Zima w Portoryko, jaka pogoda i temperatura, co robić?

Tagi , , , , ,

Karaibskie plaże jak z książki, turkusowe wody i wspaniały podwodny świat – Portoryko to idealne miejsce dla miłośników słońca, rekreacji i sportów wodnych. Portoryko jest największym zagranicznym terytorium Stanów Zjednoczonych Ameryki i popularnym miejscem podróży na całym świecie. Na Portoryko panuje klimat tropikalny, przy czym południowa część wyspy pozostaje bardzo sucha. Dlaczego warto wybrać się do Portoryko zimą? Jakie temperatury panują w miesiącach od listopada do marca i jakie atrakcje czekają na turystów? Pogoda Portoryko – czego się spodziewać?

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Klimat Portoryko

Z racji tego, że Portoryko leży na wyspach Karaibskich, to każdy z pewnością wie, że jest tam ciepło przez cały rok. Najwyższe temperatury wynoszą około 32 stopni w miesiącach od czerwca do października. Od listopada do maja temperatury mogą spaść do 28 stopni Celsjusza. W nocy temperatura waha się od 21 do 25 stopni, co oznacza, że przez cały rok jest bardzo ciepło. W Portoryko mogą występować opady deszczu przez cały rok. Chociaż z meteorologicznego punktu widzenia nie ma klasycznej pory deszczowej, okres od kwietnia do listopada określa się jako okres wilgotny i można mówić ogólnie o porze deszczowej. Szczególnie na północy kraju, w tym w stolicy San Juan, występują w tym okresie obfite opady deszczu. Portoryko znajduje się w strefie potencjalnego zagrożenia huraganami, a w ciągu ostatnich 150 lat przez wyspę przeszło około 20 sztormów. Największe ryzyko występuje w sierpniu i wrześniu, oficjalnie sezon huraganów trwa od początku czerwca do listopada.

Piękna ścieżka dżungli przez las narodowy El Yunque w Portoryko
Piękna ścieżka dżungli przez las narodowy El Yunque w Portoryko, licencja: shutterstock/By Dennis van de Water

Kiedy jechać do Portoryko?

Do Portoryko można podróżować przez cały rok. Ze względu na zagrożenie huraganem i zwiększone opady deszczu, od kwietnia do października niekoniecznie jest najlepszym okresem na podróż. Temperatury również mogą być nie do zniesienia. O wiele lepiej jest wybrać się do Portoryko zimą, czyli w miesiącach od listopada do marca. Przy niewielkich opadach deszczu i wysokich temperaturach, południowe wybrzeże jest idealnym miejscem do kąpieli i nurkowania, a także do uprawiania wszelkich innych sportów wodnych. Również wycieczki do parku jaskiń Rio Camuy lub do lasu deszczowego El Yunque są przyjemniejsze w suchych porach roku. Jednak w miesiącach zimowych panuje szczyt sezonu turystycznego. Konsekwencją są wyższe ceny, zatłoczone hotele, plaże i miejsca wycieczkowe.

Portoryko pogoda listopad

W listopadzie temperatura waha się od mniej więcej 21 stopni w nocy do maksimum 28 stopni Celsjusza w ciągu dnia. Temperatury są dość wysokie, ale zachęcają do zwiedzania i aktywnego odpoczynku. Na pewno warto zabrać ze sobą coś do okrycia, ale przyda się też strój kąpielowy. W tym czasie warto zwiedzić stolicę wyspy San Juan. W tym miejscu można dowiedzieć się wiele o historii Portoryko, odkrytego w 1493 roku przez Krzysztofa Kolumba. Hiszpańscy żeglarze, Anglicy i Afrykanie mieli znaczący wpływ na rozwój tej wyspy. Atrakcją w San Juan jest też zwiedzanie zabytkowego Starego Miasta, wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, które zachwyca kolorowymi kolonialnymi budynkami, uliczkami i wielowiekowymi kościołami.

Culebrita, Puerto Rico 
Culebra Island 
2017
Boat Day in Paradise
Culebrita, Puerto Rico Culebra Island 2017 Boat Day in Paradise, licencja: shutterstock/By Claudia Salgado

Portoryko pogoda grudzień

Średnia temperatura w grudniu Portoryko wynosi maksymalnie 27 stopni. W grudniu jest 13 dni deszczowych, choć opady nie są duże. Jeśli chodzi o ilość słońca w ciągu dnia, to można liczyć na ponad 7 godzin. Warto zatem zabrać ze sobą olejek do opalania z filtrem przeciwsłonecznym. Atrakcji na wyspie jest dość sporo. Oprócz leżenia na plaży można wybrać się do latarni morskiej Punta Tuna w pobliżu Maunabo, z której można podziwiać zapierający dech w piersiach widok na zatokę i morze. Zainteresowani historią powinni odwiedzić Caguana Indian Ceremonial Park, miejsce kultu rdzennej ludności Taino.

Kiedy jechać do Portoryko? (wyspykaraibskie.pl)

Wakacje w Portoryko – z biurem podróży czy na własną rękę? (wyspykaraibskie.pl)

Portoryko pogoda styczeń

W styczniu pogoda jest na podobnym poziomie, co w grudniu. Średnie temperatury wynoszą około 27 stopni, a dni deszczowych jest około 10. W ciągu dnia można liczyć na około 9 godzin ze słońcem, co jest idealne dla osób lubiących wylegiwać się na plaży. Dla miłośników przyrody wyprawa do lasu deszczowego, na przykład do Parku Narodowego El Yunque, może być prawdziwą przygodą. Park można zwiedzać pieszo lub wypożyczonym samochodem. Można także wybrać się na wycieczkę z przewodnikiem.

Portoryko pogoda luty

W lutym pogoda jest praktycznie identyczna, co w styczniu. Można zatem zwiedzać, opalać się lub surfować. Plaże Portoryko są zachwycające. Drobny piasek, palmy trzeszczące na wietrze i czysta woda zapewniają najlepsze warunki do opalania się, relaksu i pływania. Warto wybrać się na plażę Rincon na zachodnim wybrzeżu, która jest bardzo popularna wśród surferów. Również plaża Flamenco na małej wysepce Culebra jest popularna wśród turystów.

Mała kaskada w lesie narodowym El Yunque, Portoryko
Mała kaskada w lesie narodowym El Yunque, Portoryko, licencja: shutterstock/By Dennis van de Water

Portoryko pogoda marzec

W marcu średnie temperatury oscylują w okolicach 27 stopni. Dni deszczowych jest średnio 11, a w ciągu dnia słońce świeci przez 9 godzin. Jest to wymarzona pogoda dla osób uwielbiających sporty wodne. Można wybrać się na narty wodne, popływać kajakiem lub nurkować. Wyspa jest prawdziwym rajem, a w pobliżu plaży można zobaczyć formacje koralowe i ławice ryb.

Poprzedni

Kiedy jechać do Portoryko?

Pogoda i temperatura w Portoryko w ciągu roku

Następny

Dodaj komentarz