Zima na Saint Martin, jaka pogoda i temperatura, co robić?

Tagi , , ,

Szukając destynacji turystycznych idealnych na ucieczkę z Polski podczas chłodnej, a czasami nawet mroźnej zimy, trafić można na jedną z Wysp Kanaryjskich. Od razu w wyobraźni pojawia się obraz sielankowych plaż, czystej wody obmywającej brzegi oraz pełnych słońca dni. Rzeczywistość jednak potrafi zaskoczyć, a oczom turystów odwiedzających zimą wyspę Saint Martin ukazuje się zielony raj pełen atrakcji do zwiedzania i zobaczenia, kuszący przy tym urokami nocnego życia. W poniższym artykule przyglądamy się pogodzie podczas poszczególnych miesięcy zimowych, wskazujemy także na aktywności, które wówczas można realizować. 

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Kiedy jechać na Saint Martin?   

Wybór zimy jako okresu w roku kiedy warto wybrać się na Saint Martin nie jest tutaj przypadkowy. Ta wysepka na Morzu Karaibskim, leżąca w archipelagu Małych Antyli, znajduje się w strefie klimatu równikowego. Oznacza to w praktyce, że w zasadzie przez większość roku mamy do czynienia na Saint Martin z pogodą typową dla sawanny – dominują okresy suche, przeplatane sezonami wilgotnymi. Podczas miesięcy zimowych można liczyć na komfortowe warunki atmosferyczne, znacznie mniej jest dni deszczowych, o wiele słabsze wieją wiatry. Stabilizuje się także temperatura powietrza i wody do naprawdę przyjemnych wartości.  

Z drugiej strony lato i wczesna jesień nie są dobrymi okresami na odwiedzenie wyspy Saint Martin. Po pierwsze, poza sezonem turystycznym wiele hoteli jest tutaj zamykanych, a po drugie – istnieje wówczas ryzyko wystąpienia groźnych huraganów. Tak, pełnia sezonu turystycznego to miesiące zimowe – między listopadem, a marcem. Zobaczmy teraz jak wygląda ten okres pogodowo… 

Saint Martin pogoda listopad

O ile w listopadzie zdarzyć się mogą jeszcze deszcze, to na pewno nie będą one miały charakteru tak gwałtownego jak letnie ulewy. Średnio 7 dni jest zupełnie suchych – niezły wynik jak na schyłek jesieni. Saint Martin wychodzi też z okresu huraganowego (sierpień- październik), wiec w listopadzie jest już tutaj całkiem bezpiecznie. Temperatura za dnia osiąga komfortowe (dla niektórych i tak będzie za ciepło) 27 stopni Celsjusza. Nie ma zatem mowy o upałach, które mogą zdarzyć się latem. I jeszcze jedno, w listopadzie stabilizuje się na całą zimę temperatura wody do przyjemnych 26 stopni Celsjusza – nic, tylko pluskać się w morzu! 

Saint Martin pogoda grudzień 

W grudniu słupki rtęci mogą spaść w stosunku do listopada, ale już do końca zimy utrzymywać się będą na komfortowych wartościach rzędu 25-26 stopni Celsjusza. Radykalnie natomiast zaczyna spadać ilość opadów atmosferycznych w skali miesiąca. Wyliczenia pokazują, że w grudniu spada średnio zaledwie 41 mm deszczu, co przy 93 mm w listopadzie jest zauważalną różnicą. Oczywiście nie ma żadnej mowy o śniegu na Saint Martin! Przybywa dni suchych i godzin słonecznych.

Saint Martin pogoda styczeń    

Jeszcze korzystniejsza aura pojawia się z początkiem roku. W styczniu liczyć można na ustabilizowane już w pełni warunki pogodowe. Jest nadal ciepło (25 stopni to norma), chociaż styczeń jest tutaj określany jako miesiąc… najzimniejszy w skali roku. Wypada poprosić o taką zimę w Polsce! Opady atmosferyczne mogą w styczniu wystąpić już tylko przez 17 dni, a ich całkowita ilość nie przekracza 22 mm. Słońce zaś świeci przez okrągłe 8 godzin. idealny czas na plażing…  

Saint Martin pogoda luty 

W lutym mamy w zasadzie powtórkę ze styczniowej pogody, a więc i powtórkę z rozrywki na plaży. Na dodatek przybywa jeszcze jedna godzina słoneczna w ciągu dnia, jeszcze mnie jest przy tym opadów atmosferycznych (zaledwie 17 mm w skali całego miesiąca). Amplituda temperatur mało się wacha i oscyluje nadal w komfortowych widełkach pomiędzy 25 i 26 stopni Celsjusza. To samo dotyczy wody.  

Saint Martin pogoda marzec 

Jedyna różnica w marcu to ilość możliwych opadów – ta jest nieco większa niż w lutym, ale zbliża się do wartości styczniowych. Dopiero od kwietnia można liczyć na więcej deszczu. Poza tym wszystko nadal stabilnie – temperatura powietrza i wody to przyjemne 25 stopni. Nadal można tez liczyć na 9 godzin w ciągu dnia wypełnionych po brzegi słońcem. Tak, polskie przysłowie „w marcu jak w garncu” na Saint Martin zdecydowanie nie obowiązuje! 

Zimowe atrakcje na Saint Martin 

Powyższe informacje pogodowe dowodzą niezbicie, że zima na Saint Martin zachęca do spędzenia czasu na plaży! Od razu na myśl przychodzi słynna plaża Maho Beach, która jest zresztą najczęściej odwiedzaną plażą na wyspie. W pełni sezonu (zimą) pełno tutaj turystów, ale przecież nie musi to być wadą. Można też popływać turkusowych wodach Morza Karaibskiego przy plaży Grand Case

Na plażingu zimą się jednak nie kończy, a okoliczne tereny zachęcają do długich wycieczek połączonych ze zwiedzaniem. Zawsze warto wybrać się na zorganizowaną wyprawę z przewodnikiem i za jednym podejściem zobaczyć tutejszy rezerwat przyrody Coralita Bay z tropikalna roślinnością, dobrze podjeść w jednym z barów na Orient Beach (nieopodal jest kurort dla naturystów) oraz wybrać się na zakupy w Marigot, stolicy Saint Martin. Dodajmy tutaj, że w terminalu statków wycieczkowych można wynająć katamaran na jednodniową wycieczkę wokół wyspy. W ramach tej atrakcji miedzy innymi grillowanie na pokładzie i snorkeling w Creole Rock

Dla osób lubiących mocniejsze wrażenia warto wspomnieć o tyrolce zwanej „Latającym Holendrem”. Można tym sposobem zjechać ze szczytu Sentry Hill, najwyższego wzniesienia wyspy o wysokości 344 metrów n.p.m. Przy okazji warto odwiedzić pobliskie muzeum przy XVIII-wiecznej plantacji. Last but not least, nie zapominajmy o nocnym życiu wyspy – okolicznych restauracjach, tańcach i imprezach… Zimą bywa tutaj naprawdę gorąco!    

Autor: Krzysztof Kołodziejczyk

Poprzedni

Wakacje Saint Martin – z biurem podróży czy na własną rękę?

Dlaczego warto polecieć na wyspę Saint Martin?

Następny

Dodaj komentarz