Wycieczka do Trinidad na Kubie, zwiedzanie, atrakcje

Tagi , , , , ,

Wycieczka do Trinidad na Kubie, zwiedzanie, atrakcje – wszystko, co warto wiedzieć przed planowaniem wakacji.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Trinidad na Kubie – wycieczka, przeżyj to sam!

Trinidad jest niewielkim miastem znajdującym się w środkowej części coraz chętniej odwiedzanej przez turystów z całego świata wyspy- Kuby. Słynie ona z produkcji wyśmienitych cygar oraz znakomitego rumu- to z eksportu tych produktów w głównej mierze utrzymują się jej mieszkańcy. Samo Trynidad położone jest na wzgórzach nieopodal linii brzegowej, choć bez bezpośredniego dostępu do morza- centrum miasta od plaży dzieli jednak zaledwie ok. 6 km, czyli ok. kwadrans drogi autem.

Kolorowe domy w Trynidad, Kuba
Kolorowe domy w Trynidad, Kuba, licencja: shutterstock/By Lukasz Nycz

Trynidad słynął w pewnym okresie z wydobywanego tu złota. Z uwagi na szybką eksploatację złóż mieszkańcy musieli poszukać innego źródła utrzymania, Wówczas przerzucili się oni w głównej mierze na produkowanie cukru, który zapewnił im wcale nie mniejsze dochody i to dzięki jego eksportowi mogło się dalej rozwijać. Tym sposobem współczesny Trynidad szczyci się wielością wspaniałej architektury, a bogate wnętrza tutejszych pałaców i muzeów zachwycają dziś oczy tysięcy turystów przybywających do miasta.

Miejsce to zawdzięcza swą popularność wyjątkowej atmosferze nadawanej mu przez pagórkowaty krajobraz oraz różnokolorowe budynki zapewniające prawdziwą kubańską ucztę dla naszych zmysłów. Trynidad oddaje bowiem w pigułce niesamowity klimat Kuby, który większość z nas kojarzyć może z mediów społecznościowych lub filmów. To niewielkie miasteczko oferuje także wiele atrakcji turystycznych przyciągających co roku całą rzeszę turystów.

Trinidad na Kubie – Atrakcje turystyczne

Pomijając oczywisty fakt ogólnej urokliwości tego miasteczka, Trynidad ma do zaoferowania wiele zachwycających, ciekawych miejsc, które warto odwiedzić. Samo miasto jest zachowane w wyjątkowo dobrym stanie z uwagi na długotrwałe zachowywanie przez nie niezależności poprzez długi brak prowadzącej do niego drogi. Życie tutejszych mieszkańców było dość hermetyczne, stąd miejsce to w dużym stopniu oddaje prawdziwy kubański klimat. W kolejnych podpunktach przedstawione zostaną najciekawsze lokalizacje proponowane przez te strony.

Stare miasto

Tutejsze stare miasto zasługuje na miano prawdziwej perły wśród światowych starówek. W 1988 zostało ono wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO, co niejako gwarantuje jego wyjątkowość i niepowtarzalność. Główny plac starówki stanowi Plaza Mayor- warto odnotować tę nazwę, co ułatwi nam zwiedzanie. Brukowane uliczki, wielość detali i kolorowa architektura sprawiają, że miejsce to w całości wygląda niczym z innej epoki. Dzięki tej niesamowitej atmosferze jesteśmy w stanie przenieść się niemal do innego wymiaru rzeczywistości, której nie uświadczymy w żadnych innych stronach świata. Temu urokliwemu miejscu po prostu nie można nie dać się ponieść! Warto też dodać, że jeżeli zależy nam na sfotografowaniu tych stron w swoim najlepszym wydaniu, to na zwiedzenie należy wybrać się w porze wieczornej lub rannej. Godziny poranne będą też szczególnie atrakcyjne pod względem mniejszej ilości przechadzających się turystów.

Trinidad to miasto na Kubie. 500-letnie miasto z hiszpańską architekturą kolonialną jest wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Trinidad słynie z brukowanych ulic, pastelowych domów z grillem z kutego żelaza.
Trinidad to miasto na Kubie. 500-letnie miasto z hiszpańską architekturą kolonialną jest wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Trinidad słynie z brukowanych ulic, pastelowych domów z grillem z kutego żelaza., licencja: shutterstock/By Helen Filatova

Słynne schody Trinidadu

Każdy przybywający do Trinidadu musi poświęcić choć jeden wieczór na odwiedzenie tego miejsca. Szerokie schody rozciągające się wzdłuż uliczki stanowią tu swoisty parkiet oraz scenę dla utalentowanych muzycznie oraz tanecznie Kubańczyków. Z tego, co można tu zobaczyć, słynie prawdziwa Kuba! Wśród bawiących się tu w najlepsze ludzi można przetańczyć długie godziny. Można także po prostu usiąść i przypatrywać się tym radującym serce i oczy widokom. Rozrywek z pewnością nie zabraknie!

Wieża widokowa przy Plazy Mayor

Chcąc spojrzeć na miasto z szerszej (i wyższej!) perspektywy warto udać się na wieżę widokową w pobliżu starego miasta. Oprócz wspaniałych widoków możemy stąd wynieść naprawdę wyjątkowe ujęcia, które później zdobić mogą ściany naszych nieco mniej egzotycznych salonów i biurek.

Valle de los Ingenios, czyli Dolina Młynów Cukrowych

Wiemy już, że Trynidad zasłynął w świecie w produkcji cukru na dużą skalę. Na pobliskich terenach zwanych dziś Doliną Młynów Cukrowych znajdowało się niegdyś kilkadziesiąt (około 50) młynów służących do obróbki trzciny cukrowej. Dolina Młynów Cukrowych to kolejna lokalizacja wpisana na listę dziedzictwa UNESCO.

Niegdyś było to miejsce ponure z uwagi na fakt, iż w młynach pracowały niewolniczo tysiące osób, a pracę to wiele z nich przypłaciło śmiercią. Na uwagę zasługuje tu posiadłość Manaca Iznaga, na terenie której mieści się wysoka wieża służąca niegdyś do kontroli i obserwacji niewolników. Posiadłość ta w dniu dzisiejszym przemieniona została w restaurację, z kolei wieża dalej stanowi punkt obserwacyjny… Jednak już jedynie do podziwiania rozciągających się w okół imponujących widoków. Na listę wartych odwiedzenia miejsc warto wpisać Mirador de la Loma- kolejny punkt widokowy w tych stronach. Miejsce to oferuje także możliwość zjazdu linowego.

The House of the Manaca Iznaga estate (currently a restaurant) in the Valley de los Ingenios, a UNESCO world heritage site.
Valley de los Ingenios licencja: shutterstock/By Maurizio De Mattei

Rezerwat przyrody Topes de Collantes

Dzięki wycieczce do pobliskiego rezerwatu przyrody Topes de Collantes można doświadczyć prawdziwie rajskich widoków. Oddalony od ok. 30 minut podróży autem od Trynidadu rezerwat oferuje możliwość znalezienia się w kubańskiej dżungli. Będziemy mogli rozkoszować się tutaj widokiem wodospadu Salto del Caburni oraz schłodzić się w jego pobliżu.

La Boca

La Boca to mała miejscowość znajdująca się kwadrans drogi autem od Trynidadu, tuż nad morzem. Wycieczką w te strony będą szczególnie usatysfakcjonowani miłośnicy przyrody oraz plażowicze. Biały piasek w połączeni z błękitem nieba oraz zieloną roślinnością stanowi cudowny obrazek. Oraz tło do spędzenia tu długich, cudownych godzin.

Playa Ancon

Podróżując wzdłuż linii brzegowej znajdziemy się na Playa Ancon- rozległej, rajskiej plaży znajdującej się na osobnym, wąskim cyplu odbijającym od lądu. Miejsce to będzie szczególnie atrakcyjne dla osób szukających bardziej niekomercyjnego wypoczynku.

Beautiful scenic landscape view of Playa Rincon at Samana Island at Dominican Republic
plaża, licencja: shutterstock/By Valentina Abrazey

Trinidad na KubieInne ciekawostki dla zwiedzających

Trynidad i jego okolice to jednak nie tylko liczne atrakcje turystyczne. Warto wspomnieć także o kilku „symbolach” tych stron, dzięki którym można dać wciągnąć się w unikalny klimat tego miejsca, a które z pewnością pozostaną niezapomniane przez każdego, kto odwiedził owe okolice.

Mojito

Znany wszem i wobec drink na bazie rumu, z wodą gazowaną, miętą, limonką i syropem cukrowym. Choć popularny na całym świecie, nigdzie nie smakuje tak, jak tutaj. Zagadką jest, czy sekret tkwi w samym w tym niepowtarzalnym klimacie, w którym się go spożywa. Czy w lokalnym rumie, na którego jakości i ilości się tutaj nie szczędzi…

Koronki

Cechą charakterystyczną sprzedawanych tu tekstyliów są właśnie koronki. Powiewające na straganach, wiszące na ścianach budynków i w oknach koronki potrafią zachwycić niejedno oko.

Muzyka 

Kubańska muzyka nie bez powodu jest doceniana i uwielbiana na całym świecie. W Trynidadzie dobywa się ona jakby z podziemi- niemal z każdego kąta, rozbrzmiewa z każdej uliczki. Zwłaszcza wieczorem. Zapewnia ona każdemu lokalowi oraz spacerowi niepowtarzalną atmosferę.

Taniec

Zamiłowania do tańca Kubańczyków po prostu nie da się ukryć, a nawet nikt nie chciałby tego robić. Taniec jest po prostu niejako zapisany w sercu każdego z nich. Co da się odczuć, przechadzając się choćby jedynie po ulicach Trynidadu. Można tutaj po prostu dać się ponieść kubańskim rytmom i gorącej atmosferze tego miejsca!

Zabytkowe samochody

Wszędobylska obecność zabytkowych, jak na europejskie standardy, samochodów potrafi znacznie spotęgować urokliwość tych stron. Miłośnicy starych samochodów będą mogli być tym faktem szczególnie zaintrygowani.

Amerykański klasyczny samochód na plaży Cayo Jutias, Prowincja Pinar del Rio, Kuba
Amerykański klasyczny samochód na plaży Cayo Jutias, Prowincja Pinar del Rio, Kuba, licencja: shutterstock/By Lena Wurm

Trinidad na Kubie – Podsumowanie

Trynidad to miejscowość, która szczególnie chwyta za serca. Urokliwe uliczki, gorące rytmy, słoneczna pogoda, bujna roślinność i piaszczyste plaże- to niemal symbole wymarzonych wakacji. A to wszystko skondensowane w jednym miejscu. Nic więc dziwnego, że strony te są coraz chętniej odwiedzane przez turystów z całego świata. Kuba nie tylko zachwyca swym pięknem, ale także niesamowitą atmosferą, którą poczuć można tu na każdym kroku. Planując wycieczkę na tę wyspę, Trynidad stanowi jeden z punktów, którego po prostu nie można pominąć.

Wakacje Villa Clara – zwiedzanie, hotele, noclegi, plaże (wyspykaraibskie.pl)

TOP 15 atrakcji w Hawanie, co zobaczyć w Hawanie i zwiedzić (wyspykaraibskie.pl)

Poprzedni

Fusterlandia – sztuka kubańskiego artysty José Fustera

Komunikacja miejska na Kubie

Następny

Dodaj komentarz