Wiza i ubezpieczenie przed wylotem do Kuby – co warto wiedzieć

Tagi , , , , , ,

Turyści spragnieni egzotyki coraz chętniej uwzględniają w swoich podróżach Kubę. To państwo zachwyca swoim klimatem — lokalna kultura, stare samochody i atmosfera radosnej zabawy przyciąga ludzi z całego świata. Niektórzy twierdzą, że życie na wyspie położonej w archipelagu Wielkich Antyli zatrzymało się w czasie, a wizyta w tym miejscu przywołuje na myśl wspaniałe lata 50. ubiegłego wieku. Niezależnie od panującego klimatu beztroski należy pamiętać, że podróż na Kubę wiąże się z wieloma formalnościami, których trzeba dopilnować przed wyjazdem. Zobacz, o czym powinien pamiętać każdy rozsądny turysta. Wiza i ubezpieczenie Kuba – jak to wygląda?

Woman with pink suitcase, hat and Cuba flag standing on passengers ladder and getting out of airplane opposite sea coastline with palm trees.
wakacje Kuba , licencja: shutterstock/By FTiare
Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Jakie dokumenty pozwalają przekroczyć kubańską granicę?

Europejczycy żyją w obszarze otwartych granic i łatwych podróży, przez co często zapominają, że wyprawy poza kontynent zawsze wymagają wcześniejszego przygotowania. Kuba jest państwem egzotycznym, dlatego przed wylotem należy zadbać o odpowiedni ekwipunek — klimat oraz warunki życia na tej wyspie znacznie odbiegają od polskiej codzienności. Oprócz spakowanej walizki konieczne będzie posiadanie kilku dokumentów. Każdy podróżny musi mieć paszport lub paszport tymczasowy, a jego data ważności nie może być krótsza niż sześć miesięcy. Należy pamiętać, że dowód osobisty nie uprawnia do przekroczenia kubańskiej granicy. Obywatele kraju nad Wisłą muszą dołączyć do paszportu odpowiednią wizę. Turysta jest zobligowany do posiadania potwierdzonej rezerwacji noclegu oraz biletu powrotnego. Ten komplet dokumentów powinien zapewnić podróżnemu bezstresowe przekroczenie granicy.

Wiza na Kubę — jak ją zdobyć?

Polak podróżujący na Kubę jest zobowiązany do posiadania odpowiedniej wizy. Jej rodzaj zależy od celu pobytu, a instytucja wydająca dokument to konsulat kubański w Warszawie. Jeżeli wyjazd na wyspę ma wyłącznie charakter turystyczny, to wystarczy zdobyć kartę turysty. Którą można wyrobić w tym samym konsulacie albo w niektórych biurach podróży — opłata konsularna wynosi około 22 euro. Taka karta składa się z dwóch części — jedną z nich kubański urzędnik zatrzymuje podczas kontroli granicznej na wjeździe do kraju, a drugą oddaje się przy opuszczaniu terenu wyspy. Zazwyczaj pierwsza kontrola karty odbywa się już na lotnisku. Dlatego osoby, które wizy nie posiadają, nie będą mogły wejść na pokład. Dlatego też proces wyrabiania kubańskiej wizy rozpoczyna się od przedstawienia odpowiednich dokumentów i zadaniu kilku pytań, które są niezbędne do wydania karty. Nie zawsze osobiste stawiennictwo będzie konieczne — niektóre biura podróży przesyłają gotową wizę pocztą lub kurierem.

A beautiful view of the San Juan River in Matanzas, Cuba
Matanzas, Cuba, licencja: shutterstock/By Wirestock Creators

Ile ważna jest wiza i jak ją przedłużyć?

Wiza dla turystów jest wydawana na 30 dni — w tym czasie podróżujący może swobodnie zwiedzać wyspę. Jeżeli okaże się, że ten okres jest zbyt krótki, podróżny ma prawo do skorzystania z opcji przedłużenia dokumentu. W tym celu należy udać się do Dyrekcji ds. Imigracji i Spraw Cudzoziemców, które jest otwarta od poniedziałku do piątku. Wizyta dojdzie do skutku tylko wtedy, gdy turysta przyniesie ze sobą:

  • paszport,
  • wizę, której długość zamierza przedłużyć,
  • znaczki skarbowe o wartości 25 CUC, które są sprzedawane przez banki,
  • potwierdzenie zakwaterowania,
  • ubezpieczenie podróżne.

W przypadku niemiłego zdarzenia, którym jest kradzież lub zgubienie wizy turystycznej, należy szukać pomocy w biurze ds. Imigracji i Spraw Cudzoziemców na lotnisku w Hawanie. Turysta otrzyma dokument od ręki, jeśli w dniu odlotu przedstawi swój paszport i bilet powrotny. Wiza wydawana jest bezpłatnie pod warunkiem, że pobyt na wyspie nie będzie dłuższy niż 30 dni.

Lecisz na Kubę? Pomyśl o ubezpieczeniu!

Turyści wybierający się na Kubę są zobowiązani do posiadania ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków i kosztów leczenia. Brak takiej polisy może skutkować odmową wjazdu na teren wyspy. Wybierając ubezpieczyciela, należy zwrócić uwagę na fakt, czy posiada on certyfikat zaakceptowany przez kubańskie władze. Zakup innej polisy może doprowadzić do nieprzyjemnych sytuacji, ponieważ na słonecznej wyspie nie honoruje się wszystkich. Najbezpieczniejszym wyborem będzie wykupienie polisy od firmy, która współpracuje z lokalnym przedstawicielem i z kubańską instytucją. Ponieważ na terenie wyspy nie obowiązuje EKUZ. Czyli Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego. Z kolei leczenie na własną rękę wiąże się z poważnymi wydatkami. Pojedyncza wizyta lekarska kosztuje 100-200 złotych. Pierwsza doba hospitalizacji to wydatek rzędu 500 złotych. A każdy kolejny dzień pobytu w szpitalu wiąże się z opłatą 300-350 złotych. Rachunki za specjalistyczne zabiegi, opatrunki oraz lekarstwa nalicza się osobno.

View of tropical beach in Cayo Guillermo - Ciego de Avila Province, Cuba.
Cuba., licencja: shutterstock/By ppart

Wylot na Kubę — niezbędne informacje

Podczas podróży na Kubę nie są wymagane żadne dodatkowe szczepienia. Chociaż nie są one obowiązkowe, to zaleca się wykonanie podstawowego pakietu profilaktycznego. Który uwzględnia szczepionki na tężec, błonicę, wściekliznę, WZW typu A i B oraz dur brzuszny. W trosce o swoje bezpieczeństwo należy spakować apteczkę z niezbędnymi lekami i środkami chroniącymi przed promieniami UV. Na Kubie występują niewielkie owady los jejenes — ich ugryzienie może wywołać alergię, dlatego należy spakować preparat, który zapobiegnie nieprzyjemnym dolegliwościom.

TOP 15 atrakcji w Hawanie, co zobaczyć w Hawanie i zwiedzić (wyspykaraibskie.pl)

Wynajęcie auta na Kubie – zasady ruchu drogowego (wyspykaraibskie.pl)

Poprzedni

TOP 15 atrakcji w Hawanie, co zobaczyć i zwiedzić

Wakacje Guardalavaca – zwiedzanie, hotele, noclegi, plaże

Następny

Dodaj komentarz