Wynajęcie samochodu na Kubie – zasady ruchu drogowego, co warto wiedzieć?

Tagi , , , , , , ,

O tym, że „Kuba to wyspa gorąca” wie chyba każdy. Nie tylko osoby, które miały okazję odwiedzić i zwiedzać ten kraj egzotycznych plaż, legendarnych cygar oraz fascynującej kultury i tradycji. Nie da się ukryć, że jest idealnym miejscem na wakacje. I choć od czasu gdy pierwszy europejski turysta, Krzysztof Kolumb, postawił swoje stopy na jednej z jej plaż minęły już setki lat, to nadal jest w orbicie zainteresowań podróżników na całym świecie. Aby odwiedzić wszystkie fantastyczne miejsca na tej urokliwej wyspie warto pomyśleć zawczasu o wynajęciu na miejscu samochodu. Wynajęcie auta na Kubie? To niemal konieczność.

Prawda jest taka, że wcale nie jest to takie proste. Oficjalne informacje w Internecie na ten temat są raczej rozproszone. System opłat może się przy tym wydawać nieco skomplikowany dla Europejczyka, trudno też znaleźć rzetelna bazę danych w przedmiotowej sprawie. Dlatego właśnie postanowiliśmy zebrać wszelkie informacje na temat wynajmowania samochodów na Kubie. Przy okazji przybliżyć czytelnikom obowiązujące tam zasady ruchu drogowego. To dane, które mogą literalnie ułatwić życie podróżnikowi. 

Vintage klasyczny amerykański samochód w Hawanie, Kuba
Vintage klasyczny amerykański samochód w Hawanie, Kuba, licencja: shutterstock/By DDelpixel
Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Wynajęcie auta na Kubie – Problemy na samym początku? 

Generalnie większość wypożyczalni samochodów na Kubie nie ma oficjalnych stron internetowych. Trudno zatem wyszukać wiążących informacji na temat obowiązujących tam zasad dotyczących wynajęcia auta. Przyczyna leży w postępowaniu tamtejszego rządu, który uważa za zasadne kontrolowanie sieci internetowej ze względów „technologicznych i finansowych”. Nie wiadomo co to w sumie może oznaczać, jedno jest pewne – świat online jest na Kubie kontrolowany. Już więc na samym początku można się poczuć sfrustrowanym, ale przecież nie wolno się poddawać! 

Great Theatre, old town, Havana, Cuba
Havana, Cuba, licencja: shutterstock/By Rostislav Ageev

Takie problemy też można rozwiązać. Pomocny może okazać się ten mini przewodnik, który odpowiada na najbardziej palące pytania. Jak znaleźć dobre wypożyczalnie samochodów na Kubie. Jak podejść do tej procedury, ile to może kosztować, czy są jakieś ewentualne dopłaty i kary? A co z wynajmem klasycznych samochodów na Kubie? Jesteś w dobrym miejscu, aby się tego wszystkiego dowiedzieć. Przedstawione dane zostały potwierdzone przez osoby, które były w przedmiotowej sytuacji, czyli dokonywały na miejscu wynajmu auta.

Dlaczego warto wynająć samochód na Kubie?

Odpowiedź na tak postawione pytanie wydaje się oczywista. Wypożyczenie samochodu na Kubie zapewnia każdemu turyście o wiele większa wolność. Nie ma tutaj żadnych wątpliwości. Można pojechać zawsze tam gdzie chcemy i kiedy chcemy. Na przykład jednego dnia udać się do większego miasta na zakupy lub obiad, a następnego wylądować na jednej z licznych kubańskich plaż, aby oddać się bezkompromisowemu leniuchowaniu w blasku słońca. 

Istnieje jeszcze jeden mocny argument przemawiający za wynajęciem samochodu na Kubie. Prawda jest bowiem taka, że system transportu publicznego w dowolnym miejscu na wyspie nie jest zbyt dobrze zorganizowany i posiada liczne wady. Pomiędzy poszczególnymi miastami kursują co prawda autokary Viazul, które mogą dowozić turystów w najpopularniejsze miejsca na wyspie, jednak nie ma co liczyć na zbyt dużą ilość wolnych miejsc. Miejsce w takim autokarze najlepiej zarezerwować przez internet lub z dużym wyprzedzeniem już na Kubie, bo często z tego środka transportu korzystają również miejscowi pracownicy. 

Czerwony stary samochód na ulicach Hawany Kuby
Czerwony stary samochód na ulicach Hawany Kuby, licencja: shutterstock/By Nik Tomson

Wspomnieć trzeba jednak także o minusach. Jednym z nich jest brak na wyspie nawigacji online – o sceptycznym podejściu władz do kwestii internetu pisaliśmy już wyżej. Zatem nowoczesny GPS odpada! Poza tym na drogach nie brakuje licznych dziur, a w wypadku złapania gumy próżno szukać w najbliższej okolicy zakładu wulkanizacyjnego. Jednak do odważnych świat należy i wydaje się, ze plusy przeważają minusy, zwłaszcza gdy wyjazd jest rodzinny i nie uśmiecha się targanie wszędzie dużych ilości bagażu. 

Koszt wakacji na Kubie, co warto wiedzieć? (wyspykaraibskie.pl)

Ceny na Kubie. Czy na Kubie jest drogo? (wyspykaraibskie.pl)

Wynajęcie samochodów na Kubie

Na Kubie można liczyć tylko na usługi państwowych podmiotów. Cztery główne wypożyczalnie samochodów to Havanautos, Cubacar, Rex i Via Rent A Car. Trzy pierwsze to filie Grupo Transtur SA, największej firmy transportu turystycznego na Kubie. Z kolei Via Rent a Car należy do TransGaviota, firmy wynajmującej samochody, która jest związana z… kubańską armią.

Po pierwsze należy wiedzieć, że wspomniane wyżej firmy nie oferują usług rezerwacji online. W rzeczywistości wiele z nich nie ma nawet domowej strony internetowej. W tej sytuacji kilka biur podróży przejęło domeny podobne do nazw największych wypożyczalni samochodów na Kubie. Niektóre z tych biur podróży są w pełni legalne, a niektóre mają wątpliwą reputację. Trzeba uważać! Flota samochodów którą proponują też może być rozmaitej jakości, próżno liczyć także na wynajęcie klasycznych modeli. 

Classic car on a tropical beach with palm tree, panoramic vintage summer background
Kuba, zabytkowy samochód na plaży, licencja: shutterstock/By

Wydaje się, że najlepszą opcją jest dokonanie wynajmu samochodu za pośrednictwem dobrych biur podróży. Mają one często podpisane umowy z firmami kubańskimi i bezpieczne bramki płatnicze. Pamiętać też należy, że w szczycie sezonu samochód wystawiony online może być już niedostępny. Często jednak istnieje możliwość dogadania się na miejscu celem znalezienia podobnego auta. Ogólnie rzecz biorąc, po wylądowaniu na Kubie można po prostu udać się do biura Cubacar, Havanautos lub Via na lotnisku. Jednak dostępność aut nie jest gwarantowana, a długie kolejki mogą być nie do zniesienia.

Szczęśliwie pomocną dłoń wyciągają twórcy portali internetowych spoza Kuby. Warto zawsze skorzystać z funkcjonalnej wyszukiwarki samochodów pod adresem https://www.rentalcars.com/.

Ile kosztuje wynajęcie auta na Kubie?

No cóż, wynajęcie auta na Kubie do najtańszych „sportów” nie należy. Stawka bazowa za dzień dla modelu podstawowego (ekonomicznego) wynosi 49 USD (dolarów amerykańskich), a ubezpieczenie to koszt 20 USD za dzień. Trzeba też się liczyć z dodatkowy opłatami za wynajmowanych kierowców (warto rozważyć!), za zwrot auta i gaz. Ponadto na Kubie dobrze widziane są… napiwki.

Jeśli decydujemy się na wynajem auta na Kubie w szczycie sezonu turystycznego, koszty mogą proporcjonalnie wzrastać. Dlatego wynajem samochodu zdecydowanie nie jest przeznaczony dla turystów o ograniczonym budżecie, którzy chcą podróżować po Kubie na własną rękę, oraz dla tych co zdecydowali się na krótszy wypad.

American oldtimer drive lonely on Cuban road
kubańskie drogi, licencja: shutterstock/By marcin jucha

Zasady ruchu drogowego na Kubie

Jeżeli już siadamy za kółkiem wynajętego na Kubie auta, warto wiedzieć o kilku zasadach tamtejszego ruchu drogowego. Podróżni z zagranicy mogą spokojnie jeździć po kubańskich drogach tylko wtedy gdy posiadają ważne krajowe i międzynarodowe prawo jazdy. Koniecznie trzeba posiadać te dwa dokumenty!

Co do samych zasad ruchu to ciekawostką jest, iż w samochodzie nie może być żadnego pojemnika z alkoholem – nie jest istotne czy jest otwarty czy nie. Poza tym o ile nocą warto korzystać z odpowiedniego oświetlenia (nałogowy brak latarni ulicznych po drodze), ale jazda z reflektorem włączonym w dzień jest już nielegalna. Ruch na Kubie odbywa się po prawej stronie, więc wyprzedzać należy po stronie lewej. Uwaga – nie ma znaków drogowych! Istnieją jednak ograniczenia prędkości, na głównych drogach wynoszą one 80 km/h, na drogach drugorzędnych 50 km/h.   

Widok z tyłu szczęśliwych przyjaciół cieszących się w kabriolecie jazdy przez Hawanę
Widok z tyłu szczęśliwych przyjaciół cieszących się w kabriolecie jazdy przez Hawanę, licencja: shutterstock/By
Poprzedni

Komary na Kubie, jakie szczepienia przed wylotem?

TOP 15 atrakcji w Hawanie, co zobaczyć i zwiedzić

Następny

Dodaj komentarz