Komunikacja miejska na Jamajce

Tagi , , , , ,

Jamajczycy preferują spokojny i niespieszny tryb życia, a ich narodowe obyczaje znajdują odzwierciedlenie nawet w sposobie funkcjonowania komunikacji miejskiej. Chociaż sieć autobusowa w największych miastach jest dość dobrze rozbudowana, to pojazdy często kursują zupełnie inaczej, niż wskazuje rozkład jazdy. Zobacz, jak wygląda komunikacja miejska na Jamajce i dowiedz się, ile kosztują bilety autobusowe.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Komunikacja miejska w Kingston

Transport publiczny funkcjonuje tylko w dwóch największych miastach Jamajki. Pierwszym z nich jest stolica — Kingston, gdzie operuje JUTC, czyli Jamaican Urban Transit Company. Informacje na temat kursowania autobusów można uzyskać pod numerem telefonu (876) 749-3196 lub osobiście w siedzibie firmy przy 1 Michael Manley Drive w Spanish Town. W okolicach stolicy znajdują się trzy główne węzły transportowe, które obsługują większość połączeń w Kingston. Są to:

  • Downtown (Parade and the Downtown Transport Center),
  • Half-Way Tree Transport Center (uptown Kingston),
  • Cross Roads.

Komunikacja publiczna umożliwia dojechanie na lotnisko lub dotarcie do Downtown Transport Centre, skąd odjeżdża najwięcej autobusów.

Nocny widok Kingston, Jamajka.
Nocny widok Kingston, Jamajka., licencja: shutterstock/By LBSimms Photography

Komunikacja miejska w Montego Bay

Firma Montego Bay Metro jest odpowiedzialna za kursowanie miejskich autobusów w najpopularniejszej jamajskiej miejscowości turystycznej. Firma zlokalizowana jest przy 19A Union St. W celu uzyskania informacji dotyczących komunikacji miejskiej należy dzwonić pod numer: (876) 952-5500. Montego Bay Metro koordynuje miejską sieć autobusową od 2000 roku. Obecnie turyści oraz obywatele Jamajki mogą podróżować na trzech trasach:

  • Greenwood — City Centre,
  • Sandy Bay — City Centre,
  • Cambridge — City Centre.

W Montego Bay nie kursuje publiczny autobus, który mógłby dowieźć turystów z miasta na lotnisko lub inne miejsca wyspy. Wczasowicze zazwyczaj używają do tego celu taksówek albo korzystają z hotelowego transferu.

Krajobraz strzał człowieka (turystyczny) wioślarstwo bambusowe tratwy, podczas rejsu na wakacjach w Montego Bay, Jamajka, Karaiby. Martha Brae 2019.
Krajobraz strzał człowieka (turystyczny) wioślarstwo bambusowe tratwy, podczas rejsu na wakacjach w Montego Bay, Jamajka, Karaiby. Martha Brae 2019., licencja: shutterstock/By

Wakacje i wczasy Montego Bay – zwiedzanie, hotele, noclegi, plaże (wyspykaraibskie.pl)

Ile kosztują bilety autobusowe na Jamajce?

Cena przejazdu autobusem na Jamajce zależy od trasy i przewoźnika. Średni koszt jednego kursu komunikacją publiczną wynosi około 4,30 zł, jednak przejazdy na krótszych trasach to wydatek rzędu niecałych 3 zł. Linie autobusowe obsługujące największe miasta karaibskiej wyspy przewidują możliwość wykupienia biletu miesięcznego. W zależności od wybranej taryfy koszt pakietu waha się pomiędzy 90 a 350 zł. Bilet miesięczny to dobre rozwiązanie dla turystów, którzy chcą poznać jamajski klimat, jednak nie skorzystają z niego wczasowicze, którzy cenią sobie wygodę i punktualność.

Komunikacja miejska na Jamajce — połączenia międzymiastowe

Osoby, którym zależy na przemieszczaniu się autobusami, mogą skorzystać z niewielkiej sieci busów kursujących pomiędzy miastami. Dłuższe trasy obsługują tylko prywatni przewoźnicy, a ich usługi są droższe, niż przejazdy po mieście. Najpopularniejsi przewoźnicy kursują na trasach, które uwzględniają przystanki we wszystkich ważnych miejscach wyspy. Podróż z Kingston do Ucho Rios zajmuje około trzech godzin, z kolei przejazd ze stolicy do Montego Bay trwa pięć godzin. Na szczęście większość autobusów kursujących między miastami to pojemne pojazdy klimatyzowane.

Toy bus and flag of Jamaica. Travel concept
komunikacja miejska na Jamajce, licencja: shutterstock/By GagoDesign

Podróż komunikacją miejską na Jamajce — o tym należy pamiętać

Jeżdżenie autobusem po Jamajce stanowi niewielki wydatek, dzięki czemu jest to najpopularniejsza forma transportu wśród osób dysponujących ograniczonym budżetem. Z tego względu pojazdy często są pełne po brzegi, co dla wielu turystów może być niekomfortowe. Przystanki autobusowe znajdują się przy większych skrzyżowaniach. Podróżni, którzy mają problem ze znalezieniem miejsca zatrzymywania się pojazdu, nie muszą się stresować — większość autobusów zatrzymuje się nawet w miejscach, które nie są do tego wyznaczone — wystarczy pomachać, a kierowca prawdopodobnie się zatrzyma. Turyści mogą poprosić o pomoc Jamajczyków, którzy chętnie wskażą kierunek najbliższego przystanku.

Chociaż trasy autobusów kursujących po jamajskich miastach są wytyczone, to turysta może mieć wątpliwości, w którą stronę zmierza autobus, ze względu na jego słabe oznakowanie. Niezbędnej wiedzy należy zaczerpnąć u współpasażerów lub kierowcy. Pojazdy rzadko kursują według rozkładu, dlatego turysta powinien zachować cierpliwość. W autobusie często rozbrzmiewa głośna muzyka reggae, panuje ścisk, a nierówne drogi powodują, że jazda nie jest płynna. Komunikacja miejska funkcjonuje przez cały tydzień od godziny 6:00 do 18:00.

Komunikacja miejska na Jamajce — co zamiast autobusu?

Alternatywą dla autobusów są taksówki z czerwonym oznakowaniem. Można je złapać na ulicy lub zamówić telefonicznie. Zazwyczaj są to stare samochody bez taksometrów, dlatego cenę najlepiej jest ustalić przed rozpoczęciem kursu. Innym sposobem na poruszanie się pomiędzy miastami jest route taxi, czyli prywatny samochód, który zabiera czterech lub więcej pasażerów. Są one droższe niż autobusy, jednak bardzo popularne. Można nimi dojechać niemal w każde miejsce wyspy. Średni koszt podróży na odcinku 50 km wynosi około 3 dolarów.

Handmade DIY friendship bracelet with Rasta flag pattern with a peace symbol on womens wrist. Hands holding steering wheel in the car.
komunikacja miejska na Jamajce, taxi Jamajka , licencja: shutterstock/By Tanya_Terekhina

Podróżowanie publicznym autobusem na Jamajce jest najtańszą możliwą formą przemieszczania się, jednak wybierając ten środek transportu, należy nastawić się na długie oczekiwanie oraz tłumy ludzi. Chociaż autobusy powinny jeździć według rozkładu jazdy, to w praktyce bardzo często się spóźniają lub nie przyjeżdżają w ogóle. Problemy z punktualnością spowodowane są mentalnością Jamajczyków oraz złym stanem okolicznych dróg.

Poprzedni

Zima na Jamajce, jaka pogoda i temperatura, co robić?

Wynajęcie samochodu na Jamajce – zasady ruchu drogowego, co warto wiedzieć?

Następny

Dodaj komentarz