Zwiedzanie Historycznego Parku Wojskowego w Hawanie

Tagi , , , , , , ,

Hawana jest jedną z największych metropolii na Karaibach, a także tętniącą życiem stolicą Kuby. Nie da się ukryć, że wyspa ta stale przyciąga do siebie turystów, szczególnie od czasów rewolucji kubańskiej. Trzeba sobie jasno powiedzieć, że choć Hawana od początku swojego istnienia była jedynie niewielkim portem handlowym, to na przestrzeni lat zmieniła się nie do poznania. To właśnie tam skupiają się uniwersytety, muzea i zabytki, które przyciągają coraz to większe ilości turystów. Śmiało można powiedzieć, że zwiedzanie Hawany jest niesamowitą przygodą i przeżyciem. Jednym z najważniejszych punktów stolicy Kuby – który każdy turysta musi odwiedzić – jest nic innego jak tylko Historyczny Park Wojskowy oraz muzea, które znajdują się w jego pobliżu. Zwiedzanie Historycznego Parku Wojskowego w Hawanie, co więc warto o nim wiedzieć i jak zaplanować zwiedzanie?

Hawana na Kubie. Vintage klasyczny amerykański samochód na ulicach słynnej tętniącej życiem stolicy znanej również jako Habana. Spontaniczny moment radosnych turystów cieszących się pięknymi wakacjami.
Hawana na Kubie. Vintage klasyczny amerykański samochód na ulicach słynnej tętniącej życiem stolicy znanej również jako Habana. Spontaniczny moment radosnych turystów cieszących się pięknymi wakacjami., licencja: shutterstock/By Daniel Avram
Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Historyczny Park Wojskowy w Hawanie – jak można do niego dotrzeć?

Historyczny Park Wojskowy w Hawanie nie będzie trudny do znalezienia. Choć każdemu z nas może się wydawać, że w tak rozległej metropolii można się zgubić, to jednak Hawana jest na tyle dobrze oznaczona i skompresowana, że żaden z podróżnych nie będzie potrzebował nawigacji, by swobodnie poruszać się po mieście. Historyczny Park Wojskowy w Hawanie to tereny zielone skupione wokół Castillo Del Morro. Dotrzeć do niego można w wyjątkowo prosty sposób, gdyż cały Historyczny Park Wojskowy w Hawanie znajduje się tuż w okolicy starego portu. Można nawet śmiało powiedzieć, że Castillo Del Moro\r nie da się pominąć, gdyż góruje on nad nad portem. Wokół niego znajdują się tereny zielone, które usłane są zabytkowymi fortyfikacjami.

Możemy do tego miejsca dostać się na piechotę, ale także możemy skorzystać z komunikacji miejskiej lub taksówki. Zarówno jedna jak i druga możliwość dojazdu do Historycznego Parku w Hawanie nie będzie nas zbyt wiele kosztowała. Pamiętajmy jednak, by na zwiedzanie Castillo Del Morro i skupionego wokół niego parku poświęcić co najmniej 3 – 4 godziny. Nie tylko sama twierdza jest warta znacznie większej uwagi, ale także i same, zlokalizowane wokół niego artefakty.

Malecón de La Habana, Kuba
Malecón de La Habana, Kuba, licencja: shutterstock/By Oriol Querol

Castillo del Morro i Historyczny Park Wojskowy w Hawanie – zwiedzanie

W momencie kiedy dotrzemy do Castillo del Morro i Historycznego Parku Wojskowego w Hawanie, możemy rozpocząć nasze zwiedzanie zarówno od muzeum, ale także od zewnątrz. W pierwszym przypadku, możemy zdecydować się na wejście do twierdzy, gdzie obecnie mieści się Historyczne Muzeum Wojskowe. Możemy tam zapoznać się ze wszelakimi artefaktami, jakie zostały zgromadzone w okresie wojen i najazdów. Zapoznamy się z tym, jak na przestrzeni lat broniło się miasto, a także jakie etapy rozwoju ono przedchodziło – warto przypomnieć, że zanim Hawana stała się stolicą Kuby, była niewielkim aczkolwiek wyjątkowo ważnym portem na Karaibach. Można tam również poznać ciekawe fakty z czasów najzadów na kubańską stolicę i obejrzeć historyczne filmy z jej obrony.

Po wizycie w muzeum możemy rozpocząć zwiedzanie centralnego punktu Historycznego Parku Wojskowego w Hawanie, czyli samej twierdzy Castillo del Morro. Ta ogromna twierdza zaprasza nas w pierwszej kolejności na swój dziedziniec, skąd możemy podziwiać niesamowite widoki na Hawanę oraz zatokę, nad którą jest ona zlokalizowana. Następnie możemy podążać wąskimi alejkami, aż dotrzemy na sam szczyt murów obronnych.

Capitolio de la Habana, Gran Teatro, Havana, Cuba
Capitolio de la Habana, Gran Teatro, Havana, Cuba, licencja: shutterstock/By Andreas Juergensmeier

Kolonialny styl architektoniczny

Z nich również rozciągają się niesamowite widoki. Na uwagę zasługuje jednak główna sala, która znajduje się we wnętrzu Castillo del Morro. Warto zwrócić uwagę na sklepienie sufitu, które dumnie reprezentuje kolonialny styl architektoniczny. Choć cała twierdza z zewnątrz prezentuje się w dość surowy sposób, to jednak jej wnętrze może zachwycić nie jednego z nas. Po wizycie w samym Castillo del Morro możemy udać się na zwiedzanie całego Historycznego Parku Wojskowego. Znajdziemy w nim  historyczną latarnię morską, która sygnalizowała zbliżanie się najeźdźców, a także cały szereg pozostałości po murach obronnych i innych budowlach, które miały szczelnie bronić Hawanę. Obecnie w Historycznym Parku Wojskowym umieszczono także kilka rzeźb i posągów upamiętniających dawne czasy. Cały park jest wyjątkowo rozległy, jednak znajdziemy w nim ławeczki i miejsca na odpoczynek. Turyści jednak muszą przygotować się pod względem zapoatrzenia i zabrać ze sobą wszelakie napoje oraz przekąski. 

Kiedy wybrać się na zwiedzanie Historycznego Parku Wojskowego w Hawanie?

Nie da się ukryć, że Historyczny Park Wojskowy i Castillo del Morro to jedne z największych atrakcji w stolicy Kuby, a co za tym idzie, praktycznie za każdym razem roi się tam od turystów. Wobec tego – niestety – jeśli liczymy na samotne i spokojne zwiedzanie, to możemy się w tym momencie rozczarować. Zwykle cały Historyczny Park Wojskowy w Hawanie otwarty jest w godzinach od 8:00 do godziny 18:00. Niemniej jednak schemat zmienia się w zależności od sezonu, więc warto zapoznać się z aktualnymi godzinami otwarcia i wstępu już bezpośrednio na stronie głównej Historycznego Parku Wojskowego. Tam również możemy zapoznać się z cenami biletów, a nawet kupić je za pośrednictwem Internetu.

Hotele Santiago de Cuba – lista TOP rekomendowanych noclegów (wyspykaraibskie.pl)

Zwiedzanie tylko w ładną pogodę

Warto wziąć pod uwagę pogodę – Historyczny Park Wojskowy w Hawanie to nic innego, jak zwiedzanie pod gołym niebem. Jeśli więc wybierzemy się tam w samo południe. Wówczas wysokie temperatury i palące słońce może się nam dać mocno we znaki. Z tego też wynika, że najlepszą porą na zwiedzanie Historycznego Parku Wojskowego i Castillo del Morro jest wczesny ranek. Mimo wszystko turyści powinni zaopatrzyć się w ochronę przeciwsłoneczną i starać się maksymalnie chronić się przed słońcem. Jeśli postanawiamy dojechać na miejsce samochodem, to tuż przed samym Historycznym Parkiem Wojskowym w Hawanie zlokalizowany jest przestronny parking dla autokarów. Dla zorganizowanych wycieczek, oraz dla samochodów osobowy. Dla odwiedzających Historyczny Park Wojskowy w Hawanie parkin jest całkowicie darmowy. Nie zależnie od tego, ile czasu zdecydujemy się spędzić już na miejscu. Więcej informacji można znaleźć na oficjalnej stronie Historycznego Parku Wojskowego w Hawanie.

Poprzedni

Hotele na Kubie – lista TOP rekomendowanych noclegów

Wakacje na Curacao – z biurem podróży czy na własną rękę?

Następny

Dodaj komentarz