Zatoka Świń na Kubie – zwiedzanie, jak dojechać, atrakcje

Tagi , , , , , ,

Turyści, którzy chcą zwiedzić najciekawsze kubańskie zakątki, koniecznie powinni wybrać się do Zatoki Świń. Ten rejon kojarzony jest głównie z burzliwą historią wyspy, jednak poza licznymi muzeami, można tu spędzić czas w otoczeniu zachwycającej przyrody. Zobacz, jak dojechać do Zatoka Świń na Kubie i poznaj największe atrakcje regionu.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Zatoka Świń na Kubie – co to za miejsce?

Zatoka Świń zlokalizowana jest na południowo-zachodnim wybrzeżu Kuby, a dokładniej na półwyspie Zapata, który wziął swoją nazwę od charakterystycznego kształtu, przypominającego but. Jest nazywany Zatoką Świń, ponieważ przed laty te zwierzęta były widywane na okolicznych plażach – aktualnie ciężko stwierdzić, czy to prawda, czy jedynie anegdota. Półwysep jest kojarzony przede wszystkim z inwazją USA, która miała miejsce w 1961 roku — wydarzenie upamiętnia miejscowe muzeum. Dodatkowo w sąsiedztwie Zatoki Świń znajduje się niezwykle cenny rezerwat przyrody oraz cudowne, spokojne plaże. Półwysep Zapata nie należy do typowo turystycznych miejscowości. Chociaż okolica jest chętnie zwiedzana przez przyjezdnych z całego świata, to brakuje tutaj zgiełku charakterystycznego dla Hawany i jej okolic. Zatoka Świń jest doskonałym miejscem dla wczasowiczów, którzy lubią wypoczywać z dala od tłumów i chcą poznawać fascynującą historię Kuby oraz jej niesamowitą przyrodę.

Siedzisko przed morzem Karaibskim. Piękna plaża Cayo Gulliermo, na Kubie, obok rafy koralowej, z palmami i długimi krzesłami, gdzie odpocząć ciesząc się wiatrem i słońcem.
Cayo Gulliermo, na Kubie, licencja: shutterstock/By jackbolla

Jak dojechać do Zatoki Świń?

Trasa z Hawany do Zatoki Świń prowadzi głównie przez autostradę. Najlepiej dotrzeć na miejsce samochodem, ponieważ dzięki temu podróż będzie komfortowa i wygodna — zajmie zaledwie 2,5 godziny. Słynna zatoka zlokalizowana jest w prowincji Mantzanas, a w pobliżu okolicznych plaż zatrzymują się busy rozpoczynające kurs w Hawanie — podróż tym środkiem transportu kosztuje ok. 60 zł w jedną stronę. Na miejsce można dojechać również taksówką, a koszt podróży podzielić na pozostałych turystów, których kierowca zabierze po drodze. 

Zatoka Świń — historyczne miejsca, które warto odwiedzić

Zatoka Świń zyskała globalną popularność po zwycięstwie Kubańczyków nad USA, które w tym miejscu dokonało inwazji na karaibską wyspę. 17 kwietnia 1961 roku, wyszkolone przez CIA siły podjęły próbę ataku kubańskich ziem. Żołnierze nie znali jednak terenu i zostali wprowadzeni wprost w wielkie bagna. W Playa Giron działa Muzeum Inwazji na Zatokę Świń, które upamiętnia kwietniowe wydarzenia. Bilet wstępu kosztuje ok. 10 zł. W muzeum znajduje się szczegółowy przebieg operacji, zdjęcia oraz eksponaty. Dodatkowo miłośnicy militariów mogą zobaczyć, jak wyglądała broń i ekwipunek żołnierski wykorzystywany w trakcie inwazji. Wzruszającą pamiątkę stanowią rzeczy osobiste walczących ludzi. Muzealna wystawa jest ciekawa, jednak w pełni zrozumieją ją tylko osoby władające językiem hiszpańskim lub turyści z tłumaczem. Przed budynkiem stoi imponujący samolot Hawker Sea Fury oraz pojazdy opancerzone wykorzystywane przez siły kubańskie. W okolicach Playa Larga znajdują się bunkry — pozostałość po działaniach obronnych. 

Przejażdżka zabytkowy kabriolet na Kubie (wyspykaraibskie.pl)

Przyroda na kubańskiej Zatoce Świń

Park Narodowy Półwyspu Zapata w 2001 roku został uznany przez UNESCO za rezerwat biosfery. Przepiękna okolica zachwyca przyjezdnych z całego świata i pozwala odpocząć od miejskiego zgiełku. Przyjeżdżając do Zatoki Świń, warto odwiedzić Cueva de los Peces, czyli Grotę Ryb. Jest to studnia, która miejscami osiąga głębokość 70 metrów. Wypełnia ją słona woda, ponieważ cenota łączy się z morzem przy pomocy podziemnego korytarza. Tuż obok studni zamocowano drabinkę, po której łatwo zejść do wody. To doskonałe miejsce do snorkellingu lub nurkowania z butlą, ponieważ wystarczy zanurzyć głowę, aby zobaczyć setki kolorowych ryb. W okolicach Zatoki Świń występuje gatunek krokodyla kubańskiego, którego mieszkańcy tego kraju próbują uchronić przed wyginięciem.

Dodatkowo w tym celu powstała ferma krokodyli — to doskonała atrakcja dla starszych i młodszych, którzy chcą z bliska przyjrzeć się niespotykanym nigdzie indziej gadom. Warto odwiedzić indiańska wioskę Guama, która nawiązuje do Tainów, będących rdzennymi mieszkańcami Kuby. Można się do niej dostać, pokonując lagunę skarbu, w której wodach wręcz roi się od pstrągów, karpi, okoni i manjuaris, czyli ryb z krokodylimi głowami. Pasjonaci nurkowania chętnie odwiedzą Punta Perdiz – znajdują się tam piękne rafy koralowe. Miłośnicy zwierząt wybiorą się do Santo Tomas, gdzie żyją endemiczne gatunki ptaków oraz na Lagunę de las Salinas, w której można spotkać flamingi.

Bezpieczeństwo na Kubie – porady, co warto wiedzieć? (wyspykaraibskie.pl)

Zatoka Świń — raj dla plażowiczów

Obowiązkowym punktem wycieczki do Zatoki Świń jest Playa Larga. To jedna z najpiękniejszych plaż na południu Kuby. Woda w tym miejscu jest krystaliczni czysta, piasek miękki i jasny, a rozłożyste palmy kokosowe rzucają przyjemny cień. Playa Larga oraz jej okolica emanuje ciszą i spokojem. W niewielkim miasteczku działa tylko jeden hotel, dzięki czemu przybywający tu turyści nie muszą na każdym kroku przeciskać się pomiędzy dziesiątkami wczasowiczów. Każdy, kto kocha błękitną wodę, powinien zajrzeć na Caleta Buena — zamknięty teren do plażowania. Bilet wstępu kosztuje ok, 65 złotych, jednak w cenę wliczony jest obiad, napoje na barze oraz leżak. To idealne miejsce dla fanów nurkowania, gdyż panują tu idealne warunki do podziwiania podwodnej flory i fauny.

Widok z tyłu szczęśliwych przyjaciół cieszących się w kabriolecie jazdy przez Hawanę
wakacje na Kubie, licencja: shutterstock/By

Czy warto zwiedzać Zatokę Świń na Kubie?

Zatoka Świń zawdzięcza swoją popularność wydarzeniom sprzed kilkudziesięciu lat. Jednak okolica ma do zaoferowania o wiele więcej, niż muzea i pomniki. Półwysep Zapata jest miejscem, gdzie króluje spokój, a czas płynie bardzo wolno. Warto poznać ciekawe tło historyczne, a następnie wybrać się na spacer, by podziwiać piękne widoki i niezwykłe cuda przyrody. W Zatoce Świń żyje wiele endemicznych gatunków zwierząt, które nie występują w żadnym innym zakątku świata. Ponadto przechadzając się po wioskach, plażach i terenach rezerwatu można odkryć, że zachwycająca sceneria przypomina kadry uchwycone na pocztówkach. W tym miejscu czas się zatrzymał, a ludzie starają się żyć zgodnie z zasadami natury. Zatoka Świń jest miejscem, które powinni odwiedzić pasjonaci historii oraz fani dzikiej, słabo poznanej flory i fauny.

Santiago de Cuba – jak zaplanować wakacje? (wyspykaraibskie.pl)

Poprzedni

TOP 10 hoteli All-Inclusive na Karaibach w przystępnej cenie

TOP 10 najlepszych hoteli dla rodzin na Kubie

Następny

Dodaj komentarz