Wynajęcie samochodu w Portoryko – zasady ruchu drogowego, co warto wiedzieć?

Tagi , , , , ,

Portoryko to bez wątpienia jedna z tych wysp na Karaibach, która wybierana jest coraz częściej jako kierunek wakacyjny. Nie da się ukryć, że na tej rajskiej wyspie, znajdziemy dosłownie wszystko to, co faktycznie może być nam potrzebne do spędzenia niezapomnianego wypoczynku. Warto jednak mieć na uwadze to, że podróżni coraz częściej chcą doświadczyć więcej i bardziej intensywnie. Nie wystarcza im więc już tylko pobyt w jednym kurorcie, gdyż chcą oni zwiedzić nawet najdziksze zakamarki wyspy. Oczywiście w tym momencie zachodzi konieczność wypożyczenia samochodu i ruszenia w samodzielną przygodę. Jednak jakie są zasady ruchu drogowego dla kierowców w Portoryko i w jaki sposób można wynająć samochód na tej wyspie?

Panorama San Juan, wybrzeże Portoryko
Panorama San Juan, wybrzeże Portoryko, licencja: shutterstock/By
Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Zasady ruchu drogowego Portoryko – o tym musisz pamiętać!

Okazuje się, że przybywając do Portoryko i wynajmując tam samochód, będziemy mogli spotkać się z prawdziwie wysoką kulturą jazdy. Trzeba sobie jasno powiedzieć, że w porównaniu np. do Dominikany czy Kuby, portorykańscy kierowcy ściśle przestrzegają zasad ruchu drogowego. A piesi są dla nich prawdziwą świętością. Wobec tego, w pierwszej kolejności, jeśli zdecydujemy się na wynajęcie samochodu na Portoryko, musimy pamiętać, że to piesi będą mieć zawsze pierwszeństwo. Szczególnie jeśli znajdują się w okolicy dozwolonych przejść. Za nieprzestrzeganie tej zasady policja wymierza dość surowe kary. Co więcej, portorykańscy kierowcy reprezentują wysoką kulturę jazdy. Tak naprawdę, nawet w momencie kiedy droga jest dwupasmowa, nie jest to powód do „szaleństwa”. Wobec tego, turyści decydujący się na prowadzenie samochodu na tej rajskiej wyspie, również muszą te przepisy respektować. Na drogach szybkiego ruchu możemy poruszać się z prędkością maksymalną do 100 kilometrów na godzinę.

Stary San Juan widok na ocean z budynków w kolorze czerwonym
Stary San Juan widok na ocean z budynków w kolorze czerwonym, licencja: shutterstock/By Songquan Deng

Z kolei w terenie zabudowanym obowiązuje ograniczenie prędkości do 50 kilometrów na godzinę. Jazda na czerwonym świetle – podobnie jak w naszym kraju – jest surowo zabroniona. Co więcej, nie ma czegoś takiego jak wymuszanie pierwszeństwa i „wpychanie” się na siłę. Turyści, który wypożyczyli samochód, muszą jednocześnie zdawać sobie sprawę z tego, że za nieprzestrzeganie podstawowych zasad ruchu drogowego na tej wyspie grożą wyjątkowo surowe mandaty. Każdy kierowca i pasażerowie muszą jeździć w zapiętych pasach, a w samochodzie powinna znaleźć się apteczka pierwszej pomocy. Oczywistym jest także fakt, że nasz pojazd musi posiadać ważne ubezpieczenie, a także pozytywny wynik badań technicznych. Portorykańska policja drobiazgowo sprawdza stan pojazdów podczas kontroli, więc z całą pewnością warto o tym pamiętać.

Portoryko i wypożyczenie samochodu – co musisz o tym wiedzieć?

Nie da się ukryć, że nikt z nas nie będzie w stanie dojechać na tę rajską wyspę własnym samochodem. Wobec tego, pojawia się konieczność wynajęcia samochodów, co tak naprawdę nie będzie zbyt dużym utrudnieniem. Okazuje się, że na Portoryko znajdziemy wiele wypożyczalni samochodów, które są nam w stanie zaoferować mocno konkurencyjne ceny. Warto mieć na uwadze to, że niektóre z wypożyczalni prowadzone są przez lokalnych mieszkańców i takich niestety, powinniśmy unikać. Często bowiem zdarza się, że lokalne wypożyczalnie nie tylko mocno zawyżają ceny, ale także nie oferują nam odpowiednich standardów. Jak np. pomoc i dojazd do swojego klienta w razie nieoczekiwanej awarii samochodu. Kierowcy muszą pamiętać, że często najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest nic innego, jak tylko wynajęcie samochodu na lotnisku, gdzie wypożyczalnie zwykle oferują nam maksymalnie jasne i czytelne zasady.

Kolonialne miasta i miasteczka w Portoryko – zwiedzanie (wyspykaraibskie.pl)

Koniecznie trzeba posiadać ze sobą prawo jazdy, a także kartę kredytową. To właśnie one są potrzebne do skorzystania z usług wypożyczalni. Przed jednak nawiązaniem umowy wynajmu, warto sprawdzić co się w niej zawiera. Powinno być tam bowiem jasno zaznaczone, że samochód posiada ważne ubezpieczenie oraz jest całkowicie sprawny pod względem technicznym. Sprawdźmy także, czy możemy liczyć na bezpośrednią pomoc wypożyczalni np. w obliczu awarii. Warto również zapoznać się z tym, jak wysoką karę będziemy musieli zapłacić np. w wyniku kiedy pewne uszkodzenia czy zadrapania powstaną z naszej winy. Większość renomowanych wypożyczalni samochodów na Portoryko dysponuje całkowicie jasnymi i czytelnymi zasadami, a także cenami. Poszukujmy więc miejsc do wynajęcia samochodów, które faktycznie są godne naszego zaufania i będziemy mogli z nich skorzystać bez większych obaw.

Kolorowe domy linii wzgórza nad patrząc na plażę w San Juan, Portoryko
Kolorowe domy linii wzgórza nad patrząc na plażę w San Juan, Portoryko, licencja: shutterstock/By Martin Wheeler III

Gdzie znaleźć najlepszy samochód do wypożyczenia na Portoryko?

Trzeba sobie jasno powiedzieć, że w momencie kiedy wybieramy się do nieco mniejszych kurortów, wówczas znalezieni tam renomowanej wypożyczalni samochodów może faktycznie graniczyć z cudem. Wobec tego, co można zrobić w takiej sytuacji? Otóż rozwiązanie tego problemu jest wyjątkowo proste. Warto w tym momencie skorzystać z wyszukiwarki samochodów, jaką możemy znaleźć chociażby pod adresem rentalcars.com. Jest to wyszukiwarka pojazdów online, za pośrednictwem której możemy nie tylk znaleźć swój wymarzony samochód na wynajem, ale także go zarezerwować, dokonać przedpłaty i odebrać bezpośrednio na wyznaczonym miejscu. Wyszukiwarka działa na bardzo prostych zasadach, a dzięki temu nie musimy się martwić o to, że z jej obsługą będziemy mieć pewne problemy.

Piękna ścieżka dżungli przez las narodowy El Yunque w Portoryko
Piękna ścieżka dżungli przez las narodowy El Yunque w Portoryko, licencja: shutterstock/By Dennis van de Water

W wyszukiwarkę wpisujemy przede wszystkim miejsce, w którym chcemy wynająć nasz samochód, a także pewne parametry, które dotyczą już tylko i wyłącznie danego pojazdu. Dzięki temu możemy wybrać dokładnie takie auto, które spełni zarówno nasze oczekiwania jak i nasze potrzeby. Dodatkowo możemy również porównywać ze sobą ceny i wybrać ofertę, która jest dla nas najkorzystniejsza pod względem finansowym. Możemy również dokonać przedpłaty, a resztę kwoty uiścić już bezpośrednio na miejscu. Dzięki takiemu rozwiązaniu, tuż po przyjeździe na miejsce będziemy mogli od razu skorzystać z wynajętego przez nas samochodu, który będzie na nas czekał. Internetowa wyszukiwarka sprawia, że cały proces staje się o wiele szybszy, a także o wiele łatwiejszy dla turystów.

Poprzedni

Jak dzwonić z Dominikany do Polski – Internet na Dominikanie

Górskie klimaty Portoryko, Ruta Panoramica, Aibonito, Gozalandia

Następny

Dodaj komentarz