Co zabrać na wakacje na Jamajkę?

Tagi , , , ,

Jamajka to piękne miejsce, umiejscowione w zachodniej części wysp Archipelagu Wielkich Antyli, na jednym z ulubieńców egzotycznych podróży – Morzu Karaibskim. Znajduje się na południe od Kuby oraz na zachód od Haiti, co niejednokrotnie było już kąskiem dla osób, które lubią podróżować kompleksowo, zwiedzając kilka krajów podczas jednego urlopu. Co jednak powinny wiedzieć osoby, które chcą skupić się na urlopie na Jamajce? Co zabrać na wakacje na Jamajkę ze sobą zabrać? Oto odpowiedź.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Jamajka – garść informacji na początek

Powierzchnia Jamajki wynosi prawie 11 tysięcy kilometrów kwadratowych i ma wiele różnorodnych krajobrazów. Co za tym idzie, trudno stwierdzić, gdzie dokładnie się znajdziesz, a co za tym idzie – uznać, czego dokładnie potrzebujesz. Można jednak z całą pewnością założyć, że to, najbardziej interesuje Cię to nadmorski klimat, krystalicznie czysta woda oraz odpoczynek. Sprawę w takim przypadku ułatwia fakt, że Jamajka jest wyspą tropikalną, na której wysokie temperatury utrzymują się niezależnie od pory roku. Wahania są niewielkie i wynoszą maksymalnie dwa stopnie Celsjusza.

Piękna piaszczysta plaża z palmami i żaglówką w turkusowym morzu na Jamajce Paradise wyspie.
Piękna piaszczysta plaża z palmami i żaglówką w turkusowym morzu na Jamajce Paradise wyspie., licencja: shutterstock/By Lucky-photographer

Kiedy polecieć na Jamajkę?

Najbardziej polecanym czasem na podróż ze względu na brak opadów jest czas od grudnia do kwietnia. Od czerwca do listopada pojawiają się nagłe opady i zwiększa się wilgotność powierzchnia. Latem, a dokładnie od lipca do września, występują huragany.

Hotele na Jamajce – lista TOP rekomendowanych noclegów (wyspykaraibskie.pl)

Co zabrać ze sobą na Jamajkę?

Jeśli planujesz podróż w stosunkowo bezpiecznym czasie, raczej nie potrzebujesz zaopatrzyć się w nic specjalnego. Oczywiście, warto ze sobą wziąć prostą kurtkę przeciwdeszczową, gdyby jednak pogoda chciała spłacić figla, jednak oprócz tego możesz pozwolić sobie na relaks.

Zabierz okulary przeciwsłoneczne, krem z filtrem (koniecznie o stopniu ochrony 50), nakrycie głowy, strój kąpielowy, lekkie buty oraz klapki. Przyda się także niewielka apteczka i środki przeciwbólowe. Co prawda, większość hoteli powinna posiadać lekarstwa, jednak mogą one różnić się od tych, które znasz z domu. Nie wszyscy chcą testować nieznane leki. Jeśli Ty też, koniecznie weź własne.

Runaway Bay Jamaica Beach Caribbean
Runaway Bay Jamaica Beach Caribbean, licencja: shutterstock/By Ryan Richter

Choroby na Jamajce. Jakie ubezpieczenie możesz kupić?

Jeśli na miejscu pojawi się nagły problem zdrowotny, skontaktuj się ze specjalistą ds. medycyny tropikalnej lub stacją sanitarno-epidemiologiczną, które powinny pomóc w zaistniałej sytuacji. Warto wiedzieć, że Jamajka uznaje wyłącznie ubezpieczenia firm międzynarodowych, a w bardziej turystycznych rejonach dostęp do lekarzy może być utrudniony. Lepiej pomyśleć o ubezpieczeniu jeszcze przed rozpoczęciem podróżą.

Jakie choroby występują na Jamajce? W ciągu ostatnich lat, oprócz pandemii, na Jamajce w 2016 roku pojawił się wirus Zika, przenoszony przez komary, a ze względu na zagrożenie leptospirozą, zaleca się unikania kąpieli w otwartych zbiornikach wodnych. Dla bezpieczeństwa warto unikać picia wody innej niż w butelkach. To, co jeszcze możesz zrobić, by być bezpiecznym to dokładne mycie rąk przed posiłkami oraz niespożywanie owoców ze skórą ani surowego mięsa.

Jakie dokumenty na Jamajkę?

Co bardzo ważne, na Jamajkę musisz zabrać ze sobą dokumenty (dokładnie paszport, dowód nie jest wystarczający, by przekroczyć granicę), jednak obywatele Polski nie muszą mieć wizy, jeśli w kraju spędzą mniej niż 30 dni. Aby z powodzeniem wjechać do kraju, trzeba przedstawić bilety powrotne i planowane miejsce zakwaterowania. Możliwa jest także prośba o wskazanie środków finansowych na pokrycie kosztów pobytu.

Port Antonio Jamajka Francuzka Cove anteny zdjęcia ptaków
Port Antonio Jamajka Francuzka Cove anteny zdjęcia ptaków, licencja: shutterstock/By

Jaką walutę zabrać ze sobą na Jamajkę?

Waluta, która obowiązuje w rajskim rejonie to dolar jamajski. Na wyspie znajduje się dużo bankomatów, ale tylko w większych miastach. Jeśli wyjeżdżasz do mniej popularnych rejonów, warto mieć ze sobą gotówkę. Płacić można wszystkimi międzynarodowy kartami, takimi jak Visa, American Express czy Master Card.

Osoby, które często odwiedzają Jamajkę, potwierdzają, że w porównaniu z innymi karaibskimi krajami jest to rejon całkiem drogi, jednak w granicach rozsądku. Dla osoby z Polski najlepszym porównaniem cen na Jamajce będzie do tych, które spotyka się w krajach Europy Zachodniej.

Jak zachowują się Jamajczycy? Czy są przyjaźni dla turystów?

Wyjeżdżając do tak odległego miejsca, często pojawiają się obawy, że tamtejsza ludność niekoniecznie akceptuje turystów. Co prawda, istnieją wyjątki od tej reguły, jednak większość Jamajczyków słynie z otwartości i chęci niesienia pomocy. Są pogodni i chętnie zarażają swoją radością. Żyją chwilą obecną i nie skupiają się na troskach dnia codziennego. Jamajczykom obcy jest system długiego dnia w pracy w korporacji w celu pięcia się po szczeblach kariery. Wolą czerpać z każdego dnia, co zauważyć można szczególnie wieczorami.

To właśnie wtedy uderzają „na salony”, by uraczyć innych swoją obecnością i prowadzić poważne rozmowy o sensie życia, ale i luźne pogawędki. Jeśli uda Ci się z nimi dogadać, na pewno będziesz zachwycony ich wyjątkowym nastawieniem do codzienności.

Panoramiczny widok Montego Bay, Jamajka w wspaniały wiosenny dzień.
Panoramiczny widok Montego Bay, Jamajka w wspaniały wiosenny dzień., licencja: shutterstock/By Dean Fikar

Powinieneś wiedzieć, że zniecierpliwienie jest tutaj niemile widziane. Ponieważ Jamajczycy nigdzie się nie śpieszą, w momencie, gdy będziesz chciał pospieszyć kelnera czy taksówkarza, możesz kogoś urazić. Warto, choć na czas wyjazdu zaangażować się w ten styl życia i „wrzucić na luz” na tak długo, jak to będzie możliwe. Oczywiście, chcesz zwiedzić jak najwięcej i każda godzina jest na wagę złota, jednak oprócz piękna wyspy warto pomyśleć o obecnych tam ludziach, jak o części wyspy, której możesz stać się częścią.

Jakie atrakcje występują na Jamajce? Odpoczynek dla aktywnych

Na Jamajce nie brakuje przestrzeni dla tych, którzy chcą z piaskiem pod palcami odpoczywać na leżaku i wsłuchiwać się w szum fal. Oczywiście, istnieje grono osób, które woli odpoczywać aktywnie. Tacy na pewno znajdą dla siebie atrakcje, szczególnie w bardziej turystycznych rejonach kraju. Do ich dyspozycji jest surfing i windsurfing, snorkelling, parasailing, nurkowanie czy spływy kajakowe. Nie brakuje też ulubieńców wszystkich turystów, czyli skuterów wodnych. Stosunkowo rzadko spotykaną w innych rejonach świata atrakcją są konne przejażdżki na morzu. Warto zobaczyć, jakie to wyjątkowe uczucie!

Co kupić na Jamajce i jakie pamiątki przywieźć? (wyspykaraibskie.pl)

Oprócz atrakcji na miejscu Jamajka słynie z dobrze zorganizowanych wycieczek objazdowych (bez zbędnego pośpiechu, co bardzo pasuje do Jamajczyków). Poleca się zobaczyć Góry Błękitne, a nawet wejść na szczyt Blue Mountain Peak. Ciekawym miejscem jest również rzeka Rio Grande, którą spłyniesz na… bambusowej tratwie.

Dzięki powyższym poradom możesz zacząć organizacje wakacji marzeń. Mamy nadzieję, że będzie to jedno z piękniejszych przeżyć w Twoim życiu!

Piękna czysta turkusowa woda w pobliżu skał i klifów w Negril Jamajce. Karaibska rajska wyspa i woda nad morzem z błękitnym niebem i ładnym światłem dziennym
Piękna czysta turkusowa woda w pobliżu skał i klifów w Negril Jamajce. Karaibska rajska wyspa i woda nad morzem z błękitnym niebem i ładnym światłem dziennym, licencja: shutterstock/By mbrand85
Poprzedni

Wakacje w Portoryko – z biurem podróży czy na własną rękę?

Hotele w Portoryko – lista TOP rekomendowanych noclegów

Następny

Dodaj komentarz