Komunikacja miejska na Dominikanie

Tagi , , , , , , ,

Nie da się ukryć, że wakacje na Dominikanie są najczęściej spełnieniem naszych najskrytszych marzeń. Ta egzotyczna i hipnotyzująca wyspa ma nam bowiem niezwykle wiele do zaoferowania. Jednocześnie większość turystów, którzy wypoczywają w luksusowych kurortach, chce Dominikanę poznać jeszcze lepiej. Wobec tego z pewnością przygotowują sobie oni plany wycieczek i tego, co jest do zwiedzenia w najbliższej okolicy. Wówczas pojawia się również konieczność zapoznania się z możliwościami podróżowania po Dominikanie transportem publicznym. Jakie są więc ceny biletów na komunikację miejską na Dominikanie i jak zorganizowana jest komunikacja miejska w tym kraju?

Road Trasport in Dominican Republic
Transport miejski na Dominikanie, licencja: shutterstock/By Valentina Cecutti
Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

​Transport publiczny na Dominikanie- co on obejmuje?

Chcąc zorganizować sobie podróże po Dominikanie i jej miastach komunikacją publiczną, z pewnością nie będzie to łatwym zadaniem. Dlaczego? Otóż ciężko tu wskazać, że Dominikana pod względem komunikacji miejskiej jest krajem świetnie zorganizowanym. Z pomocą autobusów i niewielkich busów będziemy mogli się poruszać jedynie w obrębie największych miast, choć i to również może być dla nas dość dużym utrudnieniem. Można śmiało powiedzieć, że na Dominikanie nie istnieje coś takiego jak zorganizowany rozkład jazdy autobusów miejskich- chyba, że zdecydujemy się na podróż autokarem wycieczkowym do innego miasta, wówczas możemy liczyć na ich punktualność i jazdę zgodnie z zaplanowanymi rozkładami. Korzystając z transportu publicznego na Dominikanie, warto wiedzieć, że obejmuje on:

  • guagua- są to malutkie busiki, które znajdziemy nawet w małych miejscowościach. Choć kierowcy zatrzymują się na wyznaczonych przystankach, to jednak z guagua możemy wysiąść dosłownie w każdym miejscu, jeśli tylko poinformujemy o tym kierowcę.
  • motoconcho- to z kolei publiczne motorki lub skutery. Czekają one na turystów dosłownie na każdym kroku, a z kierowcami można „wytargować” jak najbardziej korzystną cenę za dany przejazd.
  • uber- to z kolei przewozy samochodami, które działają na takiej samej zasadzie jak w naszym kraju.
  • taxi- to dość drogi, aczkolwiek wyjątkowo szybki środek komunikacji publicznej na Dominikanie.
  • autokary Bavaro Express i Caribe Tours- one z kolei pomogą nam przemieszać się pomiędzy większymi miejscowościami. Jeżdżą one punktualnie i według ustalonego rozkładu;
  • autobusy komunikacji miejskiej- są one dostępne jedynie w dużych miastach i kurortach. Pobierają one stałą cenę za przejazd. Nie są one jednak zbyt punktualne, więc warto się na to przygotować.

Jak więc widać, dominikańska komunikacja publiczna składa się z wielu „ogniw”, jednak w dalszym ciągu nie są one optymalnie zorganizowane.

View of the poor neighborhoods of Santo Domingo from teleferico cable car, slum and poverty of the capital city of Dominican Republic, Caribbean travel
Santo Domingo Dominican Republic, Caribbean travel, licencja: shutterstock/By Uhryn Larysa

Komunikacja miejska na Dominikanie – ceny biletów

Jeśli przebywamy w stolicy Dominikany czy w Puerto Plata lub Punta Cana, wówczas rzeczywiście najlepszym środkiem transportu okażą się dla nas autobusy miejskie. W mniejszych miejscowościach możemy korzystać z guagua, wówczas cena za przejazd jest taka, jaką dla siebie wytargujemy. Z kolei autobusy miejskie, pobierają stałe opłaty za przejazd. W przypadku dotarcia nimi z lotniska do centrum danego kurortu, musimy liczy się z kosztem nawet 25 dolarów. O wiele taniej jednak prezentuje się możliwość podróżowania po mieście, gdyż cena za jeden bilet to koszt około 30 dolarów dominikańskich, co równa się około 2,70 złotych. W tym momencie jednak warto pamiętać, że jest to cena za bilet w jedną stronę i nie uprawnia nas on do przesiadek. Na Dominikanie możemy dodatkowo zakupić inne rodzaje biletów, do których zaliczają się:

  • bilet 30 minutowy- jest to bilet na- jak sama nazwa wskazuje- 30 minut podróży transportem publicznym i uprawnia nas on do przesiadek. Jego koszt to około 3 złote.
  • bilet 60 minutowy- to bilet za pomocą którego możemy przez godzinę podróżować transportem miejskim na Dominikanie i również możemy się przesiadać. Jego koszt to około 5,60 złotych.
  • bilet jednodniowy- to bilet, który uprawnia nas do poruszania się komunikacją miejską na Dominikanie przez cały dzień. Zapłacimy za niego około 9,40 złotych.

Powyżej zaprezentowane zostały podstawowe bilety komunikacji miejskiej na Dominikanie. Warto pamiętać, że bilety kupujemy w tradycyjny sposób, czyli bezpośrednio u kierowcy.

Dominican Republic wooden sign with road background
Dominican Republic , licencja: shutterstock/By Gustavo Frazao

Komunikacja miejska na Dominikanie – ceny karnetów

Oprócz wspomnianych powyżej „pojedynczych” biletów na komunikację miejską na Dominikanie, możemy zdecydować się również na zakup karnetów biletowych, które często są o wiele lepszym rozwiązaniem. Do wyboru mamy:

  • bilet trzydniowy- obowiązuje on przez trzy dni, licząc od godziny jego zakupu. Zapłacimy za niego 27 złotych;
  • bilet tygodniowy- ważny jest on przez siedem dni- licząc od godziny zakupu. Jego koszt to około 63 złote;
  • bilet miesięczny- świetna opcja dla tych, którzy zostają na Dominikanie przez dłuższy czas. Koszt takiego karnetu to około 150 złotych.

Ceny karnetów na komunikację publiczną na Dominikanie, często są o wiele ekonomiczniejszym rozwiązaniem, niż kupowanie pojedynczych biletów obowiązujących jedynie na jeden lub dwa przejazdy. Warto więc wziąć to pod uwagę.

Znajdź odpowiedni hotel na wakacje na Dominikanie:

Hotele półwysep Samana – lista TOP rekomendowanych noclegów

Hotele na Dominikanie – lista TOP rekomendowanych noclegów

Czy Dominikana jest bezpieczna? porady, co warto wiedzieć?

Poprzedni

Czy Dominikana jest bezpieczna? porady, co warto wiedzieć?

Wakacje Ciego De Avila – zwiedzanie, hotele, noclegi, plaże

Następny

Dodaj komentarz