Europejska zima ma to do siebie, że potrafi zaskakiwać czasami bardzo trudnymi warunkami klimatycznymi. Pojawiające się okresowo przymrozki, już od listopada, a następnie opady śniegu i temperatury spadające już wyraźnie poniżej zera, prawdziwych ciepluchów, czyli ludzi gustujących raczej w słonecznych klimatach, może zniechęcić do aktywności i wypoczynku na świeżym powietrzu. Tacy turyści zwykle kierują swój wzrok w kierunku cieplejszych krain, gdzie zima nigdy nie bywa tak dotkliwa. Dzisiaj wybierzemy się daleko, bo aż na Archipelagu Wielkich Antyli i tropikalną wyspę Haiti. W tym artykule opiszemy jaka pogoda panuje tam w miesiącach zimowych i jakie aktywności można wtedy przedsięwziąć na miejscu.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!
Kiedy jechać na Haiti?
Wbrew pokutującym w świadomości wielu turystów, a także na kartach sporej liczby przewodników branżowych przekonaniom, sezon letni wcale nie jest najlepszy do odwiedzenia urokliwej wyspy Haiti. Karaiby mają to do siebie, że w środku lata temperatury bywają naprawdę trudne do zniesienia (piekło trwa od maja do października!), pojawiają się też dodatkowe atrakcje, takie jak na przykład istna inwazja różnej maści insektów. Od kwietnia do października trzeba też się liczyć z pokaźnymi czasami opadami deszczów.
Nie! Pełnia sezonu turystycznego na Haiti przypada nie bez powodu na okres od grudnia do marca, ale uspokajamy – nawet wtedy nie jest to czas, kiedy na wyspie roi się od turystów. To nadal niedoceniany kierunek peregrynacji turystycznych i… chyba dobrze! Spokojnie można pozwiedzać ciekawe zakątki krainy słynącej z muzyki, śpiewu no i oczywiście magii voodoo.
Tak więc, plany wakacyjne dobrze ustawiać właśnie na okres zimowy. Dla potencjalnych turystów jeszcze jedna ważna wiadomość na samym wstępie. Otóż, polscy obywatele do wjazdu na teren Haiti nie potrzebują obecnie wizy turystycznej, z tym zastrzeżeniem, iż pobyt w tym kraju nie może trwać dłużej niż 90 dni. Co do tego jak dotrzeć na miejsce, to z Polski można lecieć przez Paryż lub Stany Zjednoczone, a koszt biletu w obie strony zamknąć powinien się w kwocie 4 tysięcy złotych.
Zima na Haiti – jaka pogoda i atrakcje?
Ale przejdźmy już do meritum, czyli opisu turystycznego sezonu zimowego na wyspie Haiti. Dobra wiadomość na początek jest taka, iż jest to kraj tropikalny, a zatem wysokie temperatury utrzymują się tutaj przez okrągły rok, z mniej gorącym okresem od listopada do marca, kiedy wieją chłodniejsze pasaty z północnego wschodu. No właśnie, interesuje nas szczęśliwie ten drugi okres w roku. Jak to wygląda zimą na Haiti w szczegółach?
Haiti pogoda listopad
W listopadzie na Haiti zaczyna się chłodniejszy okres pogodowy. W praktyce oznacza to ciepełko, które w Europie mogłoby się kwalifikować nawet jako upał. Temperatury dobowe dochodzą wówczas do 30 stopni, jednak poranne godziny przynoszą już znacznie niższe wartości niż latem. Listopad to także czas, gdy zachmurzenie nad wyspą szybko maleje – Haiti wychodzi właśnie z mokrej pogody letnio-jesiennej. W skali roku za najbardziej pogodny dzień uchodzi… 30 listopada!
Ten czas może być idealny na wakacje na Haiti. Dużą furorę robią wtedy wakacje w formule All inclusive – wszystko jest bowiem tańsze, niż w pełni sezonu, który (przypominamy) zaczyna się od grudnia. To taki czas, jeszcze na styku kończącej się jesieni i zimy, w który warto odwiedzić słynne „miasto poetów” Jeremie, na zachodnim cyplu wyspy. Wielu miejscowych artystów tam się urodziło i tworzyło. Przy okazji warto zahaczyć o miejscową plażę. Można sobie pozwolić na wyjątkowo ciepłą kąpiel w wodzie o temperaturze 28 stopni Celsjusza!
Haiti pogoda grudzień
I oto zaczyna się pełnia sezonu turystycznego. Początek grudnia nie jest tutaj przypadkiem, gdyż robi się cieplej niż w listopadzie! Temperatury rzędu 32 stopni to już prawdziwy upał, ale są to wartości maksymalne. Na komfort termiczny liczyć można w zasadzie tylko w godzinach porannych. No ale, ciepluchy to przecież lubią! Lato w grudniu? Dlaczego nie. Zasłużone wytchnienie nadchodzi w nocy, a wiejący wówczas od strony Stanów Zjednoczonych północno-zachodni, chłodny wiatr (utrzymuje się do marca) obniża temperatury do kilku kresek poniżej 20 stopni. Nieco niższa w stosunku do listopada jest za to temperatura wody – 26 stopni to nadal sporo.
W grudniu na Haiti sporo się dzieje. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby przywitać tutaj Nowy Rok. Zawsze można liczyć na imprezy na plaży (tych jest blisko 600 kilometrów w skali całego kraju). Święta Bożego Narodzenia spędzone na pięknej wysepce Gonave też mają niepowtarzalny klimat.
Haiti pogoda styczeń
Styczeń przynosi stabilną pogodę i aurę. Temperatury się wyrównują – średnie wartości dla powietrza i wody to wysokie 26 stopni Celsjusza. Aż do lutego na Haiti trwa pora słucha i żadne deszcze nie powinny wówczas grozić. Żyć, nie umierać!
A jakie plany na zwiedzanie? Wśród miejsc, które koniecznie trzeba zobaczyć jest rezerwat „mglistych tropikalnych lasów” (Park Narodowy Macaya Peak). To tam można podziwiać drugi co do wielkości szczyt Macaya. Nie wolno oczywiście zapomnieć o szczycie najwyższym – żeby zobaczyć górę De La Selle położony wśród lasów sosnowych, trzeba kierować się do Parku La Viste.
Haiti pogoda luty
Czy ktoś się zdziwi, gdy napiszemy, że w lutym też jest ciepło? Można liczyć na te same wartości dobowe temperatur co w styczniu, więc jest dobrze! 15 lutego jest uważany w skali roku za dzień o najmniejszym prawdopodobieństwie opadów atmosferycznych.
Plaże i przyroda tropikalna Haiti urzeka, ale czy można zobaczyć na wyspie jakieś zabytki? W komfortowych warunkach słonecznego lutego warto wybrać się do jeszcze jednego Parku Narodowego o nazwie La Citadelle. Nazwa nie jest przypadkowa, bo na północnym krańcu Haiti stoi na wzgórzu Cytadela La Ferriere – twierdza z XIX wieku ,która niegdyś miała chronić wyspę przed Francuzami. Tak, Haiti ma całkiem ciekawa historię, którą warto przy okazji poznać.
Haiti pogoda marzec
O ile u nas poruszamy się w znanym formacie pogodowym „w marcu jak w garncu”, o tyle na Haiti trwa w najlepsze lato! Temperatura średnia w ciągu dnia to 27 stopni, w nocy 19, a temperatura wody rzadko spada poniżej… 26 stopni.
Na koniec zimy warto raz jeszcze wykąpać się na jednej z pięknych plaż. Takie miejsca znaleźć można przy wszystkich większych miastach: Port Au Prince, Cap-Haïtien, Fort Liberte czy Les Cayes. Narty wodne, rowery, łódki, pływanie z rurką, nurkowanie – atrakcje czekają. Można nawet popływać z delfinami.
Marzec to również czas, gdy ubywa stopniowo przyjezdnych – sezon powoli się kończy. To doskonały okres na poznanie stolicy Haiti, miasta Port Au Prince. Znajdziemy tutaj między innymi historyczną Katedrę, Muzeum d’Art Haitien du College St. Pierre oraz kultowe wśród turystów Muzeum Voodoo (Bureau of Ethnology).
Autor: Krzysztof Kołodziejczyk