Czy na Kubie jest drogo?

Tagi , , , , ,

Kuba to bardzo charakterystyczne miejsce na mapie świata, kojarzone przede wszystkim z doskonałymi cygarami i tropikalną pogodą. Do wycieczki na Kubę warto się odpowiednio przygotować, również pod względem potencjalnych cen za jedzenie, nocleg i atrakcje. Ile pieniędzy trzeba ze sobą mieć, i jakich cen spodziewać się za podstawowe zakupy? Oto kilka przydatnych wskazówek! Jakie są ceny na Kubie?

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Z czego wynikają ceny na Kubie – sytuacja gospodarcza w kraju

Na Kubie ceny są naprawdę mocno zróżnicowane, a to wynika z dość dużej biedy, jaka panuje w tym kraju. Ceny można podzielić więc na dwie grupy – te dla turystów, i te dla lokalnych mieszkańców. By dobrze to zobrazować, wystarczy wiedzieć, że średnia wypłata Kubańczyka to ok. 20 dolarów miesięcznie, co za tym idzie, ceny są adekwatne do możliwości lokalnych mieszkańców. Jedzenie jest tutaj bardzo tanie, podobnie jak kawa czy przekąski, jednak najczęściej bardzo słabej jakości, niedoprawione i rzadko kiedy smaczne. Podobna sytuacja jest z transportem. Ten najtańszy zwykle oferuje koszmarne warunki podróży, zapełnione po brzegi autobusy przerobione z ciężarówek czy inne, nietypowe pojazdy to norma na Kubie.

Mamy jednak opcje przeznaczone typowo dla turystów, wtedy ceny są nieco wyższe, ale i większy komfort pobytu. Niemniej jednak wycieczki na Kubę to jedna z tańszych alternatyw wakacyjnych. Gdzie możemy spokojnie wyżywić się za kilka złotych dziennie, i płacić równie niskie ceny za wszelkie atrakcje. Warto odwiedzić Kubę chociaż raz, nie tylko ze względu na niskie ceny, ale niepowtarzalny, gorący klimat i wiele charakterystycznych punktów.

Hawana, panoramę Kuby o zmierzchu.
Hawana, panoramę Kuby o zmierzchu., licencja: shutterstock/By Sean Pavone

Pułapki na turystów – jak nie wydać fortuny na Kubie?

Tak jak już wspomniano wcześniej, na Kubie można znaleźć zarówno bardzo tanie jedzenie w lokalnych restauracjach na uboczu, jak i bardziej wyrafinowane i wyższej jakości posiłki w typowo turystycznych punktach. Gdzie również ceny będą sporo wyższe – nie spotkamy tam jednak lokalnych mieszkańców, ponieważ nie stać ich za posiłek np. za 10 dolarów, czyli równowartość połowy ich miesięcznej pensji. Jeżeli zależy nam zatem, by podczas wycieczki na Kubę nie dać się wykorzystać finansowo, zdecydowanie lepiej jest omijać najbardziej turystyczne lokale. Na rzecz tych znajdujących się na uboczu, gdzie jadają lokalni mieszkańcy.

Nie są to również zbyt wykwintne posiłki, jednak w zupełności wystarczą do posilenia się podczas zwiedzania. Podobnie kwestia ma się z transportem. Jeżeli jesteśmy gotowi na chwilę niewygody, to naprawdę spore dystanse będziemy mogli pokonać za bilet w cenie od 0,50 gr do 2 zł. Wybierając np. tani autobus. Możliwości jest naprawdę wiele, i zdecydowanie ekonomiczny pobyt na Kubie jest wykonalny.

Kolorowa ulica w Starej Hawanie z Pałacu Prezydenckiego na tle
Kolorowa ulica w Starej Hawanie z Pałacu Prezydenckiego na tle, licencja: shutterstock/By Kamira

Jaka obowiązuje waluta na Kubie – ceny

Kuba ma obecnie jedną obowiązującą walutę, i jest to peso kubańskie. Niegdyś były dwie, czyli CUP oraz CUC. Ta pierwsza wykorzystywana była głównie wśród lokalnej społeczności, w której wypłacane były wypłaty. Obecny kurs peso kubańskiego to ok 0,18 zł. Na co szczególnie warto zwrócić uwagę to fakt, by nie wymieniać w lokalnych kantorach posiadanych dolarów. Ponieważ nałożony jest na nie podatek w wysokości 10 %, co generuje dodatkowe koszty. Co dość zaskakujące, w większości kubańskich miast znajdziemy bez problemu bankomaty, gdzie z prowizją 3 % wypłacimy pieniądze. Zdecydowanie lepiej opłaca się to robić właśnie z pomocą bankomatów, niżeli w kantorach, opcjonalnie walutę można wymienić przez Internet.

Ceny jedzenia na Kubie – ile zapłacisz za żywność?

Ceny żywności na Kubie bywają mocno zróżnicowane pod względem miejsca, gdzie postanowimy ją kupić. Najbardziej turystyczne miejsca na Kubie są oczywiście znacznie droższe, jednak wciąż mamy tanie alternatywy do wyboru. Posiłek w taniej restauracji to średni koszt od kilkunastu do maksymalnie 30 złotych. Za tę kwotę naprawdę porządnie się najemy. Możemy jednak znaleźć też miejsca typowo lokalne. Które to w ofercie mają np. kanapki, świeżo wyciskane soki czy spaghetti i dania z owocami morza, np. ryż z krewetkami i warzywami. To koszt ok. 25 CUP, czyli w przeliczeniu na polskie złotówki ok 4,59 zł.

Więcej o smakach na Kubie:

Co warto zjeść na Kubie? – smaki Kuby (wyspykaraibskie.pl)

The national dish of Cuba, Ropa Vieja, tender shredded beef stewed with vegetables and spices on a black plate with a boiled rice on the wooden table.
Ropa Vieja,tradycyjny posiłek, licencja: shutterstock/By Magrig

Noclegi na Kubie – czy da się tanio i bezpiecznie?

Baza noclegowa na Kubie jest dość bogata. Znajdziemy tu szeroki przekrój różnych miejsc hotelowych – w zależności jakie warunki dokładnie nas interesują. Turyści, którzy chcą nieco zaoszczędzić, mogą znaleźć noclegi na Kubie w średnim standardzie za nawet 30 zł za osobę za noc, pokoje najczęściej są dwuosobowe i posiadają dwa łóżka, choć znajdziemy również nieco bardziej luksusowe hotele, gdzie 100 zł na noc pozwoli nocować z naprawdę pięknym widokiem na okolicę, np. w mieście Hawana. Jeżeli podróżujemy większa grupą, to takie rozwiązanie na pewno będzie korzystne finansowo, nocując w kilka osób w takim pokoju. Na nocleg jednak warto wybierać dzielnice i okolice bardziej turystyczne, ponieważ bogaci turyści mogą szybko paść ofiarami miejscowych kieszonkowców czy złodziei, których na Kubie niestety naprawdę nie brakuje.

Noclegi na Kubie:

Najpopularniejsze kurorty wakacyjne na Kubie (wyspykaraibskie.pl)

Hotele Santiago de Cuba – lista TOP rekomendowanych noclegów (wyspykaraibskie.pl)

Ceny w restauracjach na Kubie – czego się spodziewać?

Na Kubie można zjeść albo za grosze, albo ekstremalnie drogo – miejsca gdzie się stołujemy można podzielić na te popularne wśród lokalnych mieszkańców, jak i te typowo dedykowane turystom. Kubek kawy można tu wypić za mniej niż 1,50 zł, koszt kanapki z warzywami i dodatkami na ciepło to maksymalnie 3 złote. Podobnie obiad w niewielkiej, lokalnej knajpie kosztować nas będzie maksymalnie ok. 8 zł, i to całkiem spora porcja. Porcja krewetek na obiad kosztować nas będzie ok. 1,80 zł.

Na ulicach znajdziemy bardzo dużo straganów ze świeżymi owocami, warzywami czy prostymi przekąskami, np. kanapkami czy świeżo wyciskanymi sokami, i to właśnie tam warto się posilać podczas wizyty, jeżeli nie chcemy płacić 100 zł za obiad w turystycznej restauracji. Posiłki typowe dla lokalnych mieszkańców nie powalają ani smakiem ani jakością. Jednak są najczęściej świeże i bazują na tym, co hodują rolnicy w okolicy lub niskim kosztem importowane jest do kraju. Najdroższe tak naprawdę będą noclegi na Kubie oraz ewentualny transport, bo wyżywić się możemy za naprawdę niskie kwoty.

Hawana, panoramę Kuby.
Hawana, panoramę Kuby., licencja: shutterstock/By Sean Pavone

Transport na Kubie- ceny taksówek, komunikacja miejska

Transport publiczny na Kubie, z którego korzystają mieszkańcy jest naprawdę śmiesznie niski. Koszt krótkich dystansów to nawet kilkadziesiąt groszy za bilet, dalsze natomiast to już ok. 1-3 zł. Jest to jednak dość trudna forma przemieszczania się z uwagi na brak widocznie oznaczonych przystanków i braku rozkładu jazdy, jednak można o to dopytać na miejscu np. kogoś na ulicy. Za taksówkę po mieście natomiast zapłacimy od 3-10 dolarów, co już jest nieco wyższą kwotą, jednak zdecydowanie najwygodniejszą i najbezpieczniejszą dla turystów. Cena może oczywiście wahać się w zależności od części kraju oraz pokonanego dystansu. Najważniejszym wydatkiem podczas planowania wycieczki na Kubę jest lot z Polski, który stanowi jednocześnie najwyższy koszt – średnia cena biletów to ok. 2-4 tys złotych, warto zatem szukać ich znacznie wcześniej, by móc znaleźć nieco niższą, atrakcyjną ofertę lotu.

Widok z tyłu szczęśliwych przyjaciół cieszących się w kabriolecie jazdy przez Hawanę
Widok z tyłu szczęśliwych przyjaciół cieszących się w kabriolecie jazdy przez Hawanę, licencja: shutterstock/By
Poprzedni

Co warto zjeść na Kubie? – smaki Kuby

Ile kosztują wakacje na Kubie, co warto wiedzieć?

Następny

Dodaj komentarz