Zwiedzanie Obserwatorium Arecibo w Portoryko

Tagi , , , , , , ,

Istnieją dwie kategorii ludzi znudzonych najpowszechniejszymi wakacyjnymi kierunkami. Ci, którzy już wiele takich miejsc zwiedzili oraz ci, którzy po prostu lubią mniej oczywiste wycieczki. Jeśli należysz do którejkolwiek z tych kategorii, albo po prostu chciałbyś spróbować czegoś nowego, to z pewnością jest artykuł dla ciebie. Myślałeś o wakacjach na Karaibach? Kuba, Haiti, Jamajka… A może Portoryko? Jak wygląda zwiedzanie Obserwatorium Arecibo?

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Portoryko – podstawowe informacje

O Portoryko słyszy się raczej rzadko. Nic dziwnego, ponieważ ten kraj nie jest niepodległym państwem, lecz terytorium zależnym USA. Nie jest jednym ze stanów, lecz tzw. terytorium nieinkorporowanym. W oryginale nazwa brzmi Puerto Rico i oznacza z języka hiszpańskiego „bogaty port”. Wyspa była skolonizowana przez Hiszpanów, a w wyniku wojny amerykańsko-hiszpańskiej w 1898 roku przeszła pod władzę Stanów Zjednoczonych. Od tego czasu cieszy się szeroką autonomią. Tendencje separatystyczną są niewielkie. A w organizowanych w ostatnich dziesięcioleciach referendach przytłaczająca większość mieszkańców opowiadała się za włączeniem bezpośrednio do Stanów Zjednoczonych. Jako kolejny stan.

Panorama San Juan, wybrzeże Portoryko
Panorama San Juan, wybrzeże Portoryko, licencja: shutterstock/By

Co warto wiedzieć o Portoryko?

Chociaż Portoryko znajduje się pod zarządem amerykańskim, to kraj dominuje kultura latynoamerykańską. A hiszpański, obok angielskiego, pozostaje językiem urzędowym. Wyspa położona na Morzu Karaibskim w archipelagu Wielkich Antyli. Wnętrze wyspy zajmują pasma górskie, a najwyższym szczytem jest Cerro de Punta (1388 m n.p.m.) leżący w paśmie Cordillera Central.

Walutą kraju jest dolar amerykański, obowiązują także amerykańskie standardy wtyczek, dlatego przed wycieczką warto zaopatrzyć się w odpowiednie przejściówki. Transport publiczny jest słabo zorganizowany, zatem chcąc zwiedzać Portoryko na własną rękę warto pomyśleć o wypożyczeniu samochodu. Kraj jest stosunkowo bezpieczny. Jednak warto zachowywać elementarne względy bezpieczeństwa. Nie nosić przy sobie nadmiernej ilości gotówki oraz cennych przedmiotów, a także unikać podróżowania po zmroku.

Dlaczego warto odwiedzić Portoryko? 

Już sama kultura latynoamerykańska powinna być magnesem dla tych, którzy uwielbiają takie klimaty. Latynoska muzyka, w tym powstały na wyspie gatunek reggaeton, karaibska kuchnia i piaszczyste plaże – to zdecydowanie brzmi jak plan na dobre wakacje. 

Planując wycieczkę po Portoryko bez wątpienia należy zacząć od stolicy kraju, San Juan. Wiele miasteczek na wyspie cechuje się zabytkową kolonialną zabudową, którą warto zobaczyć, a San Juan jest najokazalszym tego przykładem. Będąc na tej karaibskiej wyspie nie sposób pominąć także wybrzeża i to nie tylko w celu kąpania się w morzu czy opalania na słońcu. Warto także zobaczyć niesamowite formacje skalne na wybrzeżu. A jeśli już o pięknie przyrody mowa, to ich niewyczerpaną skarbnicą są położone w centrum wyspy góry, skrywające między sobą ukryte miejsce, takie jak wodospady. O cudach przyrody, chociaż tej od Ziemi oddalonej, będzie można sporo dowiedzieć się odwiedzając obserwatorium astronomiczne w Arecibo.

Arecibo – obserwatorium

Jeśli oglądaliście przygody Jamesa Bonda w filmie „GoldenEye” to z pewnością je kojarzycie. Obserwatorium w miejscowości Arecibo to największy na świecie radioteleskop. Obecnie jest nieczynny od 2020 roku, kiedy konstrukcja uległa poważnym uszkodzeniom. Historia jego pracy liczy sobie przeszło 60 lat! Radioteleskop został zbudowany w 1963 roku i ma na swoim koncie co najmniej kilka godnych uwzględnienia wyczynów, takich jak ustalenie prawidłowego czasu obrotu Merkurego wokół Słońca zaledwie w pół roku od uruchomienia teleskopu, a także potwierdzenie poprawności teorii względności Einsteina.

Arecibo Lighthouse, Puerto Rico
Arecibo Lighthouse, Puerto Rico, licencja: shutterstock/By

Dlaczego warto go zwiedzić? Oczywiście podstawowym powodem jest to, że to największy radioteleskop – a przynajmniej do nie dawna nim był, ponieważ chiński radioteleskop FAST zbudowany w 2016 roku przewyższa go rozmiarami, jednak to Arecibo miał większe możliwości technologiczne. Taki obiekt to gratka nie tylko dla fanów astronomii. Kolejnym powodem, który sprawia, że warto odwiedzić to miejsce jest informacja, że rozważana jest jego rozbiórka. Jest jednak nadzieja, że pozostanie na miejscu jako element szerszego projektu, ponieważ planowane jest zamienienie dawnego obserwatorium w centrum edukacyjne, dzięki czemu wizyta w Arecibo może być jeszcze ciekawsza. Czy zostanie rozebrany, czy też będzie dalej służył nauce – bez wątpienia to istotny punkt na mapie wakacji w Portoryko.

Wizyta w Arecibo – ważne informacje

Obserwatorium w Arecibo jest dostępne do zwiedzania dla turystów, a nawet organizowane są wycieczki po Portoryko, które obejmują takie wizyty. Wejście na teren obserwatorium jest płatne. Według dostępnych informacji obecnie cena biletu to 15 dolarów, natomiast zniżka dla dzieci i seniorów pozwala obniżyć ten kosz o 3 dolary. Warto także zwrócić uwagę na godziny otwarcia, ponieważ zależnie od okresu naszego pobytu w Portoryko może się on nieznacznie różnić. Wejście do obserwatorium możliwe jest w godzinach 9:00 – 16:00. Jednak w okresach od 1 sierpnia do 14 grudnia oraz od 16 stycznia do 31 maja z wyłączaniem poniedziałków oraz wtorków (w pozostałe dni roku otwarte jest codziennie).

San Juan, wybrzeże Puerto Rico Karaibów wzdłuż Paseo de la Princesa.
San Juan, wybrzeże Puerto Rico Karaibów wzdłuż Paseo de la Princesa., licencja: shutterstock/By Sean Pavone
Poprzedni

Co zabrać na wakacje na Kubę?

Kiedy jechać na Dominikanę?

Następny

Dodaj komentarz