Wycieczka do Baracoa na Kubie, zwiedzanie, atrakcje

Tagi , , , , , ,

Jednym z najbardziej urokliwych miejsc, które warto odwiedzić na Kubie jest Baracoa, 80-tysięczne miasteczko w prowincji Guantanamo. Położone na zachodnim skraju wyspy, z dala od głównych atrakcji turystycznych. Jednak Baracoa ma wszystkie składniki, aby uwieść turystów: naturalne otoczenie lasów deszczowych, morze, góry i czekoladę! To jeden z najlepiej zachowanych sekretów Kuby!

Baracoa to małe kolonialne miasto założone przez Diego Velázqueza de Cuéllar w 1511 roku.  Otoczone rzekami, z morzem po jednej stronie i górami po drugiej. Jego położenie poza centrum Kuby na razie chroni je przed masową turystyką. Jednak Baracoa ma wszystko, co może sprawić, że nie można się oprzeć wizycie. Epickie widoki na turkusowe wody i bujne góry, a także pyszne lokalne jedzenie i napoje. Baracoa jest przykładem na to, że Kuba może być dwiema rzeczami naraz. Nowoczesna, ale nie zachodnia; tradycyjna, ale nie odizolowana; urocza, ale nie kiczowata. 

Baracoa in Cuba
Baracoa in Cuba, licencja: shutterstock/By Inspired By Maps
Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

​Ciekawostki 

Baracoa to najstarsze miasto na Kubie, ale jest w nim coś więcej. Istnieje wiele opowieści o tym, jak Baracoa stało się pierwszą hiszpańską kolonią na wyspie. Niektórzy twierdzą, że wylądował tam Krzysztof Kolumb, a inni, że Diego Velázquez de Cuéllar, który założył to miasto, był pierwszym Hiszpanem na wyspie. To prawda, że Kolumb po raz pierwszy postawił stopę na obecnym miejscu Kuby, kiedy wylądował w Baracoa w 1492 r. – dalej na wschód. Diego Velázquez de Cuéllar założył Baracoa w 1511 roku, a później założył Trinidad i Bayamo.

Baracoa jest najstarszym miastem na Kubie, a także jedynym miejscem, w którym rdzenna ludność przetrwała przybycie hiszpańskich osadników. Piraci i przemytnicy odwiedzali Baracoa, czyniąc je centrum przemytu na Karaibach. W 1805 roku, niektórzy francuscy osadnicy uciekający z Haiti przybyli do Baracoa przywożąc ze sobą czekoladę i kawę. Od tamtej pory region ten pozostaje głównym producentem tych dwóch produktów. Baracoa do niedawna było odizolowanym miastem, jednak obecnie, dzięki bliskości plaży Varadero, stało się popularnym miejscem turystycznym. 

​Z czego słynie Baracoa

Jedną z rzeczy, które czynią Baracoa interesującą, jest jej muzyka. Afrykańskie bębny i hiszpańskie gitary. Można posłuchać na żywo każdego wieczoru w wielu lokalach muzycznych na Antonio Maceo Street, głównej ulicy Baracoa. Nazwanej tak na cześć jednego z bohaterów wojny o niepodległość przeciwko Hiszpanii. Niektórzy podróżnicy zauważyli, że w nocy jest dużo ludzi, co oznacza, że jest wielu muzyków walczących o uwagę wraz z tymi, którzy przyszli ich posłuchać. Jest też wiele restauracji i barów do wyboru – Baracoa wydaje się być popularnym miejscem wśród turystów z całej Kuby.

Colorful house in Baracoa, Cuba
kolorowy dom w Baracoa, Cuba , licencja: shutterstock/By Christian_Schmidt

Choć miasto Baracoa jest główną atrakcją turystyczną na Kubie, nie wygląda jak sceneria powieści Gabriela Garcii Marqueza. Opisującej najgłębsze wioski dżungli w Ameryce Łacińskiej. Ulice są uporządkowane, a domy zabytkowe. Z kolonialną architekturą, która wygląda jak należąca do miasta w Meksyku lub Ameryce Środkowej. Ale Baracoa jest wyjątkowe. Miasto wygląda jak sceneria powieści Gabriela Garcii Marqueza opisującej najgłębsze wioski dżungli w Ameryce Łacińskiej, gdzie dzieją się surrealistyczne rzeczy. Ulice i domy przypominają tropikalną wioskę z początku XX wieku z transportem konnym i powozami prowadzonymi przez kubańskich kowbojów w słomkowych kapeluszach. Ale zamiast wydawać się prowincjonalnym, Baracoa ma powietrze autentyczności.

Spacer po wąskich, brukowanych uliczkach nie polega tylko na podziwianiu ładnych budynków; ludzie są naprawdę przyjaźni i ciekawi gości. To właśnie ta tropikalna małomiasteczkowa atmosfera – wraz z jej izolacją – nadaje Baracoa tak unikalną atmosferę, odmienną od innych kubańskich miast. To również to, co sprawia, że wiele rzeczy do zrobienia w Baracoa jest tak interesujących. Przyroda, historia, regionalna kuchnia, muzyka… wybierajcie w Baracoa.

​Ciekawe miejsca do zwiedzania w Baracoa

Baracoa to miasto, którego życie skupia się na dwóch głównych ulicach, Maceo i Martí, gdzie wszystko się dzieje. To właśnie na tych ulicach można zobaczyć najbardziej urokliwe domy w stylu kolonialnym.

​Park Niepodległości

Historyczne serce Baracoa to spokojny, pogodny park. Jego trójkątny kształt zawiera małą scenę i dużo cienia. Co sprawia, że jest to świetne miejsce, aby usiąść, zrelaksować się i cieszyć się towarzystwem przyjaciół lub rodziny. W parku znajduje się również Katedra Nuestra Señora de la Asunción, którą zbudowano w 1805 roku, aby zastąpić oryginał zniszczony przez piratów w 1652 roku. W imponującym portyku katedry znajduje się muzeum z pamiątkami z bitwy pod Bayamo. Gdzie siły kubańskie pokonały hiszpańskie oddziały wysłane do stłumienia rebelii we wschodniej Kubie. Obszar wokół parku jest tak samo ważny jak sam park – to historyczne stare miasto ma wiele uroku i charakteru, i warto je odkryć!

Fishing traps at the mouth of Rio Miel near Baracoa, Cuba
Rio Miel, Baracoa, Cuba, licencja: shutterstock/By Matyas Rehak

​Pomnik Hatueya 

Wódz Indian Taino Hatuey zyskał sławę jako przywódca pierwszych prób oporu przeciwko kolonializmowi. Popłynął on na Kubę około 1509 roku, aby uciec przed kolonizacją Hispanioli i zabrał ze sobą 400 mieszkańców Hispanioli. Po przybyciu na Kubę ostrzegł Tainos mieszkających na Kubie przed zagrożeniem, jakie niesie ze sobą kolonizacja. Większość Kubańczyków nie uwierzyła w ostrzeżenia Hatueya, ale niektórzy przyłączyli się do niego, gdy w 1511 r. stawiał opór misji kolonizacyjnej Diego Velazqueza de Cuéllara. Początkowo Taines odnosili sukcesy w walce, ale ostatecznie Hiszpanie zwyciężyli i Hatuey został schwytany. Hatuey został spalony żywcem 2 lutego 1512 roku. Przed spaleniem zaproponowano mu nawrócenie na chrześcijaństwo, aby mógł pójść do nieba. Odpowiedział, że jeśli w niebie są chrześcijanie tacy jak konkwistadorzy, to on nie chce mieć nic wspólnego z Bogiem. Hatuey jest uznany za pierwszego bohatera narodowego. Jego pomnik można zobaczyć w mieście Baracao.

​Twierdza Matachín

Twierdza Matachín zbudowano w 1802 roku, aby chronić Bahía de Miel, która jest teraz domem dla Muzeum Miasta Baracoa. Odejmij jedno kubańskie peso convertible () od biletu wstępu na wejście do muzeum. Położone w północno-zachodniej części miasta muzeum zaprasza zwiedzających do odkrycia historii Baracoa od czasów Tainos, którzy zamieszkiwali wyspę przed hiszpańską kolonizacją. Obszar ten był zamieszkany od czasów prekolumbijskich i był wioską Indian Taino, kiedy Krzysztof Kolumb wylądował tu w 1492 roku. Nazwa Baracoa pochodzi od „Baracoa”- lokalnego słowa Taino oznaczającego „dużą zatokę” lub „miejsce otoczone lasami namorzynowymi”. Miasto zostało założone w 1511 roku przez Diego Velázqueza de Cuéllar, towarzysza Juana Ponce de León i konkwistadora Puerto Rico.

Oprócz informacji o historii Baracoa, można tu znaleźć dokumenty, broń, narzędzia i inne przedmioty pochodzące z kolonialnej Kuby. Muzeum przedstawia również przegląd każdego okresu od przybycia Kolumba do uzyskania niepodległości od Hiszpanii w 1898 roku.

​Katedra Nuestra Señora de Asunción

Katedra Nuestra Señora de Asunción, znana również jako Wieża San Salvador, jest najstarszym kościołem na Kubie. Został zbudowany w 1805 roku, zastępując oryginał, który został zniszczony przez piratów w 1652 roku. Został odrestaurowany w 2011 roku, a następnie ponownie po uszkodzeniach spowodowanych przez huragan Matthew w 2016 roku. Kościół jest najbardziej znany z zachowania Cruz de la Parra, którego podobno użył Kolumb, gdy wylądował w 1492 roku, aby podbić Kubę dla Hiszpanii i chrześcijaństwa.

Cathedral de Nuestra Senora de la Asuncion in Santiago de Cuba, Cuba
Cathedral de Nuestra Senora de la Asuncion, Cuba, licencja: shutterstock/By Aleksandar Todorovic

​La Casa del Chocolate

Jeśli Casa del chocolate (znana również jako Casa del cacao) jest przedstawiana w przewodnikach turystycznych jako małe muzeum poświęcone czekoladzie. Nie dajcie się zwieść! Znajdziecie tu kilka paneli wyjaśniających, ale muzealna atmosfera trochę Was rozczaruje. W tym miejscu gorąca czekolada jest doskonała. Robią ją z prawdziwą roztopioną czekoladą, a nie z kakao w proszku. Podają ją w kubkach i możesz wybrać między mleczną i ciemną czekoladą. Miejsce jest również miłe do odpoczynku, jeśli chcesz zjeść coś słodkiego ze swoim napojem. 

​Plaże w Baracoa

Plaże w Baracoa można opisać na więcej niż jeden sposób. Patrząc na nie z góry, są zdecydowanie czarne – piasek jest ciemnobrązowy i wygląda jak poplamiony przez wodorosty. Ale kiedy przyjrzeć się bliżej, faktura piasku jest fascynująca. Ziarna są tak małe, że niemal okrągłe i gładkie, co sprawia, że piasek jest aksamitny w dotyku między palcami. Kolorowe muszle i inne skarby natury ciągną się wzdłuż brzegu, a jeśli będziesz szedł wystarczająco długo, być może uda ci się dostrzec żółwie morskie, które od czasu do czasu przypływają tu, aby złożyć jaja. Jeśli będziesz miał szczęście, możesz nawet zobaczyć kraba, który wychodzi z wody na kawałek drewna lub koralowca, aby się opalać. Jeśli pójdziesz dalej na południe wzdłuż tego odcinka plaży, opuścisz Baracoa i znajdziesz się w Guama – idealnym miejscu, aby zatrzymać się na lunch przed powrotem do miasta pieszo lub samochodem.

​Plaża Manglito

Plaża Manglito to plaża położona w lagunie Yumurí, którą otaczają drzewa migdałowe i kokosowe. Miejsce to jest powszechnie znane jako „Playa de los Cocos” lub „Playa Tato” (w nawiązaniu do nazwy pobliskiego baru na plaży). Oprócz podziwiania imponującego widoku, możesz odwiedzić Playa Manglito podczas wycieczki do Yumurí. Przed plażą znajdziesz rafę koralową, co czyni ją idealnym miejscem do snorkelingu.

​Plaża Maguana

Plaża Maguana to świetne miejsce na spędzenie popołudnia. Znajduje się około 40 minut jazdy (12 mil/20 km) od Baracoa i można do niej dotrzeć samochodem lub pieszo ścieżką biegnącą wzdłuż autostrady. Plaża Manguana rozciąga się na białej, piaszczystej plaży na skraju laguny z turkusowymi wodami. Na jednym końcu znajduje się mały hotel, Villa Maguana, oraz kilka rustykalnych miejsc, gdzie można zjeść obiad, jeśli nie jadło się w mieście.

 Beautiful tropical  beach Maguana at the Guantanamo province, Cuba
Maguana, Cuba, licencja: shutterstock/By Aleksandar Todorovic

​Plaża Blanca

Plaża Blanca znajduje się w pobliżu małej wioski Boca de Miel, która jest mniej więcej 20 minut spacerem od Baracoa. Plaża jest dostępna pieszo, ponieważ znajduje się bezpośrednio po drugiej stronie ulicy od wejścia do wioski. Jest to rezerwat przyrody.

Stunning landscape with an old sea grape tree, beach hut, white sand, blue sky and emerald turquoise water. Playa Blanca island, Cuba. Space for copy. South beach vacation holidays concept.
Playa Blanca island, Cuba., licencja: shutterstock/By

​Atrakcje i wydarzenia 

Tydzień kultury Baracoa

Każdego roku w marcu, Baracoa gości festiwal poświęcony zachowaniu swojego dziedzictwa i kultury. Obchody noszą nazwę „Festival Cultural de Baracoa”, czyli Tydzień Kultury Baracoa. Obejmują takie wydarzenia jak występy muzyczne w różnych miejscach w mieście, wystawy sztuki (w tym fotografii), warsztaty tańca i innych tradycji kulturowych, targi kulinarne i wiele innych. Święto kończy się pielgrzymką i świętowaniem 1 kwietnia. To świetny sposób na zapoznanie się z ludźmi, którzy tu mieszkają.

Fiesta de las Aguas

Miasto świętuje rocznicę założenia Villa de la Concepción z 29 rzekami, plażami i fiestami. Jest to jedna z najważniejszych uroczystości, z pokazami artystycznymi i kulturalnymi na poziomie krajowym. Festiwal rozpoczyna się od „Fiesty de las Aguas”. Wszystkie rzeki Concepcion są udekorowane na różne sposoby światłami, łodziami i zajęciami dla wszystkich grup wiekowych.

Karnawał w Baracoa

Karnawał, czyli Carnival in Baracoa, to święto, które odbywa się około trzeciego tygodnia kwietnia na Kubie. Jest to najbardziej znany festiwal w tym kraju i przynosi wszystkim wiele radości. Festiwal ten jest obchodzony we wszystkich prowincjach Kuby, ale w Baracoa ma swoje własne cechy. Główną cechą tego święta są parady Conga z muzyką. Ludzie noszą typowe kostiumy i maski, tańczą i paradują przez miasto śpiewając kubańską muzykę son. Karnawał w Baracoa związany jest z religijnym świętem Oczyszczenia Marii Panny (po hiszpańsku „Virgen de la Candelaria”).

Tradycja ta została przywieziona z Hiszpanii na Kubę i rozpoczęła się w 1492 roku. Wszystko zaczęło się od wymiany między studentami, którzy przybyli z różnych regionów Hiszpanii, aby studiować na Uniwersytecie San Isidro w Madrycie. Zakładali oni maski i kostiumy podczas imprez zwanych „montajes”. Kiedy odwiedzali ich przyjaciele, urządzali maskarady, które stały się bardzo popularne wśród młodych ludzi z całej Hiszpanii. Podczas „Carnaval de Verano” (letniego karnawału) 1 lub 2 kwietnia, w nocy z niedzieli na poniedziałek odbywają się parady, podczas których ludzie wychodzą z domów.

Ranchón del Nengón i el Kiribá

Świętowanie zbiorów kakao i początku nowego roku, Ranchón del Nengón i el Kiribá to wyjątkowy festiwal, który odbywa się w Baracoa na Kubie. Jest to okazja dla lokalnych rodzin tubylczych, aby zaprosić gości do przyłączenia się do ich społeczności i wspólnego świętowania.

W listopadzie, jednym z najważniejszych miesięcy pod względem produkcji rolnej na Kubie, społeczność zbiera się, aby wspólnie pracować nad przyniesieniem plonów poprzez ścinanie drzew kakaowych. Oprócz tego zadania zakładają ranchón, w którym pod koniec listopada lub na początku grudnia organizują przyjęcie. Ranchón zbudowany jest wokół drzewa o bardzo szerokich liściach (zwanego nengón). Które sadzone jest w miejscu, gdzie ludzie mogą tańczyć i bawić się w świątecznej atmosferze. Społeczność tańczy również do muzyki i bitów zwanych el kiribá, które są grane na bębnach wykonanych z beczek, które służyły do przechowywania rumu. Dzień przed rozpoczęciem Ranchón del Nengón i el Kiribá, członkowie każdego gospodarstwa domowego zbierają się, aby oczyścić swoją ziemię, ponieważ jest to uważane za szczęśliwe, aby zrobić to w tym dniu.

Baracoa, Cuba - turquoise sea bay and small beach. Landscape in February.
Baracoa, Cuba – luty, licencja: shutterstock/By Tupungato
Poprzedni

Wakacje Ciego De Avila – zwiedzanie, hotele, noclegi, plaże

Pogoda i temperatura na Kubie w ciągu roku

Następny

Dodaj komentarz