Wynajęcie samochodu na Dominikanie – zasady ruchu drogowego, co warto wiedzieć?

Tagi , , , , ,

Dominikana to kraj wyjątkowo egzotyczny i dziki, który jednocześnie stał się wymarzonym miejscem na wakacje dla Europejczyków. Spragnieni pięknej pogody, niesamowitych atrakcji i rajskich plaż, coraz chętniej decydujemy się na wyjazd na tę karaibską wyspę. Jednocześnie nie chcemy spędzać całych dni na błogim lenistwie, gdyż cała Dominikana oferuje nam niezliczone ilości zabytków i atrakcji, jeszcze z okresu kolonialnego. Z racji tego, że komunikacja miejska w kraju jest mocno wątpliwa, najlepszym rozwiązaniem dla podróżnych będzie wynajęcie samochodu. Wynajęcie samochodu na Dominikanie – co warto wiedzieć o możliwościach wynajmu auta i samych zasadach ruchu drogowego na Dominikanie?

Scenic view of Altos de Chavon, a tourist attraction, re-creation of a Mediterranean style village in La Romana near the Chavon river, Dominican Republic, Carribean travel
Altos de Chavon, La Romana, Dominican Republic, Carribean travel, licencja: shutterstock/By Uhryn Larysa
Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

​Zasady ruchu drogowego na Dominikanie- o tym musisz pamiętać!

Planując podróżowanie po Dominikanie wypożyczonym samochodem, musimy respektować i stosować się do zasad ruchu, jakie w tym kraju obowiązują. Wbrew pozorom, policja jest tam wyjątkowo surowa, szczególnie w odniesieniu do łamiących przepisy kierowców.  Z pewnością dużym ułatwieniem będzie to, że na Dominikanie obowiązuje ruch prawostronny, czyli dokładnie taki sam jak w większości krajów Europy. Prawo jazdy z Polski, czy innych państw europejskich również jest akceptowane, więc w tej kwestii nie doświadczymy zbyt dużych utrudnień. Kolejną istotną kwestią są ograniczenia prędkości, jakie obowiązują na dominikańskich drogach. Warto pamiętać, że:

  • w terenie zabudowanym obowiązuje ograniczenie prędkości do 40 kilometrów na godzinę;
  • poza terenem zabudowanym możemy poruszać się z maksymalną prędkością 80 kilometrów na godzinę;
  • na drogach ekspresowych maksymalna, dozwolona prędkość jazdy to 120 kilometrów na godzinę.

Kierowcy na Dominikanie muszą pamiętać, że jest to kraj z najniższą tolerancją jeśli chodzi o poziom alkoholu we krwi. Policja może nam zatrzymać prawo jazdy w momencie, kiedy w zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu przekroczy 0,1 promil. Wieczorami obowiązuje jazda z włączonymi światłami, a kierowcy – podobnie jak i wszyscy pasażerowie – muszą mieć zapięte pasy. Dzieci z kolei nie muszą posiadać specjalnych fotelików. Korzystanie i rozmowy przez telefon w trakcie jazdy są zabronione, chyba że posiadamy zestaw głośnomówiący. W większości więc można odnieść wrażenie, że zasady ruchu drogowego, jakie obowiązują na Dominikanie są łudząco podobne. Jednak kilka kwestii, może być dla nas zaskakujące. Okazuje się bowiem, że:

  • na Dominikanie samochody ciężarowe mają zawsze pierwszeństwo przed samochodami osobowymi;
  • w przypadku czerwonego światła na skrzyżowaniu, dalej możemy skręcić pod warunkiem, że najpierw się zatrzymamy, a także, że chcemy skręcić w lewo.

Na Dominikanie nie ma zbyt wielu stacji benzynowych, więc warto wypożyczony samochód zatankować do pełna, kiedy nadarzy się taka możliwość.

A cityscape of Santo Domingo under the sunlight and a blue sky in the Dominican Republic
Santo Domingo Dominican Republic, licencja: shutterstock/By Wirestock Creators

​Wynajęcie samochodu na Dominikanie – gdzie i co będzie nam potrzebne?

Ilość, certyfikowanych wypożyczalni samochodowych na Dominikanie jest ograniczona. Zwykle znajdziemy je w kurortach turystycznych jak np. Punta Cana, Puerto Plata, a także w samym Santo Domingo- stolicy kraju. Korzystanie z lokalnych, „miejscowych” wypożyczalni pojazdów może narazić nas na duże i całkowicie zbędne koszty. Do wypożyczenia samochodu potrzebne nam będą:

  • prawo jazdy;
  • paszport;
  • karta kredytowa.

Numer karty kredytowej warto podać pracownikom wypożyczalni, co pozwoli nam uniknąć wysokiej kaucji. Dodatkowo, choć prawo jazdy na Dominikanie można uzyskać po ukończeniu 18 roku życia, to wypożyczalnie zwykle wymagają od swoich klientów co najmniej 25 lat. Przed samym wypożyczeniem auta warto sprawdzić jego stan techniczny, a także odebrać od wypożyczalni dowód rejestracyjny i dowód ubezpieczenia- te dokumenty są wymagane podczas kontroli policyjnej. Warto pamiętać, że nawet jeśli cena w dużych wypożyczalniach jest wyższa, to będą one lepszym rozwiązaniem. Gwarantują one bowiem pomoc drogową, a także odpowiadają za wszelakie usterki, które mogą przytrafić się w trakcie jazdy.

​Jak znaleźć wypożyczalnie i auta na wynajem na Dominikanie?

Wspomniane już zostało, że ilość certyfikowanych wypożyczalni pojazdów na Dominikanie jest mocno ograniczona. Co za tym idzie, turyści powinni skorzystać z wyszukiwarki dostępnej pod adresem: rentalcars.com. Jest to proste w obsłudze narzędzie internetowe, które pozwoli nam szybko i skutecznie odszukać pojazd, który nas interesuje. Co więcej, decydują się na wypożyczenie pojazdu za pośrednictwem wspomnianej już wyszukiwarki, możemy zagwarantować sobie atrakcyjną cenę, a także duże bezpieczeństwo jeśli chodzi o płatność. Dodatkowo, samochody dostępne w wyszukiwarce znajdują się w ofercie dużych i sprawdzonych wypożyczalni aut. Co pozwoli nam znacznie zmniejszyć ryzyko oszustwa. Wyszukiwarka pozwoli nam również na zarezerwowanie pojazdu – po wpłacie depozytu – jeszcze przed przyjazdem. Wówczas wybrane auto będzie czekało na nas już na miejscu. Zwiedzanie Dominikany samochodem jest wyjątkowo wygodne i praktyczne. Warto jednak pamiętać o konkretnych zasadach, które obowiązują na drogach w tym kraju, a także o zachowaniu zdrowego rozsądku przy wynajmie. 

View of Santo Domingo waterfront, shoreline and shyline - Dominican Republic - Caribbean tropical island
Santo Domingo Dominican Republic – licencja: shutterstock/By Claudio306
Poprzedni

TOP 15 atrakcji na Kubie, co zobaczyć i zwiedzić

Wakacje na Kubie – z biurem podróży czy na własną rękę?

Następny

Dodaj komentarz