Górskie klimaty Portoryko, Ruta Panoramica, Aibonito, Gozalandia

Tagi , , , , , , , ,

Jeśli myślisz o wakacjach na Portoryko, ten artykuł jest właśnie dla Ciebie. Poznasz górskie klimaty, które tam występują. Mowa o takich miejscach jak Ruta Panoramica, Aibonito oraz wodospady w Gozalandii. Każdy człowiek chce odpocząć od codziennych obowiązków oraz zaleźć dla siebie odpowiednie spokojne miejsce odpoczynku. Tym właśnie miejscem może być Portoryko. Interesują cię górskie klimaty Portoryko? Czytaj dalej!

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Portoryko — podstawowe informacje

Portoryko jest wyspą, która leże w Ameryce Środkowej. Jest jednym ze stanów USA. Kiedyś była zamieszkiwana przez Indian. Ma w sobie latynoskie klimaty. Osoby przejeżdżające tam na wakacje, dziwią się, że rzeczywiście należy do Stanów Zjednoczonych. Jak się okazuje, to ze względu na swoje położenie to jest tam stosunkowo ciepło. W czasie izmy temperatura powietrza wynosi 22-24 stopnie Celsjusza, a w lecie 26-30 stopni Celsjusza. Niestety ta wyspa jest słabo rozwinięta. Najlepszą formą komunikacji jest wynajęcie samochodu na miejscu. Bardzo rzadko kursują tam autobusy. 

Piękna ścieżka dżungli przez las narodowy El Yunque w Portoryko
Piękna ścieżka dżungli przez las narodowy El Yunque w Portoryko, licencja: shutterstock/By Dennis van de Water

Do Puerto Rico można dostać się samolotem lub statkiem. Tanie linie lotnicze USA latają bezpośrednio na wyspę.

Zasady wjazdu do Portoryko są takie same jak do Stanów Zjednoczonych. Co ciekawe, to językami urzędowymi są hiszpański oraz angielski. Prędzej dogadasz się po hiszpańsku niż po angielsku. Największym miastem jest San Juan. Zabudowa jest bardzo zadbana. W ciągu dnia oraz nocy cały czas tkwi tam życie. Znajdziesz tam liczne bary oraz restauracje. Ogółem to oferta turystyczna jest bardzo zadbana. To miejsce słynie również z przepięknych plaż piaszczystych z łagodnym zejściem do oceanu. 

Fauna oraz flora tej wyspy jest unikalna. Znajduje się tutaj las równikowy, dżungla oraz wodospady.

Ruta Panoramica

Tłumacząc tę nazwę na język polski, otrzymujemy „Trasa Panoramiczna”. Jest to droga, która przebiega przez całe Portoryko w malowniczych miejscach. Przecina ją z zachodu na wschód. Trasa ma 269 km. Jest to zbiór aż czterdziestu dróg drugorzędnych. Aby zwiedzić tę trasę, najlepiej jest wypożyczyć samochód i we własnym tempie dokonywać zwiedzania oraz zatrzymywać się w interesujących miejscach. Trasa zaczyna się w Mayagüez, a kończy w Maunabo. Rozwój trasy obejmował budowę punktów widokowych, miejsc odpoczynku i obiektów rekreacyjnych. Średnio pokonanie tej trasy zajmuje trzy dni, ponieważ należy wliczać do tego czas na zwiedzanie. Po drodze znajdują się małe wioski oraz większe bądź mniejsze gospodarstwa rolne. Wzdłuż drogi znajduje się las równikowy z prawdziwego zdarzenia. Przy obiektach noclegowych możliwe jest wynajęcie przewodnika, który oprowadzi po lesie deszczowym. W oddali widoczne są malownicze góry oraz wioski. Ponadto możesz znaleźć zabytki przypominające malutki zamki.

Mayagüez, Puerto Rico / USA - April 24th
Aerial view of a fish farm in Puerto Rico.
Mayagüez, Puerto Rico licencja: shutterstock/By

Domy mieszkańców znacznie się różnią od tych naszych europejskich. Będzie to dla Ciebie ogromne przeżycie móc zobaczyć wiejskie życie Latynosów. Mieszkańcy są bardzo dumni ze swoich domków oraz lubią się tym chwalić. Niestety różnego rodzaju huragany oraz kataklizmy zniszczyło część dobytku, oraz nawet drogi. Miejscami jest mocno popękana i człowiek ma wrażenie, że po prostu to wszystko czeka na naprawę. W Torre de Piedra znajduje się małą kamienna wieża. Warto się zatrzymać w tym miejscu oraz a swój sposób dostać się na sam szczyt. Widoki zapierają dech w piersiach. Przemierzając tę trasę, warto jest wziąć ze sobą tradycyjną mapę turystyczną oraz na tej podstawie sobie radzić w terenie. Google Maps niestety może zboczyć z trasy szukając, najkrótszej drogi. 

Aibonito — górskie klimaty ciąg dalszy

Portoryko jest bardzo malowniczym miejscem na zwiedzanie gór, jakich jeszcze w życiu nie widziałeś/aś. Aibonito jest małym górskim miasteczkiem. Leży w Kordyleriach Centralnych, czyli typowo górzysty teren. Czasami może być ciężko dotrzeć do tego miejsca. W związku z tym warto rozważyć zatrudnienie prywatnego kierowcy, który doskonale zna okolice. Jest to miejscowość, która jest szczególnie znana pod względem temperatur dla lokalnych mieszkańców. Jest to miasteczko otoczone górami, dlatego też klimat w tej części wyspy jest całkowicie inny. Panuje tu dużo niższa temperatura. Inne cechy Aibonito to corocznie organizowane festiwale, miejscowe oraz unikalne jedzenie i duża liczba kwiaciarni. Lud Taino zamieszkiwał niegdyś ten obszar. Było to lokalne plemię. Z hawajskiego, oznacza ta nazwa „czarna rzeka”. Ponadto istnieje legenda, która bezpośrednio mówi o pochodzeniu nazwy tego małego miasteczka. Pewnego dnia hiszpański osadnik widząc Portoryko, wykrzyknął na głos „Och, jak ładnie”. Bonito po hiszpańsku oznacza ładnie.

Najbardziej Instagramowe miejsca w Portoryko (wyspykaraibskie.pl)

Tysiące turystów przybywa do Aibonito każdego lata na coroczny Festival de las Flores („Święto Kwiatów”). Oprócz kolorowych eksponatów florystycznych, podczas kilkudniowej imprezy można było spotkać sprzedawców sprzedających donice oraz inne narzędzia i akcesoria ogrodnicze. Możesz także skosztować pysznego jedzenia, przeglądać wyroby rzemieślnicze i tańczyć przy muzyce na żywo.

Church in aibonito Puerto Rico
aibonito Puerto Rico, licencja: shutterstock/By

Jest kilka atrakcji turystycznych, które są takim „must be have”. Najlepiej jest zacząć zwiedzanie od samego centrum miasteczka (Aibonito Pueblo). Znajduje się tam kilka budowli wartych zobaczenia. W zabytkowej części miasta znajduje się kościół San Jose, ratusz oraz plac główny. Plac główny według starego prawa hiszpańskiego miał służyć organizacji festiwali oraz uroczystości różnego rodzaju. Mieszkańcy mieli się tutaj świetnie bawić. 

Teatr Encanto

Jeśli jesteś ciekawy historii teatru, to warto zwiedzić Teatr Encanto, który pochodzi z czasów kolonialnych. Są tam w środku doskonale zachowane obrazy oraz nawet architektura została niezmienna. Kolejnym bardzo ciekawym zabytkiem jest apteka Moscoso. Ma ponad sto lat oraz zachowała w swoim wnętrzu wszystkie charakterystyczne elementy dla początku XX wieku. Jest najpopularniejszą i najlepiej wyposażoną apteką na całej wyspie. W Portoryko znajduje się dom Federico Degetau. Był on niemiecko-portoryńskim pisarzem oraz prawnikiem. Ponadto został pierwszym komisarzem-rezydentem Puerto Rico na Kapitolu Stanów Zjednoczonych. Aktualnie znajduje się tam muzeum poświęcone właśnie tej tematyce. Główny kościół San Jose pochodzi z 1897 roku i został wpisany do Krajowego Rejestru Miejsc Historycznych Stanów Zjednoczonych w 1984 roku.

Pole bitwy Asomante

Jeśli kochasz historię oraz bitwy, to z pewnością zaciekawi Cię pole bitwy Asomante. Jest to miejsce jednej z najważniejszych bitew kampanii Puerto Rico podczas wojny hiszpańsko-amerykańskiej w 1898 roku. Chociaż miejsce to nie zostało zagospodarowane dla turystów ani turystów, obszar ten jest uważany za jeden z najpiękniejszych w Aibonito ze względu na widoki na Karaiby i równiny południowego wybrzeża. Na środku placu znajduje się tablica upamiętniająca to wydarzenie.

Aibonito. Puerto Rico on a map
Aibonito. Puerto Rico, licencja: shutterstock/By SevenMaps

Z Aibonito koniecznie musisz przywieźć kwiaty tropikalne. Nie dostaniesz je tak szybko w Europie. 

Wodospady w Gozalandii — niesamowite wrażenia

Portoryko słynie z przepięknych wodospadów. Jednym z nich jest „Gozalandia Waterfall”. Aby się tam dostać, trzeba przejść szlak turystyczny o długości kilometra. Jest to bardzo popularne miejsce wśród spacerowiczów oraz biegaczy. Sama ścieżka jest utwardzona, a jej pokonanie zajmuje do dwudziestu minut. Można również wędrować skalistą płytką rzeką do drugiego, mniejszego wodospadu. Warto mieć ubrane buty przystosowane do gór. Skały są dosyć śliskie bez względu na porę dnia oraz pogodę. Jest również możliwość pływania tą rzeczką. Znajdziesz tutaj przepiękne wodospady, które mają klimat karaibskiej dżungli. Warto jest się wybrać z samego rana. W ciągu dnia jest tam sporo ludzi i nie wykonasz malowniczych fotografii.

Beautiful Gozalandia Waterfall in San Sebastian Puerto Rico at daylight
Gozalandia Puerto Rico at daylight, licencja: shutterstock/By Photo Spirit

Z głównego szlaku prowadzą drogi boczne. Dzięki temu będziesz miał/a możliwość zwiedzania pozostałych wodospadów. Naturalnie występują jaszczurki. Możesz je wziąć na ręce, ponieważ nie są jadowite. Obok parkingu dla samochodów znajduje się restauracja, która serwuje Mojito. Ponadto zbudowano schody, aby ułatwić poruszanie. Wodospady w Gozolandii są miejscem dla miłośników nurkowania oraz pływania. Jest odpowiednie dla każdego wieku. Najwięcej spotyka się tam rodzin z dziećmi. Koszt parkingu to 10 USD za jeden samochód.

Poprzedni

Wynajęcie samochodu w Portoryko – zasady ruchu drogowego, co warto wiedzieć?

Zima na wyspie Aruba, jaka pogoda i temperatura, co robić?

Następny

Dodaj komentarz