Zima na wyspie Curacao, jaka pogoda i temperatura, co robić?

Tagi , , , , ,

Curacao, karaibska wyspa o powierzchni 44 km². Wchodząca w skład Małych Antyli, leży na zachód od Aruby i 60 km od północnego wybrzeża Wenezueli. Turkusowa, krystaliczna i ciepła woda; nowoczesne i luksusowe hotele; biały piasek; palmy oraz suchy tropikalny klimat gwarantują udany wypoczynek na wyspie przez cały rok. Na wyspie od grudnia do kwietnia panuje pora sucha. Od lipca do listopada – pora deszczowa, podczas której występowanie burz i deszczu jest bardziej prawdopodobne. Najgorętsze miesiące to sierpień, wrzesień i październik. Z racji tego, że roczne amplitudy temperatur nie są zbyt wysokie i nie przekraczają 5 stopni Celsjusza. Na Curacao przez cały rok możemy spodziewać się tropikalnego klimatu i dobrej pogody. Średnia temperatura powietrza przez cały rok wynosi około 28 °C. Natomiast temperatura wody 27 °C i chociaż wyspa leży poza pasem Huraganu, jest na niej dość wietrznie. Zima na wyspie Curacao – jaka pogoda?

Downtown of Willemstad, Curacao, ABC, Netherlands
Downtown of Willemstad, Curacao, ABC, Netherlands, licencja: shutterstock/By elvirkins
Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Curacao pogoda listopad

Willemstad, czyli stolica wyspy, często nazywana jest „małym Amsterdamem”. Miasto składa się z dwóch części: starszej Punda, założonej przez Holendrów oraz założonej przez Hiszpanów dzielnicy Otrobanda. Niezwykle kolorowej, z zabudową kolonialną i ozdobnymi fasadami, wpisanej na listę zabytków UNESCO. Obie dzielnice łączy most pontonowy Królowej Emmy. Na wielu budynkach w dzielnicy Pietermaai podziwiać można wielobarwne przykłady street artu, czyli zjawiskowe murale. Podczas spaceru po uliczkach nie można ominąć Fortu Amsterdam, będącego siedzibą Gubernatora. Warte uwagi jest również muzeum antropologiczne Kura Hulanda. W którym śledzić można najstarsze ślady życia i działalności ludzkiej z różnych kultur.

Znak Curaçao.
Znak Curaçao., licencja: shutterstock/By NAPA

Curacao pogoda grudzień

W grudniu na Curacao średnia temperatura powietrza wynosi około 27 °C. Na ogół jest słonecznie i sucho, jednak istnieje prawdopodobieństwo wystąpienia deszczu. To idealny czas na relaks, a plaże Curacao to idealne miejsce, by odpocząć, w otoczeniu malowniczych, tropikalnych widoków. Część plaż jest płatna, ale istnieją też plaże, w których nie trzeba płacić za wstęp. Na szczególną uwagę zasługują:

  • Kenepa;
  • Porto Marie, na której można podziwiać oswojone świnie;
  • Cas Abao;
  • Blue Bay;
  • Klein Curacao – mieści się tu latarnia morska oraz wrak statku;
  • Kokomo Beach;
  • Playa Lagun.

Oprócz spektakularnych widoków zapewniają możliwość nurkowania, uprawiania sportów wodnych czy rejsu po Oceanie, gwarantującego niezapomniane widoki i przepiękne zdjęcia. Warto spróbować lokalnych przysmaków – keshi yena, holenderski ser faszerowany kurczakiem lub wołowiną. Czy pisca den foil, czyli ryba z warzywami zapiekana w folii to prawdziwa uczta dla kubków smakowych. Koniecznie trzeba spróbować też rumu czy curaçao. Niezwykłego likieru w pięciu wersjach kolorystycznych (białej, zielonej, pomarańczowej i najbardziej znanej – niebieskiej). Wytwarzanego ze skórek gorzkich pomarańczy, którego nazwa pochodzi od nazwy wyspy. 

Curacao pogoda styczeń

Temperatura powietrza i wody na Curacao w styczniu wynosi około 29°C. Natomiast promieniami słonecznymi można cieszyć się aż przez około 12 godzin, zaś temperatura wody oscyluje wokół 27°C. To idealne warunki do podziwiania bogatej fauny i flory tej karaibskiej wyspy. Flamingo Sancturary to zatoka, w której spotkać można żyjące na wolności flamingi o wyjątkowym upierzeniu. Obok niego mieści się Willwood, wzgórze będące małym Hollywood. Nie można przegapić również wizyty na Playa Lagun. Przy której na terenie baru Bahia Beach można przyjrzeć się z bliska i nakarmić oswojone legwany, wygrzewające się w słońcu. Na Playa Piscadoa można obserwować z bliska żyjące w wodach tej zatoki żółwie.

TOP 10 najpiękniejsze plaże na wyspie Curacao (wyspykaraibskie.pl)

Curacao pogoda luty

Curacao znajduje się poza strefą występowania huraganów, więc nawet w porze deszczowej nie trzeba się obawiać silnego wiatru i brzydkiej pogody, za to można cieszyć się aż 12 godzinami słonecznymi, temperaturą powietrza około 29°C, zaś wody 27°C. Jedną z atrakcji wyspy, której nie można przegapić jest Park Narodowy Christoffel. Położony w północno-zachodniej części wyspy, teren o powierzchni 1860 ha jest miejscem, w którym można skorzystać z wielu tras spacerowych, podczas których można bogactwo flory i fauny, m.in. mulaka białoogonowego czy wiele gatunków ptaków, które nie występują w innych miejscach. Na terenie Parku mieści się Muzeum Savonet, przy plantacji, w którym można się dowiedzieć więcej o historii niewolnictwa. Ponadto będąc w Parku, warto wspiąć się na Christoffelberg o wysokości 372 m. n.p.m, będącą najwyższym wzniesieniem wyspy, skąd podziwiać rozciągający się na całą wyspę widok.

Pływający most pantonowy w Willemstad, Curacao
Pływający most pantonowy w Willemstad, Curacao, licencja: shutterstock/By elvirkins

Curacao pogoda marzec

W marcu pogoda na Curacao nie jest tak kapryśna jak w Polsce: temperatura powietrza oscyluje wokół 28 stopni, słońce świeci przez 12 godzin, a ciepłe wody Oceanu zachęcają do pływania, ale także nurkowania i podziwiania różnorodnych stworzeń morskich, surfingu rejsów statkiem czy pływania kajakiem. Warto wybrać się na wycieczkę objazdową po całej wyspie. Kolejnym punktem nie do przegapienia są jaskinie Hato, w których pierwotnie mieszkali Indianie z plemienia Arawaków (do dziś można podziwiać ich naskalne malowidła), a następnie kryli się w nich uciekający niewolnicy. Innym niezwykłym miejscem jest podwodna jaskinia Blue Room Cave, w której można podziwiać niezwykłą niebieską poświatę, dlatego najlepiej wybrać się tam w godzinach popołudniowych.

Poprzedni

Najbardziej Instagramowe miejsca na Curacao – gdzie zrobić zdjęcia!

Zima w Trynidad i Tobago, jaka pogoda i temperatura, co robić?

Następny

Dodaj komentarz