Jamajki jest Blue Mountain Peak wznoszący się na wysokość 2256 m n.p.m. Z tej wysokości, przy sprzyjających warunkach pogodowych istnieje możliwość wypatrzenia wybrzeża Kuby. Góry porośnięte są w przeważającej mierze paprociami drzewiastymi. Wartą odnotowania ciekawostką jest fakt, że to właśnie tutaj produkowana jest kawa Blue Mountain – ekskluzywna odmiana kawy Arabica, która uprawiana jest tutaj od XVIII wieku. Jest łagodna i słodka w smaku oraz pozbawiona goryczy. Ze względu na fakt, że jej jakość jest wysoce ceniona na świecie, a w dodatku produkcja jest ograniczona, kawa Blue Mountain osiąga wysokie ceny na rynku. Jej głównym importerem jest Japonia, która sprowadza do siebie aż 80% całej produkcji. 

View from and of The Blue Mountains at sunset, Jamaica
Blue Mountains Jamaica, licencja: shutterstock/By eric laudonien

Wyprawa w Góry Błękitne

Stale okryte mgłą dodającą im niebieskawej barwy, której zawdzięczają swą nazwę, Góry Błękitne już z daleka prezentują piękny widok. Dobrym pomysłem będzie jednak zapoznanie się z nimi bliżej. Ponieważ wyprawa w to pasmo górskie dostarczy jeszcze więcej atrakcji przyrodniczych, których żaden miłośnik górskich wędrówek nie może przeoczyć. Do wyprawy w Góry Błękitne, jak już zostało wspomniane, niezbędne będzie towarzystwo przewodnika. Oczywiście należy również zadbać o odpowiedni ubiór, a także wziąć coś cieplejszego ze sobą, ponieważ górska pogoda potrafi zaskoczyć. Góry Błękitne nie należą do szczególnie obleganych przez turystów. Wręcz przeciwnie. Dlatego przed wyjściem należy zabrać ze sobą odpowiedni prowiant. Po drodze raczej nie będziemy mieli okazji, by się w niego zaopatrzyć.

Na terenie gór położony jest Park Narodowy Gór Błękitnych i John Crow, do którego wstęp jest płatny, warto więc wyposażyć się w lokalną walutę. Wizytę w parku narodowym bez wątpienia należy zaliczyć do obowiązkowych punktów wyprawy. Na jego terenie znajduje się przeszło 300 endemicznych gatunków roślin. Które rosną jedynie na Jamajce, a aż 87 z nich rośnie wyłącznie na terenie parku. Jest on również miejscem schronienia dla zagrożonych gatunków zwierząt. Wśród których znajdziemy m. in. amazonkę jamajską, boa jamajskiego, a także największego z występujących na półkuli zachodniej motyli – papilio homerus.

Jamaica landscape blue mountain view
Jamaica Góry Błękitne , licencja: shutterstock/By Tamaraklei

Wycieczka w Góry Błękitne – czy warto organizować samodzielnie?

Oczywiście samodzielne organizowanie wakacji na Jamajce i wyprawy w góry to przedsięwzięcie dla szczególnie rządnych przygód turystów. Tym, którzy mniej chcieliby skupić się na wyzwaniach organizacyjnych, a bardziej na podziwianiu cudów przyrody można polecić skorzystanie z oferty biur podróży, które proponując wycieczkę na Jamajkę uwzględniają również ten aspekt wyspy. Bez wątpienia będzie to jednak wyprawa dla mniej zaawansowanych podróżników, którzy nie planują wysokogórskiej wspinaczki, ani zdobywania szczytów. Jednak ci, którzy nie liczą na takie wyzwania. Z pewnością będą zachwyceni górskimi widokami i wycieczką na jedną z pobliskich plantacji kawy. 

Do najciekawszych a zarazem najbardziej wymagających górskich wypraw na Jamajce należy nocna wyprawa na Blue Mountain Peak. Niezbędne jest wyjście na szlak w samym środku nocy, aby po wyczerpującej wędrówce dotrzeć na szczyt zanim zrobi się jasno. Dzięki temu podziwiać będziemy piękny widok wschodu Słońca ze szczytu góry. A gdy już wzejdzie zobaczymy wyspę z perspektywy najwyższego jej miejsca, podziwiając wody Morza Karaibskiego i odległe wybrzeże Kuby. Góry Błękitne to gwarancja tego, że Jamajka nie będzie jedynie rajem dla plażowiczów i fanów reggae. Ale także amatorów aktywnego wypoczynku na łonie przyrody.

A young woman in blue mountains in Jamaica
Góry Błękitne, Jamaica, licencja: shutterstock/By ajlatan
Poprzedni

TOP 15 najlepszych hoteli dla rodzin na Jamajce

Wakacje i wczasy Ocho Rios – zwiedzanie, hotele, noclegi, plaże

Następny

Dodaj komentarz