Park Narodowy El Yunque w Portoryko – zwiedzanie, co zobaczyć

Tagi , , , ,

Park Narodowy El Yunque w Portoryko to piękne miejsce znane ze swoich lasów deszczowych, wodospadów i szlaków turystycznych. Chroni on unikalny las równikowy, który jest jednym z nielicznych znajdujących się na Wyspach Karaibskich. Na terenie parku można podziwiać wiele niespotykanych roślin, znajduje się tu las mglisty. Park znajduje się również na Światowej Liście rezerwatów Biosfery. Dzika przyroda jest charakterystyczna dla tej części świata. I jest zupełnie czymś odmiennym dla turystów przyzwyczajonych do krajobrazów Europy, w parku jest wiele atrakcji, które warto zobaczyć.

Piękny widok na las narodowy El Yunque w Puerto Rico
Piękny widok na las narodowy El Yunque w Puerto Rico, licencja: shutterstock/By Dennis van de Water
Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Las deszczowy w Parku Narodowym El Younge

Las deszczowy w Parku Narodowym El Yunque zajmuje największy obszar w systemie parków narodowych USA. Szlaki turystyczne na jego terytorium prowadzą przez tropikalną roślinność, malownicze krajobrazy oraz w pobliżu spektakularnych wodospadów. Jest to miejsce dla tysięcy gatunków roślin, między innymi 240 gatunków drzew i wielu gatunków paproci. Wiele z tych rodzajów roślin występuje jedynie na terenie parku. Najbardziej znanym zwierzęciem w lesie deszczowym jest papuga portorykańska, którą często można spotkać w czasie spaceru. Las deszczowy charakteryzuje się tropikalnym klimatem, wysoką temperaturą i dużą wilgotnością w ciągu całego roku. Najmniej deszczowo jest od stycznia do kwietnia. Na terenie lasu znajduje się wiele zbiorników wodnych, strumieni i wodospadów. Czystość wody nie budzi żadnych zastrzeżeń, jest ona wykorzystywana jako woda pitna przez mieszkańców Portoryko.

Mirador del Parmerejo – punkty widokowe

Mirador del Parmerejo znajduje się na wysokości 836 metrów n.p.m., jest to doskonałe miejsce do podziwiania pięknych krajobrazów i robienia zdjęć. Trasa na szczyt jest dosyć trudna, ponieważ obejmuje strome podejścia, skały i korzenie drzew, z tego względu do jej pokonania trzeba zaopatrzyć się w specjalny sprzęt, odpowiednie obuwie i ubranie. Mirador del Parmerejo znajduje się na pewnej wysokości, dlatego panują tam o wile niższe temperatury niż na poziomie morza. Punkt widokowy znajduje się na zachodniej części wyspy, w wąwozie Valle Gran Rey. Budynek z dużym tarasem jest osadzony między skałami i został zaprojektowany przez kanaryjskiego architekta, umieszczone są w nich również tablice informacyjne pozwalające na zlokalizowanie wielu ciekawych miejsc w parku.

Adventurous young woman on top of the beautiful jungle of the El Yunque national forest in Puerto Rico
El Yunque , licencja: shutterstock/By Dennis van de Water

Mirador del Parmerejo to także miejsce, gdzie można zjeść posiłek w restauracji z wyjątkowymi widokami na park, a także odpocząć przed dalszą wędrówką po parku. z punktu widokowego rozpościera się widok a pionowe ściany skalne, gaje palmowe, zabudowania i tarasowe zbocza.

Wodospady w Parku El Yunque

Na terenie parku znajduje się wiele wodospadów, z których jedne są bardziej dostępne, a do innych bardzo trudno dotrzeć. Popularne i łatwe do odwiedzania są między innymi wodospady: La Coca, La Mina i Juan Diego. Niektóre szlaki prowadzące do wodospadów mogą być niebezpieczne. Dlatego warto zaopatrzyć się w odpowiednie obuwie, trzeba również, że podejścia wymagają dobrej kondycji fizycznej. Szlaki prowadzą przez śliskie kamienie, korzenie drzew, a podejścia są strome. Podczas wycieczek do wodospadów przewidziane są kąpiele, dlatego trzeba mieć ze sobą strój kąpielowy i ręcznik, woda wokół wodospadów może być niezwykle głęboka, są w niej również niebezpieczne prądy, z tego względu warto zachować ostrożność i do pływania zakładać kamizelki ratunkowe. Wodospady są częścią ekosystemu, dlatego trzeba pamiętać, aby nie zaśmiecać wody i nie niszczyć roślinności, należy zachować czystość i nie wolno zostawiać śmieci.

Adventurous young tourist hiking in the beautiful jungle of the El Yunque national forest in Puerto Rico
El Yunque , licencja: shutterstock/By Dennis van de Water

Flora i fauna

Flora i fauna w Parku Narodowym El Yungue obejmuje kilkaset gatunków drzew, między innymi bromelie, yagrumo oraz palmy kokosowe. Podziwiać można również około 100 gatunków paproci leśnych i 50 gatunków storczyków. W parku żyje jeden z symboli narodowych Portoryko, żaba Coqui. Park jest domem dla wielu gatunków zwierząt. Jest tam ponad 50 gatunków ptaków, 10 gatunków gadów, 8 gatunków płazów oraz kilka gatunków ssaków, między innymi kojoty i małpy. Ochrona przyrody w parku polega na stosowaniu się do kilku zasad. Nie wolno zrywać roślin, karmić ani prowokować zwierząt, trzeba zachować bezpieczną odległość. Ze względu na zachowanie odpowiednich warunków do życia dzikich zwierząt nie wszystkie części parku są dostępne dla turystów. Trzeba także pamiętać, że niektóre rośliny w parku są silnie trujące. Dlatego należy trzymać się ściśle wyznaczonych tras i nie zbliżać się do nich.

Centrum Informacyjne Parku Narodowego El Yunque

Centrum Informacyjne znajduje się zaraz przy wejściu do parku, można tam nabyć mapy i przewodniki, które pomogą w wycieczce. W Centrum organizowane są także wystawy dotyczące historii, kultury i przyrody Portoryko. Można tam również obejrzeć specjalnie skonstruowane modele ekosystemu lasu deszczowego. A w sklepie z pamiątkami nabyć przedmioty związane z parkiem, między innymi kubki, koszulki i magnesy. Godziny otwarcia Centrum Informacyjnego są uzależnione od pory roku, a także panującej aktualnie pogody, dlatego warto sprawdzić je wcześniej.

Wynajęcie samochodu w Portoryko – zasady ruchu drogowego (wyspykaraibskie.pl)

Poprzedni

Jaskiniowy Park Rzeki Camuy w Portoryko – przewodnik

Gotowy plan wycieczki objazdowej po Arubie

Następny

Dodaj komentarz