Wynajęcie samochodu na Jamajce – zasady ruchu drogowego, co warto wiedzieć?

Tagi , , , , , , ,

Jamajka zdecydowanie jest jednym z tych krajów, który wzbudza coraz to większe zainteresowanie wśród podróżnych. Zwykle – szczególnie jeśli chodzi o kraje karaibskie, decydowaliśmy się odbyć wymarzoną podróż na Kubę lub na Dominikanę. Obecnie jednak to Jamajka zdobywa nasze serca i nie ma się co dziwić. Wyspa ta może pochwalić się nie tylko rajskimi plażami i malowniczymi krajobrazami, ale także całym szeregiem atrakcji, z których każdy z turystów może skorzystać. Warto jednak mieć na uwadze to, że by zobaczyć całe piękno i majestat tej wyspy, przyda się nam samochód. Wobec tego, w jaki sposób można wypożyczyć auto na Jamajce i jak to zrobić? A także co powinniśmy wiedzieć o zasadach ruchu drogowego na tej zielonej wyspie? Wynajęcie samochodu na Jamajce – i co dalej?

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Zasady ruchu drogowego na Jamajce – o czym musimy pamiętać?

Wynajęcie samochodu na Jamajce z całą pewnością jest priorytetem wśród większości turystów. Wynika to przede wszystkim z faktu, że znacznie ułatwia to poruszanie się po wyspie i jej zwiedzanie. Niemniej jednak zanim faktycznie zdecydujemy się na to, by wypożyczyć auto, warto zapoznać się z podstawowymi zasadami ruchu drogowego. Które momentami mogą nas mocno zaskoczyć. Otóż Jamajka jest byłą kolonią brytyjską, a to z kolei oznacza, że obowiązuje tam ruch lewostronny. Dla większości turystów może być to jednym z największych utrudnień podczas poruszania się po jamajskich drogach.

Handmade DIY friendship bracelet with Rasta flag pattern with a peace symbol on womens wrist. Hands holding steering wheel in the car.
zasady ruchu drogowego jamajka , licencja: shutterstock/By Tanya_Terekhina

Mimo wszystko stan nawierzchni asfaltowej jest dobry. A drogi są świetnie oznakowane, więc turyści po kilku próbach powinni się do tego przyzwyczaić. Ograniczenia prędkości są bardzo podobne do tych, które obowiązują praktycznie wszędzie. Oznacza to, że na drogach w terenie zabudowanym możemy poruszać się z maksymalną prędkością około 50 kilometrów na godzinę. Zaś na drogach ekspresowych i autostradach od 100 do 110 kilometrów na godzinę. Dodatkowo warto przygotować się na to, że na Jamajce może zaskoczyć nas:

  • na niektórych rzekach nie ma mostów, a co za tym idzie drogi w wielu miejscach mogą być nieprzejezdne;
  • przechadzające się kozy czy krowy po ulicach są tam właściwie standardem;
  • piesi mają zawsze pierwszeństwo przed pojazdami – podobna zasada ruchu drogowego obowiązuje także w naszym kraju.

Dodatkowo pamiętajmy, że choć policja dość łagodnie traktuje kierowców, to jednak mandaty na Jamajce są dość wysokie. Zwykle więc kierowcy powinni przestrzegać zasad ruchu drogowego i nie nadwerężać cierpliwości funkcjonariuszy.

Komunikacja miejska na Jamajce (wyspykaraibskie.pl)

Wynajem samochodu na Jamajce – co warto wiedzieć?

Oczywiście nikt z nas nie zakłada, że na Jamajkę dostaniemy się własnym samochodem. Wobec tego zachodzi konieczność jego wynajęcia, co z pewnością nurtuje wielu turystów. Okazuje się, że wypożyczalni samochodów na Jamajce absolutnie nie brakuje, a podróżni mogą z nich spokojnie korzystać. Jednak istnieją podstawowe wymogi, które kierowca musi spełnić. Należą do nich:

  • ukończenie 25 roku życia – niestety, młodsi kierowcy, nawet w momencie kiedy posiadają ważne prawo jazdy z ojczystego kraju, nie mogą zdecydować się na wynajęcie pojazdu;
  • posiadanie ważnej licencji uprawniającej do prowadzenia pojazdów mechanicznych z kraju ojczystego;
  • konieczne jest opłacanie ubezpieczenia od kradzieży;
  • kierowca musi zapłacić kartą kredytową.
Car with a fuel injector on Jamaica flag background. Record prices fuel for population. Gasoline price increase during energy and fuel world crisis in Jamaica
wynajęcie auta na Jamajce, licencja: shutterstock/By lunopark

Powyżej wymienione zasady to absolutna podstawa w momencie, kiedy decydujemy się na wynajęcie samochodu na Jamajce. Jednak nie jest to wszystko, na co powinniśmy się przygotować. Turyści z pewnością muszą pamiętać o tym, że nie powinni oni decydować się na wynajęcie samochodu z dosłownie każdej wypożyczalni stacjonarnej. Nie wszystkie z nich bowiem są na tyle rzetelne i może się zdarzyć, że np. samochód nie posiada obowiązkowej polisy ubezpieczeniowej, a to z całą pewnością nie spodoba się funkcjonariuszom policji podczas kontroli. Wobec tego, jeśli decydujemy się na skorzystanie ze stacjonarnej wypożyczalni pojazdów, wówczas wybierzmy te, które są renomowane i sprawdzone. Najczęściej znajdziemy je w Kingston, Montego Bay czy Negri – czyli w popularnych kurortach turystycznych.

Korzystanie z mniejszych i lokalnych wypożyczalni pojazdów niesie za sobą bowiem nie małe ryzyko. Nie tylko narażamy się na znacznie wyższe ceny, ale także narażamy się na to, że pojazd może być uszkodzony lub awaryjny, a cała wina za jego stan może być zrzucona na nas. Warto więc mieć oczy szeroko otwarte i przed podjęciem finalnej decyzji, warto sprawdzić w sieci jakie wypożyczalnie pojazdów są rekomendowane i które z nich mogą pochwalić się najwyższą oceną wśród turystów. Wówczas z pewnością nie będziemy się narażać na drobne oszustwa.

Jak znaleźć odpowiedni samochód na wynajem na Jamajce?

Wiele osób z pewnością ceni sobie komfort i wygodę, a szukanie wypożyczalni na Jamajce może zakończyć się w różny sposób. Wszystko bowiem zależy od kurortu w jakim się obecnie znajdujemy, a także od naszego szczęścia. Jeśli więc chcemy sobie zaoszczędzić nieco więcej czasu, a także i uniknąć niepotrzebnych nerwów, wówczas możemy zdecydować się na skorzystanie z narzędzia, jakim jest internetowa wyszukiwarka pojazdów jak np. rentalcars.com. Dzięki niej znalezienie idealnego samochodu na wycieczkę po Jamajce będzie znacznie łatwiejsze i z pewnością nie przyspoży nam większego problemu. Wspomniana już wyszukiwarka działa w bardzo prosty sposób. Przede wszystkim podajemy jedynie nazwę kurortu lub miasteczka, w którym będziemy wypoczywać, a także określamy podstawowe warunki co do tego, jaki pojazd najbardziej nas interesuje. Następnie wyszukiwarka sugeruje nam różnorodne modele i opcje wynajęcia poajazdów, które najbardziej odpowiadają podanym przez nas preferencjom.

Happy friends making a selfie video streaming in convertible car on summer vacation - Young people having fun with trends technology - Focus on man with phone - Travel and youth lifestyle concept
wynajęcie samochodu na Jamajce, licencja: shutterstock/By DisobeyArt

Po wybraniu odpowiedniego modelu pojazdu, możemy bezpośrednio dokonać rezerwacji oraz przedpłaty. Jest to gwarancją i potwierdzeniem tego, że samochód został przez nas już zarezerwowany. Następnie wystarczy jedynie udać się na miejsce, a wynajęty przez nas samochód będzie już tam na nas czekał. W ten prosty sposób możemy wynająć samochód na Jamajce z uwzględnieniem niezwykle konkurencyjnych cen, a także w całkowicie bezpieczny sposób.

Poprzedni

Komunikacja miejska na Jamajce

Hotele na Jamajce – lista TOP rekomendowanych noclegów

Następny

Dodaj komentarz